respublika.lt

Pasaulis ant karo slenksčio

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 10 08:08:08, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 10 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Sirijos pilietinis karas palaipsniui perauga į globalų pasaulinį konfliktą. Sirijos prezidentas Bašaras al-Asadas (Bashar al-Assad) eilinį kartą be jokių įrodymų apkaltintas cheminio ginklo panaudojimu, per kurį žuvo dešimtys žmonių. JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), Damasko priemiestyje dar neišsisklaidžius nuodingiems chloro garams, pareiškė, kad B.al-Asadas už tai sumokės - netrukus subombarduota Sirijos karinių oro pajėgų bazė Taifure. Ar bus peržengta raudonoji linija, skirianti pasaulinę beprotybę nuo sveiko proto?

 

Sukilėliams priklausiusiame Sirijos Dūmos mieste, kuris buvo paskutine jų tvirtove Rytų Gutos regione, įvykdytos cheminės atakos metu žuvo daugybė žmonių. Nuolat pasirodo prieštaringa informacija dėl žuvusiųjų skaičiaus - vietoje dirbantys gelbėtojai praneša, kad žuvo mažiausiai 70 žmonių, o nevyriausybinė „baltųjų šalmų“ organizacija skelbė, jog žuvusiųjų skaičius viršija 150.

JAV prezidentas pirmadienį pasmerkė spėjamą cheminę ataką Sirijoje, pavadindamas ją „žvėriška“. Ir įspėjo, kad jo administracija sureaguos per ateinančias 24-48 valandas.

JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis) anksčiau pirmadienį pareiškė, kad Vašingtonas neatmeta galimybės reaguojant į šią ataką imtis karinių veiksmų prieš Sirijos vyriausybę.

Pentagono vadovas pridūrė, kad „pirmiausia reikia išsiaiškinti, kodėl cheminiai ginklai apskritai vis dar naudojami, nors Rusija buvo pagrindinė laiduotoja, turėjusi užtikrinti, kad jų būtų visiškai atsisakyta“.

D.Trampas, savo ruožtu, įspėjo: „Ar tai būtų rusai, ar Sirija, ar Iranas, ar jie visi kartu - mes tai išsiaiškinsime.“

Vakar sekė ir „atsakomoji akcija“. Per Sirijos karinio aerodromo puolimą žuvo mažiausiai 14 žmonių. Tarp žuvusiųjų yra Irano kovotojų, pranešė Didžiojoje Britanijoje įsikūręs Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuras. Prieš tai Sirijos žiniasklaida paskelbė, kad naktį buvo atakuotas Taifuro aerodromas šalies centrinėje dalyje. Sirų žiniasklaida pradžioje teigė, kad ataką galimai surengė JAV. Tačiau vėliau Vašingtonas jau nebuvo minimas. JAV gynybos departamentas akcentavo, kad „šiuo metu nerengia oro antskrydžių Sirijoje“. Taifuro bazėje, kuri dar žinoma kaip T-4, dislokuoti rusų ir iraniečių daliniai bei šiitų „Hezbollah“ kovotojai. Visi jie yra B.al-Asado sąjungininkai.

Rusija dėl karinės bazės Sirijoje apšaudymo apkaltino Izraelį. Teigiama, kad antskrydžius surengė du F-15 tipo Izraelio naikintuvai. Bazė Homso provincijoje esą iš Libano oro erdvės buvo apšaudyta aštuoniomis raketomis, penkias jų atrėmė Sirijos oro gynyba. Po atakos daugumos akys nukrypo į B.al-Asadą, bet tiek Sirijos vyriausybė, tiek jos sąjungininkė Rusija savo kaltę neigia. Jokių įrodymų, kad chloro dujų ataką surengė Sirijos vyriausybinės pajėgos, kaip visada, nepateikiama. Maža to, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas vakar tvirtino, kad Dūmoje - Sirijos sukilėlių bastione - apsilankę Maskvos specialistai nerado jokių cheminės atakos požymių. Vašingtonas ir Paryžius neigia esą kaip nors susiję su šia ataka.

Komentaras

Vadimas Volovojus,
Politologas

Visi tie, kurie kaltina Bašarą al-Asadą dėl tos cheminės atakos, niekaip netelpa į jokius logikos rėmus. Sirijos vyriausybė su Irano ir Rusijos pagalba itin sėkmingai vysto savo karinę kampaniją prieš visokius maištininkus, puola visais frontais, vieną po kitos atsiima jų užgrobtas teritorijas, o tie įvairaus plauko kovotojai arba patys pasiduoda, arba bėga iš šalies. Ir štai dabar, turint karinę pergalę savo kišenėje, B.al-Asadui kažkodėl „prireikė“ panaudoti cheminį ginklą, kad vėl atkreiptų į save viso pasaulio dėmesį ir kad Amerika jį dabar subombarduotų... Čia reikėtų būti visiškam kvailiui...

