respublika.lt
LRDT LYRAS

Lemiamas žingsnis žengtas - JAV smogė vyriausybės taikiniams Sirijojenuotraukos (170)

2018 balandžio mėn. 15 d. 10:09:11
Elta

Ankstų šeštadienio rytą surengtos operacijos metu Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija bombardavo Sirijos vyriausybės taikinius. Taip JAV su sąjungininkėmis reagavo į įtariamą cheminę ataką Sirijos Dumos mieste, informuoja BBC.

 

Pentagono teigimu, buvo smogta trims taikiniams: Damaske esančiam mokslinių tyrimų centrui, tariamai susijusiam su cheminių ir biologinių ginklų gamyba, cheminių ginklų saugyklai netoli Homso miesto, cheminių ginklų įrangos saugyklai ir svarbiam kariniam postui šalia Homso.

„Vykdoma bendra operacija kartu su ginkluotomis Prancūzijos ir JK pajėgomis“, - į tautą kreipdamasis iš Baltųjų rūmų 21.00 val. vietos laiku sakė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Valstybinė Sirijos televizija skelbė, kad vyriausybės pajėgos numušė daugiau kaip tuziną raketų.

Tuo tarpu Rusijos ambasadorius JAV pareiškė, kad ataka prieš jos sąjungininkę „nebus palikta be pasekmių“.

„Visa atsakomybė už smūgius tenka Vašingtonui, Londonui ir Paryžiui. Jungtinės Amerikos Valstijos - šalis, turinti didžiausią cheminių ginklų arsenalą - neturi jokios moralinės teisės kaltinti kitų šalių“, - sakė Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas.

JK ministrė pirmininkė Theresa May ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas patvirtino apie savo šalių dalyvavimą operacijoje.

Remiantis pranešimais, JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas reporteriams sakė, kad tai „vienkartinis smūgis“ ir kol kas nebuvo suplanuoti tolesni smūgiai bei ragino atsakingas tautas pasmerki Basharo al-Assado režimą.

 

JAV prezidentas apie smūgį Sirijai: misija įvykdyta

JAV prezidentas Donaldas Trumpas džiaugiasi Sirijos režimui suduotu smūgiu, teigdamas, kad „rezultatas negalėjo būti geresnis“.

„Tobulai įgyvendintas smūgis praėjusią naktį“, - sakė D. Trumpas, pridurdamas „misija įvykdyta!“.

Pentagonas šeštadienį skelbė, kad bendros JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos operacijos prieš Sirijos režimą metu buvo „sėkmingai smogta kiekvienam taikiniui“, taip atmetant Rusijos teiginius, kad 70 proc. raketų buvo numušta.

Šiuo smūgiu JAV, JK ir Prancūzija siekė atgrasinti Basharo al-Assado režimą nuo tolesnio cheminių ginklų naudojimo ir nubausti už praėjusį savaitgalį įvykdytą ataką.

 

Sirijos prezidentas teigia esąs dar labiau pasiryžęs kovoti su terorizmu

Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas teigia, kad JAV ir sąjungininkių raketų smūgiai prieš jo vyriausybės taikinius Sirijoje tik padidino jo pasiryžimą „kovoti su terorizmu“ ir „sutriuškinti sukilėlių pajėgas“.

„Ši agresija tik padidins Sirijos ir jos žmonių pasiryžimą ir toliau kovoti ir sunaikinti terorizmą kiekviename šalies colyje“, - reaguodamas į JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos veiksmus, sakė B. al-Assadas.

 

Rusija teigia, kad nėra aukų tarp Sirijos civilių ir karių

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos smūgiai Sirijoje nepareikalavo aukų tarp Sirijos civilių ir kariškių.

„Remiantis preliminaria informacija, nėra jokių aukų tarp taikių civilių ir Sirijos kariškių“, - per spaudos konferenciją Rusijos gynybos ministerijoje sakė Rusijos kariuomenės Generalinio štabo operacijų valdybos viršininkas generolas pulkininkas Sergejus Rudskojus.

Tai, kad nėra aukų, anot S. Rudskojaus, rodo „puikius Sirijos kariuomenės, kurią apmokė mūsų specialistai, įgūdžius“. Jis pridūrė, kad Rusija dabar gali persvarstyti savo sprendimą nebeaprūpinti Damasko naujesne oro gynybos sistema „S-300“.

Rusijos kariuomenės teigimu, šeštadienį į Siriją buvo paleistos 103 sparnuotosios raketos, tačiau 71 iš jų numušė Sirijos vyriausybė, pasitelkusi kelių dešimtmečių senumo sovietų gamybos oro gynybos sistemas.

 

NATO generalinis sekretorius išreiškė paramą JAV ir sąjungininkių smūgiams Sirijoje

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas išreiškė paramą JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos smūgiams prieš Sirijos vyriausybės taikinius.

