Londonas apkaltino Maskvą nuodijimunuotraukos (2)

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 10:45:11 Perskaitė 573

Didžiosios Britanijos saugumo ministras Benas Uolasas (Ben Wallace) vakar oficialiai pareiškė, kad Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui tenka „galutinė“ atsakomybė už kovą Anglijoje įvykdytą pasikėsinimą į buvusio dvigubo Rusijos agento gyvybę.

 

Dėl mėginimo kovą Anglijos Solsberio mieste nunuodyti buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją kovine medžiaga „Novičiok“ Londonas apkaltino du Rusijos karinės žvalgybos narius.

Paklaustas, ar dėl to atsakingas V.Putinas, B.Uolasas atsakė: „Galiausiai taip, nes jis - Rusijos Federacijos prezidentas ir tai jo vyriausybė per Gynybos ministeriją kontroliuoja, finansuoja ir duoda nurodymus karinei žvalgybai, GRU“. Ministras pridūrė: „Nemanau, kad kas nors galėtų teigti, jog ponas Putinas nekontroliuoja savo valstybės... Ir GRU, be abejo, neveikia savavališkai“. „Jai vadovauja ir ji susijusi tiek su aukštais Rusijos generalinio štabo pareigūnais, tiek su gynybos ministru, o per juos - su Kremliumi ir prezidento biuru“, - tvirtino britas.

Didžiosios Britanijos prokurorai informavo turį pakankamai įrodymų, kad galėtų apkaltinti Rusijos piliečius Aleksandrą Petrovą ir Ruslaną Boširovą sąmokslu nužudyti S.Skripalį, pasikėsinimu nužudyti ir draudžiamo cheminio ginklo panaudojimu.

Prokurorai teigia oficialiai neprašysią, kad Maskva šiuos asmenis išduotų, nes Rusijos Konstitucija draudžia šalies piliečių ekstradiciją. Tačiau jų atžvilgiu išduoti Europos arešto orderiai, kurie įtariamuosius leistų suimti bet kurioje Europos Sąjungos šalyje.

Maskva vakar pažymėjo, kad toks Didžiosios Britanijos pareiškimas yra „nepriimtinas“. Vakar JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Kanados lyderiai pareiškė esą „visiškai įsitikinę“, kad „Novičiok“ atakos įtariamieji yra GRU pareigūnai.


Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius:

- Kol kas nėra nė menkiausių požymių, jog bendra Rusijos ir Vakarų konflikto temperatūra mažėtų. Šis T.Mei pareiškimas gali būti teisingai suvokiamas tik tokiame kontekste. Rusija šį kartą apkaltina ne abstrakčiai, kaltinimas turi konkrečius veidus ir konkrečias pavardes. Tai, ką visą laiką Rusija atmetinėjo kaip esą nekonkrečius pareiškimus, dabar sukonkretinta taip, kad aiškiau nebūna. Potencialūs nuodytojai yra fiksuoti visose su nuodijimo istorija susijusiose vietose, jų gyventame viešbučio kambaryje yra aptikta preparato „Novičiok“, kuris buvo naudojamas, pėdsakai...

Kur kas svarbiau kitas dalykas: ar Rusija negrabiai vykdė tokią operaciją, ar tai buvo sąmoningai sukurta tam tikra gąsdinimo akcija? Aš pasisakau už antrąjį variantą. Kitaip tariant, Rusijos vadovybė tiesiai sako Vakarams: mes jus pasieksime jūsų pačių namuose (o britams visada buvo „mano namas - mano tvirtovė“), mes veikiame jūsų minkštojoje papilvėje, mums nėra reikalo jus naikinti raketomis ar lėktuvais, mes kiekvieną iš jūsų asmeniškai galime pasiekti ir be to... Kiekvienas iš jūsų turite bijoti, kai prieš paliesdami savo durų rankeną turite pagalvoti, ar ji nėra patepta kokiu nors mūsų brudu... Tai yra vadinama „argumentum ad hominem“. Tai yra pagrindinis šios operacijos tikslas.

Plačiajai visuomenei ir mums iki galo nėra žinomos visos konflikto peripetijos - tai gali būti atsakymas į konflikto dedamąsias, kurios nėra viešos. Tokio tipo atsakymai yra gerai suvokiami tik tiems, kam jie yra skirti. Kitaip šnekant, iš karinio-politinio lygmens mes persikeliame į mafijos krikštatėvio pokalbių ir ideologijos schemas, kai pati politika yra gana kriminalizuota. Tačiau nieko kito nebuvo galima laukti, kai šalies pareigūnai diplomatiniu paštu vežioja narkotikus, tyčiojantis ir ignoruojant visus tarptautinius susitarimus, kai pačiu chamiškiausiu būdu grobiamos svetimos teritorijos, ignoruojant savo prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus. Karai kildavo dėl menkesnių dalykų... Tai reiškia, jog V.Putinui išėjus iš kokių nors valdiškų pareigų išlipti sausam iš balos yra neįmanoma. Miloševičiaus ar kitų serbų, mėgusių pašaudyti kaimynus, problemos, palyginus su V.Putino problemomis, yra tiesiog žiedeliai... Taigi, konfliktas žygiuoja pirmyn visu tempu.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net