respublika.lt

Žudo ne tik išpuoliai, bet ir teroro baimė

(0)
Publikuota: 2017 birželio 06 07:57:55, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 4 nuotr.
Baimė irgi žudo. Arūno Bernacko koliažas

Šeštadienio naktį Londone įvykdytą teroristinį išpuolį tirianti policija teigia, kad jai yra žinomos septynis žmones pražudžiusių trijų užpuolikų tapatybės. O šalies premjerė Teresa Mei (Theresa May) baiminasi naujo teroristinio išpuolio šalyje.

 

Trys užpuolikai šeštadienio vakarą (21.58 val. Didžiosios Britanijos laiku) ant Londono tilto pradžioje automobiliu taranavo praeivius, o tada netoliese esančiame Borafo turgaus rajone žmones badė peiliais.

Užpuolikus išpuolio vakarą nukovė policija. Vakar rytą policija taip pat skelbė, kad pareigūnai vykdė kratas dviejuose namuose Rytų Londone - Niuamo ir Barkingo rajonuose.

Atsakomybę už išpuolį prisiėmė vadinamoji „Islamo valstybės“ (IS) grupuotė. Po reidų bute Barkinge sulaikyta 12 žmonių. Manoma, kad šis butas priklauso vienam užpuolikui. Šių trijų užpuolikų motyvas aiškus - jie norėjo žudyti ir žūti patys.

Be kita ko, buvo įvardyta pirmoji išpuolio auka. Tai Kanados pilietė Krisi Arčibald (Chrissy Archibald). Ligoninėse vis dar guli 36 sužeisti asmenys, 21 žmogus - kritinės būklės.

Moteris neseniai persikraustė į Europą pas savo sužadėtinį. Anksčiau Krisi dirbo benamių prieglaudoje ir nuolat kartodavo, kad kiekvienas žmogus yra vertingas ir turi būti gerbiamas.

Prancūzų spauda pranešė, kad žuvo ir vienas jų tautietis - 27-erių vyras iš Bretanės, dirbęs kavinėje prie Boro turgaus. Vyro gyvybę nusinešė teroristų peilių ašmenys. Prancūzijos atstovai praneša, kad per išpuolį žuvo du prancūzai, tačiau jų tapatybių neatskleidžia.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija pranešė neturinti duomenų apie nukentėjusius lietuvius. Tačiau viena lietuvaitė Gerda socialiniame tinkle paskelbė ieškanti savo vaikino prancūzo. Lietuvė teigia, kad jis buvo išpuolio vietoje, mergina iki šiol negali su juo susisiekti.

Tarp sužeistųjų yra ir keturi policijos pareigūnai, bandę nutraukti šeštadienio išpuolį.

Šis išpuolis - jau trečiasis Didžiojoje Britanijoje per trijų mėnesių laikotarpį. Kovą automobiliu važiavęs užpuolikas iš pradžių partrenkė kelis pėsčiuosius ant Vestminsterio tilto ir rėžėsi į vartus prie parlamento, ten peiliu sužalodamas pareigūną. Iš viso žuvo penki žmonės. Prieš kelias savaites Mančesterio arenoje JAV popdainininkės Arianos Grandės (Ariana Grande) koncerto pabaigoje savižudis detonavo bombą ir pražudė 22 žmones. Beje, sekmadienį Mančesteryje buvo surengtas popžvaigždžių labdaros koncertas, kurio metu per tris valandas suaukota įspūdinga 2,3 mln. eurų suma. Iš viso labdaros ir paramos akcijos metu suaukota virš 11,5 mln. eurų.

Laukia naujų atakų


Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė T.Mei vakar pasakė, kad baiminasi naujo teroristinio išpuolio šalyje. Žinybos pavojų nacionaliniam saugumui ir toliau laiku „rimtu“, - pareiškė premjerė po krizinio susitikimo.

Teroristinė ataka Didžiojoje Britanijoje yra „labai tikėtina“, - kalbėjo T.Mei po pokalbių su svarbiausių saugumo tarnybų atstovais. Ji šeštadienio vakarą įvykdytą išpuolį pavadino ataka prieš laisvą pasaulį.

