Rytų vokiečiai jau kyla į kovąnuotraukos (9)

2018 rugsėjo mėn. 04 d. 09:55:02 Perskaitė 1073

Rytų Vokietijos Chemnico mieste iki šiol laikomos sustiprintos saugumo priemonės, kadangi vietos vokiečiai pakilo į kovą už savo valstybės ateitį, siekiant stabdyti migrantų antplūdį į šalį. Tuo metu du „pabėgėliai“ - irakietis ir siras - įtariami naktį į rugpjūčio 26 dieną peiliu mirtinai subadę 35-erių metų vokietį.

 

Chemnico vakar visur budėjo policijos pareigūnai, o į Danieliaus H. nužudymo vietą žmonės tebeneša gėlių, degina žvakutes.

Prie Karlo Markso paminklo šeštadienį įvyko prieš migrantus nukreipta dešiniųjų patriotinio judėjimo „Pro Chemnitz“ akcija. Joje dalyvavo apie 8 tūkstančiai žmonių. Pirmadienį analogiškoje demonstracijoje susirinko 6 tūkst. žmonių. Kaip pažymėjo laikraštis „Bild“, policijos duomenimis, į Chemnicą atvyko ir kitų šalių patriotų, kuriems nusibodo masinė nežabojama migracija bei „pabėgėlių“ kasdien vykdomi nusikaltimai. Atvyko ir nemenkos grupės žmonių iš Skandinavijos valstybių, kurios kaip ir Vokietija labiausiai kenčia nuo svetimšalių antplūdžio.

Netoli patriotinių judėjimų susibūrimo vietos prasidėjo ir kairiųjų radikalų bei anarchistų provokacijos. Dėl to kilo įvairūs susistumdymai ir muštynės. Per demonstracijas, kuriose dalyvavo apie 12 tūkst. žmonių iš abiejų pusių, vyko ir susirėmimai su pareigūnais. Iš viso per kanclerės Angelos Merkel migracijos politikos šalininkų ir priešininkų demonstracijas šeštadienį buvo suimti apie 300 žmonių.

Policija pranešė, kad per susirėmimus nukentėjo devyni žmonės, o leidinys „Bild“, remdamasis miesto valdžia, informavo apie 11 sužeistųjų.

Po praėjusios savaitės protestų kanclerė A.Merkel sureagavo neadekvačiai, apkaltindama ne žudikus-migrantus, o prieš tai protestavusius vokiečius: „Tam nėra vietos mūsų šalyje. Kitaip atrodančių, iš kitur kilusių žmonių užpuldinėjimai miesto gatvėse neturi rasti vietos mūsų miestuose“. Todėl nenuostabu, kad šį savaitgalį žmonės, įsiutinti tokios kanclerės pozicijos, protestuose dalyvavo dar aktyviau.

Situaciją komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

A.Merkel dabar mėgins Chemnico įvykių atgarsius slopinti ir malšinti kilusias aistras. Tačiau dabar daug svarbesnis klausimas, ar kitos sisteminės politinės jėgos nemėgins pasinaudoti situacija, bandant paskelbti išankstinius parlamento rinkimus. Akivaizdu, kad tokie rinkimai būtų visiška katastrofa A.Merkel partijai, todėl ji stengsis, kad šis klausimas net nepatektų į dienotvarkę... Opozicijos interesas yra šiuos įvykius kuo labiau išeksploatuoti.

Žinoma, socialdemokratai, esantys koalicijoje, de facto taip pat nėra suinteresuoti išankstiniais rinkimais - juos daugiau ar mažiau tenkina esama padėtis. Tačiau ši situacija jiems leidžia labiau paspausti A.Merkel: jeigu tu mūsų sąlygų nepriimsi, nutrauksime koalicinį susitarimą ir skelbsime išankstinius rinkimus. Be to, ir Bavarijos demokratai neturėtų būti labai patenkinti įvykiais Chemnice, todėl spaudimas kanclerei įmanomas ir iš jų pusės.

Nesunku suprasti, kad iš to labiausiai laimi „Alternatyva Vokietijai“ arba kaip dabar priimta sakyti „kraštutinės jėgos“. Jie atvirai sako, kad niekas nėra daroma, gatvėse siautėja migrantai, o vokiečius skriaudžia ir pati valdžia. Taip jie kaupia papildomą politinį kapitalą, kuris neišvengiamai atsilieps pirmiausia regioniniuose rinkimuose, o vėliau - ir nacionaliniuose. Žinoma, pirmiausia jie sustiprės Rytų Vokietijoje. Jeigu ir toliau tęsis protestai, susidūrimai ar migrantų nusikaltimai, gali ateiti laikas, kai sisteminės politinės jėgos nesugebės suvaldyti politinių procesų. O sisteminiai politikai vis dar mano, kad jie visiškai kontroliuoja padėtį ir kad dešinieji vis dar nekelia sisteminės grėsmės, nors balsų gauna vis daugiau. Tokia saviapgaulė yra pavojinga, nes rytoj jau gali būti per vėlu...

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net