Rusų manevrai verčia nerimautinuotraukos (4)

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 15:40:11 Perskaitė 471

Rusija vakar pradėjo didžiausias savo karines pratybas nuo 1981 metų. Manevruose „Vostok 2018“ dalyvaus 300 000 karių, 36 000 šarvuočių, 1000 lėktuvų, sraigtasparnių ir dronų, taip pat 80 karinio laivyno laivų.

 

Pratybos Sibire ir Rusijos Tolimuosiuose Rytuose nėra nukreiptos prieš jokią kitą šalį, praėjusią savaitę Maskvoje pareiškė generalinio štabo vadas Valerijus Gerasimovas.

Priešingai nei 2017-aisiais, Rusijos karinė vadovybė šį kartą siekia išsklaidyti kitų šalių būgštavimus. Tada Rusija rengė pratybas prie savo vakarinės sienos, o tai kaimyninės Baltijos šalys, taip pat Lenkija ir Ukraina traktavo kaip grėsmę. NATO kaltino Maskvą pratyboms sutelkus daugiau karių nei skelbta.

Šį kartą dalyvauti manevruose pakviesta Rusijos didžioji rytinė kaimynė Kinija. Ši manevruose dalyvaus su 3000 karių ir 30 lėktuvų. Taip pat dalyvaus Mongolija.

NATO šį rudenį taip pat surengs didžiausius savo manevrus nuo šaltojo karo. Nuo spalio 25 dienos iki lapkričio 7-osios Norvegijoje kartu treniruosis per 40 000 karių.

Aljansas vakar jau įspėjo, kad Rusija rengiasi „plataus masto konfliktui“. Šie mokymai „rodo, kad Rusija orientuojasi į treniravimąsi plataus masto konfliktui, - sakoma NATO atstovės spaudai Oanos Lungesku (Oana Lungescu) pranešime. - Tai patvirtina tendencijas, kurias matome jau kurį laiką: Rusija kategoriškesnė, gerokai padidinusi savo gynybos biudžetą ir savo karinių pajėgų koncentraciją kai kuriose vietovėse...“. „Per kelerius pastaruosius metus matėme reikšmingą Rusijos karinių pajėgų telkimą įvairiuose regionuose, įskaitant Baltijos, Juodosios ir Viduržemio jūrų regionus“, - sakoma O.Lungesku pranešime. „Be to, Rusija jau parodė nesibaiminanti imtis karinės jėgos prieš savo kaimynus, pavyzdžiui, Ukrainą ar Gruziją“, - pridūrė Aljanso atstovė.


Situaciją komentuoja karo istorikas prof. dr. Valdas Rakutis:


- Čia yra daug aspektų. Tai, kad būtent tame regione vykdomi tokio masto manevrai, gali atrodyti keista. Kita vertus, rusams dėl to sumažėja galvos skausmas, nes jeigu tai būtų daroma Europoje, tai čia kiltų didelis triukšmas. O Azijoje ir amerikiečiams mažiau rūpi, ir Europa mažiau rėkauja...

Manau, toks sprendimas buvo priimtas tam, kad jie galėtų laisvesniame plote išbandyti savo pajėgumus. Tokio masto mokymų dar nebuvo ir tai pirmiausia yra demonstravimas gebėjimų sukoncentruoti didžiules karines pajėgas, organizuoti tokius didžiulius mokymus. Be to, niekada nėra buvę ir tokios tarptautinės karinių mokymų kombinacijos, kuri yra ypatinga. Todėl reikėtų kalbėti ir apie bandymą sukurti tam tikrą atsvarą NATO blokui, sukuriant savąją organizaciją. Tačiau šiuo atveju aš atmesčiau grynai propagandinę tokių manevrų paskirtį, kaip ne kartą yra buvę anksčiau - manau, kad ten bus išbandoma daug praktinių dalykų ir pirmiausia bandoma organizuoti didelio masto karinių pajėgų sąveiką. Juolab kad ilgą laiką didelio karo niekur nebuvo, todėl tokius išbandymus jiems reikia padaryti... Ar mums reikėtų dėl to jaudintis? Ne per daugiausia, nes tai nėra gąsdinimo mokymai, o praktiniai kariniai manevrai. Na, o Azijos valstybėms tai tikrai yra pavojinga, ypač Japonijai, kuri jaučiasi nejaukiai tiek dėl to, tiek ir dėl prasidėjusių derybų Korėjoje. Ypač jeigu apsijungtų abi Korėjos, tuomet situacija taptų nestabili ir aiški persvara būtų Rytų valstybių pusėje.

Įdomus čia ir Kinijos vaidmuo, nors jų pajėgų dalyvavimas ten yra nedidelis - jie daugiau užima stebėtojų statusą. Visada yra įdomu, kiek nuoširdus yra Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas, ypač žinant, jog jie turi didžiulių tarpusavio prieštaravimų. Tiesiog Rusija apie tai nemėgsta oficialiai kalbėti. O kinams, manau, šios pratybos yra labai geras informacijos šaltinis, kaip tokie dalykai yra daromi...

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net