respublika.lt

Ž.K.Junkeris: turime daugiau nuveikti bendrai (1)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 13:58:11
Rasa Strimaitytė, Elta

ES šalys turi vengti siauro nacionalizmo ir dažniau veikti kartu, siekdamos užtikrinti žmonių gerovę ir sustiprinti Sąjungos vaidmenį pasaulyje. Tai trečiadienį pažymėjo Europos Komisijos (EK) pirmininkas Žanas Klodas Junkeris, Europos Parlamente perskaitęs metinį pranešimą apie ES padėtį.

 

Paraginęs įvertinti istorinį Europos vienijimosi indėlį į taiką, EK pirmininkas kvietė vengti siauro nacionalizmo ir kurti patriotizmą, kuris nebūtų nukreiptas prieš kitus, o leistų tautoms geriau sugyventi tarpusavyje. „Turime niekada nepamiršti, kad XXI a. patriotizmas yra dvilypis: europinis ir nacionalinis, ir vienas neneigia kito“, - kalbėjo Žanas Klodas Junkeris.

EK pirmininkas pasidžiaugė, jog bendromis pastangomis ES atsitiesė po krizės, o jos ekonomika auga. Jis priminė, jog Europa yra pasaulinė ekonominė galybė. Kalbėtojo nuomone, dažnai be reikalo abejojama laisvosios prekybos susitarimų nauda. „Kur reikia, Europa turi veikti vieningai“, - pažymėjo EK pirmininkas, paminėjęs prekybos, klimato kaitos bei saugumo sritis.

Kalbėdamas apie Siriją ir pabėgėlių krizę, Žanas Klodas Junkeris ragino „netylėti humanitarinės krizės akivaizdoje“. Jis gynė EK iniciatyvą kurti Europos gynybos sąjungą ir pabrėžė, jog ji skirta ne militarizuoti ES, o geriau apginti jos piliečius. „Europa niekada netaps tvirtove kitų atžvilgiu, ypač tų, kurie kenčia“, - pažymėjo EK pirmininkas, pridūręs, jog „pasaulis priklauso visiems, o ne tik mažumai“. Politiko teigimu, būtent tai bus svarbiausias kitų metų gegužę rengiamų Europos Parlamento rinkimų klausimas.

EK pirmininkas taip pat pažadėjo imtis veiksmų užbaigti sezoninį laiko keitimą ir leisti pačioms ES šalims nuspręsti, kuriuo laiku - žiemos ar vasaros - jos nori gyventi.

Žanas Klodas Junkeris paminėjo naujus teisės aktų projektus, kuriuos EK pateikė trečiadienį: tai kovos su terorizmo propaganda bei pinigų plovimu taisyklės, taip pat rinkimų apsaugos nuo trečiųjų šalių kišimosi įstatymo projektas. Kartu EK pateikė siūlymus sustiprinti išorės sienų apsaugą ir Europos pabėgėlių agentūrą, palengvinti nelegalių migrantų grąžinimą bei atverti daugiau teisėtos migracijos kelių, visų pirma kvalifikuotiems darbuotojams.

Kalbėdamas apie „Brexit“, Žanas Klodas Junkeris pažymėjo, jog išstojanti Jungtinė Karalystė nebegalės tikėtis ES narės privilegijų, tačiau ji visada bus ne įprasta trečioji šalis, o „labai artima ES partnerė“ politikos ekonomikos ir saugumo srityse. Kartu prelegentas išreiškė pasiryžimą išvengti fizinės sienos atkūrimo pasienyje su Airija.

Žanas Klodas Junkeris akcentavo, kad iki Europos Parlamento rinkimų kitų metų gegužę dar būtina atlikti daugelį darbų, tarp jų - ratifikuoti ES ir Japonijos partnerystės susitarimą bei iš principo susitarti dėl ilgalaikio ES biudžeto po 2020-ųjų. Jis ragino užtikrinti deramą finansavimą jaunimo iš švietimo programoms, tyrimams ir startuoliams, taip pat gynybai bei investicijoms Afrikoje.

Savo ruožtu EK pirmininkas ragino didinti tarptautinį euro vaidmenį. Anot jo, absurdiška, kad Europos įmonės sąskaitas už europietiškus lėktuvus apmoka JAV doleriais, o ne eurais. Euro stiprėjimui tarptautinėje arenoje būtina gilesnė ekonominė ir pinigų sąjunga, pridūrė kalbėtojas.

Žanas Klodas Junkeris taip pat kvietė siekti vieningesnio balso ES užsienio politikoje. „Nėra teisinga, kai mūsų Sąjunga tyli Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitete, kai kalbama apie žmogaus teisių pažeidimus Kinijoje. Taip yra todėl, kad ne visos valstybės narės susitaria. Todėl Komisija siūlo pereiti prie kvalifikuotos daugumos balsavimo taikymo išorės santykiuose“, - argumentavo EK pirmininkas. Jis taip pat ragino stiprinti ES partnerystę su Afrikos šalimis, kuri būtų paremta ne labdara, o lygiaverčiu bendradarbiavimu.

