respublika.lt
LRDT LYRAS

Vakarai savo priešus smaugs lėtai, bet užtikrintainuotraukos (38)

2018 balandžio mėn. 14 d. 18:30:22
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykiu s ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Pradėkime nuo konflikto Sirijoje eskalavimo pradžios: įvykdyta cheminio ginklo ataka, kuri ir suteikė pretekstą dabar visiems pažvanginti ginklais. Kas labiausia suinteresuotas situacijos destabilizavimu, kam tai naudingiausia?

- Buvo ta cheminė ataka ar jos nebuvo (kaip sako rusai), tai visiškai nesvarbu. Nes reikia vertinti ne atskirą epizodą Sirijoje, o visumą. Ši situacija prasidėjo 2013 metais, kuomet Vladimiras Putinas iš esmės perėjo į labai agresyvią, Vakarus gąsdinančią poziciją, naudodamas blefą, kaip pagrindinį tokios politikos instrumentą. Jis nuolat gąsdino ir bandė pasakyti: jeigu jūs neįsileisite manęs į savo namelį, tai aš ištampysiu iš jo plyšių samanas ir jūs visi sušalsit... Nes (cituoju V.Putiną) „kam reikalingas pasaulis, jeigu ten nėra Rusijos?“... Ir būtent štai šis leitmotyvas, jo nuomone, turėjo pagąsdinti ištvirkusius, išglebusius bei į homoseksualumą linkusius vakariečius. Kitaip sakant, šiuo nuolatiniu šantažu jis tikėjosi atverti vakariečių namelio duris ir įsivaizdavo, kad visi jį dabar džiaugsmingai įsileis su visom rusiškom dujom ir nafta, o taip pat sės su juo derėtis kiekvienu klausimu, svarbiu pasaulio ateičiai. Visi rusų sukelti karai bei konfliktai, visi tie demonstratyvūs nuodijimai - nuo Litvinenkos iki Skripalių - buvo skirti šiam vieninteliam tikslui. Lygiai tas pats ir su Sirija - mano įsitikinimu, ši cheminio ginklo ataka buvo skirta tam pačiam tikslui. Nes aš laikausi nuomonės, jog „už to stovi“ rusai, o jie - nėra mūsų draugai, švelniai tariant...

- Ir ką jie iš to laimi? Ypač po panašių „nuotykių“ Didžiojoje Britanijoje.


- Kaip minėjau, tai yra dar vienas Vakarų pagąsdinimo aktas: štai žiūrėkit, mes esame pamišę, ir jeigu jūs nešoksit pagal mūsų dūdelę, tai jums tuoj ateis galas... Bet šiuo atveju V.Putinas smarkiai apsiskaičiavo. Jis susidūrė su pakankamai agresyviais anglo-saksais, kuriems besišakojanti Rusija yra kur kas nepriimtinesnis pasaulio vaizdelis, nei galimas karas... Karas jiems yra įprasta būsena, o besišakojanti Rusija jiems yra kur kas blogiau. Štai kokiame kontekste reikia suvokti Sirijos įvykius.

- Tad mėginkime prognozuoti tolimesnius veiksmus. Štai Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) jau netgi paskelbė Sirijos objektų sąrašą, kur reikėtų smogti. Britų premjerė Teresa Mei (Theresa May) įsakė anglų povandeninius laivus patraukti arčiau Sirijos krantų. JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) dar seniau tviteryje papasakojo apie rusų link skriejančias moderniausias raketas. Ko tikėtis iš tokių karą pranašaujančių ženklų?

- Pradėkime nuo D.Trampo pažado reaguoti į cheminę ataką per 48 valandas. Be abejo, jis reaguoja, tačiau reakcija yra ne koks nors primityvus Sirijos kelių objektų „bombinimas“, su kuo jau visi susitaikė ir priprato: na ką, „pabombino“, sugadino lėktuvų pakilimo taką, o mes per porą mėnesių pasiremontuosime - vis tiek rusai sumokės savo pinigais... Šiuo atveju yra suformuota koalicija iš trijų pakankamai agresyvių valstybių, kurios moka veikti kartu ir tai įrodė ne kartą. O dabar tik klausimas: kaip greitai jie puls smaugti? Pamatysime, bet manau, kad čia nebus daroma skubotų veiksmų. Manau, kad bus smaugiama su „malonumu ir aistra“. Toks žaidimas dabar ir vyksta. Niekas Vakaruose šitos situacijos neišnaudojęs savo naudai jau nepaleis. Dar buvo galima V.Putinui atleisti tarptautinių susitarimų laužymą daugelyje sričių, įskaitant ir susitarimo dėl vidutinio nuotolio raketų nesilaikymą. Vakarai netgi buvo pasiruošę praryti ir Krymo situaciją. Tačiau čia gi pasikėsinta į pačius „švenčiausius“ dalykus - V.Putinas išėjo iš savo „slaviškojo pasaulio“ ribų ir dabar atsidūrė ten, kur anksčiau lįsdavo Tarybų Sąjunga, t. y. į esminius pasaulinės prekybos nafta kraštus. Joks Teksaso reindžeris jam tokių dalykų negali atleisti...

