respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Priešprieša gali baigtis Rusijos padalijimunuotraukos (134)

2018 kovo mėn. 18 d. 09:09:22
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Buvusio žvalgybininko Sergejaus Skripalio nuodijimo istorija persikėlė į diplomatinį lygmenį - britai ketina išsiųsti 23 rusų diplomatus, o rusai sako, kad „atsakymo ilgai laukti nereikės“. Be to, britų versijai pritaria ir JAV, ir Vokietija, ir dalis ES politikų. Taigi - išdėstykite savo įvykių versiją.

- Pagrindinė rusų gynybos versija dabar yra tokia: „Negi mes būtume tokie kvaili, kad prieš prezidento rinkimus patys sau ant galvos užsiverstume tokią bėdą, nuodydami kažkokį seniai nurašytą veikėją žymėtais nuodais.“ Tokia logika vadovaujasi ne tik rusai, bet ir dalis mūsų visuomenės. Kad geriau suprastume šį reikalą, pirmiausia reikia perskaityti „Krikštatėvį“, kur pagrindinis liudininkas prieš teismo procesą paštu gauna negyvą kanarėlę... Situacija čia yra labai panaši. Aš manau, kad britai turi savo rankose arba jau perverbuotą, arba neseniai paimtą vieną iš rusų žvalgybos žmonių. Tokiu būdu jam siunčiamas signalas iš Maskvos: „Nedrįsk kalbėti, nes ir tau bus, kaip S.Skripaliui.“ Kitaip tariant, tai yra žvalgybų ir spectarnybų vienas iš veiklos aspektų, o šiuo atveju statymai yra tokie dideli, kad V.Putinui lamėti rinkimus Rusijoje tai tikrai nesukliudys.

- Logiška klausti: ko dar mes galime tikėtis? Ar viskas ir baigsis diplomatų siuntinėjimais namo?

- Reikia tikėtis vis didėjančio spaudimo Rusijai. Nepulsiu čia iš naujo vardinti to sąrašo kankinimo priemonių, kurias britai ar amerikiečiai rusams jau seniai paskyrė. Visa tai - juokinga. Kalbėkime iš esmės. Tikslai yra trys. Pirmas tikslas - V.Putino ir jo aplinkos pašalinimas iš Rusijos vadovybės. Nes tai yra grupuotė, kuri prie savo asmeninių problemų bei reikalų nuolat prikergia ir valstybės reikalus. O Rusija yra branduolinė valstybė, turinti nemažai raketėlių, todėl šitoks veikimo būdas yra labai pavojingas, ypač lyginant su D.Trampo galimybėmis prie savo „Trampo bokšto“ prikergti Jungtinių Valstijų reikalus. Nes D.Trampui niekas ten neleis JAV raketėlių prikergti prie jo reikalų, o Rusijoje tai padaroma laisvai. Todėl pasaulio saugumo reikalai yra tiesiogiai susiję su tuo, kiek laiko ši grupuotė bus Rusijos valdžioje. Antras klausimas - tai pačios Rusijos, kaip centralizuotos valstybės, išlikimo klausimas. Žvelgiant iš tam tikro laiko perspektyvų yra suvokiama, jog Rusija negalės išlikti tokia, kaip dabar. Rusija paprasčiausiai yra per didelė. Jeigu pirmas etapas buvo Tarybų Sąjungos padalijimas, tai antrasis etapas bus Rusijos išdalijimas. Ir šiuo atveju lemiamą vaidmenį suvaidins Kinija.

Mes jau esame kalbėję apie kinų veiklą Sibire, Artimuosiuose Rytuose, Mandžūrijoje ar Šiaurės Afrikoje. Žinoma, jie ir pradės Rusijos padalijimo procesą. O aš, kaip buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietis, iki šiol pergyvenantis dėl Lietuvos-Lenkijos valstybės padalijimo, dėl to tik plosiu katutėmis... Kas kalaviją pakelia, tas nuo jo ir žūva... Ir trečias dalykas - rinkos klausimai. Tai bus labai svarbu po to, kai prasidės Rusijos byrėjimas: kas ir prie kokių išteklių pirmasis pripuls, prie kokių rinkų jungsis atskiri Rusijos žemių gabalai. Taigi, S.Skripalio nuodijimo istorija galų gale veda prie tokios neišvengiamybės.

