Prasideda EP sesija, darbotvarkėje - ir paramos Lietuvai klausimasnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:01:23 Perskaitė 253

Europos Parlamentas (EP) grįžta prie darbų - prasideda plenarinė EP sesija, kurios metu bus priimta Lietuvai itin aktualių sprendimų.

 

Pirmadienį Strasbūre įvyks pirmas EP plenarinis posėdis. EP plenarinė sesija vyks rugsėjo 10-13 dienomis.

Antradienį europarlamentarai balsuos dėl 16,9 mln. eurų paramos Lietuvai skyrimo, kuri iš dalies kompensuotų pernai vasarą ir rudenį užklupusių potvynių nuostolius.

Pernai vasarą ir rudenį Lietuva nukentėjo nuo ilgalaikių liūčių, dėl kurių visiškai įmirkęs dirvožemis nebegalėjo sugerti vandens pertekliaus. Dėl to kilo potvyniai, nuo kurių daugiausia nukentėjo tinklų infrastruktūra ir žemės ūkis. Iš ES solidarumo fondo planuojama Lietuvai kompensuoti iki 16,9 mln. eurų patirtos žalos.

Savo ruožtu EP nariai taip pat spręs, ar skirti paramą ir kitoms pernai nuo stichinių nelaimių nukentėjusioms ES valstybėms: daugiau kaip 12 mln. eurų - nuo audrų nukentėjusiai Lenkijai, 2,5 mln. eurų - nuo žemės drebėjimo nukentėjusiai Graikijai ir daugiau kaip 2 mln. eurų - nuo potvynių nukentėjusiai Bulgarijai.

Vyks ir pirmasis daug dėmesio sulaukusios ES autorių teisių direktyvos svarstymas. Antradienį europarlamentarai sieks suderinti savo pozicijas dėl autorių teisių apsaugos reformos internetinėje erdvėje, o trečiadienį spręs, ar jai pritarti.

Ketvirtadienį EP nariai ragins gamintojus neklaidinti vartotojų ir užtikrinti, kad nesiskirtų to paties prekės ženklo produktų, parduodamų su panašia etikete, kokybė ir sudėtis.

Kai kuriose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse atlikti tyrimai parodė, kad skiriasi įvairiose ES valstybėse parduodamų produktų kokybė ir sudėtis, nors jie reklamuojami ir parduodami su tuo pačiu prekės ženklu bei identiška pakuote. Šie skirtumai aptikti ne tik maisto produktuose (pvz., žuvies piršteliuose, kavoje, greitai paruošiamoje sriubose), bet ir ne maisto produktuose, įskaitant ploviklius, kosmetiką, tualeto reikmenis ir kūdikiams skirtus produktus.

Rezoliucijos projekte pažymima, kad tuo atveju, jei bendrovė ketina pateikti rinkai tam tikromis savybėmis besiskiriantį produktą skirtingose valstybėse narėse, toks produktas negali būti ženklinamas iš pažiūros tapačiai ir parduodamas su tuo pačiu prekių ženklu. Vartotojai turi būti aiškiai informuojami ir žinoti apie kiekvieno atskiro produkto pritaikymą.

Taip pat bus aptarti santykiai su JAV ir Kinija. Antradienį EP nariai aptars ES ir Kinijos santykius, o trečiadienį balsuos dėl rezoliucijos, kurioje ragina neleisti Kinijai perimti Europos strateginės infrastruktūros.

ES ir Kinijos santykiai turi remtis pagarba žmogaus teisėms, teisės viršenybe ir sąžininga konkurencija, pažymi europarlamentarai, smerkdami šalyje vykdomą žmogaus teisių gynėjų, teisininkų, žurnalistų ir kitų visuomenės aktyvistų bauginimą, savavališkus areštus ir baudžiamąjį persekiojimą.

Rezoliucijos projekte atkreipiamas dėmesys į Kinijos susidomėjimą investicijomis į Europos strateginę infrastruktūrą, įgyvendinamą projektą „Viena juosta, vienas kelias“, kuris trukdo laisvai prekybai ir suteikia Kinijos įmonėms pranašumą.

Trečiadienį EP nariai balsuos dėl rezoliucijos, kurioje nuogąstaujama dėl JAV sprendimų pasitraukti iš įvairių tarptautinių susitarimų ir forumų, nes tai kenkia ES ir JAV santykiams.

Rezoliucijos projekte pažymima, kad ES ir JAV santykiai yra pasaulinio stabilumo užtikrinimo pagrindas. EP nariai apgailestauja, kad JAV administracija pasirinko plėtoti vienpusišką „Amerika pirmiausia“ politiką, kuri kenkia tiek ES, tiek JAV interesams ir jų tarpusavio pasitikėjimui.

Jie ragina JAV atšaukti nesuprantamus importo ES plienui ir aliuminiui muitus, o visus kylančius prekybinius nesutarimus spręsti Pasaulio prekybos organizacijoje.

Trečiadienį EP nariai taip pat balsuos dėl naujų taisyklių, kuriomis siekiama sustiprinti kovą su pinigų plovimu ir sugriežtinti grynųjų pinigų srautų patikrą.

Ketvirtadienį europarlamentarai balsuos dėl naujų taisyklių, kurios palengvins prieigą prie internetinių paslaugų, teikiamų ES valstybėse, pavyzdžiui, automobilio ar verslo registracijos.

Bendrieji skaitmeniniai vartai padės į kitą ES valstybę persikeliantiems asmenims ir įmonėms lengviau surasti informaciją, susipažinti su svarbiausiomis administracinėmis procedūromis (verslo registravimu, akademinių laipsnių pripažinimu, Europos sveikatos draudimo kortelės gavimu ir pan.) ar paprašyti pagalbos valdžios institucijų internete.

EK duomenimis, šios taisyklės piliečiams leis kasmet sutaupyti per 885 tūkst. valandų, o įmonėms - 11 mlrd. eurų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net