- Na gerai, Vakarai turi gana karingą koaliciją. O ko galima tikėtis iš Rusijos? Kokio atsako iš jų galima laukti? Kokia galima jų priešprieša Vakarams?

- Rusai jau išvedė savo laivus iš Sirijos uostų, vadinasi, jie taip pat ruošiasi. Dabar situacija vystosi pagal klasikinį paveikslėlį: jie išvedė laivus, atitraukė savo sausumos pajėgas iš karinių bazių, išsklaidė karinę techniką, kad negautų koncentruoto smūgio... Dabar jau aišku, kad jie ruošiasi numušinėti atskrendančias raketas. Tai, ką jie darė Izraeliui atakuojant Taifuro bazę. Žinoma, Izraelis nepripažįsta, kad buvo numuštos 4-5 jų raketos, bet mano šaltiniai sako, kad tikrai ne visos Izraelio raketos pasiekė numatytus taikinius. Tačiau tai buvo mažiausiai šimtoji Izraelio ataka prieš iraniečių kontroliuojamus objektus Sirijoje ir ji buvo sėkminga. Tai rodo, kad jokios rimtos priešraketinės ar priešlėktuvinės gynybos Sirijoje nėra - ši sistema pajėgi padaryti tik minimalius nuostolius atakuojančiai pusei. Todėl rusai, manau, ir apsiribos savo gynybos galimybių demonstravimu šiame lygyje.

- Ar jie gali žengti dar vieną žingsnį, t.y. pradėti naikinti raketų paleidimo sistemas ir NATO sąjungininkų aviacijos bazes? Juk maždaug taip rusai ir žadėjo elgtis, jeigu į jų bazes bus šaudoma.

- Techniškai jie tai padaryti gali, bet politiškai - tai jau karas... Jeigu rusai atakuos amerikiečių laivus ir numušinės jų lėktuvus, tuomet tai yra karas. Ir čia didelių šansų jie neturi... Manau, kad rusai puikiai tai supranta, bet problema yra rimtesnė. Paskutinėmis sankcijomis koalicija (reikėtų kalbėti ne vien apie JAV), kaip sakydavo mano senelis, „užmynė maskoliui ant giesmės...“. Kitaip tariant, nuostoliai, kuriuos dabar patiria visa V.Putino komanda, kuriai buvo atiduota teisė valdyti milžiniškus valstybės išteklius, yra didžiuliai. Tik priminsiu, kad rusai atidavė valstybės išteklius valdyti privačioms institucijoms, kurios tapo pagrindiniais mokesčių mokėtojais. Taigi dabar, vakariečiams atakuojant šias privačias kompanijas, iš esmės kenčia visa valdančiojo elito finansavimo struktūra. Dėl to ten „išlindo“ įvairūs gelbėjimosi mechanizmai, netgi specialiųjų ofšorinių zonų saviems oligarchams steigimo reikalai, ignoruojant, jog pinigus prarado ir eiliniai Rusijos gyventojai... Taigi, ši ataka parodė, jog prieš Rusiją valdančią grupuotę šiandien pradėti smaugimo veiksmai. Ar jie ryšis gintis? Kadangi daugeliu atvejų jie mąsto taip, kaip eilinis banditas, tai prognozuočiau, kad jie „stos ant slidžių“... Dabartinis žandų pūtimas jiems neduoda jokių išlikimo garantijų. Bet, žinoma, aš galiu klysti.

- Matome ir Vakarų pusėje tam tikrų praradimų dėl vis labiau įsibėgėjančio konflikto. Pavyzdžiui, dabar yra neaiški Turkijos pozicija, o ši valstybė yra labai svarbus žaidėjas tiek regione, tiek ir NATO organizacijoje. Ar galima teigti, kad Turkija pradėjo gravituoti Rusijos link?