Dar vienas įdomus faktas. Maždaug prieš savaitę Rusijos užsienio reikalų ministerija įspėjo apie galimą provokaciją, susijusią su cheminio ginklo panaudojimu. Patys įspėja, o vėliau leidžia B.al-Asadui tą padaryti? Kitaip tariant, akivaizdu, jog tai tikrai negali būti B.al-Asado darbas. Bet pažiūrėkime, kam tai gali būti naudinga. Ne taip seniai D.Trampas užsiminė, kad kova su „Islamo valstybe“ baigėsi, todėl reikia iš Sirijos išvesti JAV pajėgas. Niekam ne paslaptis, kad Jungtinėse Valstijose yra pakankamai įtakingų jėgų, kurios nenori išvesti JAV pajėgų iš regiono, nes tai yra rimtas įtakos svertas. Seniai aišku, Jungtinių Valstijų viduje vyksta nuožmi kova tarp įvairių grupuočių ir ta kova neapsiriboja vien tik partine priklausomybe. Itin įtakinga ten yra vadinamoji „vanagų“ grupuotė, susijusi ir su kariniu-pramoniniu kompleksu, todėl nesunku spėti, kam tai naudinga... Tokiais atvejais sutapimų nebūna - mane stebina absoliutus tų veikėjų įžūlumas. Jeigu anksčiau dar buvo galima abejoti, - na, galbūt B.al-Asadas tą ginklą paslėpė, gal panaudojo be sąjungininkų žinios... Tačiau dabar jau akivaizdu, kad jokios logikos tokiuose veiksmuose tiesiog negali būti. Todėl neabejoju jog tam tikros grupės Vakaruose nori išsaugoti savo įtaką Sirijoje, kad ten neliktų viskam vadovauti tokia trijulė: Iranas, Turkija ir Rusija.

Kalbant apie Taifuro bazės apšaudymą, tai Izraelis, paprastai, sprendžia savo reikalus. Izraeliui nepatinka tai, ką ten daro Iranas ir „Hezbollah“, kuri Irane gauna jai reikalingus ginklus. Todėl Izraelio smūgiai dažniausiai ir būna nukreipti prieš Irano įtaką regione. Todėl iš dalies ir rusai į tai žiūri pro pirštus, nes tiesiogiai jų tai neliečia. Kalbant apie Vakarus, tai jie dabar patiria vieną smūgį po kito. Jie jau praranda ir Turkiją, kuri vis labiau artėja prie amerikiečių globojamų kurdų pažabojimo. Taigi, jiems reikia kažką daryti. Nesinori tikėti, kad tie „vanagai“ yra tiek atbukę, jog nejaučia, kad gali būti peržengtos pasaulinio karo ribos. Manau, kad trumpalaikėje perspektyvoje jie nori priversti D.Trampą išlaikyti savo pajėgas regione. O ten jau pažiūrėsim...

Sirijos karo chronologija

2011 m. kovo 15 d. kilo Arabų pavasario įkvėptos milžiniškos demonstracijos, kuriose protestuotojai reikalavo reformų. Sirijos saugumo pajėgos puolė protestuotojus Damaske ir Daraa mieste, kuris buvo žinomas kaip „sukilimo lopšys“ – čia kovo 23 dieną žuvo 100 žmonių. Oficialusis Damaskas pareiškė, kad mėgina numalšinti radikalių islamistų „ginkluotą sukilimą“, tačiau Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos pasmerkė represijas. Netrukus protestai išplito, demonstrantams vis garsiau reikalaujant B.al-Asado nušalinimo.

2012 m. liepos 17 d. maištininkai iš vadinamosios „Laisvosios Sirijos armijos“ paskelbė, kad mūšis dėl Damasko prasidėjo, tačiau vyriausybė išlaikė savo pozicijas. Liepos 19 d. sukilėliai pradėjo puolimą šiauriniame Alepo mieste, kuris liko padalytas į sukilėlių užimtus rajonus miesto rytuose ir vyriausybės kontroliuojamus rajonus vakaruose.

2013 m. balandžio 30 d. Hasanas Nasrala (Hassanas Nasrallah), įtakingo Libano šiitų judėjimo „Hezbollah“ lyderis, pripažino, kad jo pajėgos dalyvauja kovos veiksmuose Sirijoje, palaikydamos B.al-Asado pusę.