- Šią savaitę gana įdomiai nuskambėjo Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pareiškimas dėl JAV veiksmų Sirijoje - faktiškai, pagrasinta tiesioginiu Rusijos ir JAV pajėgų susidūrimu. Ar galima teigti, kad Sirijos konfliktas iš lokalinio virsta pasauliniu?

- Sirija dabar yra pagrindinis karo veiksmų teatras, kuriame visi šios dienos pagrindiniai veikėjai vienokiu ar kitokiu būdu prezentuojami. Kol kas, žinoma, namų šeimininkėms nesimato Kinijos interesų ten, bet jų buvimas Šiaurės Afrikoje tiesiog rėkte rėkia, kad ir čia jie turi interesus. Žinoma, jie tiesiogiai nedalyvauja, bet jie ten yra žaidėjai. Taip pat ir žydai ten yra žaidėjai, ir turkai, kurie yra labai gerai organizuotas ir rimtas žaidėjas... Rusai ten toli gražu ne vieni. Tiesiog jų toks įžūlus bandymas atsipjauti savo pyrago gabalą smarkiai pastimuliavo visus kitus veikėjus. Todėl ši žaidimų lenta tapo tokia, kurioje reflektyviai spręsis ir pasauliniai reikalai. Tai, kas įvyko vasario 7-8 dienomis, kai rusų pajėgos, maskuojamos po Utkino brigada skambiu pavadinimu „Vagnerio grupė“, buvo ištaškytos, turi ne tik simbolinę reikšmę. Iš esmės, tai rodo, jog JAV politika nieko bendro su Kremliaus bepročių iliuzijomis apie tai, kad jie turi kišeninį Amerikos prezidentą, neturi. Šios iliuzijos išsisklaidė, kad ir kokios tos Jungtinės Valstijos bebūtų, vienam žmogui naudotis savo reikmėms visos nacijos sąskaita nėra leidžiama.

- Kaip tik šią savaitę iš valstybės sekretoriaus posto D.Trampas atleido Reksą Tilersoną ir pakeitė jį CŽV šefu Maiku Pompėjumi. Kokios tokios rokiruotės priežastys?

- Aš manau, kad tai yra labai asmeniški dalykai. D.Trampas galvojo, kad jis turės dar vieną ūkininką prie valdžios vairo, o R.Tilersonas pabandė vaidinti politiką. Ir jam tai gerai sekėsi. Kaip ir minėjau, D.Trampas prie savo bokštų dar bando prijungti ar pristatyti likusias Jungtines Valstijas. Bet skirtingai nuo D.Trampo, R.Tilersonas labai greitai suvokė konjunktūrą ir tokių žaidimų nežaidė. Čia buvo pagrindinė priežastis. O šiaip R.Tilersono veiklą reikėtų vertinti tik labai pozityviai. Tačiau aš nemanau, kad ponams ir draugams iš Maskvos reikėtų džiūgauti, kadangi M.Pompėjas yra pakankamai teisingų pažiūrų ir smarkiai bičiuliautis su Kremliumi tikrai nėra linkęs...

- O tuo metu Slovakijoje ir Čekijoje senokai vyksta masiniai protestai dėl žurnalisto Jano Kuceko nužudymo, reikalaujant spaudos laisvės ir pašalinti iš valdžios korumpuotus politikus. Jau atsistatydino ir Slovakijos premjeras. Ką reiškia tokie protestai ir tarptautinės mafijos nusikaltimai visos Europos kontekste?