- Situaciją gelbsti tai, jog R.T.Erdoganas yra tiek Bašaro al-Asado, tiek ir Irano priešas. Veikia tai, jog Jungtinės Valstijos, priglaudusios jo vidinius priešininkus ir galimai toleravusios prieš jį organizuotą perversmą, žinoma, R.T.Erdoganui nei džiaugsmo, nei entuziazmo būti Vakarų pusėje neprideda... Todėl šį turkų faktorių reikėtų vertinti kaip viso buvusio JAV prezidento Barako Obamos (Barack Obama) valdymo laikotarpio milžinišką klaidą. Tai, su kuo dabar susiduria D.Trampas, yra B.Obamos padarytų geopolitinių klaidų padariniai. Galima tai pavadinti dar stipriau - pavyzdžiui, nusikaltimais... Žinoma, šio reikalo neištaisysi taip paprastai - nei per metus, nei per dvejus...

- D.Trampas nuolat susiduria ir su savo vidinėmis problemomis: tai jo veiksmus tiria FTB, tai CŽV, tai generalinis prokuroras Miuleris... Ir netgi jo nuotykiai su linksmomis damomis, matyt, pasitikėjimo savo jėgomis neprideda? Tikriausiai JAV viduje D.Trampui taip pat netrūksta nei priešų, nei problemų?

- Akivaizdu, kad D.Trampas, kaip smarkiai mėgstantis viešuosius ryšius žmogus, savo dabartiniais politiniais veiksmais, net ir hipotetinio masinio naikinimo ginklo panaudojimo Sirijoje atveju, maskuoja savo vidaus politines nesėkmes. Kita vertus, reikia suvokti ypatingus D.Trampo ryšius su Izraeliu, judaizmu ir netgi su tam tikru žydišku sektantizmu. Nes jo šeimos nariai priklauso įvairioms žydų-ortodoksų grupuotėms. Todėl tai, ką čia daro D.Trampas, yra susiję ir su jo finansavimo šaltiniais, kurie yra super proizraelietiški ir kurie jam iškelia tam tikrus reikalavimus. Taigi, žydiškojo lobi bei jo vidinės situacijos aspektas, žinoma, labai ženkliai veikia. Nors E.Makronas ir T.Mei muistosi, bet jie jau negali neplaukti viso šio reikalo farvateryje. Manau, kad V.Putino būsimos politikos tendencijų įvertinimas, taip pat atsižvelgiant į tą judaistinį faktorių bei D.Trampo asmenines problemas, stipriai aktyvuoja patį D.Trampą. Žinoma, jis yra toks unikalus žaidėjas. D.Trampas nuolat blefuoja, kaip ir V.Putinas. Jis sukūrė savo tam tikrą politinių idėjų ekraną, kuriuo tapo jo paskyra tviteryje, prikausčiusi visų dėmesį. Tai yra nuostabus instrumentas, norint blefuoti ir tuo pačiu ruošti situaciją būsimoms deryboms: vieną akimirką jis pasako, kad rusai tuoj pamatys naujas modernias raketas, skriejančias jų link, o jau po pusvalandžio jis pareiškia, kad reikia tartis... Kaip rusams pasirinkti tarp šių dviejų signalų? Jie palikti visiškoje nežinioje. Ir aš garantuoju, kad D.Trampas tą padarė labai tiksliai suvokdamas, ką daro. Tai sakau kaip žmogus, perskaitęs visą D.Trampo literatūrinį palikimą...

- Šią savaitę buvo ir kitų įdomių temų. Štai jau balandžio 22 d. Prancūzijoje prasidės nauji masiniai profsąjungų protestai ir streikai, nukreipti prieš E.Makrono socialines reformas. Kodėl kilo toks pasipriešinimas iš žmonių, kurie visai neseniai E.Makroną išsirinko prezidentu kone triuškinančia persvara? Jis juk ir prieš rinkimus kalbėjo apie tokias reformas.

