respublika.lt

2018 rugpjūčio 16, ketvirtadienis

Naujas pasaulio perdalijimo etapasnuotraukos (10)

2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 06:54:17
Ričardas ČEKUTIS

Jungtinės Valstijos imasi drastiškų veiksmų: skelbia sankcijas bei taiko griežtas ekonomines priemones visiems, kurie tik gali pasipriešinti dolerio hegemonijai - Europos Sąjungai, Kinijai, Rusijai, Iranui, Turkijai ar net Šiaurės Korėjai. Apie šio reiškinio priežastis „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

 

- Paskutinis JAV sankcijų paketas yra skirtas Rusijai. Oficialiai - dėl Skripalių nuodijimo bylos. Ar tikite šia priežastimi?

- Dėl šios bylos iki šiol niekas nepateikė jokių akivaizdžių įrodymų, bet ne čia esmė: buvo tas nuodijimas ar nebuvo, tai jau neturi jokios reikšmės. Mes daug kartų esame kalbėję, kad iki šiol tiek JAV, tiek visa Vakarų civilizacija gyveno ne pagal savo galimybes. Jie gyveno likusio pasaulio sąskaita. Bet pastaruoju metu pirmiausia išaugo Kinijos potencialas ir kinai jau tiesiog nesileidžia, kad jų sąskaita kažkas gyventų geriau. Čia šliejasi Rusija su savo išaugusiom galimybėm. Taip pat šliejasi viso BRICS valstybės. Todėl prasideda naujas pasaulio pyrago perdalijimas. Taip jau buvo tiek prieš Pirmąjį pasaulinį, tiek prieš Antrąjį karus, o ir dabar vyksta lygiai tas pats. Pirmasis pasaulinis karas kilo dėl to, kad kaip ekonominė galybė išaugo Vokietija, bet ji neturėjo nei rinkų, nei kolonijų. Visos rinkos bei kolonijos buvo anglų ir prancūzų rankose. Tuomet įvyko pasaulio perdalijimas, o po šio karo neliko Osmanų, Austro-Vengrijos ir Rusijos imperijų. Bet pradėjo keltis Jungtinės Valstijos. Antrasis pasaulinis karas užbaigė rinkų pasidalijimą ir iš esmės visas britų palikimas perėjo į JAV rankas. Tikroji šio karo nugalėtoja buvo Amerika, kuri pradėjo imituoti dolerį. Ir štai dabar išauga Kinijos galybė, be to, Indija taip pat jau nenori gyventi senoviškai ir rodo pretenzijas į savo pyrago dalį, ta pati Rusija... Šitos valstybės šiandien kelia realų pavojų JAV dolerio dominavimui pasaulyje. Ir dėl to turime visokiausių „skripalių“ istorijas...

- Sankcijas JAV šiuo metu dalija visiems į kairę ir dešinę, neskaitant vis didinamų muitų tarifų. Kaip tai gali atsiliepti dabartinei pasaulio sistemai?

- Taip, dalija... Pažiūrėkime, kas vyksta su Iranu. JAV draudžia turėti prekybinius ir komercinius kontaktus su Iranu Europos kompanijoms, kurios ten yra investavusios galybę savo pinigų. Kodėl tai daroma? Dėl to, jog Europos Sąjunga taip pat yra konkurentas amerikiečiams. JAV, norėdamos išlaikyti savo dominuojančią padėtį, privalo kariauti ne tik su Kinija ir Rusija, bet ir su Europa, ką ji ir daro. Todėl sankcijos įvedamos ne tik rusams. Jos įvedamos ir Kinijai muitų pavidalu, ir Turkijai, grasinama ES įmonėms ir t.t. Nuo 1944 metų pasaulyje buvo besąlygiškas JAV dominavimas pasaulyje, bet šiandien tam iškilo reali grėsmė. Nes JAV biudžeto deficitas auga ir toliau, skolos didėja, o dolerio erdvė traukiasi. Tam, kad padengtų vis naujai atsiveriančias skyles, doleris turi išlikti dominuojančia valiuta. Tačiau viskas juda priešinga linkme. Pirmiausia tai Šanchajaus naftos birža, kuri naftą pardavinėja už juanius. Prekyba ten vyksta kuo sėkmingiausiai ir jos apimtys vis auga. Tai ir tas pats Iranas, kuris pareiškė pereinantis prie atsiskaitymų eurais. Visa tai muša per dolerį. Mane stebina mūsų mainstryminės žiniasklaidos vadinamųjų „ekspertų“ naivumas. Jie nemato net elementariausių dalykų. Nežinau, ar jie tik apsimeta, ar nuoširdžiai pasakoja tarybinio stiliaus pasakaites iš „Pravdos“ repertuaro...

- Šią savaitę nuskambėjo gana keistas dalykas: paaiškėjo, jog Donaldas Trampas per diplomatus įteikė laišką Vladimirui Putinui, kuriame kviečia bendradarbiauti ir draugauti. Tačiau tą pačią dieną skelbia apie sankcijas... Kaip paaiškinti tokį dvilypumą?

- Tai yra dar kito reiškinio, kuris vystosi JAV, atspindys. Niekur ten nedingo vidinė kova. Opozicija D.Trampą ir toliau bando pašalinti iš prezidento posto. Didelė dalis šių reiškinių, susijusių su sankcijomis, muitais ir t.t., yra vidinės JAV politinės kovos rezultatas. Visas pasaulis dabar turi šokinėti vien dėl to, kad jie ruošiasi rudens rinkimams į Kongresą. Jie ten plakasi, kuris bus didesnis patriotas, bet daro dideles nesąmones... Pavyzdžiui, tas pagrasinimas, jog Rusija bus atskirta nuo dolerio... Tie žmonės nesupranta, ką daro. Juk visos BRICS šalys tik ir laukia, kada galės nuo to dolerio atsiplėšti. Ir tik nenorėdamos patirti nuostolių, kaip Kinija, turinti per trilijoną dolerių vertės JAV aktyvų, jie stengiasi nespartinti įvykių. O jeigu JAV iš tikrųjų pradės atskirti nuo dolerio atskiras valstybes, tai tik paskatins dolerio žlugimą... Ir netgi tos valstybės, kurios neskubėtų pabėgti nuo dolerio, bus tiesiog priverstos kažką daryti.

- Ir kaip gi tuomet bus su Amerikos dominavimu pasaulyje? Kur visa tai veda?

- Kadangi aš jau pergyvenau vienos sistemos griūtį (turiu galvoje Tarybų Sąjungą), tai man JAV elito veiksmai labai primena jų tarybinių kolegų veiksmus pačioje TSRS gyvavimo pabaigoje. Jie visiškai neadekvačiai suvokia tikrovę, yra įsitikinę savo besąlygišku teisumu... Pasaulis pasikeitė. Jie jau negalės gyventi taip, kaip gyveno iki šiol. O jie patys net nenori suprasti, kodėl jie taip gyvena. Skaitau JAV spaudą ir ten pilna tokių minčių, kurias čia dėstau. Nieko aš neišgalvojau, tiesiog dėstau tą, ką rašo ne mainstryminė JAV spauda. O mainstryminė spauda rašo visiškus vėjus, kaip rašė kadaise „Pravda“ - kai jau viskas keičiasi, visiems aišku, jog Tarybų Sąjunga žlunga, o „Pravda“ dar rašo taip, lyg priekyje būtų šviesiausia ateitis... Tas pats ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, mūsų valstybės vadovė Sąjūdžio laikais taip pat nesusigaudė, kas vyksta. Ji net nenuėjo su Brazausko komunistais, kurie buvo kiek gudresni žmonės, supratę, kad viskas keičiasi, ir atsiskyrę nuo Tarybų Sąjungos komunistų partijos. Bet mūsų dabartinis pirmasis asmuo tada juk neatsiskyrė... Bet problema yra ta, kad šiandien ji vėl yra valstybės vadovė. Jeigu ji tada nesusigaudė, tai ir dabar lygiai taip pat nesusigaudo, kas vyksta. Paskui ją eina visokie nesusigaudantys klapčiukai, kurie mums visiems užkraus bėdą. Jeigu eini į pelkę ir nesugebi adekvačiai vertinti pavojų, tai netrukus paskęsi. Taigi dabartinėje geopolitinėje pelkėje reikia elgtis labai atsargiai, o mes elgiamės absoliučiai neadekvačiai, nematydami pasaulio realijų. Tai, ką aš čia prikalbėjau, galima paskaityti Amerikos ir Europos adekvačioje spaudoje, apie tai šiandien kalba Italijos naujoji vyriausybė, Čekijos valdžia, didelė dalis viso Europos elito... O pas mus tik sklinda liaupsės „šventajai Amerikai“...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • 59 2018 rugpjūčio mėn. 14 d. 20:34:47

  Senai Paulausko nebuvo viesoj erdvei..Pagaliau blaivos mintys!

