respublika.lt

Mūsų „demokratija“ yra rusiška

(0)
Publikuota: 2018 kovo 24 13:30:22, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
N.Sarkozi labai patiko imti pinigus iš M.Kadafio, kuris vėliau tapo nepageidautinu liudininku...

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- V.Putino rinkimai Rusijoje visada laikomi nedemokratiškais. Išties - užfiksuota gausybė pažeidimų, nelegalaus biuletenių mėtymo į urnas, klastojimo ir kitokio „administracinio resurso“ siautėjimo. Bet tikriausiai negalėtume paneigti fakto, jog rusai ir be viso šito būtų išsirinkę V.Putiną?

- Kai milžiniškai masei žmonių kas dieną kryptingai „plaunamos smegenys“, kai valdžios užvaldytos visos medijos bei kiti žmonėms įtaką darantys kanalai, tai išsirinkti vieną ar kitą asmenį nėra sudėtinga... Tačiau demokratijos esmė yra ne tai, kiek žmonių už ką nors balsavo, o kiek lygios sąlygos buvo sukurtos visiems dalyvauti rinkimuose. Pagal šiuos kriterijus tokie rinkimai, žinoma, ypač kritikuotini. Tačiau demokratijos imitacija kuriame ne tik Rusijoje - nieko kito negalima pasakyti ir apie Jungtines Amerikos Valstijas, ir apie Prancūziją... Prancūzija, beje, rinkimų žaidimą su Nikola Sarkozi (Nicolas Sarcozy) sužaidė pačiu šlykščiausiu ir kruviniausiu būdu - buvo suorganizuota ataka prieš Libiją, sugriaunant šį veiksmingą Šiaurės Afrikos barjerą, sulaikantį masinę migraciją į Europą, ir brutaliausiu būdu užmušant kitos valstybės lyderį, su kuriuo ką tik bučiavosi pagrindiniai Europos valstybių vadovai. Štai jums tipiškas šiuolaikinės „demokratijos“ pavyzdys. Šiame kontekste galima pakalbėti ir apie naujausią skandalą su feisbuku, kai jo vadovas ponas Cukermanas sugebėjo perduoti vienai iš viešųjų ryšių agentūrų didžiulės daugybės žmonių asmeninius duomenis, kurie leido padaryti tikslinę įtaką žmonių apsisprendimui rinkimuose ir referendume. Visa tai paprastai vadinama „demokratijos grimasomis“...

- Kaip gerai, kad pas mus Lietuvoje viskas vyksta skaidriai ir teisingai, o demokratija tiesiog klesti... Tik blogai, kad pastaruoju metu vis išrenka „ne tuos“.


- Žinoma. Kalbant rimtai, tai lygiai tas pat vyksta ir Lietuvoje. Deja, nuo minėtų „demokratijų“ mes niekuo nesiskiriame. Pas mus juk taip pat eteryje nuolat šmėžuoja neklystančioji D.Grybauskaitė ir kiti „šventieji“, nepaisant to, kad jos veikla yra, švelniai tariant, stipriai kritikuotina - ar tai būtų auksinio laivelio „Independent“ afera, ar jos frazeologija kitų valstybių atžvilgiu, ar beatodairiška parama kitiems „šventiesiems“. Tik kritikų balsų mums niekas nerodo... Tarp „šventųjų“ čia pirmiausia reikėtų paminėti politinio absurdo teatro aktorių Vytautą Landsbergį, kuris jau 28 metus įrodinėja, jog jis vienintelis atvedė Lietuvą į Nepriklausomybę, todėl jeigu visi kiti nebučiuos jo purvinų batų, tai ta nepriklausomybė bus prarasta... Man savaime absurdiškai atrodo mintis, kad kažkas gali sau prisiskirti tokius nuopelnus, privatizuoti patriotizmą ir būti pakylėtas iki „šventųjų“ lygio. Tačiau mūsų valdiškai ir užsienietiškai žiniasklaidai visa tai atrodo normalu, jiems tik pikta, kad lygiai taip pat elgiasi rusiška žiniasklaida „šventojo“ V.Putino atžvilgiu... V.Putinas, N.Sarkozi ar A.Merkel -
jie niekuo nesiskiria nuo mūsiškių. Kaip pas juos, taip ir pas mus yra gausybė veikėjų, spekuliuojančių viešąja nuomone, o savo užimamas pozicijas išnaudoja tam, kad jis ir visa jo giminė pagal genderinę liniją amžiais sėdėtų valdžioje.

- Kaip tik prancūzų teisėsauga šią savaitę pateikė kaltinimus N.Sarkozi dėl korupcijos. Tikriausiai kaltinimų dėl Muamaro Kadafio nužudymo ir Libijos valstybės sunaikinimo nebus?

- Taip, čia turi būti pateikti kaltinimai dėl politinės žmogžudystės, o taip pat kaltinimai dėl valstybės išteklių panaudojimo savo asmeniniams interesams. Mes esame ne kartą kalbėję, kaip britai XIX a. grasino kinams: jeigu nepirksite mūsų arbatos ir opiumo, tai nušluosime nuo žemės paviršiaus jūsų pakrantės miestus. Ir turint galvoje britų reputaciją aplinkiniuose kraštuose, kinams nekilo net mintis, jog jie tų grasinimų nerealizuos... Čia yra lygiai tas pat. Tą patį anachronistinį veiksmą, kuo pasižymėdavo XIX šimtmetis, šiais laikais padarė ir N.Sarkozi. Prancūzų naikintuvai pirmieji atakavo Libiją, šaudė į jos miestus ir M.Kadafio pajėgas, vėliau tik prancūzai į tokią „demokratijos plėtrą“ įtraukė ir mielus kaimynus britus, ir visus kitus. Ir dabar lenda į paviršių patys šlykščiausi galai - kad už viso šio reikalo stovėjo tik keliasdešimt milijonų. Ir štai dėl tokios sumos reikėjo užmušti begales žmonių, sunaikinti valstybės vadovą, pasmerkti šalį nesibaigiančiam pilietiniam karui ir užtvindyti Europą „pabėgėliais“ per specialiai sugriautą Libijos barjerą? Pasakykime tiesiai: prancūzai ne veltui kadaise išrado giljotiną. Dabar N.Sarkozi reikėtų nukirsdinti ne dėl keliasdešimt milijonų, o dėl daugybės žmonių mirčių bei išprievartautų Vokietijos moterų. Nes visa tai gula ant jo ir kitų panašių veikėjų sąžinės.

- Dėl žvalgybininko Sergejaus Skripalio nuodijimo vyksta tam tikri pasistumdymai tarp britų ir rusų, kitos Vakarų valstybės tarsi užima probritišką poziciją, nors ir toliau norėtų draugauti su rusais. Kuo gali baigtis ši istorija? Pasipiktinusieji nutils ir vėl apsimes, kad nieko nebuvo?

- Kalbėti apie vieną tiesą šioje istorijoje būtų nesąžininga. Galima kalbėti tik apie požiūrį arba apie įsitikinimą. Kaip žmogus, daug metų dirbantis politinių spektaklių konstravimo srityje, galiu pasakyti, jog vieninteliai, kurie išpešė sau naudą iš šios situacijos, buvo rusai. Natūralu, jog „apgulto miesto“ sindromas, kuriuo V.Putinas susargdino visus gyventojus, čia suveikė kuo puikiausiai. Tas šauksmas, jog „priešas aplinkui, o jauna tarybinė respublika yra apsupta buržuazinių imperialistų žiedu“, aidi nuo 1918 metų. Visiems žinoma, jog „apsupto miesto“ gyventojas gyvena labai specifiniais mitais bei būtinu tikėjimu, jog egzistuoja žmogus, kuris jį išgelbės ir miestas nebus paimtas... Rusijos gyventojai tampa tokiais. Jie yra priklausomi tik nuo rusakalbės medijos, kurią jie gauna labai smarkiai pavalytą. Nepatenkinti esama padėtimi yra tik nedidelė rusų dalis, - kurie gyvena dideliuose miestuose arba užsienyje ir kuriems gėda būti rusu. Taigi, iš S.Skripalio nuodijimo naudą gavo tie, kurie konstruoja „apgulto miesto“ psichologiją Rusijos piliečiams. Jie tai puikiai išnaudoja ne tik šiems rinkimams, bet apskritai savo absoliučios valdžios išlaikymui, kadangi rinkimai neturi jokios prasmės. Na, o Vakaruose viskas atsirems į pragmatišką požiūrį. Angela Merkel ir toliau bus spaudžiama pramonininkų, nes jiems reikalingos rusiškos žaliavos ir rinka, o Donaldas Trampas (Donald Trump) darosi vis savarankiškesnis žaidėjas ir jau dabar elgiasi nepriklausomai nuo to, ką jam rekomendavo jo patarėjai. Tai rodo, kad jis atsitiesia iš tų kaltinimų gniaužtų, kurie buvo prieš jį nukreipti. Čia verta prisiminti mūsų senesnį pokalbį apie Jeruzalės pripažinimą Izraelio sostine. JAV ambasados perkėlimą į Jeruzalę traktuoju kaip tam tikrą kyšį žydiškiems lobistams JAV demokratų partijoje. Taigi, D.Trampas išsipirko ir toliau tampa savarankišku, neaiškiu žaidėju Rusijos atžvilgiu. Jis čia turi visiškai kitas pozicijas, negu galėtų NATO ar netgi Europa. Todėl aš susilaikysiu nuo vienareikšmiškos prognozės, jog Vakarų pozicijos S.Skripalio bylos atžvilgiu yra vieningos. A.Merkel pasikalbėjo su Emanueliu Makronu (Emmanuel Macron) ir tarsi suformavo vieningą poziciją, tačiau ši pozicija išgaruos akimirksniu vos po vieno skambučio iš Kremliaus, ypač jeigu ragelį laikys juos maitinanti ranka... Todėl manau, jog vieningo rimto spaudimo Rusijai nebus - britai kurį laiką dar piktinsis, visi kiti mandagiai linkčios ir pritars, o rusai sakys britams: „kariniu požiūriu jūs nieko nereiškiate, dar parėkausit, ir mes parodysim jums „multiką“ apie tai, kaip Britanijos salos išnyksta nuo žemės paviršiaus...“. Tokį „multiką“ amerikonams jau parodė... Tokiu lygiu visi žaidimai ir vyks.

- Tuo metu Michailas Chodorkovskis rėžė, jog jeigu V.Putinas panorės, tai jį nužudys ir niekas jo neišgelbės. Vadinasi, jis pripažįsta Vakarų neįgalumą?

- Šitas M.Chodorkovskio pareiškimas yra puikus įrodymas bei pavyzdys, ko buvo siekiama, atakuojant S.Skripalį ir jo dukterį. M.Chodorkovskis pasakė, kad V.Putinas jį gali pribaigti bet kurioje vietoje, jeigu tik užsinorės. Taip mąsto ir visi kiti pabėgėliai iš Rusijos. Taip mąsto ir tie rusų oligarchai, kurie buvo linkę bendradarbiauti su V.Putino priešininkais. Niekas negali jaustis saugus. To juk ir buvo siekiama. Tai, kas vyko su
S.Skripaliu ir jo dukterimi, buvo pirmiausia psichologinė operacija. Tik paskui tai buvo kriminalinis-politinis demonstratyvus aktas. Kiekvienas, kas yra praleidęs bent metus tyrinėjant psichologinių operacijų poveikius, sutiks su tuo, ką aš dabar pasakiau. Nė vienas nebegali jaustis saugus - to ir buvo siekiama.

- Ponia Angela Merkel ir toliau karštai myli laukines migrantų gaujas. Vakar ji pareiškė: „Islamas yra Vokietijos dalis“. Nuo kada? Ką čia pražiūrėjo istorikai?


- Aš manau, kad A.Merkel yra tapusi labai rimtu Vokietijos priešu. Viskas priklauso nuo to, kokią Europą mes matome ir suvokiame. Vokietija yra Vokietija. Kalbėti apie „islamo dalį“ galėtų sau leisti prancūzai, kurie prancūzais laiko netgi atvykėlius iš jų okupuotų teritorijų Afrikoje. Arba ispanai, kurie šimtmečiais kovojo prieš plūstančius maurus per Gibraltarą... Bet kuo čia dėti vokiečiai? Alus ir dešrelės yra Vokietijos kultūros dalis. Kuo čia dėtas islamas? Kuo greičiau vokiečiai susidoros su šia problema, tuo lengviau bus kvėpuoti visai vokiečių tautai ir Europai. Ketvirtasis Reichas, kuriuo yra tapusi Europa, labai stipriai yra priklausomas nuo to, kas vyksta Vokietijoje. Didžioji dalis ES biudžeto ir netgi pats jo formavimas yra vokiškas.

- Mums sakoma, kad migrantų problema mūsų neliečia. Ar tikrai?

- Kol mes nebuvome šitame balagane, kuris dabar vadinamas ES, gyvenome iš savo pinigų ir buvome be skolų. Dabar gi atsidūrėme tokioje padėtyje, kaip tie žmogeliai, kurie ėmė greituosius kreditus telefonu. Esame su didžiule skolų kupra, neturime savo užsienio politikos, neturime savo pinigų ir netgi galimybės tvarkytis savo ūkį savarankiškai. Per išdavikus, tokius kaip Petras Auštrevičius su savo liberalais ir alų bei skalbimo miltelius dalijusius konservatorius, dabar jau esame priklausomi ir nuo neaiškios ideologijos. Pasakius tiesiai: nuo ideologijos, nuo kurios mes ir bėgome. Jeigu Tarybų Sąjungoje beveik visi tyčiojomės iš šitos ideologijos, kurios dalimi buvo internacionalizmas, dabar užlipome ant meškos, kurios ideologija yra multikultūralizmas. Aš tik noriu užduoti retorinį klausimą ES vadovams: ar greitai mes turėsime atlikinėti „multikultūralistinę pareigą“, kaip kad atlikinėjome „internacionalinę pareigą“ Afganistane TSRS laikais? Kaip ta pareiga atrodys? Gal turėsime per prievartą imti į žmonas čigones, nes musulmonai kol kas čia neužsilaiko?.. O gal teks padėti patiems multikultūralistams apsivalyti nuo neramumų ir visokių riaušių sukėlėjų?

- Tuo metu Lenkijos užsienio reikalų ministras pareiškė, jog ir toliau vykdys savo teismų reformą taip, kaip reikia Lenkijos žmonėms, o ne Briuselio ponams. Vadinasi, Europoje dar ne visi pasiryžę atlikti „multikultūralistinę pareigą“?

- Lenkai visada buvo rakštis bet kokiai imperijai. Jie iš mūsų išmoko ir sukilimus organizuoti, ir kitų gerų dalykų, turint galvoje, kad ne vienas lenkų vadovas nuo Jogailos iki Pilsudskio imtinai buvo gryniausi lietuviai, o dabar išlaiko tradicijas. Gaila, kad Lietuvoje valdžioje sėdi ne ta senoji Abiejų Tautų Respublikos dvasia gyvenantys žmonės, o kažkokie iš po vokiečio išlindę veikėjai...

Taigi dabar Kačinskis ir jo komanda jaučiasi stipriai, jie turi gerą tautos palaikymą, jie neprarado iki šiol savo pozicijų valdžioje. Kačinskis užėmė idealią poziciją pats nebūdamas jokiu formaliu valstybės vadovu, nors yra realus lyderis ir būtent jis diktuoja madas. Jo komanda, gavusi valdžios postus, nepakriko. Kodėl dabar, turėdami 40 milijonų tautą, lenkai turėtų trauktis? Lenkai plikais kardais kažkada rusų tankus atakavo, tai nejaugi dabar išsigąs kažkokio Junkerio? Tiesiog įsileisdami lenkus į ES šitie europiečiai nelabai suprato, kad tai iš esmės JAV pozicijoms atstovaujanti 40 milijonų valstybė. Valstybė, kuri savo gynybinius interesus tiesiogiai sieja su JAV priešlėktuvinės gynybos įranga, stovinčia jų teritorijoje. Europiečiai, įsiurbdami Lenkiją, net nebandė suvokti, jog šitie lenkai pirmiausia atstovaus ne multikultūralistinėms ES pozicijoms, o JAV interesams Europos Sąjungos atžvilgiu. Jeigu D.Trampas be vargo sunaikino daugybę susitarimų, kurie jam trukdė atstatinėti JAV ekonomiką, tai tikėtis, jog jis neatakuos Europos Sąjungos, ypač kai ji dreba ir silpsta akyse, yra juokinga.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s