respublika.lt

Prasideda Ukrainos draskymas į dalis

(0)
Publikuota: 2014 kovo 01 13:01:26, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×

Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras:

Amžinai daroma esminė klaida: visi kažkodėl įsitikinę, kad jeigu yra kas nors kur nors parašyta, tai tas raštas jau savaime veikia. Tas pats liečia ir Budapešto susitarimus. Juk jeigu būtų laikomasi susitarimų, tai net Sovietų Sąjunga, Jugoslavija ar Čekoslovakija turėjo neiširti, nes taip parašyta Helsinkio susitarimuose... Aš kartais taip juokauju: vien tik tai, kad yra advokatų luomas, rodo, kad bet kokios teisės normos yra diskutuotinas dalykas. Todėl Krymo likimą lems ne Budapešto susitarimai, o ten gyvenančių žmonių valia bei konfliktuojančių šalių politinės ir fizinės galimybės.

Iki 1954 m. vasario 19 d. Krymas niekada nepriklausė Ukrainai, kol tą dieną Nikita Chruščiovas, beje, pats ukrainietis, prijungė pusiasalį. Prieš tai regioną valdė Rusija, Osmanų imperija ir netgi graikai. Žodžiu, jeigu eisime gilyn į istoriją, tai apskritai nesuprasime, kam Krymas turėtų priklausyti. Situacija dabar tokia: ten yra 2,5 milijono gyventojų, iš jų 1,5 mln. laiko save rusais, apie 0,5 mln. - ukrainiečiais, 250 tūkst. yra totoriai, o likusieji - kitų tautybių žmonės.

Tarptautinėje teisėje yra du esminiai postulatai. Vienas iš jų sako: valstybių sienos yra neliečiamos. Kitas sako: kiekviena tauta turi teisę į apsisprendimą. Kurio postulato reikėtų laikytis šiuo atveju? Neaišku. Tačiau yra įvykęs Kosovo precedentas, dėl kurio, beje, buvo įspėjęs netgi V.Putinas, sakydamas, kad taip atidaroma Pandoros skrynia. Be to, Kosove albanai pasiekė daugumą tik per pastaruosius 50 metų, o prieš tai ten dominavo serbai. Tačiau Kosovas buvo nuo Serbijos atplėštas ir dabar nori prisijungti prie vadinamosios Didžiosios Albanijos, kuri dar pretenduoja į dalį Makedonijos ir Graikijos.

O Kryme daugumą dabar sudaro rusai. Jeigu jie pareikš norą gyventi savarankiškai, tai aš nežinau, kuo skiriasi jų teisė nuo albanų teisės... Vadinasi, viskas priklausys nuo vietinių gyventojų valios. Be to, paskelbus Nepriklausomybę nuo Ukrainos aš nematau, kas jiems gali sutrukdyti. Aš labai abejoju, ar Ukrainoje šią dieną yra pajėgų, kurios galėtų sustabdyti šitą procesą. Kariuomenės ten apskritai niekada nebuvo, ji ten grynai dekoratyvinė, be to, ji sudaryta iš tarpusavyje lygiai taip pat nesutariančių dalių. O Maidano „Dešinysis sektorius“, kuris teoriškai gali pradėti karo veiksmus ir kuris sėkmingai surengė revoliuciją, šiandien yra niekam nereikalingas, įskaitant ir naująją Ukrainos valdžią, kuri aiškiai pasakė, kad su šitais žmonėmis reikia kuo greičiau baigti...

Be to, Ukrainos klausimu nesutampa netgi Vakarų pozicija. Amerikiečiai ten nori destrukcijos ir chaoso, kurį būtų galima eksportuoti toliau į Rusiją. O Vokietijai ten reikia ramybės ir galimybės varyti savo biznį. Todėl vokiečiai greičiau šiuo klausimu bendradarbiaus su Rusija nei su Amerika.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s