respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

M. Rachojus apie Kataloniją: įstatymo ribose galima kalbėti apie finansavimą ir savivaldąnuotraukos (1)

2017 spalio mėn. 11 d. 21:05:22
Viktorija Semėnaitė, Stasys Gimbutis ir Rasa Strimaitytė, Elta

Ispanijos valdžia mano, kad įstatymo ribose galima svarstyti Katalonijos finansavimą arba autonomijos savivaldos gerinimą. Tai trečiadienį Deputatų Kongrese (parlamento žemuosiuose rūmuose) pareiškė Ispanijos ministras pirmininkas Marianas Rachojus (Mariano Rajoy).

 

Pasak premjero, „galima kalbėti apie viską, ką leidžia konstitucija, taip pat ir apie jos reformą“. Jis sukonkretino, kad yra galimybė „pradėti dialogą dėl valstybinių paslaugų kokybės, finansavimo, savivaldos tobulinimo“.

Tačiau M. Rachojus vėl atmetė idėją dėl tarpininkavimo sureguliuojant Katalonijos krizę. „Tai, ką mes patiriame, neturi nieko bendro su politiniais skirtumais, kurie kasdien sureguliuojami demokratinėse šalyse ir civilizuotose bendruomenėse“, - sakė premjeras. „Sprendimas Katalonijos vyriausybės vadovo Karleso Pučdemono (Carles Puigdemont) rankose: atkurti tvarką arba pratęsti įtampos laikotarpį“, - teigė M. Rachojus.

Anot jo, šalis susidūrė „su negarbingu ir labai pavojingu Ispanijos konstitucijos ir vienybės puolimu“. „Netvarka ir kompanijų bėgimas iš Katalonijos yra įstatymo pažeidimo padarinys“, - pridūrė Ispanijos vyriausybės vadovas.

Spalio 1 d. Katalonijoje įvyko referendumas dėl regiono nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

Antradienį Katalonijos vyriausybės vadovas K. Pučdemonas regiono parlamente susumavo referendumo rezultatus. Iki pat vakaro nebuvo aišku, ar politikas paskelbs, kad Katalonija traukiasi iš Ispanijos sudėties, ar ne. Galiausiai Katalonijos vyriausybės vadovas ir kiti regiono vadovybės nariai pasirašė dokumentą dėl regiono nepriklausomybės nuo Ispanijos, bet kol kas pristabdė jo galiojimą.

 

EFE: Katalonijai duodamos penkios dienos situacijai paaiškinti

Katalonijos valdžia turi per penkias dienas paaiškinti, ką reiškia nepriklausomybės deklaracija, kurią antradienio vakarą pasirašė regiono vadovybė. Tai trečiadienį pranešė naujienų agentūra EFE.

Jos duomenimis, autonomijos vadovybė turi iki spalio 16 d. atsakyti į centrinės vyriausybės paklausimą, „ar buvo paskelbta nepriklausomybė“. Jeigu atsakymas bus teigiamas, Katalonijai bus duota laiko iki spalio 19 d. padėčiai ištaisyti.

Anksčiau Ispanijos vyriausybės pirmininkas Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) pareikalavo, kad regiono vadovybė paaiškintų situaciją, susijusią su nepriklausomybės deklaracija. Kaip sakė premjeras, šis paklausimas būtinas taikant Ispanijos konstitucijos 155-ąjį straipsnį, kuris leidžia pristabdyti Katalonijos savivaldą.

Spalio 1 d. Katalonijoje įvyko referendumas dėl regiono nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

Antradienį Katalonijos vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) regiono parlamente susumavo referendumo rezultatus. Iki pat vakaro nebuvo aišku, ar politikas paskelbs, kad Katalonija traukiasi iš Ispanijos sudėties, ar ne. Galiausiai Katalonijos vyriausybės vadovas ir kiti regiono vadovybės nariai pasirašė dokumentą dėl regiono nepriklausomybės nuo Ispanijos, bet kol kas pristabdė jo galiojimą.

 

Ispanijos vyriausybė ir opozicija aiškinsis konstitucinės reformos galimybę

Ispanijos vyriausybė ir pagrindinė opozicijos partija, socialistai, susitarė išstudijuoti galimybes įgyvendinti konstitucinę reformą, kuri padėtų išspręsti Katalonijos krizę, trečiadienį pranešė Socialistų partijos lyderis.