 • Keistoka 2018 rugpjūčio mėn. 12 d. 18:51:35

  Kaip tokių nemenkų įžvalginiu galimybių turintis Rolandas prieina
  tokių paviršutinišku išvadų. Kas įtakoja imperijas? ES JAV nėra joks
  konkurentas. Konkurentais galima įvardinti ES ir Kiniją. Bet štai
  paskutinius dešimtmečius, turinti didžiausius pasaulyje išteklius, RF
  stumiama į Kinijos glėbį. Trampas pabandė perimti iniciatyvą tam, kad
  Kinija gavusi Rusijos išteklius netaptų hiperhegemonu pasaulyje. Bet po
  tokių jo žingsnių oponentai paskubins RF subyrėjima ir dabartinė RF
  vadovybė suvaidins ne paskutinį vaidmenį šiame procese. JAV pabaiga
  taip pat ne už kalnų, mat doleris tampa nebe aktualus kriptovaliutu
  spekuliaciniu galimybių fone. Nemanau, kad revoliucijai įvykdyti pakanka
  išskleisti skėčius, gal kas ir supras užuominą. Reiktų ruoštis
  nemenkiems pokyčiams. O spėjimas dėl perdalijimo nieko neturėtų
  stebinti, juk kibirkštys tam seniai įžiebtos.

 • Vytautas 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 20:27:20

  Po isdailintu "pagrindiniu" informavimu priemoniu "ziniu" labai gera ir
  sveika paskaityt ir isgirst kita puse. Esme, kad kiekvienas kitaip
  mastantis tampa priesu, cia kaip taisykle yra despotiskos tautos pozymis.
  Tiek kulturiniai sluoksniai, juo labiau politikai. Daug kietakakciu
  "troliu" ir ambicingu imbicilu. Is tikruju yra kritinis taskas, kai
  paskaityt naujienu patenki i kazkoki psichodelini vakuuma. Aisku, tai yra
  laiko praleisto info priemonese padarinys, bet sekti kas ir kaip vyksta,
  idomu. Taigi, apie straipsnio autoriu ir jos mintis, tai vienas idomesniu
  ir kontraversiskesniu, Lietuvos minties raiskos fone, straipsniu. Kodel?
  Atsakymas paprastas - nera vienos tiesos. Tai ka pumpuoja kiti ziniu
  portalai yra daugmaz tas pats. Offtopic: taip, man geda, nes uz stojima i
  ES balsavau, nes dave skalbimo milteliu VP grupes parduotuves.
  Susimastykite apie savo klaidas ir kaip manipuliavo zmonemis. Apie € nera
  minciu, nes musu ir neklause.

 • Kurgi ne-gerb.Cenzūrai 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 16:10:26

  “komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai”- vuo,
  pasirodo pakomentavau su keiksmažodžiais..Matyt,keiksmažodžių
  sąrašėlis stipriai prasiplėtė,o aš ir nežinooojau. Bet pasitaisau:
  labai pritariu visoms čia pateiktoms p.Eksperto mintims-tik jis vienas
  taip protingai Lietuvoje rašo,būtent taip,kaip ir reikia. O kitaip
  nereikia. Ir net neverta bandyti. Ir nesvarbu,jog tokio pobūdžio
  ekspertizes galima sutriuškinti vienu sprigtu.Ekspertai nesimėto-kokius
  duoda,tokius ir imkite.O komentarus visada galima ištrinti.Ir visiems
  ramu.Tak deržatj ir toliau.

 • Lt 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 10:47:46

  Kaip visada Rolandas niekada nemeluoja ir rašo teisybę, ko nepasakysi
  apie mele paskendusią Lietuvos žiniasklaidą.
  Straipsnio pradžioje minimi pirmas ir antras pasauliniai karai, kurie iš
  esmės pakeitė pasaulio struktūrą, ir JAV naudai. Neabejotina, kad JAV
  būdama amorali, visų karų autorė ir masinio ginklo naudotoja, gali
  sukelti ir trečią pasaulinį karą.

