Seulas reikalauja „drąsaus sprendimo“ naujame D.Trampo ir Kim Čen Uno susitikimenuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 11 d. 11:42:37 Perskaitė 230

Pasirodžius pranešimams apie galimą antrą viršūnių susitikimą tarp JAV prezidento Donaldo Trampo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim Čen Uno (Kim Jong-un), Pietų Korėjos prezidentas Mun Džėinas (Moon Jae-in) pareikalavo „drąsaus sprendimo“ dėl denuklearizacijos. „Visiška Korėjos pusiasalio denuklearizacija turi būti iš esmės sureguliuota derybomis tarp JAV ir Šiaurės Korėjos“, - pareiškė Mun Džėinas antradienį Seule.

 

Tačiau kol komunikacija tarp JAV ir Šiaurės Korėjos taps „aktyvesnė“, jis ir toliau bus tarpininkas, kalbėjo Moon Jae-inas. To esą jo prašė abi pusės. Pietų Korėjos vadovas jau tarpininkavo rengiant viršūnių susitikimą tarp D. Trampo ir Kim Čen Uno Singapūre. Kitą savaitę Mun Džėinas vyks į Pchenjaną į trečią šiais metais susitikimą su Kim Čen Unu.

Pirmadienį Baltieji rūmai pranešė, kad D. Trampas gavo laišką iš Kom Jong-uno, kuriame kalbama apie antrą susitikimą. Šio viršūnių koordinacija jau vyksta. Laiškas esą įrodo Kim Čen Uno norą susikoncentruoti į Korėjos pusiasalio denuklearizaciją.

Per pirmąjį susitikimą su D. Trampu birželį Singapūre Kim Čen Unas sutiko su savo šalies branduoliniu nusiginklavimu. Tačiau tikslesnė to definicija, planas ar nusiginklavimo kontrolės priemonės nebuvo įvardytos, todėl susitarimas buvo kritikuojamas kaip pernelyg miglotas.

Po susitikimo D. Trampas paskelbė, kad Šiaurės Korėja nebekelia branduolinio pavojaus. Tačiau sankcijos Šiaurės Korėjai nebuvo sušvelnintos. Prieš savo susitikimą D. Trampas ir Kim Čen Unas daug mėnesių įžeidinėjo vienas kitą ir grasino vienas kitam.

Per vasarą JAV vyriausybės nepasitenkinimas Šiaurės Korėja ėmė didėti. Rugpjūtį D. Trampas atšaukė planuotą JAV valstybės sekretoriaus Maikas Pompėjas kelionę į Pchenjaną. Atšaukimas buvo argumentuotas tuo, kad „nėra pakankamai pažangos denuklearizuojant Korėjos pusiasalį“.

Tačiau nuo praėjusios savaitės D. Trampas vėl trykšta optimizmu. Tviteryje JAV prezidentas didžiavosi, kad  Kim Čen Unas „nepalaužiamai juo tiki“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net