respublika.lt

Ukrainos kare žūva žurnalistai

(0)
Publikuota: 2014 birželio 21 10:10:01, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
SMURTAS. Ukrainos nacionalinė gvardija pati nufilmavo, kaip elgiasi su „LifeNews“ rusų žurnalistais Olegu Sidiakinu ir Maratu Saičenko, sulaikytais gegužės 18 d. Kadras iš youtube.com

Apie žurnalistų darbo sąlygas neramumų krečiamoje Rytų Ukrainoje Lietuvoje informacijos mažai ir ji skęsta ideologinėse kovose - apie nukentėjusius „bloguosius“ žurnalistus dažniausiai nutylima, daugiau akcentuojant „teisingai mąstančiųjų“ kolegų patirtą smurtą. Nors vis daugiau požymių, kad abi kovojančios pusės žurnalistų atžvilgiu elgiasi vienodai.

 

Praėjusią savaitę žuvo Rusijos radijo ir televizijos transliuotojo VGTRK korespondentas Igoris Korneliukas ir garso inžinierius Antonas Vološinas. Organizacijos „Reporteriai be sienų“ duomenimis, vien nuo šių metų pradžios Ukrainoje vienaip ar kitaip nukentėjo mažiausiai 200 žiniasklaidos atstovų. Dažniausiai jie užpuolami, sumušami, neteisėtai įkalinami, apiplėšiami. Daugelis patiria rimtų sužalojimų. Tokie pranešimai - kasdienybė, be to, karo zonoje esantys žurnalistai nukenčia nuo abiejų kovojančių pusių.

VGTRK duomenimis, Mirno gyvenvietėje žurnalistai pateko į artilerijos apšaudymą. A.Vološinas žuvo iškart, I.Korneliukas mirė ligoninėje nuo patirtų traumų. Vos už 100 metrų nuo sviedinio sprogimo vietos buvęs trečiasis korespondentas išvengė tragiško likimo. Į šią tragediją audringai reagavo tik Rusijos pusė - pareiškė, kad žurnalistai buvo apšaudyti ir nužudyti specialiai, tiksliai žinant, kad jie nėra jokie separatistai ar teroristai. Vakaruose esančios tarptautinės žmogaus teisių organizacijos tiesiog įtraukė šį įvykį į savo registrą.

Rusija trečiadienį pranešė pradėjusi baudžiamąjį tyrimą, kuriame kaltinimai pateikti Ukrainos vidaus reikalų ministrui Arsenui Avakovui ir Dnepropetrovsko srities gubernatoriui Ihoriui Kolomoiskiui. Juos Rusija kaltina tuo, kad prisidėjo prie taikių civilių ir žurnalistų žudymo konflikto krečiamame rytiniame regione. Tyrėjai aiškina planuojantys paskelbti Ukrainos ministro ir milijardieriaus gubernatoriaus tarptautinę paiešką dėl nusikaltimų „taikai ir žmonių saugumui“.

Gegužės 24 d. Rytų Ukrainoje esančiame Slovjanske žuvo italų fotokorespondentas Andrėja Ročelis (Andrea Rocchelli) ir jo technikas iš Rusijos Andrejus Mironovas. Tačiau žurnalistams nesaugu net pačiame Kijeve - vasario 19 d. vietos ligoninėje mirė žiauriai sumuštas Ukrainos leidinio „Vesti“ žurnalistas Večeslavas Veremijus.

Birželio 2 d. Rusijos okupuotame Simferopolyje vadinamosios Krymo savigynos atstovai sulaikė nepriklausomo Žurnalistinių tyrimų centro atstovus Sergejų Mokrušiną ir Vladleną Melnikovą. Žurnalistai buvo žiauriai sumušti, atimti jų telefonai ir kiti asmeniniai daiktai. Vėliau juos sulaikė vietos milicija ir po ilgo tardymo paleido.

Tą pačią dieną Donecke vietos separatistai pagrobė vietinio leidinio „Donbass“ korespondentą Aleksandrą Brižą ir laikraščio „Vakarinis Doneckas“ žurnalistą Leonidą Lapą. Vėliau šiaip ne taip išsivadavę žurnalistai pasakojo, kad pagrobėjai reikalavo pakeisti laikraščių politiką ir palankiai rašyti apie mieste siautėjančius teroristus.

Iki šiol nežinomas gegužės 10 d. dingusio be žinios žurnalisto Artiomo Larionovo likimas. Paskutinį kartą jis buvo pastebėtas Ukrainos karių įrengtame blokavimo poste tarp Slovjansko ir Kramatorsko. Vėliau žurnalistas išvyko į separatistų kontroliuojamą teritoriją ir dingo.

Organizacija „Reporteriai be sienų“ kreipėsi į Ukrainos ir Rusijos valdžią, taip pat į Pietryčių Ukrainoje veikiančių separatistų formuočių vadus kviesdama apginti ir užtikrinti žiniasklaidos darbuotojų teises nepriklausomai nuo jų atstovaujamos žiniasklaidos priemonės politikos.

Sergijus Tomilenka, Ukrainos žurnalistų sąjungos pirmasis sekretorius:

Rytų Ukrainoje visiems žurnalistams dabar dirbti nepaprastai sunku ir pavojinga. Ypač tai pasakytina apie Luhansko ir Donecko sritis. Ir visiškai nepriklauso nuo to, kokios tautybės ar kurios valstybės pilietis yra žurnalistas, kaip ir nuo to, kuriai žiniasklaidos priemonei jis atstovauja.

Mes kiekvieną dieną gauname informacijos apie ten sulaikomus žurnalistus, ypač vietos leidinių. Separatistai juos nuolat sulaiko, grasina, verčia rašyti apie juos palankiai, užfiksuotas ne vienas atvejis, kai žurnalistai buvo tiesiog sumušti ar apiplėšti.

Mes, žinoma, nuoširdžiai liūdime dėl vakarykštės Rusijos žurnalistų žūties ir išreiškiame užuojautą jų artimiesiems, draugams bei kolegoms. Kartu norime pasakyti Rusijos kolegoms, kad tie žurnalistai, kurie nuolat lydi ten siautėjančius teroristus bei kitus asmenis, ignoruojančius Ukrainos įstatymus ir veikiančius prieš Ukrainos valstybę, sąmoningai renkasi tokią riziką ir sąmoningai stato save į pavojų.

Kita vertus, daugelis tokių žurnalistų, aptarnaujančių Rusijos valstybės antiukrainietišką propagandą, net neturi jokių oficialių akreditacijų ar kokių nors žiniasklaidos priemonės atpažinimo ženklų. Įsilieję į neteisėtų ginkluotų formuočių būrius ir užtikrindami jų propagandos sklaidą, dažnai ginkluoti, jie niekuo nesiskiria nuo pačių teroristų. Todėl nereikia stebėtis, kad kartais nukenčia antiteroristinių operacijų metu.

Kita vertus, šiandien Ukraina nekontroliuoja didelės dalies Luhansko ir Donecko sričių teritorijos, todėl ir negali būti atsakinga už ten savanoriškai nuvykusių žurnalistų saugumą, negali sistemiškai užtikrinti jų neliečiamybės. Mes patariame kolegoms, ypač neturintiems darbo konfliktų zonose ar karštuose taškuose patirties, susilaikyti nuo išvykų į konflikto apimtas teritorijas.

Nadežda Ažgichina, Rusijos žurnalistų sąjungos atstovė, atsakinga už tarptautinius ryšius:

VGTRK žurnalistų žūtis yra baisi tragedija - tai nusikaltimas ir visų įmanomų tarptautinių susitarimų, reikalaujančių ginti konflikto zonoje dirbančius žurnalistus, pažeidimas. Mes jau kreipėmės į Tarptautinę žurnalistų federaciją, į Europos Tarybą, taip pat į UNESCO organizaciją, kad būtų imtasi veiksmingų priemonių, užtikrinant ten dirbančių žurnalistų saugumą.

Principinis klausimas - nusikaltėliai turi būti nedelsiant nubausti. Deja, žurnalistų teisės visuose konfliktuose nuolat pažeidinėjamos, tai nėra jokia naujiena. Tačiau blogiausia, kad anaiptol ne visi tokie atvejai tinkamai įvertinami ir toli gražu ne visi kaltininkai nubaudžiami. O būtent nebaudžiamumas gimdo naujus nusikaltimus. Mano žiniomis, Tarptautinė žurnalistų federacija jau kreipėsi į Ukrainos prezidentą Petro Porošenką reikalaudama, kad kuo skubiau ir objektyviau būtų atliktas šių žurnalistų žudynių tyrimas.

Be to, mes pateikėme įstatymo pataisas, pagal kurias ir darbdavys, šiuo atveju - žiniasklaidos priemonė, būtų atsakingas už savo darbuotojų, kurie siunčiami į konfliktų zonas, saugumą. Deja, pas mus dažnai į tokias vietas siunčiami žmonės be deramo parengimo, be jokio draudimo, be jokių gynybos priemonių. O grįžę, žinoma, negauna jokios psichologinės pagalbos. Todėl tokią praktiką laikas baigti ir už šių pareigų vengimą būtina įvesti griežtą atsakomybę.

Kita vertus, labai didelė problema yra ta, kad žurnalistai į konfliktų zonas vyksta tinkamai nepasirengę. Tai skausminga mums tema, nes yra daug žuvusių Rusijos žurnalistų įvairiuose karštuose taškuose.

Norime pasiekti, kad Maskvos universiteto Žurnalistikos fakultete į mokymo programas greta bazinių disciplinų būtų įtraukti ir žurnalistų saugumo karštuose taškuose mokymai.


Audrius Butkevičius, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas, kuris šiuo metu lankosi Ukrainoje:

Visi puikiai suprantame, kad žurnalistai dirba karo sąlygomis. Šis karas vyksta tarp tautų, kurios yra ganėtinai viena kitai artimos, tačiau šis karas išskirtinai žiaurus.

Deja, žurnalistai šiame kare naudojami kaip tam tikro psichologinio karo ginklai. Rusijos pusė žurnalistus naudoja ypač nesąžiningai, jie ten iš esmės yra šio psichologinio karo aktoriai, o informacija, kurią jie pateikia, labai dažnai būna suklastota ir iškraipyta. Tad natūralu, kad jie patenka į tam tikrą kategoriją nepageidautinų Ukrainoje asmenų, nes tiesiogiai kursto neapykantą tarp tautų.

Visiems žurnalistams nustatytos konkrečios taisyklės: žurnalistai, dirbantys karo veiksmų zonoje, turi būti registruoti, gauti specialias akreditacijas, be to, turėti tam tikrą palydą bei nustatytus skiriamuosius ženklus. Deja, labai dažnai žurnalistai, ypač atvykę iš Rusijos pusės, menkai kuo skiriasi nuo tiesioginiuose kovos veiksmuose dalyvaujančių asmenų.

Todėl čia nieko nepadarysi - jeigu žurnalistas vyksta į karo veiksmų teritoriją, jeigu ten pakliūva nelegaliai, nėra niekur registruotas ir nuolat vaikšto su čia veikiančiais teroristais, tai sunku tikėtis, kad jį kas nors gali apsaugoti, juolab kad yra labai menkos galimybės nustatyti, kas jis toks. Atskira kalba apie tuos atvejus, kai žinoma tiksliai, kad tas asmuo yra žurnalistas, kuris atitinka visus šioje valstybėje keliamus reikalavimus. Tokiu atveju bet kokio smurto atvejai yra netoleruotini, nesvarbu, kurios šalies žurnalisto atžvilgiu tas smurtas pavartotas. Ukrainoje žūva labai daug žmonių kasdien, jie žudomi brutaliai ir žurnalistai čia neturi manyti, kad jų statusas kažkoks išskirtinis, juolab jeigu jie nesilaiko nustatytų taisyklių. Ir tai liečia ne vien Rusijos žurnalistus. Tai liečia visus be išimties.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s