„Tai padės sumažinti režimo galimybes toliau atakuoti Sirijos žmones, naudojant cheminius ginklus. Cheminių ginklų naudojimas nepriimtinas ir už tai atsakingi asmenys privalo atsakyti už savo veiksmus“, - sakė J. Stoltenbergas.

„Šiąnakt taip pat turiu žinią dviem vyriausybėms, labiausiai atsakingoms už paramą, apginklavimą ir nusikalstamo Basharo al-Assado režimo finansavimą. Irano ir Rusijos klausiu: „Kokia šalis nori būti susijusi su masinėmis nekaltų vyrų, moterų ir vaikų žudynėmis?“, - per televiziją kreipdamasis sakė JAV prezidentas, o jam kalbant Sirijos sostinę sudrebino keli galingi sprogimai.

Savo ruožtu Iranas įspėjo dėl „regioninių padarinių“ šeštadienį. „JAV ir jų sąjungininkės neturi jokių įrodymų ir net nelaukdamos, kol Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) užims tam tikrą poziciją, surengė šį karinį puolimą“, - skelbė Irano užsienio reikalų ministerija ir pasmerkė „neabejotiną tarptautinių taisyklių ir įstatymų pažeidimą“.

Iranas kartu su Rusija yra pagrindinis Sirijos prezidento Basharo al-Assado rėmėjas. Rusijos ambasadorius JAV pareiškė, kad ataka prieš jos sąjungininkę „nebus palikta be pasekmių“.

Sirijos kariuomenės šaltinio teigimu, buvo sužeisti mažiausiai šeši Sirijos kariai.

 

ES išreiškė paramą JAV, JK ir Prancūzijos atakai Sirijoje

Šeštadienį Europos Sąjungos lyderiai išreiškė paramą naktį Sirijos režimui suduotam JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos smūgiui ir ragino Rusiją bei Iraną padėti užkirsti kelią tolesnėms Sirijos vyriausybėms cheminėms atakoms.

„ES ragina visas šalis, ypač Rusiją ir Iraną, pasinaudoti savo įtaka, siekiant užkirsti kelią bet kokiam tolesniam cheminių ginklų naudojimui, ypač Sirijos režimui“, - teigiama ES pranešime.

Remiantis naujienų agentūros „Reuters“ pranešimais, Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigė, kad intervencija Sirijoje buvo „būtina ir tinkama“, o Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad ES „stovi su sąjungininkėmis teisingumo pusėje“.

 

JK ministrė pirmininkė Th. May: teisinga ir teisėta buvo atakuoti Siriją

JAV vadovaujami antskrydžiai prieš Sirijos cheminių ginklų saugyklas ir mokslinių tyrimų centrus „tinkami ir teisėti“ ir buvo skirti „sumažinti tolesnes humanitarines Sirijos civilių kančias“, pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May.

„Tikiu, kad buvo teisinga mums taip pasielgti“, - paklausus apie jos sprendimą prisijungti prie karinių veiksmų Sirijoje nepasikonsultavus su šalies parlamentu, reporteriams atsakė Th. May.

Th. May teigimu, ketvirtadienį Londone surengto skubaus jos ministrų kabineto susirinkimo metu buvo nutarta, kad „teisinga ir teisėta imtis karinių veiksmų“.

„Šie bendri veiksmai siunčią aiškią žinutę, kad tarptautinė bendruomenė nebus pasyvi stebėtoja ir netoleruos cheminių ginklų naudojimo“, - pridūrė politikė ir teigė pirmadienį atsakysianti į parlamentarų klausimus.

„Manau, kad šis smūgis stipriai sumažino Sirijos režimo pajėgumą naudoti cheminius ginklus. Nors vis dar atliekamas išsamus smūgio įvertinimas, esame įsitikinę jo sėkme“, - per spaudos konferenciją sakė JK ministrė pirmininkė.

 

Rusija ir Iranas griežtai smerkia išpuolį prieš Siriją

Kremlius šeštadienį pasmerkė JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos smūgius Sirijoje, kur Rusijos ginkluotosios pajėgos remia Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą.

„Rusija griežtai smerkia ataką prieš Siriją, kur Rusijos kariuomenė padeda teisėtai vyriausybei kovoje su terorizmu“, - teigiama Kremliaus pranešime.

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei'us taip pat smerkė JAV prezidentą Donaldą Trumpą, Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną ir JK ministrę pirmininkę Theresą May dėl bendros šių trijų šalių operacijos prieš Sirijos vyriausybės taikinius. Ajatola pavadino šių šalių vadovus „nusikaltėliais“.

„Ataka prieš Siriją šį rytą yra nusikaltimas. Amerikos prezidentas, Prancūzijos prezidentas ir JK premjerė - nusikaltėliai“, - sakė ajatola Ali Khamenei'us

 

Lietuva palaiko veiksmus, kurių ėmėsi JAV ir sąjungininkės

Lietuva palaiko veiksmus, kurių ėmėsi JAV, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija prieš Sirijos režimo cheminio ginklo pajėgumus, rašoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) šeštadienį išplatintame pranešime.