- Per tris tūkstančius metų nuo Romos imperijos laikų šūkis „duonos ir žaidimų“ nė kiek neprarado aktualumo... E.Makronas puikiai suvokia, jog nedarant radikalių reformų Prancūzijos ekonomika ir toliau stagnuos. Ir neliks iš ko duoti „duonos ir žaidimų“ linksmiesiems prancūzams. Norint ir toliau taip gyventi, kaip dabar, reikia elgtis taip, kaip elgėsi romėnai - atakuoti Šiaurės Afriką, plėsti teritorijas ir vežti į metropoliją gėrybes. Bet pasaulis šiek tiek pasikeitė ir dabar nėra lengva tai daryti. Prieš E.Makroną valdžioje sėdėjęs vyrukas Nikolia Sarkozi, kurį dabar teisia už tokių gėrybių vežimą iš Libijos, vėliau bombarduojant savo geradarį Muamarą Kadafį, jau tai įrodė... E.Makronui dėl to sunku ir jam nieko nelieka, kaip tik vykdyti radikalias reformas. O tai reiškia, kad reikia spirti į pasturgalį visiems dykaduoniams, reikia grąžinti į šalį pramonę, reikia išmokti stipriai konkuruoti ir žiūrėti, kam parduoti ginklų pramonės produkciją... O dabar valstybė gyvena tik iš skolų. Tai, kad E.Makronas bando šiuos klausimus išspręsti, nepatinka niekam: nei kinams, nei rusams, nei amerikiečiams, nei vokiečiams. Nes tokios E.Makrono pozicijos sukuria visiems konkurenciją. O jo idėjos dėl Europos Valstybės kūrimo radikaliai kertasi tiek su amerikiečių, tiek ir su kinų interesais. Taigi, visos tos vadinamosios profsąjungos, kurios stovi už pasipriešinimo reformoms, aiškiai yra stimuliuojamos ir finansuojamos ne Prancūzijos ir ne E.Makrono draugų... Dar nuo tų laikų, kai žymusis mafijozas Alas Kaponė (All Capone) „investavo“ į profsąjungas, šios organizacijos yra puikiai išnaudojamos įvairių užsienio priešų...

- Šią savaitę į Vokietiją nuvykęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka gavo kanclerės Angelos Merkel patikinimą, kad „Nord Stream 2“ klausimas bus būtinai susietas su rusiškų dujų tranzitu per Ukrainą. Ką tai reiškia?

- Angela Merkel, matyt, labai gerai studijavo Hėgelio dialektiką... Kaip ji gali suderinti pasipiktinimą V.Putino ir jo valdančiojo elito naudojamomis priemonėmis, žudant politinius priešininkus, ir bendradarbiavimą su tais pačiais žudikais, suteikiant jiems politinius ir finansinius kreditus, nežinau... Į tai gali atsakyti tik senoji Vokietijos filosofija... Akivaizdu, kad A.Merkel nėra savarankiška. Už jos stovi visas būrys stambių pramonininkų - visa šita šrioderių-švonderių kompanija, kuri užsiima lobistine veikla, palankia Rusijai. Ir čia niekas nieko negali padaryti, nes ji pasiduoda tokiam spaudimui. Tas balionėlis dujų, kurį paleis per Ukrainos tinklus, yra tiesiog gero tono politinė duoklė. O pagrindinis statymas „Nord Stream“. Lieka tikėtis, kad amerikiečiai prisimins, jog kiekvienas Vokietijos kancleris privalo duoti ištikimybės priesaiką Baltiesiems Rūmams... Žinoma, dar lieka skandinavai, ypač Danija, kuri gali rusams nesuteikti leidimo vamzdeliui tiesti savo teritoriniuose vandenyse. Tai dar nėra galutinai startavęs projektas.

- O kaipgi mūsų valdžia? Ką ji dabar rinksis į draugus: tviteriuose kariaujantį D.Trampą ar „pragmatikę“ visokių šrioderių valdomą A.Merkel?

- Mums yra svarbiausia, kaip A.Merkel lengvai manipuliuoja tarptautiniais interesais ir NATO reikmėmis. Tai iš esmės yra Lietuvos užsienio politikos tragedija, kai statymas buvo daromas ant „Nord Stream 2“ tiesėjų ir keikiamas D.Trampas. Ne veltui mūsų pagrindiniai užsienio politikos formuotojai, nuvažiavę į JAV gavo epitetą tiesiai į kaktą: „kvailiai“... Galiu užtikrinti, kad prieš susitinkant su Baltijos valstybių prezidentais ant D.Trampo stalo buvo padėti trys aplankai su jų visų leksika... Štai kaip apsiverčia paveikslėlis, kuris aiškiai parodo, ko iš tikrųjų yra verti Lietuvos užsienio politikos formuotojai. Kodėl dabar mūsiškiai nekaukia ant A.Merkel, kuri kartu su rusais tiesia tą vamzdelį? Čia mūsų „strateginiai partneriai“? Bet tokiu atveju, savo briliantinį laivelį „Independence“ galėsime drąsiai paskandinti, kai tik atsiras „Nord Stream'as“... Kai perki „Statoil“ norvegiškas dujas dvigubai brangiau nei parduoda rusai, o po to dar tavo panosėje jie nusitiesia vamzdelį. Kažkodėl negirdėti mūsų „elito“ pranašysčių ir kalbų šiuo klausimu. Nes nėra ką pasakyti... Vadinasi, D.Trampas buvo teisus, kalbėdamas apie kvailius.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (38)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis