respublika.lt

Vyksta žmonių kontrabanda

(0)
Publikuota: 2015 rugsėjo 05 09:41:22, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Vengrijos traukiniuose užsibarikadavo šimtai migrantų. EPA-Eltos nuotr.

Migrantai, tikėjęsi išvykti iš Vengrijos, atsisako išlipti iš stovinčio traukinio. Jau antrą dieną iš eilės jie atsisako paklusti pareigūnams ir eiti į centrą, kuriame jie turi užsiregistruoti.

 

„Vakaro žinios“ kalbėjosi su Žmogaus teisių centro vadovu Vytautu Budniku.

- Dauguma vadinamųjų pabėgėlių nė iš tolo neprimena nuo karo kenčiančių varguolių - daugiausia tai apkūnūs, gerai įmitę vyrukai, alkūnėmis besiskinantys kelią į Europą. O štai moterų su vaikais ar išvargusių senolių beveik nesimato. Kokia tai publika?

- Reikia pripažinti, kad šiame sraute yra ir karo pabėgėlių. Tačiau jau visiškai atvirai ir viešai kalbama, kad vykdoma žmonių kontrabanda. Niekas tiksliai nežino, kokia proporcija žmonių šiame sraute yra tikrieji karo pabėgėliai. Vis atviriau sakoma, kad dauguma šiame sraute esančių žmonių su jokiais karais niekaip nesusiję ir nuo jų nenukentėję. Nežinau, ar Europoje atsiras kokia nors institucija, kuri pajėgtų nustatyti, kas yra kas. Bet kuriuo atveju turime aiškų faktą, kad į Europą vyksta didžiulės masės žmonių, kurios nieko bendro su karu neturi, o tiesiog ieško geresnių gyvenimo sąlygų ir siekia įsikurti pirmiausia išsivysčiusiose Europos valstybėse. Dėl šio fakto tiesiog negali būti diskusijų.

- Kaip, jūsų manymu, šitą geresnio gyvenimo ieškančią publiką būtų galima atskirti nuo tikrųjų pabėgėlių?


- Įdomiausia, kad Europos Komisija yra įvardijusi, jog imigracija į Europą esą yra teigiamas reiškinys, nes ES atseit trūksta 33 milijonų darbuotojų įvairiose srityse. O kadangi su šiais žmonių srautais vis dėlto atvyksta ir vaikų, ir moterų, ir senelių, vadinasi, su šiais milijonais darbingų žmonių turi atvykti dar didesnis skaičius asmenų... Vadinasi, kalbėti jau dabar reikėtų apie 100 milijonų migrantų, kuriuos turėtų Europa priimti. Kitaip sakant, jeigu ES reikia 33 milijonų darbo jėgos, vadinasi, reikia pripažinti, kad su jais taip pat atvažiuos ir šeimos. Europa tarsi pasiryžusi tiek priimti, tačiau esą legaliu keliu. Tai štai dabar susiduriame su dilema: reikia Europai tų įmitusių vyrukų ar nereikia? Vieni politikai sako, kad reikia, o kiti - kad reikia atsisakyti. Yra didžiulių tarpusavio prieštaravimų.

- Jeigu egzistuoja tokie prieštaravimai ir tokie poreikiai, tuomet ar negali būti šita krizė dirbtinai surežisuota?


- Iš tikrųjų, įtarimų kelia gana staigus imigracijos protrūkis. Vadovaujantis sąmokslo teorijomis, žinoma, galima įžvelgti bet ką. Tačiau yra ir objektyvių veiksnių. Viešas ES politikų kalbėjimas, kad esą Europai reikia darbo rankų, o imigracija neva yra teigiamas reiškinys, galų gale pasiekė tas žmonių mases Afrikoje ar Artimuosiuose Rytuose. Ir tos masės pajudėjo šia kryptimi, o dabar jau matome, kad Europos laukia gana liūdna ateitis. Tai jau pradeda suprasti ir kai kurie dabartiniai ES valstybių lyderiai. Tai yra jeigu dar ne tragedija, tai didelis iššūkis, ir šiandien niekas nežino, ar pavyks tą procesą suvaldyti. Girdime daug kalbų, bet pats procesas tik stiprėja, todėl nesunku nuspėti, kad Europos laukia liūdnos perspektyvos...

- Tačiau yra ir kitų objektyvių požymių, rodančių, kad tie srautai į Europą pajudėjo neatsitiktinai. Pavyzdžiui, visi tie gerai įmitę vyrukai yra neblogai apsirūpinę, turi nemažai pinigų, moderniausią techniką. Be to, jie nuolat aiškina, kad nepageidauja likti tose šalyse, į kurias atvyksta, o reikalauja juos praleisti į Vokietiją.

- Turėkime galvoje, kad į Europą vyksta dideli srautai žmonių tikrai iš karinių konfliktų zonos. Tie žmonės paprastai atrodo neblogai pasirengę ir gali turėti Europoje tikslų, niekaip nesuderinamų su pabėgėlių statusu. Aš net neabejoju, kad tarp šių plūstančių srautų yra ir teroristų, ir kitokių piktavalių, tik niekas nežino jų kiekio... Man kur kas įdomesnė yra padėtis Lietuvoje šiame kontekste. Lietuva, atsisakiusi dalies savo suvereniteto, kartu atsisakė ir savo Nepriklausomybės. Todėl dabar atrodo naivios visos politikų kalbos apie tai, ką jie darys, jeigu tie pabėgėliai užplūs Lietuvą. Mes juk nenorime patys spręsti šių problemų, o deleguojame šią teisę kitiems. Jeigu mes neturime teisės patys priimti sprendimų, galime tik linkčioti galva, vadinasi, už mus nuspręs kur nors kitur. O mūsų politikai tik nuolankiai vykdys tuos sprendimus. Todėl apmaudžiausia, kad Lietuvoje nėra net ko paklausti, kaip jie įsivaizduoja tolesnę mūsų šalies ateitį šių į Europą plūstančių migrantų srautų kontekste.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s