„Sirijos režimas pažeidė ne vieną raudoną liniją, kuri buvo nužymėta anksčiau. Tai buvo vienintelis galimas atsakas reaguojant į cheminio ginklo panaudojimą prieš civilius gyventojus, tarp kurių buvo ir vaikų. Tarptautinės bendruomenės signalas Basharo al Assado režimui ir jį palaikančioms šalims - vienintelis būdas sustabdyti cheminio ginklo panaudojimą ateityje“, rašoma pranešime.

Pasak užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, tai yra koordinuotas, stiprus atsakas prieš cheminio ginklo panaudojimą.

Užsienio reikalų ministerija toliau atidžiai stebės situaciją ir veiksmus Sirijoje.

***

Vito Tomkaus trigrašis:

Kas džiūgauja, kad sąjungininkai pamokė Putiną, o Asadas numušė kelias raketas, lai pagalvoja apie savo vaikus. Šiandien gana  mažos žiežirbėlės, kad visas pasaulis suliepsnotų. Kuomet sutrauktos į Viduržemio regioną priešiškos jėgos, o karinės bazės trinasi šonais, kai užtaisyti pabūklai nukreipti viens į kitą, o povandeniniai laivai nebeprasilenkia tarpusavyje, atsiranda puiki proga provokacijai. Pavyzdžiui, arabų teroristams, pykštelėti iš raketos į tą ar kitą pusę... Tokioje įtampoje nebebus laiko aiškintis. Kas pirmas iššovė? Kodėl? Pasipils atsakomieji smūgiai, o karo židiniai paplis po visą Europą. Ukrainoje, Serbijoje, Padniestrėje... Kadangi kariaujančios pusės stengsis įsitvirtinti kuo geresnėje pozicijoje, lietuviškas poligonas su Zoknių aerouostu ir Klaipėdos uostu, tenkins ir NATO, ir Kaliningrado kariškius. Prisijuoksim stebėdami, kaip į vieną tanketę bandys sutilpti  savanoriai Jakilaitis, Juknevičienė, Kubilius, Kirkilas su Oleka  ir nusipenėjęs Zingeris. Jei spėsime.

 

V.Tomkaus straipsniai, rašyti prieš penkerius metus:

V.Tomkus: Kaip valdomas pasaulis? (2011 06 23)

V.Tomkus: Prašau "WikiLeaks" paskelbti daugiau pažymų apie Lietuvą (2011 06 28)

V.Tomkus: „Viskas apie JĄ ir dar šis tas... apie orą“ (2011 07 16)

V.Tomkus: „Bin ladenų perėjimo metas“ (2013 10 30)

V.Tomkus: „Gavom, ką norėjom!“ (2013 11 13)

V.Tomkus: „Kaip prisivilioti ukrainietes?“ (2013 12 02)

V.Tomkus: „Diagnozė patriarxui“ (2014 02 18)

V.Tomkus: „Planas - sužlugdyti „Respubliką“ (2014 02 27)

V.Tomkus: MEILĖ RASAI IR PUTINUI (2014 03 15)

V.Tomkus: KĄ TURĖJO GALVOJE LIETUVOS PREZIDENTĖ? (2014 03 29)

V.Tomkus: Kodėl VIETOS oligarchams nebėra Lietuvoje VIETOS? (2014 05 15)

***

Straipsniai, rašyti prieš dešimt metų:

V.Tomkus: Lietuviais esame mes gimę... (2009 01 31)

V.Tomkus: Pokalbis su Leonidu Donskiu "Be pykčio" (2009 02 06)

V.Tomkus: Drąsiai, draugai, koja kojon! (2009 02 11)

V.Tomkus: Kam skambina Kudirkos VARPAI? (2009 02 20)

V.Tomkus: Apie konkurentus, kurių visi bijo ir... pavydi (2009 02 24)

V.Tomkus: Kokią kalbą rinksimės? (2009 02 26)

V.Tomkus: Nuvarytus arklius nušauna, tiesa? (2009 02 27)

V.Tomkus: Kuo serga jūsų žiniasklaida? (2009 03 02)

V.Tomkus: Ultimatumas valdžiai (2009 03 04)

V.Tomkus: Dar kartą įspėju lietuvių tautą (2009 03 06)

V.Tomkus: Su Lietuva - už Žalgirį! (2009 03 09)

V.Tomkus: Ar lengva būti Lietuvos piliečiu? (2009 03 13)

V.Tomkus apsvarstė etikos sargus (2009 03 17)

V.Tomkus: Ką reiškia "Gėjų manifestas"?! (2009 03 19)

V.Tomkus: Korupcija baigėsi - tegyvuoja diktatūra! (2009 04 08)

V.Tomkus: Sveikinimas su šventom Velykom (2009 04 11)

V.Tomkus: "Šunaujos balsas į dangų nebeina" (2009 05 15)

V.Tomkus: "Kam Lietuvai svetimos matrioškos?" (2009 05 16)


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (170)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis