respublika.lt

Škotijos referendumas: klausimai ir atsakymai

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 18 17:52:52, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 9 nuotr.
Škotijos premjeras ir nepriklausomybės referendumo šalininkas A. Salmondas po balsavimo. EPA-ELTA nuotr.

Po daugiau kaip 300 metų Škotija ketvirtadienį gali atsukti nugarą Jungtinei Karalystei. Tačiau kas tada nutiks? Agentūra AFP pateikia svarbiausius klausimus ir atsakymus apie referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės:

 

Kas gali dalyvauti referendume? Balsavimo teisę turi maždaug 4,2 mln. Škotijos gyventojų iš 5,3 mln. Savo nuomonę pareikšti gali visi gyventojai, vyresni nei 16 metų amžiaus. Škotai, gyvenantys kitose Didžiosios Britanijos dalyse, balsuoti negali. Tačiau Škotijoje įsikūrę anglai, velsiečiai ir šiaurės airiai - gali.

Kas sprendžiama referendume? Balsavimo biuletenyje įrašytas klausimas: "Ar Škotija turėtų tapti nepriklausoma šalimi?" Rinkėjai gali tarti "taip" arba "ne". Trečią atsakymo variantą - visiška autonomija sprendžiant vidaus reikalus, tačiau tuo pat metu liekant Didžiosios Britanijos sudėtyje - britų vyriausybė atmetė.

Kokia partijų pozicija? Referendumą inicijavo Škotijos premjeras Aleksas Selmondas (Alex Salmond), kuris yra Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderis. 60-metis politikas 1990-aisiais pirmą kartą buvo išrinktas SNO vadovu ir nuo tada atkakliai siekia regiono nepriklausomybės. Trys didžiausios partijos Britanijos parlamente Škotijos atsiskyrimą atmeta. Britų premjero Deivido Kamerono (David Cameron) torių partija, kartu valdantys liberaldemokratai bei opozicijoje esantys liberalai susitarė dėl plačių įgaliojimų Škotijai, jei škotai balsuos prieš nepriklausomybę.

Kas bus, jei škotai tars "taip?" Nepriklausomybė būtų didelė pergalė A. Selmondui ir istorinis pralaimėjimas D. Kameronui. Britų žiniasklaida spėlioja, kad tokiu atveju D. Kameronas gali atsistatydinti arba net būti nušalintas parlamento. Škotijoje ir likusioje Didžiosios Britanijos dalyje prasidėtų sudėtingų derybų dėl nepriklausomybės įgyvendinimo etapas. Tam abi pusės turės 18 mėnesių laiko. Nuo 2016 metų kovo 24-osios Škotija taptų nepriklausoma.

Kas bus, jei škotai tars "ne?" Tada A. Selmondas galės vis tiek jaustis nugalėtojas, ne iš D. Kamerono sulaukė daugybės nuolaidų. D. Kameronas savo ruožtu bent jau iki pavasarį vyksiančių rinkimų išlaikytų postą. Tačiau naujos galios Škotijai gali sukelti godulį ir kitiems. Velsas ir kiti Didžiosios Britanijos regionai gali pareikalauti panašių nuolaidų.

Aš Škotija gali gyventi be Didžiosios Britanijos? Taip, Škotija ekonomiškai gali stovėti ant savo kojų. Škotijos BVP yra toks pat, kaip Airijos ar Suomijos, kur gyvena panašus gyventojų skaičius. Tačiau diskutuojant dėl nepriklausomybės vienas svarbiausių klausimų buvo tas, ar škotams vieniems ekonominiu požiūriu bus geriau. Atsiskyrimo šalininkai minėjo milijardines įplaukas iš naftos ir dujų gavybos Šiaurės jūroje, kurių nereikėtų dalytis su Londonu. Be to, ekonominė politika būtų vykdoma tik atsižvelgiant į škotų poreikius. Londonas tuo tarpu įspėjo dėl sumažėsiančios gavybos Šiaurės jūroje, didelių įmonių persikraustymo į Angliją bei svaro praradimo.

Kokią valiutą turėtų nepriklausoma Škotija? Jei škotai pritars nepriklausomybei, pradžioje mokėjimo priemone išliks svaras. Šią valiutą mielai pasiliktų dauguma Škotijos separatistų - valiutų sąjungoje su Didžiąja Britanija. Naujas Škotijos centrinis bakas tada pinigų klausimais bendradarbiautų su Anglijos banku. "Visos didžiosios britų partijos valiutų sąjungą atmetė", - pabrėžia ekonomistė Katrin Liokhen (Katrin Loehken) iš privataus banko "Sal. Oppenheim". Londono požiūriu, be biudžeto ir politikos koordinavimo bei bankų sąjungos bendra valiuta negali funkcionuoti. Nepriklausomybės šalininkai tai vertina kitaip: A. Selmondas tikina, kad Škotija "vis tiek naudos" svarą, net jei valiutų sąjunga dėl Londono pasipriešinimo žlugtų.

