respublika.lt

Kas iššvaistė Graikijos pinigus

(0)
Publikuota: 2015 liepos 23 11:31:24, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Kas iššvaistė Graikijos pinigus. EPA-Eltos nuotr.

Graikijos parlamentas vakar balsavo dėl antrojo reformų paketo, kurių kreditoriai reikalauja mainais į finansinės paramos susitarimą. Parlamentarams patvirtinus šį paketą, šalis galės toliau siekti derybų dėl 86 mlrd. eurų vertės paramos teikimo.

 

Apie Graikiją smaugiančios skolų krizės peripetijas „Vakaro žinios“ kalbėjosi su europarlamentaru Valentinu Mazuroniu.

- Ar tikrai efektyvi pagalba, leisianti Graikijai atsistoti ant kojų, ar tiesiog neišvengiamo žlugimo atidėjimas ilgesniam laikui visų europiečių pinigais?

- Aš labai noriu tikėti, kad Europoje kas nors mąsto į priekį ir žino, ką daro, tačiau jeigu mes kalbame apie tą vadinamąjį „trečiąjį gelbėjimo etapą“, kuris dabar siūlomas, tai manau, kad šis žingsnis yra labai rizikingas ir vargu ar pamatuotas. Man labai sunku patikėti, kad šis žingsnis bus sėkmingas. Todėl, kad tie 86-89 milijardai, kurie pirminiame etape bus duoti Graikijai, ne tik padidins jos skolą. Svarbiausia, kad niekam neaišku, ar tų pinigų tikrai užteks - net ir tarp ekonomistų paskaičiavimų galima aptikti įvairiausių skaičių, net iki 300 milijardų eurų, kurie esą būtini, norint išgelbėti Graikiją. Nėra jokio tikslumo. Antra vertus, tame gelbėjimo plane numatyta panaudoti Euro stabilumo mechanizmo fondo lėšas. O juk pačia savo esme tas fondas yra sukurtas tam, kad būtų panaudotas tuo atveju, jeigu visai euro zonai kyla kažkokie pavojai. O dabar mes iš to fondo skiriame pinigus vienai Graikijai. Net nesvarbu, kaip ta parama bus skiriama - ar tiesiogiai, ar garantuojant Graikijos naujai išleistais vertybiniais popieriais. Ir vienu, ir kitu atveju, jeigu Graikija nesugrąžins tų paskolų, tai pinigai paprasčiausiai dings. Vadinasi, visos valstybės, įnešusios savo dalį į fondą, patirs nuostolių.

- Mes juk taip pat esame to fondo akcininkai, vadinasi, jau dabar prarandame savo investiciją į išsvajotą saugią Europos ateitį?

- Taip, mes tokiu atveju taip pat prarasime savo pinigus. Dabar esame įnešę 65 milijonus eurų, tačiau galutiniame variante per kelerius metus ten įnešime 300 milijonų eurų. Tai yra gana dideli pinigai. Be to, yra ir kitas fondas, iš kurio remiama Graikija - tai Europos finansinio stabilumo fondas, kuris yra finansuojamas iš ES biudžeto, tačiau tas biudžetas juk susideda iš šalių narių įmokų. Taip kad bet kuriuo atveju mūsų pinigai, kuriais bus duodami kreditai, yra pavojuje. Be to, aš matau kaip Europos parlamente elgiasi Graikijos vyriausybė ir ką kalba jos vadovas A.Cipras. Jis atvirai sako, kad netiki šita programa, nes ji nebus įvykdoma... Palaukite, pone, jeigu jūs netikite, tai kodėl imate pinigus? Kita vertus, patys Graikijos žmonės protestuoja ir nepritaria tokiam keliui. Todėl manau, kad šis pasirinktas kelias yra mažų mažiausiai abejotinas. Nenoriu būti blogas pranašas, tačiau esu tikras, kad jeigu ir toliau bus einama šiuo keliu, tai paprasčiausiai dings šių fondų pinigai be žinios, o tai reiškia, kad dings ir dalis Lietuvos pinigų. Todėl aš tam nepritariu.

- Ar jums neatrodo keista klausytis tokių kalbų: esą Graikija tuos paskolų milijardus švaistė metų metais, turtingai gyveno iš svetimos kišenės, tačiau už tą švaistymą nėra nė vieno atsakingo?


- Taip, visa tai logiška, bet atsakymo nėra. Be to, svarbu akcentuoti, kad tie pinigai, kurie esą skiriami Graikijai, iš tikrųjų mažai ką turi bendro su graikų gelbėjimu. Juk daugiau negu pusė tų pinigų atiteks Prancūzijos ir Vokietijos bankams. Būtent jie suteikė paskolas ir toliau skaičiuoja palūkanų procentus. Iš tiesų tie 86-89 milijardai, kurie bus duoti rugsėjį, nenueis Graikijai gelbėti arba jos ekonomikai atgaivinti. Juos gaus pagrindiniai bankai, kurie, mano manymu, tikrai turėtų dalytis atsakomybę už neatsakingai išduotus kreditus.

- Schema dar įdomesnė, jeigu prisimintume, kad vokiečiai kadaise šantažavo Graikiją pirkti jų povandeninius laivus mainais į finansinę pagalbą. Ir tai vyko finansinės krizės išvakarėse, kai visiems tapo aišku, kad nuostolių nepavyks išvengti. Tai gal dabar graikai galėtų grąžinti skolas tais laivais, jeigu jie tokie vertingi?

- Galime, aišku, pajuokauti, bet kalbant rimtai, aš dabar nematau jokių požymių, kad Graikijos įsipareigojimai būtų vykdomi. Pažiūrėkime, kas konkrečiai valdo Graikiją. Jų visi pagrindiniai oligarchai yra laivininkystės ir statybų sektoriaus „šeimos“, turinčios savo kompanijas. Jos iki pat dabar moka tik po 9 proc. mokesčių, turi išskirtinai geras sąlygas, kaip ir jų bažnyčia. Lygiai tas pats yra su jų kariuomenės finansavimu. Visa tai vyksta nepaisant to, kad A.Cipras deklaruoja, jog jo partija yra pati kairiausia. Tačiau kažkodėl pačių turtingiausiųjų jie absoliučiai nepakliudė ir nesirengia kliudyti. Spaudžiami tik eiliniai žmonės, iš kurių jau nėra ko išmelžti. Net Fransua Olandas (Francois Hollande) Prancūzijoje turtingiausius apdėjo mokesčiais, o Graikijoje viskas yra atvirkščiai - čia kuo puikiausiai gyvuoja ištisos kastos, kurios turi kažkokį neliečiamybės statusą. Pažiūrėkime į jų finansų ministrų - tiek buvusio, tiek dabartinio - biografijas. Ankstesnis ministras kilęs iš laivininkystės oligarchų „šeimos“, dabartinis - iš statybų sektoriaus oligarchų. Štai ir atsakymas apie laivus ir šantažą. Būtent jie, šantažuodami Europą savo išėjimu iš ES, bando gražiai nusirašyti šimtus milijardų skolų. Mano nuomone, tai yra nesąžininga ir neteisinga.

- Kokią jūs matote išeitį šioje situacijoje? Galbūt vokiečiai iš tikrųjų yra teisūs - neverta čia gelbėti tos Graikijos, tegul traukiasi iš euro zonos ir ES, tegul pagyvena su savo drachma ir tratina ją į visas puses?


- Žinoma, čia ekspertai turėtų susitarti. Beje, šitam planui nepritarė ir Tarptautinio valiutos fondo vadovė, ir labai sunkiai pritarė vokiečiai - juk jų finansų ministras iki šiol kritikuoja tokį planą. Iš tiesų yra keletas variantų. Vienas iš jų ir yra pasiūlytas Vokietijos finansų ministro, kad reikia, jog Graikija išeitų iš euro zonos ir pabandytų pagyventi su drachma, galbūt taip greičiau jie atsigaus. Kitas dalykas, dabar yra kuriamas tas 50 milijardų turto fondas, tačiau turi būti pradėtos realios reformos, apmokestinami tie vietos karaliukai-oligarchai. Be to, Graikija yra gana turtinga valstybė, todėl turėtų gauti paskolas tik užstatydama savo turtą. Tokiu atveju jie patys kitaip elgtųsi su tais pinigais, kuriuos šiuo metu gauna už dyką niekuo nerizikuodami.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s