respublika.lt

Rusijai vartai dar neatidaryti (9)

2018 rugpjūčio mėn. 26 d. 07:12:41
Irena BABKAUSKIENĖ

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 

- Rusijos prezidento Vladimiro Putino šokiai Austrijoje, jo susitikimas su kanclere Angela Merkel Vokietijoje, prieš tai vykusi Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) kelionė į Rusiją per pasaulio futbolo čempionatą, jau nekalbant apie Italiją, Austriją, kur į valdžią atėję Rusijai palankūs politikai kalba apie sankcijų švelninimą, leidžia daryti išvadą, kad Rusijos izoliacija Europoje iš esmės jau pasibaigė. Kol kas lieka tik nepatogumas - juk negali Europos Sąjunga staiga atsisakyti sankcijų ir nurašyti Krymo „neprarasdama veido“. Tad kaip Europa tai galėtų padaryti, ar jau daro?

- Ne visai taip yra, kaip atrodo. Teisingiau - viskas ne taip, kaip atrodo. Nes jūsų įvardinti dalykai yra tokios politinių viešųjų ryšių akcijos, kurių tikslas sukurti tam tikrą iliuziją, jog izoliacija baigėsi. Tačiau nei Emanuelio Makrono vizitas į futbolo rungtynes Rusijoje, nei susitikimas su Angela Merkel neatidaro Rusijai vartų. Žinoma, tai yra dialogas. Visi supranta, jog be pokalbių neįmanoma sumažinti konfrontacijos ir galimų įtampų, tačiau iki sankcijų panaikinimo dar labai toli. Europa irgi yra paspendusi pati sau spąstus šioje vietoje ir greitai sankcijos atšauktos nebus. Europos Sąjungos vadovai puikiai supranta, kad Rusija yra vienas iš trijų pagrindinių geopolitinių Europos Sąjungos priešininkų. Taigi panaikinti sankcijas reikštų apskritai atsisakyti Europos Sąjungos gynybos ir neturėti netgi apibendrintos politikos šiuo klausimu. Tik griuvus pačiai Europos Sąjungai, bus atsisakyta tokio dalyko kaip sankcijos geopolitiniam priešininkui. Šiuo atveju net nekalbama, nusikalto Rusija ar ne, teisi Rusija ar ne - sankcijos yra patogus būdas „mušti šunį“.

- Lietuvoje šiomis dienomis vyko prezidento Valdo Adamkaus vardo tarptautinė konferencija užsienio politikos klausimais. Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka ragino atkreipti dėmesį į Europoje vykstančius jau 6 karinius konfliktus (Kalnų Karabachas, Pietų Osetija, Abchazija, Krymas, Padniestrė ir Donbasas), už kurių kyšo Rusijos ausys. Jis klausė, ar tik posovietinės erdvės šalims, Rytų Europai, akivaizdu, jog Rusija vykdo imperinę politiką, kuri devalvuoja visas Europos saugumo politikos pastangas ir pasiekimus? Kodėl Vakarų Europa to nemato? Ar nenori matyti?

- Pagrindinei Europos politikos formuotojai Vokietijai rusiškas dujų vamzdis yra kur kas svarbiau negu visi šitie konfliktai ir žūvantys žmonės. Vokiečiai tik viešai mėgsta muštis į krūtinę ir šaukti, jog yra atsakingi už du pasaulinius karus, todėl dabar esą niekur nesikiša ir yra ramūs bei nekonfliktiški partneriai. Deja, Vokietijos politika yra labai orientuota į nuosavus interesus, nuosavą biznį ir jų santykiai su Rusija intensyvėja. Viskas labai paprasta: Rusijos aljanso su Vokietija potencialas didėja, jis visą laiką buvo vienas ryškiausių tokios kontinentinės žemyninės geopolitikos teorijų pavyzdžių. Nepaisant to, kad toks realus interesas egzistuoja, tie ryšiai buvo nuolat skaldomi - dabar jie atsinaujina. Ir pakankamai silpnas Jungtinių Amerikos Valstijų poveikis taip pat padeda šitiems ryšiams stiprėti. Bet kiekvienas vyksmas sukuria ir tam tikrą atoveiksmį. Todėl, manau, kad šie Vokietijos ryšiai su Rusija ir vėl bus atakuojami. Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) pareiškimas, jog Vokietija ir Angela Merkel žindo Rusiją iš savo spenio ir tik vaidina, jog taiko sankcijas, taip finansuodama agresyvią Rusijos politiką, yra iš tos srities, tai yra, pasiruošimo atakuoti potencialų Rusijos-Vokietijos aljansą.

- Amžinoji Europos Sąjungos bėda - pabėgėliai. Čekijos premjeras Andrejus Babišas pareikalavo griežtesnės Europos Sąjungos pabėgėlių politikos - esą turime pasiųsti aiškų signalą, kad Europa pabėgėliams uždaryta ir daugiau niekas čia negali atvykti, nes niekas jų nepriims. Kodėl to nepadaroma, neduodamas aiškus signalas, užuot stumdžius tuos laivus nuo vieno kranto prie kito?

- Todėl, kad Europa neturi vienos galvos, neturi vieningos politikos šiuo klausimu. Yra laikomasi tam tikro ideologinio štampo, pagal kurį šiek tiek rusvo atspalvio Europa yra gerai. Šiandieninės Europos Sąjungos ideologija konstruota dvidešimto amžiaus pradžios socialistų, ir jei žvilgtelėtume į pagrindinius šiandienos Europos Sąjungos vadovus, pamatytume, kad visi jie turi tą prokomunistinį ar net maoistinį kvapelį. Ir klausimą, kuris mums atrodytų svarbus, akivaizdus ir grėsmingas Europos kultūrai, jie suvokia ir mato visai kitaip. Todėl natūralu, kad, norint išsaugoti Europos Sąjungą, kuri šiaip jau yra naudingas darinys, reikės stipriai paimti už gerklės visus šituos devyniolikto šimtmečio archajinių ideologijų mylėtojus. Kaip suprantate, tai, ką pasakiau, taikiau ir Angelai Merkel. Užaugusiai Rytų Vokietijoje, ten auklėtai ir visą savo politinę brandą pasiekusiai Lotaro Meizerio (Lothar de Maiziere) kanceliarijoje būnant viešųjų ryšių vadove. Tas prokomunistinis kvapelis nuo kanclerės niekur nedingsta.

- Švedija po beveik dešimtmečio vėl įveda privalomą karinę tarnybą, gyventojus supažindina su hibridinio karo grėsme ir pasiruošimu jam. Tai tik jų reikalas, ar ką nors reiškia ir mums?

- Nereikia pamiršti, jog švedai turėjo šimtametį konfliktą su Rusija. Jie puikiai suvokia, kas per žvėris gyvena jų pašonėje. Ir šiandieninės politinės temperatūros kilimas, natūralu, Švedijai, teoriškai neutraliai valstybei, kelia pakankamai daug nerimo. Prisiminkime visus Rusijos povandeninių laivų vojažus Švedijos pakrantėse, Švedijos baimes, kurios dėl to kildavo, atsiminkime Rusijos skverbimąsi į Skandinavų pusiasalį, įkuriant karinę jūrų bazę, esančią Norvegijos teritorijoje. Visa tai švedai suvokia kaip grėsmės ženklus, todėl natūralu, kad jie svarsto, kaip reikėtų organizauoti gynybą. Manau, kad tai labai teisingas požiūris, teisingas problemos supratimas. Ir mes privalome nustoti kartoti mantrą apie tai, kad esame NATO nariai, kad veikia 5-asis NATO straipsnis, kad geras dėdulė iš Amerikos ateis ir mus apgins. Mes privalome kur kas daugiau skirti ir lėšų, ir dėmesio tam gynybos komponentui, kurį privalome organizuoti patys. Kitaip šnekant, Švedijos, kaip neutralios valstybės, gynybos organizavimo pavyzdžiai yra būtini ir mums. Dar meldžiantis ir tikintis, kad D.Trampas vykdys Jungtinių Amerikos Valstijų įsipareigojimus.

- „Turkija, nepaleisdama pastoriaus A.Bransono (A.Brunson), padarė didelę klaidą“, - sakė D.Trampo patarėjas Džonas Boltonas (John Bolton), pabrėždamas, kad šią JAV ir Turkijos santykių krizę galima būtų iš karto užbaigti, jei Turkija, kaip NATO partnerė ir Vakarų dalis, žengtų teisingą žingsnį ir be sąlygų paleistų pastorių. Ar įmanoma, kad kuri nors pusė nusileistų? Ar konfliktas tik gilės?

- Manau, didelė klaida galvoti, kad Turkija yra proeuropietiška ar europietiškos orientacijos valstybė. Nuo Trojos karo laikų tai buvo Azija. Nuo Kserkso I žygių į Graikiją tai buvo Azija. Čia yra seno geopolitinio konflikto dedamoji, kuri vien dėl to, jog Mustafa Kemalis Atatiurkas (pirmasis Turkijos prezidentas - red. past.) savo metu užėmė pakankamai proeuropietišką poziciją ir ant europietiško kostiumo paliko turkišką fesą, sukurdamas iliuziją, esą mes visi vieno kraujo, niekas nesikeičia. Reikia mąstyti plačiau, pavyzdžiui, kas pasitiks turkus ties Viena. Aš orientuojuosi į seną LDK laimėtą mūšį gelbstint Europą. (1683 m. mūšis, kuriame Lenkijos karaliaus ir Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Jono Sobieskio vadovaujamos pajėgos nugalėjo turkus, taip išgelbėdamos Europą nuo musulmonų antplūdžio - aut. past.). D.Trampas yra ne kartą kalbėjęs apie NATO, kaip organizacijos, neveiksnumą, nereikalingumą, išreiškęs daugybę skeptiško pobūdžio pareiškimų. Ir tik gerokai vėliau, jam prispaudus uodegą, nebekartojo šitų pareiškimų. Tačiau jo reali veikla, nukreipta į NATO skaldymą ar NATO įtakos, svarbos mažinimą, yra vos ne demonstratyvi kaip tik šito Turkijos konflikto atveju. Turkija, žinoma, nevienalytė. Turkija ir jos ginkluotosios pajėgos buvo ir iki šio momento dar yra labai „proNATO“. Todėl dabar nurašyti visą Turkiją, nekreipti dėmesio į dešimtmečius NATO darbo, kuriant Turkiją kaip patikimą karinį partnerį, yra kvailystė ir klaida. Dž.Boltonas tą puikiai supranta, bet ką daryti su kvaila D.Trampo politika, manau, jis nežino taip pat.

- JAV paskelbė išplėsiančios sankcijas Rusijai, taikomas dėl šaliai metamų kaltinimų organizavus Anglijos Solsberio mieste įvykdytą buvusio rusų dvigubo agento ir jo dukters apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga. Numatytomis sankcijomis siekiama užkirsti kelią į Rusiją eksportuoti prekes, kurios gali būti naudojamos kariniais tikslais. Kokį žaidimą žaidžia D.Trampas, deklaruodamas būtinybę draugauti su Rusija ir vis skelbdamas jai sankcijas?

- Esame kalbėję, kad D.Trampas stengiasi laimėti laiko. Paskutiniai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Džordžo Bušo (George Bush) jaunesniojo ir po jo sekę prezidento Barako Obamos (Barack Obama) valdymo periodai stipriai sumažino turėtą didelę ir rimtą Jungtinių Amerikos Valstijų karinę galią. Dabar norint ją atkurti ir išsaugoti Jungtinių Amerikos Valstijų įtakas pasaulyje reikia laiko, bent kelerių metų. D.Trampas, naudodamas sankcijų mechanizmą, išlošia laiko ir stiprina Jungtines Amerikos Valstijas „visomis burėmis“ artėjančiam konfliktui pasiruošti. Sankcijos reikalingos taip pat ir silpninti Rusijai, kurią visokiais būdais šeria Vokietija ir kiti europiečiai, ir tuo pat metu sudaryti iliuziją, jog įmanoma šitą konfliktą spręsti be ypatingai didelių nuostolių. Paliekant tokią iliuziją Rusijai.