Ką Škotijos nepriklausomybė reikštų Europai? Daugelis šalių, kuriose stiprūs separatistiniai judėjimai, su nerimu laukia referendumo Škotijoje baigties. Ispanijoje nepriklausomybės siekia Katalonija ir Baskų kraštas, Belgijoje - Flandrija. Atsiskyrimo šalininkų yra ir Italijos Pietų Tirolio bei Padanijos regionuose. Europos Sąjungai reikėtų spręsti sunkų klausimą - ar užtrenkti škotams prieš nosį duris, ar greitai priimant Škotiją rizikuoti suteikti vilčių kitiems nepriklausomybės judėjimams. NATO taip pat baiminasi, kad Edinburgo reikalavimas atitraukti iš Škotijos branduolinėmis raketomis ginkluotus britų povandeninius laivus neprivers britų visiškai atsisakyti savo branduolinės valstybės statuso.

Ar Škotija liks ES narė? Pradžioje taip, nes nepriklausomybė planuojama tik po pereinamojo laikotarpio 2016 metų pavasarį. Tačiau tada po atsiskyrimo nuo Didžiosios Britanijos atsiras nauja valstybė, kuri, esant dabartinėms sąlygoms, prie ES turės prisijungti iš naujo. "Čia precedento nėra", - pabrėžia ES ekspertas Nikolai fon Ondarza (Nicolai von Ondarza) iš Berlyno ekonomikos ir politikos fondo.

Įdomu tai, kad britų vyriausybė 2017 metų gegužę žada referendumą dėl Didžiosios Britanijos narystės ES, o tai dar labiau komplikuotų situaciją. Ar toks referendumas įvyks, greičiausiai paaiškės per būsimus rinkimus į Didžiosios Britanijos parlamentą 2015-ųjų gegužę, kuriuose škotai dar galės dalyvauti.


Apklausa: įsibėgėjus referendumui, Škotijos nepriklausomybės priešininkų stovykla pirmauja

Ketvirtadienį milijonams žmonių Škotijoje balsuojant, ar nutraukti 307 metus gyvavusią sąjungą su Didžiąja Britanija, paskutinė viešosios nuomonės apklausa rodo, kad prieš Škotijos nepriklausomybę pasisakančiųjų stovykla pirmauja 6 proc. punktais, skelbia "Reuters".

Pasak laikraščio "London Evening Standard" užsakymu tyrimų bendrovės "The Ipsos Mori" atliktos apklausos, Škotijos nepriklausomybės priešininkai sudaro 53 proc., o šalininkai - 47 proc. 4 proc. škotų, neabejotinai ketinančių balsuoti, teigė esą vis dar neapsisprendę.


Škotijos politikas: šaliai reikės laiko atsigauti po nepriklausomybės diskusijų

Škotijos politikas, buvęs ministras Džekas Makonelis (Jack McConnell) teigė, kad šaliai reikės daug laiko atsigauti nuo šalį apėmusių nepriklausomybės diskusijų, padalijusių visuomenę į dvi stovyklas, praneša "RIA Novosti". Dž. Makonelis tvirtino nebuvęs prieš pokyčius, tačiau netikėjęs, kad nepriklausomybė galėtų būti atsakymas.

"Noriu matyti radikalius pokyčius santykiuose su Didžiosios Britanijos vyriausybe, šalies institucijomis, tautomis ir regionais", - sakė politikas.

"Britanijos užsienio politikoje buvo klaidų, tačiau šalis yra itin pažangi ir naudinga pasauliui. Tarp stipriųjų pasaulio šalių nėra nuoseklesnės už Britaniją, pasisakančią už demokratiją, žmogaus teises, vystymąsi, konfliktų prevenciją ir moterų teises valdžioje", - sakė jis.

Dž. Makonelis kritikavo Škotijos policijos pareigūnus, nesiimančius atitinkamų veiksmų prieš nusikaltimus, susijusius su referendumu, pavyzdžiui, vandalizmo atvejus ir įtariamus žmonių bauginimus.

Pasak laikraščio "London Evening Standard" užsakymu tyrimų bendrovės "The Ipsos Mori" atliktos apklausos, Škotijos nepriklausomybės priešininkai sudaro 53 proc., o šalininkai - 47 proc. 4 proc. škotų, neabejotinai ketinančių balsuoti, teigė esą vis dar neapsisprendę.

1997-aisiais škotams paskutinį kartą rengus referendumą dėl valdžios decentralizavimo, balsavime dalyvavo 60,4 proc. žmonių. Šių metų referendume tikimasi sulaukti 85 proc. piliečių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums dažnai tenka naudotis mokamomis medicininėmis paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s