respublika.lt

Prancūzijoje vėl kyla terorizmo grėsmė

(0)
Publikuota: 2018 gegužės 19 18:53:06, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Prancūzijoje vėl kyla terorizmo grėsmė. EPA-Eltos nuotr.

Prancūzijos policija beveik kasdien informuoja, kad užkirto kelią numanomai teroristinei atakai. Štai vakar sulaikė du iš Egipto kilusius brolius, pranešė Prancūzijos vidaus reikalų ministras Žeraras Kolombas (Gerard’as Collomb). Tačiau ir policija ne visur ir visada spėja. Kuo gali baigtis teroristinių incidentų paūmėjimas?

 

Ministro teigimu, „du jauni iš Egipto kilę vyrai ruošėsi įvykdyti išpuolį, panaudojant sprogmenis arba labai galingus ricinos nuodus.“ Toks pranešimas skelbiamas praėjus beveik savaitei po išpuolio Paryžiuje, kai peiliu ginkluotas čečėnas užpuolė praeivius. Per išpuolį praėjusį šeštadienį žuvo 29 metų amžiaus vyras ir dar keli asmenys buvo sužeisti.

Užvakar Abdului Hakimui Anajevui, Paryžiuje žmones su peiliu užpuolusio Chamzato Azimovo draugui, pateikti kaltinimai „nusikalstamu teroristiniu sąmokslu“, jis suimtas.

Gautomis žiniomis, Anajevas, kaip ir Azimovas, kilęs iš Čečėnijos. Jis yra artimas Azimovo draugas, jie kartu užaugo Strasbūre, kur būsimo teroristo šeima ir jis pats gyveno dar prieš metus, iki persikeliant į Paryžių. Sekmadienį Anajevo bute buvo atlikta krata, per kurią buvo paimtas kompiuteris ir septyni mobilieji telefonai. Jį patį surakintą antrankiais išsivedė specialiojo policijos dalinio pareigūnai.

Gegužės 12 d. vakarą Paryžiaus 2-ojoje apygardoje Monsigny gatvėje, netoli Paryžiaus Operos pastato ir prestižinių kvartalų aplink Vandomo aikštę, peiliu ginkluotas Azimovas užpuolė praeivius, šaukdamas „Allahu Akbar“. Jis vieną žmogų nužudė, o dar keturis sužeidė. Užpuoliką nukovė į incidento vietą atskubėję municipalinės policijos pareigūnai. Ekstremistinė „Islamo valstybės“ grupuotė pareiškė, kad ataką surengė vienas iš jos „karių“.

Pasak laikraščio „Le Parisien“, tai pirmas Prancūzijoje teroro aktas, kurį įvykdė atvykėlis iš Čečėnijos: iš 140 teroristų, surengusių išpuolius šalyje pastaruoju metu, 124 buvo Prancūzijos piliečiai.

***

Komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas,
saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius:


- Pastaruoju metu daugiausia su terorizmu susijusių incidentų vyksta Prancūzijoje, jeigu tikėti oficialiais pranešimais. Manau, tai vyksta dėl visuomenės specifikos. Prancūzijos idėja buvo, kad jeigu esi šalies pilietis, vadinasi, esi prancūzas. Todėl visada buvo manoma, kad galima „absorbuoti“ įvairiausius žmones ir padaryti juos prancūzais.

Apskritai Europoje, įskaitant ir Lietuvą, labai pamėgtas žodis yra „integracija“ - esą visus reikia integruoti ir neliks jokių bėdų. Man visada tai sukelia vieną klausimą: kai lietuviai kur nors išvažiuoja, pas mus nuolat sakoma: būkit lietuviais, saugokite savąsias šaknis ir tradicijas, bet jeigu kas nors pas mus atvažiuoja, tai jie jau turi keistis, integruotis ir gyventi mūsų vertybėmis... Išeina tam tikra asimetrija. Ir tuomet kyla dar vienas klausimas: ar apskritai įmanoma tokia integracija, apie kurią itin daug šneka tie patys prancūzai? O jeigu įmanoma, tai kokio lygmens ta integracija turi būti?

Žinoma, galima rasti daug teigiamų integracijos pavyzdžių, taip pat ir Lietuvoje. Pas mus kitataučiai irgi sėkmingai gyvena ir kuria kartu mūsų valstybę, yra istorinės bendruomenės, kurioms nieko neprikiši ir t.t.

Taigi, prancūzai remiasi tik pilietybe: jeigu pilietis rūpinasi savo šalimi, tai koks skirtumas, kokia yra jo kilmė. Pas juos netgi nėra skirtingų žodžių „tautybė“ ir „pilietybė“ - tai apibūdina vienas ir tas pats žodis. Tuomet iškyla klausimas: jeigu tie atvykėliai, kurie tampa Prancūzijos piliečiais, nesiintegruoja jokia prasme į visuomenę, jeigu jie siekia ne priimti, o pakeisti tradicines prancūzų vertybes, tai ką su jais daryti? Ten atvykėlių yra labai daug, tautybių konglomeracija yra labai sudėtinga, todėl toje dirvoje yra labai daug vietos reikštis nepasitenkinimui. Aš tik stebiuosi, kaip Prancūzijoje neatgimsta vienos ar kitos formos fašizmas. Kai atvykėliai pradeda griauti senąją nusistovėjusią tvarką, vietos visuomenės reakcija yra neišvengiama. Ypač tuo atveju, jeigu valdžia nesugeba sukontroliuoti situacijos. Kadangi dabar matome įvairių teroristinių incidentų paūmėjimą, tai visi žaidimo koziriai yra valdžios rankose. Jeigu valdžia to gaivalo nesuvaldys, neišvengiamai tą pradės daryti eiliniai piliečiai, kurie pradės organizuotis. Netgi valdžios reakcija čia gali nepadėti, jeigu dauguma atvykėlių nepriims prancūziško gyvenimo būdo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s