respublika.lt

Revoliucinės nuotaikos Šiaurės Airijoje

(0)
Publikuota: 2019 balandžio 20 08:18:09, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 3 nuotr.
1980 m. Belfastas - kai priešprieša buvo pasiekusi kritinę ribą. Fotohistoricas.net nuotr.

Per šaudynes, kilusias ketvirtadienio vakarą Šiaurės Airijoje, Olsterio provincijos Kregano mieste, žuvo žmogus. Policija laiko incidentą teroro aktu. Tačiau manoma, kad artėjant 1916 m. airių revoliucijos metinėms smurto šiame regione padaugės.

 

„Deja, galime patvirtinti, kad šįvakar Kregane buvo nušauta 29 metų moteris. Mes laikome šį incidentą teroro aktu, nužudymas tiriamas“, - rašoma provincijos policijos tviteryje.

Pasak laikraščio „The Daily Telegraph“, moteris buvo nužudyta per riaušes, kilusias 1916 metų Velykų sukilimo Dubline metinių minėjimo išvakarėse. Nežinomi asmenys su kaukėmis mėtė į policijos automobilius butelius su degiuoju mišiniu ir petardas. Buvo sudeginti automobilis ir furgonas. Po to policija apsupo riaušių rajoną.

Pastaraisiais mėnesiais į protestantų ir katalikų bendruomenes susiskaldžiusiame Olsteryje padidėjo radikaliųjų jėgų aktyvumas, galintis destabilizuoti padėtį tvyrant neaiškumui dėl būsimo pasienio režimo tarp Šiaurės Airijos, paliekančios Europos Sąjungą kartu su Didžiąja Britanija, ir Bendrijoje pasiliekančios Airijos Respublikos.

Kuo airiams svarbus vadinamasis Velykų sukilimas? Neramumai Dubline prasidėjo 1916 metų balandžio 24 dieną, kai daugiau kaip tūkstantis sukilėlių užėmė svarbius valstybinius pastatus miesto centre. Britanija atsiuntė pastiprinimus ir pradėjo apšaudyti miestą, mat tuo metu kontinente vyko Pirmasis pasaulinis karas ir britai airių sukilimą traktavo, kaip „smūgį į nugarą“, naudingą Vokietijai. Sukilėliai buvo priversti palikti įtvirtinimus, o balandžio 29-ąją daugelis sukilimo vadų pasidavė. Vėliau britai suėmė tūkstančius žmonių, tačiau tai tik dar labiau paskatino airius remti nepriklausomybės siekius ir sukėlė naujas pasipriešinimo bangas. Po šešerių metų Britanija vis dėlto sutiko su nepriklausomos Airijos sukūrimu, tačiau salos šiaurės rytų dalį airiams teko paaukoti. Dabar ši teritorija vadinasi Šiaurės Airija ir vis dar išlieka Jungtinės Karalystės sudėtyje.

Politologo Vadimo Volovojaus komentaras:


Į įvykius Šiaurės Airijoje reikia pažvelgti keliais kampais. Pirmasis kampas - tai sisteminis-istorinis. Visi žinome, kad Europoje yra nemažai tokių neužgydytų istorinių žaizdų ir tikrai ne vien airiai jų turi, bet ir katalonai, ir baskai, ir dar daug kas. Kažkuriam laikui viskas aprimsta, jau pradeda atrodyti, kad senosios nuoskaudos pamirštos, tačiau netrukus prasideda vėl. Matyt, istorinės atminties taip greitai neįmanoma pakeisti ir žmonėms natūraliai sunku užsimiršti.

Bet tokiais atvejais reikia į įvykius pažvelgti ir kitu, labiau pragmatišku, kampu. Galbūt tai tik spekuliacijos, bet neatmeskime galimybės, kad neramumai Olsteryje prasidėjo ir dėl „Brexit“ reikalų. Šiuolaikiniame pasaulyje labai retai nutinka, kada kokie nors neramumai prasideda šiaip sau, be jokios rimtos priežasties - žmonės tiesiog spontaniškai susirinko ir išėjo į gatves reikalauti geresnio gyvenimo, šaudyti ir deginti policijos automobilius. Netikiu aš tokiais atsitiktinumais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s