- Reiškia, kad Europoje nėra vieno „tėvelio caro“, kuris galėtų sutvarkyti tą mafiją. Valdžia tiesiog neegzistuoja. Daugybė įtakų, kurias daro Europos Sąjungai pagrindiniai keturi jos priešininkai, taip ir neleidžia suvaldyti nei ES vidaus, nei užsienio politikos. ES darosi tokia keistai panaši į kažkada mūsų su lenkais turėtą bendrą valstybę. Tuometiniai pagrindiniai žaidėjai, t. y. rusai, vokiečiai (prūsai) ar austrai, statė savo karaliukus, papirkinėjo šlėktą ir naikino mūsų karines pajėgas. Tiems, kas domisi istorija, tai gali būti labai ryški analogija. Lygiai tas pats vyksta ir ES. Vien tik vokiečių nesugebėjimas pusę metų susitvarkyti su valdžios pasidalijimu, labai skausmingai atsiliepė šiems procesams. Kaip matome, periferija dabar sprūsta centrinei valdžiai iš rankų. Netgi mums patiems, pakankamai skeptiškai žiūrintiems į ES ateitį, vis dar kyla klausimas: „Jeigu mes ten vis tiek esame, tai kaip dorotis su iškylančiais iššūkiais?“ Šita ES, kad ir kokia jį būtų, dar kurį laiką yra reikalinga, nes lietuviška vadovybė mus įvėlė į tokią situaciją, kai nori-nenori mes dabar esame ten. Ir betvarkė, nesugebėjimas tvarkytis prie nieko gero neveda. Tiesiog šiandienė situacija šantažuoja mus, todėl negalime džiūgauti prie alaus bokalo, kad šitie eurofederalistai nesugeba priimti jokių reikalingų sprendimų. Mes šiandien neturime galimybių susigrąžinti reikalingiausius žmones, kurie yra išvažiavę, nesame pasiruošę pereiti prie savarankiško valdymo nei ekonomikoje, nei užsienio, nei saugumo bei gynybos politikoje. O taip yra todėl, kad Lietuvai jau seniai vadovauja užsienio valstybių statytiniai - iš esmės visose srityse. Ir netgi norint išlipti iš šios situacijos, tam tikras laiko tarpas yra reikalingas. Kaip mes traukėmės iš Tarybų Sąjungos, veikdami per mūsų diplomatinį atstovavimą TSRS centrinėje vadovybėje, vadinamojoje TSRS Aukščiausiojoje Taryboje, lygiai taip pat mes turime veikti ir dabar - turime paruošti Lietuvai būtinas sąlygas ES byrėjimo atveju: kaip mes tvarkysimės tuomet, kaip mes trauksimės iš šio reikalo.

- O kiek šiam procesui trukdo ar padeda ketvirtoji ponios Angelos Merkel kadencija?

- A.Merkel faktiškai išlošė tik kanclerės poziciją, tačiau už jos stovi Martinas Šulcas su visa savo eurofederalistine politika. Šis tandemas, kuris susiformavo Vokietijoje, gali būti traktuojamas kaip labai neefektyvus. Visa tai primena seną rusišką pasaką apie vėžį, gulbę ir lydeką, kurie traukia vežimą į skirtingas puses, o vežimas stovi vietoje. A.Merkel su savo priklausomybe nuo pramonininkų klano, M.Šulcas su labai aiškiai išreikštomis ideologinėmis nuostatomis, amerikiečiai su savo įtakomis Prancūzijos valdančiajam elitui - visa tai tikrai nepadės paversti ES nei vieninga imperija, dėl ko mes dar galėtume diskutuoti, nei laisvų Europos tautų Sąjunga. Vokietijos rinkimai Europai atnešė tik papildomą chaosą.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (134)

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 18 d. 23:38:22

  >>>Eugenijus G. to Anna - Respect !!!

 • audrius 2018 kovo mėn. 18 d. 23:13:44

  Daaaa....

 • Eugenijus G. to Anna 2018 kovo mėn. 18 d. 23:04:17

  Prie ko čia Rusija,Anna?Lietuvius labiau turėtu dominti Butkevičiaus
  žmogžudystės,o ne Rusijos dalyba.

 • Eugenijus G. to Audrius Butkevicius 2018 kovo mėn. 18 d. 23:02:17

  Jei kas ir yra pusprotis,tai,tamstele-beprotis.

 • Anna 2018 kovo mėn. 18 d. 23:00:38

  Skaitau komentarus ir apgailestauju, kad Audrių taip nurašote, čia dėl
  rusios padalinimo - o gi visko gali būt, pasidomėkit ką kiniečiai daro
  ten, sibire. O kai jau tiesiai ims - rusai prieš juos nebešoks, nes,
  paprasčiausiai, neapžios. Taigi, kinai sibirą pasiims, neabejokit.

 • Audrius Butkevicius 2018 kovo mėn. 18 d. 22:48:47

  Na, raminkitės. Dabar visi myžt, potriaut ir miegot. O jeigu ne, tai
  pradėsiu šaudyti nuo stogų. Labanakt net ir pouspročiam.

 • Eugenijus G. to Kurgi ne 2018 kovo mėn. 18 d. 22:47:33

  Pasitikrink feisbuką-atsiunčiau ir tau.

 • Eugenijus G. 2018 kovo mėn. 18 d. 22:45:03

  Visi,kas organizavo perversmą,o tame tarpe buvo ir Tomkus,planavo apie
  būsimas aukas.Audrius vienas ant savo pečių tokios atsakomybės tikrai
  nesiėmė.

 • Kurgi ne-Eugenijus 2018 kovo mėn. 18 d. 22:35:13

  Na,jei jau haliucinacijos prasidėjo...Išgerk kokių
  uspakajoncų,žmogeli. Nors įtarimai,kad Tamstelė nevisai
  adekvatus,atsirado po to,kai Tamsta prabilai,kad Tomkus akivaizdžiai
  sunerimo dėl įdėtų nuorodų,kurios bus perduotos nukentėjusių aukų
  artimiesiems.Tokios nuorodos -labai neraminantis faktorius ir
  ,svarbiausia,juridinis. M-taip.Klinika.

 • Wtf? 2018 kovo mėn. 18 d. 22:34:14

  Britai neva turi perbėgusį rusų agentą ir kad šis bijotų šnekėti,
  rusai apnuodija Skripalį??? :))) Nieko kvailesnio nesu girdėjęs.

 • Eugenijus G. to Pensininkas 2018 kovo mėn. 18 d. 22:30:32

  Gera žinoti jog yra neabejingų žmonių ir supranta visą šitų
  žmogžudyščių svarbą.Tauta privalo tai žinoti.Kopijuokit ir
  dalinkitės.

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 18 d. 22:24:19

  >>>Eugenijus G. Pagarba! ...cia as apie saudyma nuo stogu... Audrius
  supranta ka mes turime omenyje... Pagarba dar karta !!!

 • Eugenijus G. to Kurgi ne 2018 kovo mėn. 18 d. 22:18:39

  Audriau,tu išsiduoti.Blogas iš taves psichologas

 • Eugenijus G. 2018 kovo mėn. 18 d. 22:09:32

  https://usarin.livejournal.com/208086.html

 • Eugenijus G. 2018 kovo mėn. 18 d. 22:08:28

  https://arctus.livejournal.com/187358.html

 • Eugenijus G. 2018 kovo mėn. 18 d. 22:07:02

  https://regnum.ru/news/1753719.html

 • Eugenijus G. 2018 kovo mėn. 18 d. 22:03:51

  https://www.youtube.com/watch?v=QZ24Sxyv_U4

 • Eugenijus G. 2018 kovo mėn. 18 d. 22:01:58

  O nuorodos,kurias imečiau,jau pašalintos.Ką į tai atsakytu
  Tomkus?Jam,akivaizdu,dėl tų nuorodų taip pat neramu.

