respublika.lt

Pasaulyje buvo daug kolonijinių valstybių. Ar visos mokės kompensacijas?

(0)
Publikuota: 2016 spalio 01 16:32:57, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
AV prezidentas Barakas Obama mėgsta pozuoti juodaodžių draugijoje, tačiau jiems tai nepadeda. Eltos nuotr.

Vergovės istorija Jungtinėse Valstijose sukuria pagrindą išmokėti reparacijas viso pasaulio juodaodžiams - tokią išvadą pateikė afroamerikiečių kilmės asmenų darbo grupės „ekspertai“ prie Jungtinių Tautų. Ar tokios išvados nekelia rasinio susipriešinimo ir dar didesnės grėsmės taikai pasaulyje? Pagaliau, kas šiandien pajėgus nustatyti, nuo kada jau „galima“ pradėti skaičiuoti istorines skriaudas, o kurį laikotarpį būtų racionaliausia pamiršti?

 

Ši „ekspertų“ grupė jau savaitės pradžioje pateikė savo darbo rezultatus JT Žmogaus teisių tarybai, mėgindama nurodyti tiesioginį ryšį tarp šiuolaikinių neteisingumo apraiškų ir JAV istorijos peripetijų. Pateiktame pranešime sakoma, kad „kolonijinės praeities palikimas, vergovės, rasinės priklausomybės ir segregacijos, rasinio terorizmo ir rasinės nelygybės istorija Jungtinėse Valstijose išlieka rimtas iššūkis“.

Tačiau toliau pranešime ima ryškėti tikrieji tokio dokumento tikslai: „Žmogžudystės, policininkų įvykdytos mūsų dienomis, ir dėl to patirtos emocinės traumos primena mums apie rasinį terorą, susijusį su linčiavimais praeityje...“ Nurodydami, kad policijos karininkai iki šiol šaudo neginkluotus juodaodžius, šie vadinamieji „ekspertai“ įspėja apie JAV neva klestintį „nebaudžiamą smurtą iš valstybės pusės“, o tai esą atvedė šalį į „žmogaus teisių krizę“.

Minėtų veikėjų grupė pranešime, tiesa, pripažino, kad JAV visuomenėje nuo vergovės laikų įvyko reikšmingų pokyčių, tačiau „ideologija, sukurianti vienos grupės dominavimą virš kitos, ir toliau daro negatyvią įtaką pilietinėms, politinėms, ekonominėms, socialinėms ir kultūrinėms afroamerikiečių teisėms“.

Tačiau, kaip minėta, ypatingas dėmesys pranešime skiriamas „žmogžudystėms be teismo, kurios gimė dar baltųjų rasės viešpatavimo epochoje“, nedviprasmiškai siejant šiuos įvykius su istoriniais linčo teismais, kai tūkstančiai juodaodžių buvo viešai nužudyti, o šių akcijų vykdytojai niekada už tai nesulaukė jokios atsakomybės.

Vis dėlto įdomiausia pranešimo dalis skirta reparacijoms aptarti. Esą reparacijos gali būti įvairių formų, įskaitant „formalų atsiprašymą, iniciatyvas sveikatos apsaugos srityje, švietimo programas (...), psichologinę reabilitaciją, apsikeitimą technologijomis, finansinę pagalbą ir skolų panaikinimą“. Kitaip sakant, jeigu kas nors nuspręstų įgyvendinti pranešimo autorių sumanymus, tai visa Afrika ne tik būtų atleista nuo skolų, bet ir taptų tiesiogine Jungtinių Valstijų išlaikytine... Tiesa, kažkodėl pranešime nieko nesakoma apie visų kitų kolonijinių pasaulio valstybių reparacijas - tuomet Afrika tikrai suklestėtų...

Vytautas Budnikas, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas:

Šį klausimą būtų labai problemiška sieti vien tik su žmogaus teisėmis. Žinoma, nekyla abejonių, jog skurstantiems kraštams reikia padėti, kad tie žmonės, kurie niekuo nekalti dėl savo sudėtingos materialinės situacijos, turėtų bent nuo ko pradėti gyventi. Turtingosios pasaulio šalys, ypač tos, dėl kurių dalinės kaltės taip atsitiko, galėtų skirti tokioms valstybėms lėšų ar kitokią pagalbą, kontroliuodamos, kad ši pagalba tikrai pasiektų žmones, - tai būtų labai sveikintinas dalykas.

Kitas reikalas - koks yra tokios pagalbos pretekstas ar kontekstas? Ar būtina dėl to prisiminti istorines nuoskaudas, sudėtingą praeitį ir tuo pagrindu bandyti sužadinti sąžinę? Tačiau čia yra tam tikras pavojus, kad bus sukurtas precedentas visiems ieškoti savo praeityje, istorijoje įvairių nuoskaudų ir už tas nuoskaudas reikalauti atlyginimo. Vargu ar tai pridės daugiau stabilumo mūsų trapiame pasaulyje.

Žinoma, mes savo ruožtu taip pat kalbame apie kompensacijas už buvusios Sovietų Sąjungos okupaciją. Jeigu neigtume šį faktą, tai mums taip pat sakytų - jūs pamirškite ir nereikalaukite. Todėl reikėtų į tai žiūrėti lanksčiau, imant tik tam tikrą istorinį laikotarpį, liečiantį ir dabar dar gyvenančias kartas. Juk ir iš Vokietijos daugelis valstybių išsireikalavo kompensacijų už Antrąjį pasaulinį karą, nes tai buvo dar šviežia, nauja istorija.

Tačiau kai yra imamas koks nors tolimas istorinis laikotarpis, tuomet visuomenei iškyla klausimas - nuo kada ir kas turi teisę pradėti ieškoti kompensacijų? Tai niekada netaps baigtiniu procesu. Kita vertus, kodėl dabar atsakomybė primetama vienoms JAV? Juk pasaulyje buvo daug kolonijinių valstybių, ir Prancūzija, ir Didžioji Britanija, ir daugybė kitų - kodėl iš jų nereikalaujama reparacijų? Todėl ir sakau, kad tai jau nėra žmogaus teisių sritis, tokiais principais veikiant galima nusiristi iki absurdo. Būtų teisinga, jeigu turtingieji padėtų vargstančioms, skurstančioms valstybėms, bet nemanau, kad toks pretekstas būtų teisingas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s