 • Kurgi ne 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 10:45:33


  “jei vyrautu zmoniu samoningumas..“- tik nereikia iliuzijų dėl
  sąmoningumo,gailestingumo ar net artimo meilės-deja,pasaulyje nuo jo
  sukūrimo ir, panašu,iki pat pabaigos, vyrauja ir vyraus stipresniojo
  teisė.Ir nieko čia nepapūsi.Tai galima maskuoti demokratijomis ar
  tarptautinėmis teisėmis ,ar kova su terorizmu,bet yra kaip yra.
  Kiekvienas, stumdamas savo interesus,elgiasi taip,kaip jam leidžiama ir
  kaip jis pats sau gali tai leisti. Ir jei tu save laikai labai kietu,o
  gatvėje pastoviai gauni,sorry, snukin,o būna ir iš kojos,variantų yra
  nedaug: ar nustoji vaidinti kietą bei mažini apetitus ir paklusti
  stipresniajam arba imi auginti muskulatūrą bei sugebi duoti atkirtį
  agresoriui.Kitaip neišeis.

 • As 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 10:25:26

  Mano manymu jei vyrautu zmoniu samoningumas tikrai suprastu,kad pasaulyje
  didziauses diktatorius yra JAV.Paprastas pavyzdys jei taip elgtusi Rusija
  tai sendena butu tokia pasaulio reakcija ir sauksmas apie diktatura,kad net
  neisivaizdoti gali.Man geda,kada ES negali tiesiog pastatyti kazkokios
  isisokelies valtybes JAV i ju uzimama pasaulyje vieta.Kada kazkoksai kvaisa
  rekia ir saukia as visagalis tai tiesiog ir regi kaip paklusta visa ES
  kazkokiam beprociui.Sendiena geda regeti derybas NATO,kai atvykes JAV
  pirmasis asmuo rekia paliksiu jus vienus.Klausimas kokio lygio sendena
  vyksta derybos ir bendravimas tarp JAV ir ES valstybiu?Mano manymu atrodo
  visa tai gedingai ir labai siaubingai.Antra kada tokio dydzio ES valstybiu
  sajunga negali,ar nenori pasirupinti savo saugumu,tai yra baisiause geda ir
  venkavertyste viso pasaulio akivaizdoje.Klausimas ar sitokia sajunga gali
  toliau egzistoti manau tikrai ne.Jei nebegali savo pilieciais,turtu,gamtos
  istekliais pasirupinti ir apgint esi mires

 • Wycka 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 08:33:55

  pries dabartinius trumpo jankius nepapusi!
  jie, jankiai, gali nupusti ka tik nores.
  ir pona experta. be to es nualino sali, istustino... tai apgalvotas
  veiksmas: ruosia tuscia buferine zona. zmones bebegdami tam padeda.

 • propesorius 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 08:04:29

  Pas Javainius yra milžiniška karinė galia,keli nauji karo židiniai ir
  dolcas vėl galės laisvai kvėpuot,štai kur pakasta Javainių ykanomyka

 • Putinui sąnkcijos 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 07:47:55

  labai palankios, nes leidžia išlaikyti liaudį nesukilus, jis Putinas lyg
  ir nekaltas, kad žmonės skursta o biznį varyt nori Trumpas su Putinu po
  kilimu, gejropai taip pat uždėtos sąnkcijos tik per Iraną ir Rusiją
  ,Trampas bando gudrauti ,visi kentėkit nuo sąnkcijų o męs biznį
  varysim , čia darosi nebeaišku , gal amerai matydami, kad karo su Rusija
  ,Iranu ir Kinija jie nepavež, bando Putiną į partnerius pasiimti , o
  paskui permes aišku , bet jau bus nusilpusi po karo Rusija, su velniuneik
  oboliauti

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MUITAI: tvyrant diplomatiniam ir prekybos ginčui su JAV, Turkija trečiadienį padidino tarifus JAV pagamintiems produktams - nuo automobilių iki tabako.
 • GRĖSMĖ: Pietinės Japonijos Kučinoerabu salos gyventojai raginami ruoštis evakuotis, nes saloje buvo padidintas ugnikalnio išsiveržimo pavojaus lygis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia naujas Vilniaus gatves pavadinti Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrėjų pavardėmis?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +15 C

   +10  +14 C

 

   +14 +16 C

  +18  +21 C

   +22  +24 C

 

   +22  +24 C

   3-5 m/s

  2-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018