2013 m. rugpjūčio 21 d. šimtai žmonių žuvo per pirmąsias chemines atakas, kurių taikiniu tapo sukilėlių bastionai šalia Damasko. Vakarai dėl jų apkaltino B.al-Asadą, nors įrodymų nepateikė. Kitą mėnesį Jungtinės Valstijos ir Rusija sutarė dėl Sirijos cheminių ginklų arsenalo likvidavimo plano, užkirtusio kelią amerikiečių antskrydžiams.

2014 m. sausio 14 d. kiek anksčiau susikūręs džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) užėmė Raką, tapusią pirmąja Sirijos provincijos sostine, kurioje Damasko vyriausybė neteko kontrolės. O birželio 29 d. IS paskelbė apie islamo „kalifato“ įkūrimą. Vėliau ši džihadistų grupuotė prisiėmė atsakomybę dėl daugybės šiurpių žmogžudysčių, įskaitant daugybę vakariečių įkaitų nužudymų.

2014 m. gegužės 9 d. Sirijos vyriausybinės pajėgos po dvejus metus trukusios apsiausties ir beveik kasdienių bombardavimų susigrąžino Homso senamiesčio kontrolę. Sukilėlių pajėgos atsitraukė.

2015 m. sausio 26 d. kurdų pajėgos, remiamos JAV vadovaujamų antskrydžių, po daug mėnesių vykusių įnirtingų susirėmimų išstūmė IS iš svarbaus Kobanės miesto, esančio pasienyje su Turkija.

2015 m. kovo 28 d. „Al Qaeda“ padalinys Sirijoje „al Nusra Front“, palaikomas savo sąjungininkų maištininkų, užėmė beveik visą šiaurės vakarinį miestą Idlibą, kuris po Rakos tapo antrąja provincijos sostine, išsprūdusia iš Damasko vyriausybės kontrolės. Gegužės mėn. B.al-Asadas pareiškė, jog šios vyriausybės pajėgų nesėkmės nereiškia, kad konfliktas jau pralaimėtas, bet liepą visgi pripažino, kad jo armijos gretos mažėja.

2015 m. rugsėjo 30 d. Rusija pradėjo antskrydžius Sirijoje, pareiškusi, kad jos aviacijos taikiniai yra teroristai, įskaitant IS džihadistus. Tačiau Maskva kaltinama atakuojanti džihadistų grupuotėms nepriklausančius sukilėlius ir civilius gyventojus, siekdama sustiprinti B.al-Asado pozicijas.

2016 m. vasario 27 d. oficialiai įsigaliojo beprecedentis „karo veiksmų nutraukimas“. Jis apima kovos zonas tarp Rusijos remiamų režimų pajėgų ir džihadistams nepriklausančių sukilėlių, bet negalioja daugiau nei pusėje šalies teritorijos, kurią kontroliuoja įvairios ginkluotos grupuotės. Smulkūs susidūrimai tarp vyriausybinių pajėgų bei įvairaus plauko maištininkų tęsiasi visus metus, Rusijos aviacija nuolat bombarduoja sukilėlių anklavus.

2017 m. gruodžio 15 d. du JAV karo lėktuvai perėmė du rusų karo lėktuvus, skridusius virš Sirijos dalies, kurią amerikiečiai paskelbė „neskraidymo zona“. Tačiau Maskva šį Pentagono pranešimą paneigė ir tvirtino, kad būtent rusų lėktuvai privertė pasišalinti amerikiečius. Tuo metu Sirijos pajėgos, remiamos Rusijos, Irano ir „Hezbollah“, susigrąžino daugelio prarastų teritorijų kontrolę. IS grupuotės beveik sutriuškintos.

2018 m. sausio 20 d. Turkija pradeda karines operacijas Sirijos teritorijoje, ketindama sunaikinti kurdų kovotojų atsparos punktus ir svarbiausias karines bazes. Netrukus apsupamas svarbiausias kurdų kontoliuojamas miestas Afrinas, o dar po mėnesio jis visiškai užimamas. Pagrasinta ir Sirijos pajėgoms, jeigu jos mėgins atsiimti Afriną.

2018 m. vasario 8 d. Sirijoje, netoli Eufrato upės esančioje dykumoje rytinėje Deir az Zoro provincijoje, JAV vadovaujama koalicija, gindama kurdų užimtą naftos perdirbimo gamyklą, kariniais sraigtasparniais smogė rusų samdinių vadinamąjai „Vagnerio“ grupei, kuri buvo pradėjusi puolimą. Įvairiais duomenimis, nukauta nuo 300 iki 600 rusų samdinių, sunaikinta visa „Vagnerio“ grupės transporto kolona ir kita karinė technika.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s