respublika.lt

Reaguodami į D.Trampo sprendimą dėl Jeruzalės, Jordanijoje protestuotojai degino jo nuotraukas (2)

2017 gruodžio mėn. 07 d. 19:50:22
Viktorija Semėnaitė, Rasa Strimaitytė ir Stasys Gimbutis, Elta

Ketvirtadienį per protestus, vykusius prie JAV ambasados Jordanijos sostinėje Amane, demonstrantai degino JAV vėliavas ir šalies prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) nuotraukas. Taip jie pasmerkė D. Trampo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

 

Mitinge dalyvavo tūkstančiai žmonių, jie skandavo prieš D. Trampą ir Izraelį nukreiptus šūkius bei mojavo Jordanijos bei Palestinos vėliavomis.

Be kita ko, demonstrantai ragino Jordanijos valdžią uždaryti JAV ambasadą šalyje ir išsiųsti Vašingtono ambasadorių.

„Jokių JAV ambasadų Jordanijos teritorijoje!“ - skandavo jie, teigdami, kad JAV yra pasaulinio „terorizmo šaltinis“.

Protestuotojai taip pat šaukė: „Mirtis Izraeliui!„

Panašūs protestai vyko universitetuose visoje Jordanijoje. Studentai smerkė D. Trampo žingsnį ir ragino boikotuoti Jungtines Valstijas.

Be kita ko, jie ragino Jordaniją - artimą JAV sąjungininkę - nutraukti 1994 metų taikos sutartį su Izraeliu.

Jordanijos vyriausybė savo ruožtu pasmerkė D. Trampo sprendimą, įspėdama, kad Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine - tarptautinės teisės ir Jungtinių Tautų (JT) chartijos pažeidimas.

Jordanija - šventų musulmoniškų Jeruzalės vietų saugotoja - pabrėžė, kad dėl ginčijamo miesto statuso privalo būti sprendžiama derybų keliu.

Dėl D.Trampo sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine į skubų posėdį rinksis JT Saugumo Taryba

Pasaulio bendrija su dideliu susirūpinimu reaguoja į vienašališką JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Penktadienį į skubų posėdį šia tema rinksis Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba. Jo paprašė veto teisę Taryboje turinčios Prancūzija ir Didžioji Britanija, taip pat kitos narės.

Vašingtono sąjungininkė Saudo Arabija paragino JAV atšaukti sprendimą.

„Aš priėmiau sprendimą, kad atėjo metas oficialiai pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine“, - pareiškė D. Trampas trečiadienį Vašingtone. Jis nurodė Valstybės departamentui pradėti JAV ambasados perkėlimo iš Tel Avivo į Jeruzalę procesą.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu (Benyamin Netanyahu) kalbėjo apie „istorinę dieną Jeruzalei“.

Jeruzalė yra viena kebliausių problemų pasaulio politikoje ir vienas svarbiausių ginčytinų klausimų dešimtmečius trunkančiame konflikte tarp Izraelio ir palestiniečių. Palestiniečiai siekia, kad arabiškoji rytinė miesto dalis taptų būsimos Palestinos valstybės sostine.

„Amerikiečių vyriausybė šiuo pareiškimu nusprendė pažeisti visas tarptautines ir dvišales rezoliucijas ir susitarimus“, - sakė palestiniečių prezidentas Mahmudas Abasas (Mahmoud Abbas). Palestiniečiai paragino ketvirtadienį rengti visuotinį streiką ir mitingus.

„Šis neracionalus ir provokacinis sprendimas sukels dar vieną intifadą bei daugiau ekstremizmo ir smurto“, - sakoma Irano užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Radikalus islamo judėjimas „Hamas“ pareiškė, kad palestiniečių tauta reaguos deramai. Vienas „Hamas“ lyderių atvirai kalbėjo apie „karo paskelbimą“. Turkija apkaltino D. Trampą laužant tarptautinę teisę.

Su nerimu į D. Trampo sprendimą reagavo ir vyriausybės Europoje. „Aš manau, jog jame (D. Trampo sprendime) iš tikrųjų yra rizikos, kad ir taip sudėtinga padėtis ten, Artimuosiuose Rytuose, ir konflikte tarp Izraelio ir palestiniečių dabar dar labiau paaštrės“, - sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Zigmaras Gabrielis (Sigmar Gabriel).

Vokietijos kanclerė Angela Merkel (Angela Merkel) per savo atstovą Štefaną Zeibertą (Steffen Seibert) pabrėžė, kad „Vokietija neremia šios pozicijos“. Dėl Jeruzalės statuso esą turi būti susitarta derantis dėl dviejų valstybių sambūviu pagrįsto sprendimo.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) kalbėjo dar aiškiau: „Šis sprendimas pažeidžia tarptautinę teisę ir visas JT rezoliucijas“.

Izraelis 1967-aisiais per šešių dienų karą užėmė arabiškąją rytinę miesto dalį ir vėliau ją aneksavo. Izraelis siekia, kad visa Jeruzalė taptų nedaloma šalies sostine. Tokią pretenziją tarptautinė bendrija atmeta. Be kita ko, Jungtinės Tautos nepripažįsta visos Jeruzalės Izraelio sostine.

 

Po D. Trampo sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine „Hamas“ ragina pradėti naują intifadą

JAV prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) nusprendus pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, radikalus islamo judėjimas „Hamas“ paragino pradėti naują palestiniečių sukilimą. Į JAV remiamą „sionistinę strategiją“ yra tik vienas atsakas - „nauja intifada“, ketvirtadienį kalboje Gazos Ruože pareiškė „Hamas“ lyderis Ismailas Hanija (Ismail Hanija). Ši palestiniečių teritorija yra kontroliuojama „Hamas“. Izraelis šiuo metu didina savo pajėgas Vakarų Krante.

