respublika.lt

Sirijos kare liko vienas nežinomasis

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 15 11:41:06, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 6 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija vakar pareiškė „didelį susirūpinimą“ dėl atsinaujinusio konflikto Sirijos šiaurės vakaruose. „Karinė eskalacija turi liautis“, - sakoma bendrame trijų šalių pareiškime, bet net nemėginama pasiūlyti kokio nors būdo, kaip „taikiomis priemonėmis“ išrankioti ten gausiai susirinkusius įvairaus plauko islamistus ir teroristus.

 

„Griežtai smerkiame oro antskrydžius prieš tankiai gyvenamas teritorijas, beatodairiškas bombų atakas, vamzdinių bombų naudojimą ir tikslines atakas prieš civilinę ir humanitarinę infrastruktūrą“, - teigiama toliau trijų šalių pareiškime.

Vyriausybė Damaske ir jos sąjungininkė Rusija praėjusiomis savaitėmis suaktyvino oro smūgius prieš Idlibo provinciją šalies šiaurės vakaruose. Iš tikrųjų regioną nuo tokių atakų turėjo saugoti rugsėjį sutarta buferinė zona. Džihadistų aljansas „Hajat Tahrir al-Scham“ (HTS), kuris, manoma, kontroliuoja Idlibą, į antskrydžius reagavo raginimu gintis.

Juokingiausia, jog savo pareiškime Berlynas, Paryžius ir Londonas pareiškė „didelį susirūpinimą“ ir dėl „teroristinių susivienijimų“ tolesnio egzistavimo regione. Tačiau „brutalus Sirijos režimo ir jo rėmėjų vykdomas puolimas“ esą nėra kova su terorizmu. Režimui esą svarbu be skrupulų atsikovoti teritorijas. Kaip kitaip įmanoma išnaikinti teroristus, paaiškinti nesivarginama.

Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuro duomenimis, per atakas nuo balandžio pabaigos žuvo 119 civilių. Remiantis JT pranešimais, nuo balandžio 29 iki gegužės 9 dienos dėl antskrydžių regioną paliko 180 tūkst. žmonių.

Vakar Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) su savo kolega iš Rusijos Vladimiru Putinu telefonu aptarė aštrėjančią padėtį Idlibe. Kremliaus duomenimis, pokalbis vyko Turkijos iniciatyva. Rusija ir Turkija, kuri yra opozicijos sąjungininkė, anksčiau paskelbė regioną deeskalacijos zona ir rugsėjį susitarė dėl demilitarizuotos buferinės zonos. Ji turėjo užkirsti kelią vyriausybės vykdomam puolimui.

Islamo tyrinėtojo prof. dr. Egdūno Račiaus komentaras:

Sirija iki karo buvo ir multietninė, ir multikonfesinė. Nepaisant to, kad didžiąją dalį jos gyventojų sudarė arabai-sunitai, galime kalbėti ir apie kitas musulmonų šakas bei atšakas, o taip pat ne musulmonus, kurių buvo gausu ypač Sirijos šiaurėje. Tačiau karo eigoje labai greitai įvyko gyventojų persiskirstymas. Konservatyviausios arba „radikaliausios“ pasipriešinimo valdančiajam režimui jėgos, t.y. islamistai-džichadistai, ypač šiaurinėje dalyje pradėjo masinius „valymus“ nuo kitų etno-konfesinių grupių. O kadangi buvo sulaukta pagalbos ir iš kaimyninės Turkijos, kuri palaikė ten gausiai veikusius tiurkakalbius gyventojus, tai susiformavo toks keistas kovotojų anklavas, kurio režimas ilgą laiką arba nedrįso, arba tiesiog objektyviai negalėjo įveikti.

Kai karo eiga persilaužė į kitą pusę, o įvairių kovotojų anklavus vyriausybės pajėgos su Rusijos ir Irano pagalba pradėjo naikinti ir užiminėti, tarptautinei bendruomenei spaudžiant, buvo leista kovotojams su visomis šeimomis persikelti į Idlibo anklavą.

Dabar ten susiformavo tokia situacija, kad vietiniai gyventojai vis dar sudaro demografinę daugumą, bet politinę mažumą... Ten vis dėlto dominuoja tos radikaliosios ginkluotosios grupės. Tačiau svarbiausia jų problema yra ta, kad didžioji dalis tų kovotojų grupių yra labai skirtingų ideologinių pakraipų ir nebūtinai jos visos tarpusavyje sutaria. Todėl būtų nelabai teisinga visus juos pavadinti „radikaliaisiais islamistais“, kovojančiais prieš „režimo pajėgas“. Tai būtų pernelyg supaprastintas vaizdas, nes ten dabar yra daugybė tarpusavyje nesutariančių ginkluotų draugovių, kurios siekia valdyti tą teritoriją ir tuos resursus, kuriuos dar įmanoma gauti.

Čia yra klausimas - kiek jie visi dabar gali suformuoti bendrą frontą kovai prieš režimo pajėgas. Nes jeigu tą teritoriją užimtų kariuomenė, tuomet visi tie žmonės „pakimba“ didžiulėje nežinomybėje, nes jie tiesiog daugiau neturi kur dingti, nebent mėginti pateki į Turkiją ar Libaną su pabėgėlių srautais...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s