respublika.lt

Negalima sakyti, kad Libijoje šiuo metu yra bevaldystė

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 23 10:33:12, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Negalima sakyti, kad Libijoje šiuo metu yra bevaldystė. EPA-Eltos nuotr.

Rugpjūčio 23-iąją sukanka lygiai 6 metai, kai 2011-aisiais buvo nuverstas ilgamečio Libijos diktatoriaus Muamaro Kadafio režimas. Ne be JAV, Prancūzijos ir kitų Vakarų valstybių pagalbos. Pasak islamo tyrinėtojo politologo prof. dr. Egdūno Račiaus, iš vakarietiškos „demokratijos“ išlošė tik „verslininkai“, už pinigus iš Libijos į Europą gabenantys pabėgėlius. Daugiau niekas.

 

Edgūnas Račius, politologas:

„Negalima sakyti, kad Libijoje šiuo metu yra bevaldystė. Toks žodis būtų ne visai tikslus. Sakyčiau, kad ten dabar yra daugiavaldystė. Pažiūrėkime iš istorinės perspektyvos. Libija, kaip vientisa valstybė, neegzistavo niekada iki pat XX a. vidurio. Libija visada buvo įvairių musulmonų dinastijų, imperijų dalis, pastaruoju metu - Osmanų imperijos dalis. O XX a. pradžioje Libiją paveržė Italija. Libijos teritorija tapo Italijos kolonija. Tačiau, kaip žinome, Italija Antrajame pasauliniame kare pralaimėjo, o Libijos teritorija atiteko britams. Tačiau netrukus, 1951 m., Libija tapo nepriklausoma monarchija. Ji buvo „sulipdyta“ iš trijų dalių. Viena dalis - Kirenaika, kita - Tripolitanija. Jos abi yra prie Viduržemio jūros ir yra arabakalbės. Ir trečioji, pietinė, dalis - Fecanas - yra berberiška.

Kai buvo sukurta karalystė, karaliumi tapo Mistikų brolijos šeichas. Ta brolija buvo labai stipri rytinėje Libijoje, tačiau karalius nutarė sostinę perkelti į Tripolį. Ir kai 1969 m. atėjo M.Kadafis į valdžią, sostinė liko Tripolyje, bet M.Kadafis buvo iš Vakarų Libijos. Ir čia jau matome tam tikrą regioninės tapatybės ir lojalumo perskyrą tarp rytų ir vakarų libių. Jie taip niekada ir nesugebėjo sukurti vieningos nacijos, nors Libija tapo vientisa valstybe. O 2011 m., nuvertus 
M.Kadafio režimą, Kirenaika ir Tripolitanija beveik pasuko Nepriklausomybės keliu. Abi jos matė save kaip vadovaujančią regionui. Kai buvo išrinktas Libijos parlamentas, jis buvo sostinėje Tripolyje, tačiau parlamente dominavo rytiečiai. Po to vyko dar vieni, neteisėti rinkimai, atsirado kitas parlamentas, kita vyriausybė. Ir Libijos išsivaikščiojimas tęsiasi iki dabar. Mėginimai sukurti vieningą vyriausybę taip ir nepavyko iki šiol. Yra politinis elitas, tačiau šalia yra ir karinis elitas, kuris iš principo ir valdo situaciją. Visos valstybės niekas nevaldo, tačiau yra daugybė ginkluotų draugovių, kurios valdo atskiras teritorijas.

Realūs kariniai veiksmai Libijoje realiai vyko prieš „Islamo valstybę“, kuri buvo įsikūrusi aplink Sirto miestą. Bet tą „valstybę“ išstūmus realaus fronto nebeliko, plačių karinių veiksmų nėra, tačiau tos karinės draugijos viena su kita pakovoja.

Kodėl Vakarų valstybės norėjo nuversti M.Kadafio režimą? Manau, kad tai buvo bandymas užbėgti už akių tam, kas vėliau ir įvyko, - mėginimas užbėgti dezintegracijai už akių. Suprantama, didelė dalis Pietų Europos labai priklausė nuo gamtinių resursų importo iš Libijos, ir kai Libijos režimas žlugo, kai sustojo naftos, dujų transportavimas, atitinkamai nukentėjo Italija, Prancūzija ir dalis Europos. Prancūzija labai siekė nuversti režimą, JAV labai neentuziastingai į tai įsitraukė. Tačiau vertinant iš šių dienų perspektyvos akivaizdu, kad iš režimo nuvertimo visiškai niekas neišlošė, išskyrus tuos nusikaltėliškus kartelius, kurie gabena žmones per Libijos teritoriją ir įstumia į valteles, plaukiančias link Europos.

Negalima vienareikšmiškai sakyti, kad jei M.Kadafio režimas nebūtų buvęs nuverstas, nebūtų susikūrusi ir „Islamo valstybė“. Tačiau tikimybė tikrai būtų buvusi daug mažesnė.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s