- Rusijos valdžia, kaip jau įprasta, skelbia, kad tos sankcijos jiems nieko nereiškia. Ar tikrai?

- Žinoma, taip nėra. Užtenka pasižiūrėti vien į rusų rublio kurso kritimą dolerio atžvilgiu. Pažiūrėti į socialinę padėtį Rusijoje, į būtinybę didinti pensinį amžių, į atsirandantį vis didesnį socialinį nepasitenkinimą V.Putino valdžia ir daugybę kitų dalykų, kurie rodo, jog sankcijos veikia, ir veikia pakankamai gerai. Lygiai tą patį reikia pasakyti apie sankcijų įtaką ir Putino aplinkai, ir tiems Rusijos turtingiems žmonėms. Taigi tas nuolatinis Rusijos valdžios atstovų pareiškimas esą sankcijos netgi į naudą, nes dėl to vystoma sava ekonomika, yra tokia net ne saviapgaulė, o propagandinis žaidimas, skirtas vidaus rinkai. Sankcijos veikia ir veikia pakankamai žiauriai. Ypač tais atvejais, kai kalbama apie technologijas, kurių pagrindu buvo kurta Rusijos ekonomika. Užtenka vien pasižiūrėti į tas desperatišks pastangas, kuriomis yra bandoma vienus ar kitus gaminius įsivežti į Rusiją, kad suprastum, jog sankcijos efektyvios.

- Maskva pasirašė karinio bendradarbiavimo sutartį su Centrine Afrikos Respublika. Ką tai reikštų?

- Rusijos turtingi asmenys bando kurti tam tikras alternatyvas savo verslui. Rusija, kaip resursus pardavinėjanti valstybė, puikiai supranta, jog resursai kuo toliau, tuo labiau, bus svarbūs, o Centrinė Afrikos Respublika yra labai turtinga ir išvysčiusi resursų pardavimo verslą. Todėl Rusija čia ir skverbiasi. Suprantama, pasirašyta sutartis yra savų investicijų gynimo sutartis. Kaip suprantate, bet koks resursų pardavinėjimas ir išgavimas Afrikoje, pakeis rinką. Ne vienas karas, sakykim, Konge yra kilęs vien todėl, kad kažkas pažeisdavo nusistovėjusį balansą, pavyzdžiui, vario išgavimo srityje. Čia lygiai tas pats. Rusai supranta, kad pradėję žaisti šitais afrikiniais resursais, jie keis kainų santykius ir dėl to labai greitai gali sulaukti atsako. Tarkime, analogiško tam, kurį mes stebėjome Sirijoje, kai rusų samdinių „Vagner“ grupė buvo sudaužyta, o per internetą pasklido pasakojimai apie Rusijos kareivius, kurių atsisakė pati Rusijos vyriausybė. Norint išvengti analogiškų situacijų, norint turėti galimybę įkelti koją ir ten, kaip buvo įkelta koja ir į Siriją, yra pasirašyta minėta sutartis. Bet reikia pasakyti, kad šitas žingsnis bendrą klimatą, konflikto klimatą Europoje ir pasaulyje, didina. Visa, kas vyksta, šiandien reikia sudėlioti konflikto intensyvumo skalėje ir šita situacija kelia konfrontacijos laipsnį.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TRENERIS: Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubo jaunimo sistemą sustiprins treneris Arvydas Gronskis.
  • INAUGURACIJA: penktadienį įvykusias prezidento Gitano inauguracijos iškilmes per LRT TV stebėjo 25,3 proc. visų televizijos žiūrovų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar smulkieji ūkininkai turėtų auginti kiaules vien šaltuoju metu?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +12 C

 +12 +14 C

 

 +12 +13 C

+18 +19 C

 +19 +22 C

 

 +21 +23 C

 0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 0-3 m/s

 

USD - 1.1269 PLN - 4.2622
RUB - 70.5998 CHF - 1.1071
GBP - 0.8987 NOK - 9.6223
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis