respublika.lt

Turkija įvaryta į kampą Vakarų ir JAV

(0)
Publikuota: 2016 rugpjūčio 10 10:05:20, Edita SIAVRIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Turkijos prezidentas Redžepas Taipas Erdoganas kalba apie naują epochą santykiuose su Rusija, savo ruožtu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažymi, kad abi šalys nori „atnaujinti dialogą ir santykius“. EPA-Eltos nuotr.

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) vakar atvyko į Sankt Peterburgą susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

 

Rolandas PAULAUSKAS, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

- Ar bevizio režimo ES negavimas Turkijai yra šios santykių su Rusija šiltėjimo priežastis?

- Priežastys kur kas gilesnės. Turkija įvaryta į kampą Vakarų ir JAV. Ta pati ES dešimtis metų Turkiją vilioja įstojimu į ES. Kitas dalykas - kurdai, kurie užima didelę dalį Turkijos. Kurdai šiuo metu yra didžiausia pasaulyje tauta, neturinti savo valstybės, kurdai gyvena Turkijoje, Sirijoje, Irake, Irane. JAV pradėjo „flirtuoti“ su kurdais, sukeldamos grėsmę Turkijos vientisumui, - tai dar vienas veiksnys. Toliau - JAV palaiko Fetulą Giuleną, remdamos jį, JAV sukūrė paralelinį valstybės valdymo aparatą.

- Kuo skiriasi F.Giuleno islamas ir R.T.Erdogano islamas?

- Jie kitados buvo net bendraminčiai, F.Giulenas sukūrė sąlygiškai pasaulietinį islamą, kurį iš esmės kontroliuoja Vakarai. R.T.Erdoganas norėjo kurti savo suverenų islamą, jis norėjo būti maksimaliai nepriklausomas, kiek tai įmanoma šiame pasaulyje. Taigi susidūrė interesai.

Turkiją bandė įvelti į JAV karą su Kinija ir Rusija. Buvo tikimasi, kad, numušus Rusijos naikintuvą, kils karinis konfliktas tarp Rusijos ir Turkijos. Tuo būtų besidžiaugusios JAV, nes joms reikia maksimalizuoti konfliktų skaičių, ir Europos Sąjungoje taip pat, nes tai yra jų geopolitiniai konkurentai.

Sirijoje, Libijoje, Afganistane, Irake vyko karai, kuriuos sukėlė tos pačios JAV. Ir net Donaldas Trampas (Donald Trump) pasakė, kad tie islamistai, kurie visus gąsdina, sukurti JAV. Dėl viso šio chaoso Turkijoje gyvena milijonai pabėgėlių, juos reikia išlaikyti, tai neprisideda prie šalies stabilumo. Šalia komplekso problemų, kai Turkija nesusirėmė su Rusija, Turkijai organizuojamas karinis perversmas, turkai sako, kad už to slypi JAV.

Taigi Turkijos lyderis įvarytas į kampą: per kurdus yra pavojus jo šalies vientisumui; per islamistus jis veliamas į masinius konfliktus. Taigi Turkijos prezidentas keičia politiką.

- Ir dėl ekonominių dalykų?

- Didelė dalis pinigų ateina iš rusų turistų, o kur dar atominė elektrinė, kurią ten rusai žada statyti; kur dar dujų vamzdis... Turkija šiandien koncentruoja kelių iškart konfliktų tame regione sprendimus - ji daro įtaką konflikto sprendimui Azerbaidžane, Armėnijoje ir Kalnų Karabache. Šis konfliktas taip pat yra grėsmė Rusijai, nes Turkija ten turi didelę įtaką, ir jei šalis susitars su rusais, konfliktą bus lengviau užgesinti, nei tai vyktų be Turkijos paramos.

Šalia Rusijos ir Turkijos draugysčių įvyko įdomus dalykas - ką tik Iranas, Rusija ir Azerbaidžanas susitarė kasti naują Sueco kanalą, taigi šis regionas gauna išėjimą į Indijos vandenyną ne per Sueco kanalą, o iš Kaspijos jūros į Indijos vandenyną. Atsiranda nauja transporto arterija, o čia yra didžiuliai pinigai. Jei dar Turkija prisidės prie šio darinio, išeis toks „dominuojantis žaidėjas“ šiame regione.

Jeigu Rusija ir Turkija ras sutarimą, gerokai lengviau bus spręsti ir Sirijos konfliktą. Taip pat - kurdų reikalas, Turkija čia turi savo įtaką, kurdai dar suvaidins savo vaidmenį, jais bus žaidžiama; toliau tie patys pabėgėliai, šiandien R.T.Erdoganas gali pabėgėlius „pastimuliuoti“ ir nukreipti dar didesnes jų bangas į ES, o gali taip ir nepasielgti. Dar ne viskas - Turkija turi įtaką Krymo totoriams, nes juos dešimtmečiais finansavo. Per Krymo totorius šiandien JAV bando įpūsti konfliktą, jeigu su rusais bus susitarta, konfliktas bus užgesintas. Ukraina neseniai siejo savo viltis su Turkija, planuoti bendri veiksmai prieš Rusiją, taigi didžiulis laukas problemų. Jei šie du veikėjai (Rusijos ir Turkijos prezidentai - aut. past.) ras sutarimą, bus galima priimti ir daug sprendimų. Taigi šis Turkijos ir Rusijos prezidentų susitikimas yra milžiniškos svarbos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s