D. Trampas trečiadienį radikaliai pakeitė dešimtmečius vykdytą JAV Artimųjų Rytų politiką ir kalboje Baltuosiuose rūmuose oficialiai pripažino Jeruzalę Izraelio sostine. Kartu jis nurodė Valstybės departamentui rengtis JAV ambasados perkėlimui iš Tel Avivo į Jeruzalę.

Išskyrus Izraelį, politikai visame pasaulyje sukritikavo šį žingsnį.

 

Londono meras patarė D. Trampui atsisakyti valstybinio vizito į Didžiąją Britaniją

Londono meras Sadikas Chanas (Sadiq Khan) mano, jog JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), trečiadienį pripažinęs Jeruzalę Izraelio sostine ir davęs nurodymą perkelti savo šalies ambasadą į šį miestą, turi atsisakyti valstybinio vizito į Didžiąją Britaniją.

„Aš gana aiškiai išsakiau savo nuomonę šiuo klausimu: jam vertėtų neplanuoti valstybinio vizito. Esu girdėjęs, kad jis ketina vasario mėnesį apsilankyti Londone, bet ne su valstybiniu vizitu, tad pamatysime, kaip bus“, - sakė S. Chanas interviu Pakistano televizijos kanalui „Geo TV“.

Anot politiko, D. Trampo sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine „kelia didelį susirūpinimą“, kadangi Amerikos lyderis „nesuvokia, kaip jis įžeidžia“ arabų pasaulį. Londono meras pabrėžė, kad Jeruzalės statusas turi būti svarstomas izraeliečių ir palestiniečių derybose.

„Taip mano visas pasaulis. Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir kitos šalys pasmerkė šį žingsnį“, - priminė S. Chanas. Kartu jis pabrėžė, kad protestai prieš D. Trampo sprendimą turi būti taikūs ir neprovokuoti smurto protrūkio Artimųjų Rytų regione. „Sakoma, kad Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė yra geriausi draugai. Todėl aš sakau JAV: „Taip, tu tebesi mano geriausias draugas, bet tu turi pakeisti savo poziciją dėl Jeruzalės“, - pridūrė Londono meras.

 

R. T. Erdoganas: D. Trampo sprendimas dėl Jeruzalės sukels gaisrą regione

Turkija griežtai sukritikavo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. „Toks sprendimas pasaulį, o ypač mūsų regioną, įstums į ugnies žiedą, - įspėjo prezidentas Redžepas Taipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) ketvirtadienį prieš išvykdamas su vizitu į Atėnus. - Ei, D. Trampai. Ką tu darai? Ką reiškia toks veiksmas? Politikai turi rūpintis susitaikymu, o ne chaosu“.

R. T. Erdoganas jau praėjusiomis dienomis griežtai įspėjo JAV prezidentą dėl Jeruzalės pripažinimo Izraelio sostine ir JAV ambasados perkėlimo iš Tel Avivo į Izraelį. Jis kitą trečiadienį sukvietė Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) narius į viršūnių susitikimą Stambule aptarti tolesnių veiksmų šiuo klausimu. R. T. Erdoganas šiuo metu pirmininkauja organizacijai.

Trečiadienio vakarą 1 500 demonstrantų susirinko prie JAV konsulato Stambule, kad pareikštų savo protestą prieš D. Trampo sprendimą. Jie skandavo šūkius, nukreiptus prieš JAV ir Izraelį ir ant konsulato sienos išraitė užrašą „Išlaisvinkit Palestiną“. Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine visame musulmonų pasaulyje sulaukė pasipiktinimo ir gresia riaušėmis regione.

 

Rusijos URM pareiškė nerimaujanti dėl D. Trampo sprendimo

Rusijos užsienio reikalų ministerija nerimauja dėl JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

„Vašingtone paskelbti sprendimai sukėlė Maskvoje didelį susirūpinimą. Nerimą kelia ir tai, kad nauja JAV pozicija dėl Jeruzalės gali dar labiau sukomplikuoti palestiniečių ir izraeliečių santykius ir padėtį regione apskritai“, - sakoma ketvirtadienį pasirodžiusiuose Rusijos URM komentaruose, praneša „Interfax“.

Pasak komentarų autorių, Maskva mato Rytų Jeruzalę busimos Palestinos valstybės sostine, Vakarų Jeruzalę - Izraelio sostine.

JAV prezidentas D. Trampas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose pareiškė, kad Jungtinės Valstijos pripažįsta Jeruzalę Izraelio sostine.

„Aš priėmiau sprendimą, kad atėjo metas oficialiai pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine“, - sakė jis.

Pasaulio lyderiai kritikuoja šį D. Trampo sprendimą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUKOS: šeštadienį Indijoje mažiausiai šeši turistai žuvo, o dar keliolika buvo sunkiai sužeisti, kai jų autobusas kaktomuša susidūrė su sunkvežimiu.
  • MIRĖ: šeštadienį po ilgos ligos Pekine mirė žinomas branduolinės fizikas specialistas, Kinijos Mokslų akademijos narys Cheng Kaijia.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar gerai, kad privatūs darželiai ima didelius mokesčius, bet nesirūpina vaikų gerove?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate savo finansinę padėtį?

balsuoti rezultatai
reklama
liu desertine 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  -1   +3 C

    -1   +2 C

 

   0 +1 C

  0  +61 C

   +1  +3 C

 

   +1  +2 C

 1m/s

 3m/s

 

   2-3 m/s

 

USD - 1.1346 PLN - 4.3154
RUB - 74.9036 CHF - 1.1431
GBP - 0.8835 NOK - 9.6118
reklama
Ukis 2018