TVF siūlo sumažinti Graikijos skoląnuotraukos (1)

2017 sausio mėn. 27 d. 13:23:01 Perskaitė 2567

Graikijos finansų ministras Euklidas Cakalotas (Euklid Tsakalotos) pasisakė prieš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) reikalavimus įstatymų tvarka įvesti papildomas taupymo priemones laikotarpiu, 2018 metais pasibaigus trečiajai paramos programai.

 

Tokios priemonės "suriš rankas būsimoms vyriausybėms", pareiškė E. Cakalotas po euro grupės posėdžio, per kurį Graikijai nepavyko pasiekti teigiamo reformų eigos įvertinimo. Be tokio įvertinimo Atėnai negalės gauti paskolų pagal 86 mlrd. eurų vertės paramos programą.

Kai kurios Europos šalys reikalauja, kad paramos programoje dalyvautų TVF, šiuo metu pagal šią programą lėšos skiriamos tik iš Europos stabilumo mechanizmo (ESM) fondo. Savo ruožtu, TVF žada dalyvauti Graikijos kreditavimo programoje, tai yra teikti ne tik konsultacinę, bet ir finansinę paramą, su sąlyga, jeigu Atėnai sutiks vykdyti naujas reformas, numatytas nuo 2019 metų. TVF įsitikinimu, šalyje būtinos reformos darbo rinkoje, pensijų sistemos bei mokesčių sferose.

"TVF šiuo metu nori įstatymiškai užtikrinti priemones laikotarpiu, prasidėsiančiu pasibaigus programai. Netikslinga reikalauti iš šalies, dalyvaujančios programoje, įstatymiškai numatyti per dvejus-trejus metus į priekį tai, ką ji darys 2019 metais", - sakė E. Cakalotas.

Jis išsakė viltį, kad bus sulaukta pasiūlymų, kaip įveikti nuomonių skirtumus, nes visos šalys norėtų kuo greičiau rasti sprendimą.

E. Cakalotas taip pat pažymėjo, kad nors euro zonos šalių finansų ministrai nepatvirtino reformų programos antrojo vertinimo, buvo prieita bendros nuomonės, kad Graikijos ekonomika atsigauna sparčiau nei tikėtasi.

Ministras teigė, kad per 2016 metus Graikijos ekonomika augo, nors anksčiau buvo prognozuota neigiama dinamika. Graikija tikėjosi, kad antroji reformų programos apžvalga bus patvirtinta sausio 26 dieną. Tačiau euro grupės posėdžio išvakarėse pasirodė pranešimų, jog susitarimas turėtų pasiektas iki vasario 20 dienos.

Euro grupės finansų ministrai savo pareiškime "paragino Graikijos valdžią ir kreditorius atnaujinti derybas dėl reformų, kurių norėtų visi dalyviai". "Tikimasi reformų Graikijos darbo bei produktų rinkose, energetikos ir kitų pramonės šakų sektoriuose. Taip pat viliamasi, kad bus pasiektas susitarimas dėl fiskalinės Graikijos strategijos po 2018 metų", - teigiama pareiškime.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) Graikijos viešąją skolą vertina kaip "itin nestabilią" ir pasisako už jos sumažinimą iš esmės, rašo Graikijos laikraštis "Kathimerini" remdamasis ataskaita, kuri bus pateikta Vykdomajai tarybai vasario 6 dieną.

Šiuo metu Graikijos viešoji skola sudaro apie 320 mlrd. eurų, arba per 181 proc. bendrojo vidau produkto (BVP).

TVF atsižvelgė į trumpalaikes skolos naštos palengvinimo priemones, kurioms gruodį pritarė euro grupė, bet vis dėlto mano, kad to nepakanka, rašo laikraštis. Fondas pabrėžia, kad net jeigu Graikija įgyvendins visas reformas, ji neįstengs, remdamasi vien ūkio plėtra, atsikratyti savo problemų. Euro partneriai turi iš esmės sumažinti įsiskolinimą, kitaip Graikija niekada nepasieks savo fiskalinių tikslų pagal dabartinius biudžeto planus, teigia Fondas.

TVF analizė paremta 0,5 proc. žemesniais nei Europos institucijų pateiktais Graikijos augimo rodikliais, be to, su sąlyga, kad pirminis perteklius šalyje 2018 metais sudarys 1,5 proc. BVP. Kaip teigiama ataskaitoje, užuot toliau lengvindami skolos naštą, [europiečiai] siūlo optimistines plėtros ir pirminio pertekliaus prognozes", - rašo laikraštis. Savo ruožtu, TVF pabrėžia būtinybę daug smarkiau sumažinti įsiskolinimo naštą, pratęsti lengvatinį laikotarpį ir atidėti palūkanų mokėjimą iki 2040 metų, pratęsti Europos paskolas iki 2070 metų ir sumažinti Europos finansinio stabilumo fondo (EFSF) ir Europos stabilumo mechanizmo (ESM) fondo palūkanas iki mažiau nei 1,5 proc. 30-ies metų laikotarpiui.

Vis dėto, netgi atsižvelgus į tokias priemones, skolos dinamika išliks itin jautri, teigia TVF. Pagal pesimistinį TVF scenarijų, pirminis perteklius neviršys 1 proc. BVP, ir tada skolos stabilumas vėl sukels abejonių. Tokiu atveju, EFSF ir EMS paskolų palūkanos turėtų būti sumažintos beveik iki nulio, iki 0,25 proc., 30-čiai metų.

Pagal pagrindinį TVF scenarijų, Graikijos skola, manoma, iki 2020 metų pasieks 170 proc. BVP, iki 2022 metų - 164 proc. BVP., o vėliau augs iki 275 proc. BVP iki 2060 metų.

TVF reikalauja priemonių, kurios būtų įgyvendinamos ir kai pasibaigs trečioji paramos programa (2018 metais).

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net