„Su ministru pirmininku susitarėme atverti kelią konstitucinei reformai“, - reporteriams sakė Pedras Sančesas (Pedro Sanchez).

Debatai dėl konstitucinės reformos susitelks į klausimą, „kaip Katalonijai likti Ispanijos sudėtyje, o ne kaip iš jos pasitraukti“, pridūrė P. Sančesas.

P. Sančesas taip pat informavo, kad Ispanijos parlamente bus suformuota speciali komisija, kuri pusę metų tyrinės valdžių pasidalijimą tarp centrinės ir regioninių Ispanijos valdžių.

Po to numatoma peržiūrėti 1978 metais parašytą šalies Konstituciją, siekiant pasiūlyti naują Katalonijos santykių su likusia Ispanija modelį.

P. Sančesas pasisakė, praėjus dienai po to, kai Katalonijos valdžia pasirašė nepriklausomybės deklaraciją, tačiau Katalonijos prezidentas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) parlamente iš karto paskelbė atidedąs jos įsigaliojimą. Taip jis teigė norįs inicijuoti dialogą su centrine šalies valdžia.

P. Sančesas, savo ruožtu, pasmerkė „Katalonijos parlamente vykusią absurdišką ceremoniją“ ir apkaltino už nepriklausomybę pasisakančius regiono lyderius paprasčiausiai bandant „išlošti laiko“.

Tuo tarpu kiek anksčiau trečiadienį Ispanijos premjeras Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) pareikalavo, kad Katalonijos prezidentas K. Pučdemonas paaiškintų, ar jis vis dėlto paskelbė nepriklausomybę, ar ne. Jei taip, tai gali paskatinti Madridą imtis griežtų veiksmų, tarp jų - ir bent laikinai panaikinti regiono autonomiją.

 

Ispanijos premjeras M.Rachojus reikalauja aiškumo iš Katalonijos vyriausybės

Madridas paragino Katalonijos vyriausybę formaliai paaiškinti, ar ji paskelbė regiono nepriklausomybę, ar ne. Tik kai bus išsklaidyta painiava dėl įvykių Katalonijos parlamente antradienio vakarą, galės būti kalbama apie tolesnius žingsnius. Tai po kabineto posėdžio Madride trečiadienį pareiškė ministras pirmininkas Marianas Rachojus (Mariano Rajoy).

Jis sušaukė vyriausybės posėdį, kad aptartų tolesnius žingsnius konflikte dėl nepriklausomybės siekiančios Katalonijos. Per neeilinį posėdį, anot žiniasklaidos, turėjo būti kalbama ir apie galimą konstitucijos 155 straipsnio taikymą. Juo remiantis, centrinė vyriausybė gali atimti įgaliojimus iš regiono valdžios, jei ši nepaiso konstitucijos.

Katalonijos vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) antradienio vakarą regiono parlamente Barselonoje priėmė mandatą skelbti nepriklausomybę nuo Ispanijos, tačiau atsiskyrimo procesą „atidėjo kelioms savaitėms“, kad pradėtų dialogą su centrine vyriausybe.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

 

V. Dombrovskis: ES tikisi, kad Madrido ir Barselonos konflikte triumfuos vienybės ir dialogo principai

ES tikisi, kad Madrido ir Barselonos konflikte triumfuos vienybės ir dialogo principai. Tai trečiadienį pareiškė EK euro reikalų ir socialinio dialogo komisaras Valdis Dombrovskis, praneša TASS.

„Mes tikimės, kad konfliktas Ispanijoje bus sureguliuotas remiantis vienybės ir dialogo principais, - sakė jis. - Mes raginame visas šalis gerbti Ispanijos konstitucinę santvarką“.

Antradienį Katalonijos valdžia pasirašė nepriklausomybės deklaraciją, bet ji kol kas neįsigaliojo. Pasak Katalonijos vadovybės, ši deklaracija bus pateikta balsuoti regiono parlamentui, jeigu Barselonos ir Madrido derybos dėl taikaus krizės sureguliavimo bus nesėkmingos.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

 

Ispanijos vyriausybė vertina „visas galimybes“ dėl Katalonijos

Ispanijos vyriausybė trečiadienį susirinko į skubų posėdį, kad aptartų tolesnius veiksmus konflikte su Katalonija. Ministrai svarstys „visas galimybes“, Madride pranešė vyriausybės šaltiniai.

Ispanijos ministras pirmininkas Marijanas Rachojus (Mariano Rajoy) popiet (16.00 val.) sakys kalbą parlamente, kurioje pateiks savo poziciją dėl Katalonijos po atidėto nepriklausomybės paskelbimo.

Nepriklausomybės paskelbimas, Ispanijos vyriausybės nuomone, yra teisės pažeidimas, nes konstitucija nenumato regiono atsiskyrimo galimybės. Katalonijos premjeras Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) antradienio vakarą pasirašė Nepriklausomybės deklaraciją, tačiau iš karto sustabdė jos galiojimą. Taip jis teigė norįs inicijuoti „dialogą“ su centrine vyriausybe.

Centrinė vyriausybė Madride jau prieš kelias dienas pagrasino atimti iš Katalonijos autonomijos teises, jei regionas paskelbs nepriklausomybę. Tada K. Pučdemono vyriausybė gali netekti valdžios. Tokį žingsnį numato Ispanijos konstitucijos 155 straipsnis.

Europos šalių vyriausybės trečiadienį primygtinai ragino Madridą ir Barseloną pradėti dialogą.


Ispanija pasmerkė Katalonijos lyderio „gudrybes“

Ispanijos užsienio reikalų ministras trečiadienį apkaltino Katalonijos prezidentą Karlesą Pučdemoną (Carles Puigdemont) užsiimant „gudrybėmis“ po to, kai šis paskelbė atidedąs regiono nepriklausomybės paskelbimą. Ministras taip pat įspėjo, kad K. Pučdemono veiksmai gali sukelti ekonominius ir socialinius neramumus.

Dramatiškas K. Pučdemono antradienio kreipimasis į Katalonijos parlamentą „buvo apgaulė, dar viena jų gudrybė, norint vienu metu sėdėti ant dviejų kėdžių“, - Prancūzijos radijui „Europe 1“ sakė Alfonsas Dastis (Alfonso Dastis).

„Jis daro tai, ką visuomet darė - eina keliu, kuris Katalonijoje ves prie ekonominės ir socialinės trinties“, - tikino A. Dastis.

„Jis tvirtina, kad jie laimėjo, daro prielaidą, kad po šito vadinamojo (spalio 1 dienos) referendumo jie turi teisę į nepriklausomybę, o tada prašo (Katalonijos) parlamento atidėti deklaracijos įsigaliojimą“, - kalbėjo Ispanijos diplomatijos vadovas.

„Šokiruojama, kaip jie elgiasi su savo pačių parlamentu“, - piktinosi A. Dastis.

Paskelbęs, kad atideda nepriklausomybės paskelbimą, K. Pučdemonas paragino Ispanijos vyriausybę pradėti dialogą. Trečiadienį buvo numatytos Ispanijos vyriausybės derybos dėl krizės.

Ispanijos premjeras Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) laikėsi griežtos pozicijos ir žadėjo daryti viską, kas jo galioje, kad užkirstų kelią Katalonijos atsiskyrimui. Jis neatmetė ir galimybės nemenką autonomiją turinčiame regione įvesti tiesioginę centrinės Ispanijos vyriausybės valdžią.

A. Dastis sakė, kad Madridas „visuomet sakė, kad yra dalykų, dėl kurių galima derėtis konstitucijos rėmuose“.

Tačiau jis pridūrė, kad „tiesiog neįmanoma, jog Katalonija spręstų už visą Ispaniją“.

 

Katalonija iškovojo teisę tapti nepriklausoma valstybe

Katalonija pagal spalio 1 d. referendumo rezultatus iškovojo teisę tapti nepriklausoma respublikos valdymo formos valstybe, bet kol kas laikinai pristabdo jos paskelbimo procesą, kad būtų galima užmegzti konstruktyvų dialogą su Madridu. Tai antradienį neeiliniame Katalonijos parlamento posėdyje pareiškė regiono vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont).

„Pagal spalio 1 d. referendumo rezultatus Katalonija iškovojo teisę tapti nepriklausoma valstybe, iškovojo teisę būti išgirsta ir gerbiama“, - sakė jis.

Kaip pabrėžė K. Pučdemonas, jo vyriausybė neketina atsisakyti prisiimtų įsipareigojimų ir vykdys Katalonijos įstatymą dėl referendumo, formaliai numatantį vienašališką nepriklausomybės nuo Ispanijos paskelbimą, jeigu piliečiai teigiamai atsako į plebiscito klausimą. „Kaip jūs žinote, įstatymas dėl referendumo numato, kad, praėjus dviem dienoms po oficialaus rezultatų paskelbimo, jeigu balsų „už“ skaičius viršija balsų „prieš“ skaičių, parlamentas sušaukia oficialų posėdį, kad paskelbtų Katalonijos nepriklausomybę ir pradėtų naujos valstybės kūrimo procesą“, - priminė jis.

Pasak Katalonijos vadovo, šie žingsniai buvo tarp pažadų, kuriuos jo vyriausybė davė, gaudama įgaliojimus 2015 metais. „Atėjus šiai istorinei akimirkai, aš kaip Katalonijos vyriausybės pirmininkas prisiimu atsakomybę ir pateikiu referendumo rezultatus jums ir visiems piliečiams. Tad Katalonija bus respublikos valdymo formos nepriklausoma valstybė“, - pareiškė K. Pučdemonas aidint audringiems už nepriklausomybę stojančiai valdančiajai daugumai priklausančių deputatų plojimams.

Kartu Katalonijos vadovas pridūrė, kad Barselona vis dar tikisi išmintingo dialogo su Madridu ir todėl pristabdo formalų suvereniteto paskelbimo procesą.

K. Pučdemono kalba buvo numatyta 18 valandą vietos laiku (19 valandą Lietuvos laiku), bet paskutinę akimirką buvo atidėta vienai valandai dėl būtinybės surengti papildomas konsultacijas.

Antradienį Barselonoje buvo imtasi griežtų saugumo priemonių. Visa Katalonijos parlamento teritorija ir parkas, kuriame jis yra, buvo apsupti policijos.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.


Katalonijai nepaskelbus nepriklausomybės, euras pašoko virš 1,18 dolerio ribos

Euras, susilpnėjusio dolerio atžvilgiu, trečiadienį pašoko iki aukščiausio taško per pastarąsias 2 savaites, Katalonijai nepaskelbus formalios vienašalės nepriklausomybės nuo Ispanijos deklaracijos, informuoja „Reuters“.

Ilgai lauktoje kalboje Katalonijos lyderis Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) nusprendė neskelbti formalios nepriklausomybės ir paragino Madridą sėsti prie derybų stalo, taip bent jau trumpuoju laikotarpiu nuramindamas krizės Ispanijoje besibaiminusius investuotojus.

Savo ruožtu Ispanijos užsienio reikalų ministras Alfonsas Dastis (Alfonso Dastis) teigė, kad šalies Konstitucija suteikia erdvės deryboms, bet tuo pat metu pareiškė, jog K. Pučdemono kalba buvo „triukas“.

Po K. Pučdemono kalbos euras staigiai šoko į viršų ir trečiadienį pasiekė 1,18345 dolerio už eurą ribą - aukščiausią nuo rugsėjo 26 d.

Eurui taip pat padėjo stiprūs Vokietijos ekonominiai duomenys ir pastarosiomis dienomis bendrai susilpnėjęs doleris.

Viešas JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) konfliktas su įtakingu Tenesio valstijos senatoriumi respublikonu Bobu Korkeriu (Bob Corker) tarp investuotojų vėl padidino nerimą dėl D. Trampo mokesčių reformos ateities.

Dolerio indeksas, skaičiuojantis valiutos stiprumą kitų didžiųjų pasaulio valiutų atžvilgiu, smuktelėjo 0,1 proc., iki 93,175 punkto. Praėjusią savaitę indeksas po JAV darbo rinkos duomenų pasirodymo buvo pasiekęs dešimties savaičių maksimumą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUŽUDYTA: Kazachstano sostinėje Astanoje nužudyta interneto portalo „Nur.kz“ žurnalistė Irina Beketova.
  • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Ukis 2018