Kalbėtojo teigimu, Komisija, priešinsis visiems išpuoliams prieš teisės viršenybę, o 7-asis Lisabonos sutarties straipsnis „bus taikomas kaskart, kai tam iškils būtinybė“. ES taip pat privalo padaryti daugiau, kad apgintų žiniasklaidą ir žurnalistus, kurie yra demokratijos pagrindas, pridūrė Žanas Klodas Junkeris.

Po to vykusiuose debatuose Europos liaudies partijos pirmininkas Manfredas Veberis (Vokietija) pažymėjo, kad Europa iš tiesų tapo gerokai atsparesnė ir tvirtesnė, tačiau dar reikia nemažai padaryti: užtikrinti Europos saugumą, priimti Rumuniją ir Bulgariją į Šengeno erdvę, apsaugoti rinkimus nuo Rusijos, Kinijos ar „trolių“ įtakos, kurti sąžiningą apmokestinimą ir stiprinti ES vaidmenį pasaulyje.

Socialistų ir demokratų frakcijos pirmininkas Udo Bullmannas (Vokietija) nesutiko, kad krizė jau baigėsi. Pasak jo, „migracija, klimato kaita, Rytų ir Vakarų skirtumai“ dar nesuvaldyti. Politikas ragino užtikrinti tolesnę deramą ES paramą mažiau turtingoms Sąjungos narėms rytuose ir pietuose.

Ryszardas Antonis Legutko (Europos konservatoriai ir reformistai, Lenkija) kritikavo Žano Klodo Junkerio kadenciją atkreipdamas dėmesį į precedento neturinčią migracijos krizę. „Jūs galėjote mėginti įtikinti A. Merkel neatverti sienų“, - priekaištavo politikas ir apgailestavo, kad buvo pavėluota stiprinti išorinę ES sieną.

Liberalų ir demokratų aljanso frakcijos pirmininkas Gi Verhofstatui (Guy Verhofstadt) (Belgija) pritarė Žanui Klodui Junkeriui, kad Afrikai reikia ne labdaros, o lygiavertės partnerystės. Jis taip pat kvietė vieningai kovoti su autoritarizmo apraiškomis kai kuriose ES valstybėse ir pritarė pasiūlymui, kuris leistų apsaugoti būsimuosius EP rinkimus nuo išorės jėgų įsikišimo.

Žaliųjų lyderė Ska Keler (Vokietija) atkreipė dėmesį į klimato kaitą, priminusi šią vasarą per Europą nuvilnijusius gaisrus ir sausrą. Ji taip pat nuogąstavo dėl „vidinių Europos priešų - nacionalistų, sėjančių baimę ir neapykantą“.

Europos vieningųjų kairiųjų frakcijos pirmininkė Gabrielė Zimer (Vokietija) taip pat nesutiko, kad Europai pavyko įveikti krizę: pasak jos, „sustiprėjo nelygybė, trūksta solidarumo, o kai kuriose šalyse net nepasiektas ikikrizinis lygis“.

Nigelas Faradžas (Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa, Jungtinė Karalystė) kritikavo Žano Klodo Junkerio siūlymą taikyti kvalifikuotos balsų daugumos principą užsienio politikos ar mokesčių klausimais. Savo ruožtu Nikolas Bėjus (Tautų ir laisvės Europa, Prancūzija) nesutiko su Komisijos sprendimais dėl komandiruotų darbuotojų, migracijos, taip pat Lenkijos ir Vengrijos.

 

Laiko sukiojimo bus atsisakyta 2019 metais

Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris paskelbė, kad laiko sukiojimo bus atsisakyta kitais metais. Tai jis pareiškė trečiadienį Strasbūre skaitydamas savo metinį pranešimą. Sprendimą, ar pasilikti vasaros, ar žiemos laiką, esą turės priimti pačios šalys narės.

Komisija jau pateikė konkretų pasiūlymą dėl laiko sukiojimo atsisakymo. Juo remiantis, 2019 metų kovo 31-ąją laikrodžiai ES šalyse paskutinį kartą bus persukti privalomai. 2019-ųjų spalio 27 dieną šalys narės jau galės pačios spręsti, kaip pasielgti. O po to kaitaliojimo iš vasaros į žiemos laiką nebeliks.

Europos parlamentas vasarį pareikalavo Komisijos peržiūrėti laiko sukiojimą. Per internete surengtą reprezentatyvią apklausą liepą 84 proc. respondentų iš 4,6 mln. pasisakė prieš laikrodžių sukiojimą.

 

Ž.K.Junkeris reikalauja stipresnio Europos vaidmens pasaulyje

Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris, trečiadienį Europos Parlamente Strasbūre skaitydamas paskutinį savo metinį pranešimą, reikalavo didesnio Europos vaidmens pasaulyje. Jis ragino panaikinti veto galimybę Europos užsienio ir saugumo politikos klausimais. „Europa pasaulio scenoje turi kalbėti viena kalba, - pabrėžė Žanas Klodas Junkeris. - Tik tuomet mus išgirs“.