 • Eugenijus G. to Kurgi ne 2018 kovo mėn. 18 d. 21:53:43

  Tai reiškia,jog nuorodos bus perduotos sausio tryliktos aukų
  artimiesiems.Tauta turi žinoti,jog perversmininkams reikėjo ne
  nepriklausomybės Lietuvai,o valdžios prieš savo tautą ir tam tikslui
  pasiekti buvo einama pačiu žemiausiu keliu-šaudant nuo stogų į
  apgautus tautiečius.

 • VYTAUTAS 2018 kovo mėn. 18 d. 21:40:09

  AŠ JĮ TIK DURNU SKAITAU,NA DAR KYŠININKU.PARDAVĖ LIETUVOS KALAŠNIKOVUS
  IR PINIGŲ NE PASIDALIJO IR KURGI NE ATSISĖDO UŽ GROTŲ.

 • Kurgi ne-Eugenijui 2018 kovo mėn. 18 d. 21:23:48

  Nujauti kas slepiasi?Oiiii. Kaip įdomu.Pasidalintumei,kad ir aš
  žinočiau.Gal ir aš koks Čie gevaras?Spalili kontoru,oga.Na,bet juk
  nieko keista - pats toks įžvalgus,jog ir pats žinai ir kitiems
  pasakai.Nuorodos? Na,jo,Nuorodos -geležinės.Ir ką jos keičia?Ar tai
  reiškia,jog dabar Butkevičiui negalima nieko rašyti,kadangi
  žr.nuorodas.Žmogeli,Autorius rašo,ką mano yra reikalas jam
  rašyti,redakcija,savo ruožtu,spausdina tai,ką mano tikslinga
  spausdinti,o skaitytojas irgi renkasi:skaityti ar ne.Jei kam tai
  amoralu,visada gali ir neiti,ir neskaityti.Betgi nepalyginamai daugiau
  adrenalino yra "užstrajinti sračių" komentaruose,a ne?Ką nekaušai ir
  daro.

 • Pensininkas 2018 kovo mėn. 18 d. 21:00:26

  >>>manau-Pagarba!

 • manau 2018 kovo mėn. 18 d. 20:52:09

  buvai kažkada ,Audriau , rimtas vyras ... dabar iš tavęs tuščias
  reikalas ... rašinėji niekelius už pinigą ir pats tuo netiki ...
  apgailėtinas reikalas...

 • Eugenijus G. to Kurgi ne 2018 kovo mėn. 18 d. 20:44:18

  Kaušas tu kaip reta.Aš imečiau nuorodas į savo
  paistalus.Beje,Audriau,aš nujaučiu kas slepiasi už Kurgi-ne.

 • Kurgi ne-Eugenijui 2018 kovo mėn. 18 d. 20:36:29

  |"Jo laukia Gagos tribunolas ir jis puikiai tai supranta."- Vuo,na tai gal
  ir mes palaukime.Suprantu,aukštos moralinės savybės neduoda ramybės ir
  norisi, kad kuo greičiau,bet ko lįsti pirma tėvo į peklą ir šitaip
  draskytis?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VIETNAMAS: šiaurės ir Vidurio Vietname praūžęs taifūnas Son Tinh nusinešė 22 gyvybes, dar 12 gyventojų dingo be žinios.
 • IRAKAS: du ginkluoti užpuolikai pirmadienį įsiveržė į Šiaurės Irako kurdų mieste Erbilyje esantį vietos valdžios pastatą ir sužeidė kelis policininkus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar Seimo nariams turi būti įteisintos oficialios atostogos?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate Europos Komisijos siūlymui, kad tėvai privalomai dalintųsi vaiko priežiūros atostogas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +19 C

 

   +15 +18 C

  +25  +26 C

   +21  +26 C

 

   +22  +26 C

    2-4 m/s

  2-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018