„Tai buvo ataka prieš Londoną ir prieš Jungtinę Karalystę. Tačiau tai buvo ataka ir prieš laisvą pasaulį“, - sakė T.Mei. Tarp aukų yra įvairių tautybių žmonių.

Premjerė patvirtino, kad policijai žinomos spėjamų teroristų tapatybės. Ji dar kartą pagyrė policininkus ir gelbėtojus už jų „ypatingą didvyriškumą“. Po teroristinio išpuolio Londone britų partijos vakar vėl atnaujino savo rinkimų kampanijas. „Mūsų demokratijos gyvenimas turi tęstis“, - akcentavo T.Mei.

Panika Italijoje

Kone kas savaitę pasikartojantys teroristiniai išpuoliai sėja baimę visame pasaulyje.

Per masinę paniką Italijoje, Turine, kuri kilo futbolo aistruoliams San Karlo aikštėje stebint Čempionų lygos transliaciją, sužeista apie 1500 žmonių. Paniką sukėlė susprogdinta petarda, futbolo aistruoliai pagalvojo, kad sprogsta bomba.

„Tai buvo chaoso ir sužeistųjų naktis“, - rašė Italijos naujienų agentūra „Ansa“. Dauguma žmonių nukentėjo nesunkiai, tačiau iki aštuonių asmenų patyrė rimtus sužalojimus. Pavojingai sužeistas ir vienas vaikas. Dauguma žmonių, kilus panikai, parvirto arba buvo parblokšti.

Turino policijos atstovas sakė, kad paniką galėjo sukelti sprogusi petarda. Liudininkai taip pat pasakojo girdėję trenksmą. Tačiau yra ir pranešimų, kad kažkas pokštaudamas sušuko „bomba“. Panika kilo Madrido „Realui“ įmušus trečią įvartį. Aikštėje stebėti savo miesto komandos rungtynių transliacijos buvo susirinkę 30 000 žmonių.

D.Trampas: užteks politinio korektiškumo

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) po išpuolio Londone pareikalavo atsisakyti „politinio korektiškumo“.

„Mes privalome rūpintis savo piliečių saugumu“, - pareiškė jis sekmadienį. Kartu D.Trampas užsipuolė Londono merą. „Mažiausiai septyni žuvusieji ir 48 sužeistieji per teroristinį išpuolį, o Londono meras sako: „Nėra pagrindo nerimauti“, - piktinosi JAV prezidentas. Sadikas Chanas (Sadiq Khan) yra pirmasis Didžiosios Britanijos sostinės meras musulmonas. Jis piliečiams sakė, kad šie neturėtų nerimauti dėl gausesnių policijos pajėgų po išpuolio.

D.Trampas pažadėjo Didžiajai Britanijai JAV paramą. „Mes su jumis. Telaimina jus Dievas“, - teigė jis. Per pokalbį telefonu su premjere T.Mei prezidentas pareiškė savo užuojautą.

JAV valstybės departamentas paragino amerikiečius Didžiojoje Britanijoje vykdyti vietos žinybų nurodymus ir būti atsargiems.

D.Trampas patvirtino savo reikalavimą neįsileisti į šalį žmonių iš kai kurių musulmoniškų šalių. „Mes turime būtu protingi, budrūs ir griežti, - rašė D.Trampas tviteryje. - Mums reikia draudimo atvykti kaip papildomo saugumo laiptelio“. Prezidentas taip pat kreipėsi į teisėsaugą, sustabdžiusią jo įsaką. „Teismai turi grąžinti mums mūsų teises“.

Ginče dėl draudimo atvykti į JAV šešių musulmoniškų šalių piliečiams Teisingumo departamentas paskelbė, kad kreipsis į Aukščiausiąjį Teismą. Apeliacinis teismas prieš tai nusprendė, kad D.Trampo įsako neįsileisti musulmonų galiojimas lieka sustabdytas. D.Trampo dekretas numato, kad 90 dienų į JAV negali atvykti nė vienas Irano, Jemeno, Libijos, Somalio, Sudano ir Sirijos pilietis. Be to, dekrete kalbama apie 120 dienų galiojantį draudimą atvykti į JAV visiems pabėgėliams.

Audrius Butkevičius, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, saugumo politikos ekspertas:

Britanijos rinkimuose dalyvauja ne tik Tereza Mei, toriai ir leiboristai, bet ir teroristai. Teroristai puikiai suvokia, kokiais būdais jie gali valdyti rinkimų procesą. Jie tiesiogiai sako rinkėjui, kurie birželio 8 d. ateis prie urnų: „Nejaugi jūs ir dabar balsuosite už šią ponią, kuri būdama vidaus reikalų ministre nesugebėjo nieko padaryti?“ Juk ši ponia, kuri seka jums pasakas, yra tiesiogiai atsakinga už tai, kas šiandien vyksta Didžiojoje Britanijoje, - jie tai sako labai įtikinamu būdu. Taigi šįkart reikia suprasti, kad teroristai atakuoja patį svarbiausią dalyką Europos valstybių gyvenime - jie atakuoja demokratinių rinkimų procesą ir daro tai net efektyviau negu ponas Vladimiras Putinas.

Kita vertus, teroristai atakuoja patį svarbiausią dalyką Vakarų žmonių gyvenime, t.y. saugumo jausmą bei viskuo aprūpinto žmogaus pojūtį. Šiandien niekas negali būti ramus, eidamas į kokį nors didesnį sambūrį ar tiesiog vaikščiodamas minioje - jis visą laiką priverstas galvoti, kad galbūt aš esu taikinys. Šis nesaugumo jausmas anksčiau ar vėliau išsilies atitinkamu požiūriu į savo vyriausybę - pagaliau žmonės pradės sakyti, kad visos šitos „demokratinės“ vyriausybės yra neefektyvios ir jos negali turėti pasitikėjimo.

Nepamirškime, kad teroristai turi puikų pavyzdį - Pablo Eskobaro Kolumbijoje vykdytos teroro kampanijos prieš valstybės struktūras ir policiją pergalingą pavyzdį, kai jis privertė valdžią pripažinti jo sąlygas, leisti jam susikurti net atskirą kalėjimą ir t.t. Jis tai padarė labai efektyviai atakuodamas valstybines struktūras. Teroristai turi pavyzdį, kaip valstybės žmonės leidžiasi į kompromisą, nepaisant to, kad šis kompromisas buvo neilgalaikis, ir pagaliau vargšelis Pablas iškeliavo į narkotikų rojų... Tačiau pavyzdys, kad politinį procesą galima paveikti ir tokiais metodais, yra akivaizdus ir tuo dabar naudojamasi. Šioje vietoje ir atsiranda tas garsusis reikalavimas vykdyti antiteroristinę politiką: jokiomis sąlygomis nesiderėti su teroristu. Jeigu tokios derybos pradedamos, jeigu apie tai bent pradedama pasąmoningai mąstyti - ateina galas.

Ką dabar daryti britams? Viskas gana paprasta - britai jau yra sprendę šį klausimą, išveždami savo nusikaltėlius ir valstybei netinkamus asmenis į atokias salas. Anksčiau veždavo į Australiją ar Tasmaniją, dabar, žinoma, to negali būti, bet pats principas yra teisingas - įstatymui nepaklusnią visuomenę reikia izoliuoti nuo paklusnios. Šiandien nebūtina vežti radikalių islamistų į egzotiškas salas, bet tam tikras karantinas yra būtinas. Aš nesuprantu, kodėl esant infekcijos pavojui prievartinį karantiną galima taikyti, o esant daug baisesniam terorizmo pavojui - ne, nes kažkodėl pradedama galvoti, kad čia bus „žmogaus teisių“ pažeidimas? Taigi britai turi puikiausiai atidirbtus mechanizmus, tik juos reikia pritaikyti realybėje. Būdamas Britanijoje dar tais laikais, kai efektyviai veikė Airių Išsivadavimo Armija (IRA), aš matydavau, kaip britų karininkai, prieš išeidami iš savo karinių bazių, nusivilkdavo uniformas ir nusiimdavo visus kariuomenės atpažinimo ženklus. Tad jeigu britai vėl nori sulaukti laikų, kai jų kariškis ar policininkas negalės savo šalyje pasirodyti gatvėje su identifikuojančiais požymiais, tai jie gali tęsti šiandieninę politiką toliau. Ir tai tinka ne tik britams, o visiems be išimčių europiečiams.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s