respublika.lt

TVF: „Brexit“ be sutarties sumažintų Didžiosios Britanijos BVP 6 proc.

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 14 20:16:38, Darius Mikutavičius, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Teresa Mei. EPA-Eltos nuotr.

Pasitraukimas iš ES be pereinamojo laikotarpio prekybos susitarimo kainuotų Didžiajai Britanijai apie 6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), palyginti su BVP rodikliais pasilikus Sąjungoje, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pranešimą cituoja „Reuters“.

 

TVF, 2016 m., iki referendumo dėl išstojimo iš ES, įspėjęs šalį dėl „Brexit“ kainos, tikino, kad prekybos sutarties pasirašymas perpus sumažintų prekybos barjerų ir sumažėjusių investicijų žalą ekonomikai.

„Analitikai pabrėžė laiku pasirašytos sutarties su ES svarbą, sukuriant pereinamąjį laikotarpį, išvengiant staigių pasikeitimų 2019 m. kovą, taip leidžiant įmonėms ir darbuotojams pasiruošti pokyčiams“, - rašoma TVF pranešime.

TVF ekonominės žalos prognozės pasirodė tuo metu, kai šalies ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May) bando užsitikrinti ministrų kabineto pritarimą preliminariam susitarimui, kurį dar turės patvirtinti šalies ir ES parlamentai.

Kai kurių „Brexit“ šalininkų teigimu, Didžioji Britanija turėtų išstoti iš ES be jokios sutarties su Briuseliu, jei nepavyksta užtikrinti šalies norų paisymo. „Brexit“ be sutarties atveju šalis su ES prekiautų pagal Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisykles.

Tuo tarpu TVF tikina, kad tai turėtų itin reikšmingų padarinių šalies ekonomikai. „Jei Jungtinė Karalystė (JK) ir ES prekiautų griežtai pagal PPO taisykles, šalies ekonomika susitrauktų nuo 5 iki 8 proc., palyginti su BVP rodikliais pasilikus ES“, - teigiama TVF pranešime.

Nuo „Brexit“ referendumo 2016 m. birželį šalies ekonomika sulėtėjo. Metinis BVP augimas nukrito nuo vieno aukščiausių iš G7 šalių iki vieno žemiausių, kylant infliacijai ir verslo įmonėms sustabdžius investicijas šalyje.

Į tai kai kurie euroskeptikai T. Mei vadovaujamoje konservatorių partijoje atsako, esą „Brexit“ be sutarties padėtų šaliai lengviau pasirašyti prekybos susitarimus su kitomis šalimis. Pati T. Mei siūlo tarpinį susitarimo variantą, pagal kurį laisva prekyba prekėmis išliks, tačiau prekybai paslaugomis ir imigracijai iš ES bus iškelti tam tikri barjerai.

TVF teigimu, toks tarpinis sutarties variantas sumažintų Didžiosios Britanijos BVP nuo 2,5 iki 4 proc., palyginti su BVP rodikliais pasilikus ES. T. Mei griežtai atmetė galimybę pasilikti Sąjungoje.

Iki referendumo TVF yra skaičiavusi, kad „Brexit“ šaliai kainuos nuo 1,4 iki 5,6 proc. BVP, priklausomai nuo išstojimo sąlygų. TVF teigimu, „Brexit“ poveikis įvairiems pramonės ir paslaugų sektoriams nebus vienodas.

Pasak TVF, Didžiosios Britanijos finansinių paslaugų, chemijos ir automobilių pramonės sektoriai bus paveikti labiausiai. Tuo tarpu ūkininkai ir maisto, naftos bei kasybos pramonės sektoriai neturėtų pajausti itin reikšmingo „Brexit“ poveikio.

Škotijos premjerė griežtai kritikuoja „Brexit“ sutarties projektą

Škotijoje „Brexit“ sutarties projektas sulaukė didelio pasipriešinimo. Regiono premjerė Nikola Sturdžion (Nicola Sturgeon) iš Škotijos nacionalinės partijos trečiadienį įspėjo dėl „pragaištingų“ padarinių investicijoms ir darbo vietoms Škotijoje. Šis projektas yra „blogiausias iš visų galimų variantų“, - sakė N. Sturdžion tviteryje paskelbtame vaizdo įraše.

Taip premjerė reagavo į antradienio britų žiniasklaidos pranešimus, kad Briuselis ir Londonas susitarė dėk laikinų bendrų muitų taisyklių bei specialių taisyklių Šiaurės Airijai. Šios esą galios, kol bus pasirašytas galutinis prekybos susitarimas. Šiaurės Airija kol kas turėtų likti ir ES vidaus rinkoje, kad būtų išvengta fizinės sienos su Airija.

N. Sturdžion ne kartą reikalavo, kad Škotija po 2019 metų kovą planuojamo Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES galėtų likti Muitų sąjungoje ir vidaus rinkoje. Dabar ji būgštauja nuostolių Škotijos ekonomikai.

Vis dėl to britų parlamentas vis dar gali atmesti sutarties projektą, kalbėjo N. Sturdžion. Tai esą atvertų kelią „geresnėms galimybėms“, pavyzdžiui, visos Jungtinės Karalystės pasilikimui vidaus rinkoje.

Per „Brexit“ referendumą 2016 metais 63 proc. Škotijos rinkėjų pasisakė už pasilikimą ES.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s