Pasak Komisijos vadovo, ES neturėtų kartoti klaidos ir paraleliai vykdyti nacionalinę diplomatiją. „Mums reikia europietiškos diplomatijos“, - sakė jis. Žanas Klodas Junkeris taip pat ragino įveikti Europos viduje tvyrantį susiskaldymą tarp Rytų ir Vakarų ir Šiaurės ir Pietų. Didesnė reikšmė esą pasaulyje turėtų tekti ir eurui.

Europa daugiau negali pasikliauti ligšioliniais aljansais, įspėjo Žanas Klodas Junkeris, turėdamas omenyje JAV prezidento Donaldo Trampo užsienio politiką. „Man nepatinka nepagarbus unilateralizmas, aš liksiu multilateralizmo šalininkas“, - teigė jis. Todėl jis esą pasisakė ir už Europos gynybinę sąjungą. „Mes nenorime ES militarizacijos, tačiau mes norime prisiimti daugiau atsakomybės ir tapti mažiau priklausomi“, - akcentavo Žanas Klodas Junkeris.

Komisijos pirmininkas reikalavo didesnio dėmesio karui Sirijoje, jis esą parodo, kaip buvo sujaukta tarptautinė tvarka. ES neturi tylėti dėl humanitarinės katastrofos Idlibe. ES, be to, turi galutinai apibrėžti, kaip yra dėl Vakarų Balkanų šalių priėmimo, nes priešingu atveju šiam regionui įtaką pradės daryti kitos jėgos.

Didžioji Britanija visad liks artima ir ypatinga Europos partnerė politiniais ekonominiais ir saugumo klausimais, pabrėžė Žanas Klodas Junkeris. Ir po „Brexit“ Didžioji Britanija esą nebus „trečioji šalis“. Europos Komisija dieną ir naktį kovos dėl sandorio, „mes skolingi piliečiams ir įmonėms, kad „Brexit“ vyktų tvarkingai“.

Likus savaitei iki neformalaus ES viršūnių susitikimo saugumo ir migracijos klausimais Zalcburge, Žanas Klodas Junkeris ragino šiuo metu Bendrijai pirmininkaujančią Austriją paruošti ilgalaikius sprendimus migracijos politikoje. ES esą negali ginčytis dėl kiekvieno atvykstančio laivo. „Ad hoc sprendimų nebepakanka“, - pridūrė jis. Žanas Klodas Junkeris teigė neleisiąs, kad Europos Komisija migracijos klausimais būtų padaryta vieninteliu atpirkimo ožiu. „Atpirkimo ožiai sėdi visose institucijose, mažiausiai jų - Komisijoje ir Parlamente“, - sakė jis.

ES reikia daugiau solidarumo, nes jai reikia daugiau efektyvumo. Europos Komisija, anot Žanas Klodas Junkerio, siūlo iki 2020 metų iki 10 000 vyrų padidinti Europos sienų ir pakrančių apsaugą. Be to, turi būti plečiamos Europos prieglobsčio agentūros. Žanas Klodas Junkeris reikalavo ir legalių imigracijos galimybių, ES šalys esą turi paremti su tuo susijusius Komisijos pasiūlymus. „Mums reikia kvalifikuotų migrantų“, - sakė jis.

Su Afrika ES turi sudaryti tikrą partnerystę. Europa esą turi liautis žiūrėti į Afriką tik pagalbos teikėjos akimis, tai žemina. „Afrikai nereikia išmaldos“, - pabrėžė Žanas Klodas Junkeris.

Tik stipri Europa gali kurti darbo vietas ir įveikti skaitmeninio laikmečio iššūkius, kalbėjo Komisijos vadovas. Turėdamas omenyje 2019 metų gegužę vyksiančius Europos Parlamento rinkimus, Žanas Klodas Junkeris pabrėžė, kad piliečių nedomina, ką siūlo Europos Komisija, tačiau jiems tikriausiai įdomu, kad interneto milžinai mokesčius mokėtų ten, kur gauna pelną.

Žanas Klodas Junkeris pabrėžė, kad Europos Komisija nori atsisakyti laiko sukiojimo. „Šalys narės turės pačios nuspręsti, ar jų piliečiai nori gyventi vasaros, ar žiemos laiku“, - sakė jis.

ES yra taikos garantas, pabrėžė Žanas Klodas Junkeris. „Mes turėtume labiau gerbti Europos Sąjungą. „Taip“ patriotizmui, kuris nukreiptas ne prieš kitus. „Ne“ nacionalizmui“, - akcentavo jis.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar rūkymas balkonuose turėtų būti draudžiamas?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

 +11 +13 C

 

 +1 +12 C

+20 +22 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

 0-4 m/s

 0-3 m/s

 

 0-2 m/s

 

USD - 1.1215 PLN - 4.2641
RUB - 70.4625 CHF - 1.1095
GBP - 0.9034 NOK - 9.6220
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis