respublika.lt

Latviškasis variantas Lietuvoje sugriautų tikėjimą...

(0)
Publikuota: 2019 sausio 13 10:10:59, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 2 nuotr.
RAUMENYS. Donaldas Trampas jau nekreipia dėmesio į nuolatinius grasinimus jam apkalta. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Šią savaitę toliau tęsėsi JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) kova su oponentais iš opozicinės demokratų partijos dėl sienos su Meksika statybų bei JAV vyriausybės uždarymo. Tačiau vis labiau ryškėja, kad D.Trampas visiškai nepergyvena dėl galimos apkaltos jam ir apskritai kaskart tokiuose susirėmimuose jaučiasi vis drąsesnis. Kokių papildomų kozirių jis įgijo prieš savo oponentus?

- Žinoma, visi politikai laiko „spintose skeletus“ ir aš esu tikras, jog demokratų spintoje tų skeletų yra nė kiek ne mažiau, negu respublikonų spintoje... Taigi, matyt, D.Trampas, būdamas gana geras derybininkas, pradėjo derybas su demokratais nuo skeletų, t.y. kompromato apie juos paieškų, o gal ir Volodia iš užjūrio jam padėjo... Atsakymų gali būti daug. Kita vertus, D.Trampas greičiausiai puikiai susigaudo, jog prokuroras Miuleris su savo kompanija jokių „Wunderwaffe“ („stebuklingas ginklas“ - vok.) lygio kozirių prieš jį neturi. Jeigu jis jų turėtų, jie jau būtų išmesti arba kaip nors „nutekėtų“ į viešumą... Trečias dalykas: D.Trampas jau nuėjo gana ilgą kelią prezidento poste ir suvokė, jog jeigu jis nori laimėti dar kartą, tai pirmiausia jam reikia įgyvendinti anksčiau duotus pažadus. Todėl jis dabar eina va bank... D.Trampas, aišku, elgiasi netradiciškai, bet už to elgesio stovi geležinė logika.

- Šių metų pradžioje mūsų kaimynai latviai daug kam netikėtai paviešino visų savo KGB informatorių ir bendradarbių kartotekas bei kitus su jais susijusius KGB dokumentus. Maža to, neseniai paskelbta, kad panašių dokumentų viešinimas tęsis ir toliau. Žinoma, net nejauku klausti, bet kada mes sulauksime tokios šventės?..

- Pabandyk tai padaryti, ir iškart pamatysi, kad visi išskirtinai Lietuvai nusipelnę asmenys yra bendradarbiavę su KGB, o kai kurie iš jų tai darė ištisomis šeimos plejadomis, pradedant nuo bendradarbiavimo su carine „ochranka“ laikų... Taip, latviai visą šį reikalą išmetė tada, kai seni dinozaurai daugeliu atvejų jau pasitraukė iš žaidimo. O pas mus tai reikštų sugriauti visą tikėjimą stebuklinga vieno asmens, atkūrusio Nepriklausomybe, galia... Paaiškėtų, kad tai padaryti pasistengė ši organizacija... Na, gerai, tai galima nurašyti juokams. Kalbant rimčiau, mes puikiausiai žinome, kad KGB sąmoningai paliko daugybę bylų čia. Kai latviai gyrėsi, jog iš jų nieko neišvežė, visada reikia matyti ir kitą lazdos galą - jiems pakankamai daug paliko. Ir tas palikimas turėjo prasmę, nes tai reiškė, kad tie žmonės visada bus tampomi už virvučių ir jų rankomis bus vykdomi įvairūs svetimos valstybės užsakymai. O kaip gi kitaip galima pavadinti visa tai, kas yra įvykę Lietuvoje? Kai iš Lietuvos išvaromas milijonas pačių darbingiausių gyventojų, o valstybė neturi net elementaraus projekto, plano ar strategijos, kuriais būtų bandoma, jeigu ne susigrąžinti, tai nors palaikyti ryšius su šiais žmonėmis. Kai valstybė išparduoda savo strateginius išteklius - pradedant „Mažeikių nafta“ ir baigiant tamsiomis istorijomis apie Ignalinos atominės elektrinės uždarymą, kurio, kaip dabar paaiškėjo, netgi ponai iš Briuselio nereikalavo... Kaip dabar žinoma, buvo kalbama apie Ignalinos AE pristabdymą bei įrenginių keitimą. Taigi, jeigu kas nors galvoja, jog tai buvo padaryta dėl lietuviško baudžiauninkiško uolumo ar kokio nors ypatingo kvailumo, siekiant įsiteikti naujiesiems ponams, tai mano paaiškinimas yra kitas... Arba kaip paaiškinti absurdiškus ir nereikalingus įvairiausios įrangos pirkimus Lietuvoje arba nuosavų bankų naikinimą? Aš manau, kad tai buvo ir yra daroma asmenų, tarnavusių bei tarnaujančių KGB, rankomis, asmenų, kurie buvo ar iki šiol yra aukščiausioje šalies valdžioje. Ir tegul kas nors pamėgina tai paneigti... Manau, norinčiųjų neatsiras.

- „Brexit“ reikalai. Šią savaitę buvo gana įdomus balsavimas britų parlamente ir ten nuspręsta, kad premjerė Teresa Mei (Theresa May) po kitos savaitės antradienio balsavimo, jeigu jį pralaimės, privalės pateikti naują savo veiksmų planą per 3 kalendorines dienas... Tai kokį dar planą ji gali pateikti, jeigu Briuselis kategoriškai pareiškė, kad bet kokie jos dabartinio plano koregavimai bus nedelsiant atmesti ir kad pastarasis planas yra baigtinis bei galutinis įmanomas variantas?

- Matyt, britų parlamentas skaito lietuviškas pasakas, kur yra liepiama sunešioti geležines kurpaites... Žinoma, Teresa Mei nieko kito ir negali pateikti, nes tai yra iškankintas, su kraujais išspaustas blogiausias iš visų įmanomų Britanijai variantas. Beje, čia taip pat būtų galima įžvelgti įvairios agentūros veikimą... Britai skaičiuoja, kad visas šis „Brexit“ žaidimas jiems jau kainavo apie trilijoną svarų sterlingų. Tokiu atveju, sunku būtų suskaičiuoti, kiek ir kam ten nubyrėjo nuo to trilijono. Mums belieka pasidžiaugti, jog pastaruosius porą metų mes visiškai teisingai prognozavome, kad visas šis reikalas pavirs į visišką niekalą, kaip pernykštis sniegas. Tai yra vienintelė gera viso šio reikalo pusė, nes už tą trilijoną buvo galima nupirkti gana geros ginkluotės visos Europos gynybai, todėl ir šiuo atveju be dėdulės Vovos reguliuojamos KGB agentūros čia neapsieita...

- Šią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Kaliningrade atidarė savo SGD terminalą. Ką tai reiškia mums, turintiems savąjį briliantinį SGD laivelį, kurį dar tik ruošiamės išpirkti?

- Tai reiškia, kad per Lietuvą einantis vamzdis jau yra nereikalingas, o taip pat tai reiškia, kad mudviem reikia skubėti prie Nemuno ir pamėginti jo dugnu prasivesti savo vamzdelį... Tokiu atveju, turėsime pigesnių dujų. Kalbant rimčiau, jeigu Rusija ir Lietuva būtų laisvos rinkos šalys, kuriose veiktų kažkokie realios rinkos santykiai, kur viską reguliuoja tik pasiūla ir paklausa, tai šitas V.Putino terminalas mums dabar stipriai kenktų. Bet kadangi mes turime griežtai politines kainas ir tos politinės kainos nustatinėjamos kur kas griežtesniais metodais, negu tai buvo daroma prie bolševikų (nors ir dabar gyvename prie buvusių bolševikų, kurie marksistinėje mokykloje dėstė tokią ekonomiką), tai jokios nuostabos čia neturėtų būti. Pas mus ir dabar nustatinėjamos kainos, sutinkamai su amerikonų ar Briuselio reikalavimais. Todėl nieko čia ypatingo neįvyks ir kainos nesikeis pagal mūsų pageidavimus, tačiau daliai Vakarų šalių, pavyzdžiui, - lenkams ar vokiečiams - dujos gali atpigti...

- Tęsiant rusišką temą, galime prisiminti įdomų šios savaitės Maskvos pareiškimą, kad Rusija esą jau yra pasirengusi konsultacijoms su amerikiečiais dėl vidutinio ir trumpojo nuotolio branduolinių raketų sutarties (INF). O juk dar visai neseniai Maskvos tonas buvo kur kas griežtesnis ir karingesnis. Kas nutiko, kad jie vėl nori kalbėtis?

- Matyt, pati naujausia stebuklingoji rusiškoji raketėlė pasirodė nesanti tokia jau visagalė ir stebuklinga... Vakarų išgąsdinti nepavyko, o „stebuklingi“ ginklai, kurie yra demonstruojami Rusijos pusės, pasirodė tik labai tolimo šūvio perspektyva... Neišspręstų problemų daugybė, o štai vidutinio ir trumpojo nuotolio raketos yra realybė, kuri labai įtikinanti. Todėl natūralu, kad jiems šovė mintis sėstis ir kalbėtis. Kita vertus, rusams problemos su kinais taip pat turi kelti daug galvos skausmo. Kinai šiuo metu patys jau gaminasi vidutinio ir trumpojo nuotolio raketas, kurias galima apginkluoti branduolinėmis galvutėmis ir tai daro toli gražu ne jie vieni - neišleiskime iš akių ir Indijos, ir Pakistano, ir kitų valstybių. Taigi, aš manau, jog rusai bandys išplėsti šitos sutarties kontekstą ir kalbės apie tai, kad į šią INF sutartį turi būti įtraukta visa eilė kitų branduolinių valstybių, taip mėginant išspręsti ir savo strateginius klausimus Tolimuosiuose Rytuose.

- Prancūziją toliau krečia „geltonųjų liemenių“ protestai. Dabar jau daug kas spėlioja, ar šie protestai negali pavirsti visuotine senųjų, tikrųjų, prancūzų revoliucija, kuri mėgintų į visuomenę sugrąžinti tradicines vertybes bei senąją prancūzišką visuomenės sanklodą? Ar tie protestai su tokiais dalykais tiesiog niekaip nesusiję?

- Aš nemanyčiau, jog tie žmonės, protestuojantys ir siaučiantys gatvėse, labai daug žino apie tradicines prancūzų vertybes... Tačiau po to, kai žmonės pakyla į kovą ir prasideda rimtesni judesiai, jiems tampa būtini simboliai ir tam tikra ideologija. Taigi, visai galimas daiktas, jog tiems žmonėms tokia ideologija bus pasiųsta. Dabar jos dar nėra, bet viskas ten virte verda. Kaip visi suprantame, Prancūzija vos laikosi tik „ant Marytės plauko“ ir Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) pažadų. Valstybė socialistų yra taip nustekenta, kad atsakyti į klausimą „o kas toliau?“ jau niekas negali. Juo labiau kad jau šį savaitgalį protestai žada būti dar aršesni. Tai yra gana įdomu. Jeigu tai prives prie nacionalinių vertybių įtvirtinimo, jeigu tai privers prancūzus galvoti, jog tai, kas yra daroma su Europa, nėra jų interesų realizacijos kryptis, manyčiau, tada tai bus galima vertinti tik teigiamai. Bet kol kas akcentuoju: jokia ideologija dar nėra užvaldžiusi šių žmonių protų. Mano draugai, tarp jų ir politologai, su kuriais mes palaikome ryšį, dalyvauja šitame judėjime ir aš gaunu tiesioginius raportus apie padėtį ten. Kol kas ten tik gaivalas, kuriame prasiveržia tik laisvės troškimas bei nepasitenkinimas, bet niekas nepajėgia konkrečiai suformuluoti, ko jie iš tikrųjų norėtų...

- Tuomet atkreipkime dėmesį į paskutinį Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vojažą. O ji kaip tik nuvyko į Graikiją, kur „auklėjo“ vietos vyriausybę, kad esą reikia toliau vykdyti reformas ir laikytis fiskalinės drausmės. Juk visai neseniai buvo skelbiama, kad Graikija jau „išgelbėta“, tai ko ponia A.Merkel dar iš jų reikalauja?

- Aš įtariu, jog vokiečiai vėl nori pasiūlyti graikams nusipirkti iš jų eilinį povandeninį laivelį ir šitam reikalui mielai duos pinigų... Visada yra gražūs būdai stimuliuoti savai ekonomikai, todėl manau, kad A.Merkel tuo dabar ir užsiima. Juk ne veltui visas industrinis Rytų Vokietijos pasaulis yra ištikimiausi Angelos Merkel draugai ir jos politikos rėmėjai. Nieko geresnio aš apie ją negalėčiau pasakyti. Ar graikai gali paklausyti tokių šios ponios pamokymų? Manau, kad Graikijos vyriausybė ir taip dėjo didžiules pastangas, bandydama suvaldyti šitą situaciją. Gauti pinigus už dyką įpratę graikai vargu ar paklausys Vokietjos kanclerės pasakų apie tai, kad jūs, vaikeliai, mažiau valgykit ir prasidurkite dar vieną skylutę savo diržuose...

- Šiomis dienomis nuskambėjo ir gana karingas turkų pareiškimas apie tai, kad jie ketina pulti kurdus, jeigu amerikiečiai ir toliau neskubės su kariuomenės išvedimu iš Sirijos. Ar tai reiškia NATO bloko skilimą? O gal D.Trampas kaip tik dėl to ir neskuba išvedinėti kariuomenės, nes žino, jog turkai iškart puls jo sąjungininkus?

- Prieš tai buvo dar vienas turkų pareiškimas, jog jie garantuoja, kad amerikiečių sąjungininkai nenukentės... Tai, kad NATO skilinėja ir kad Aljansas neturi savo veiklos koncepto šių naujai iškilusių iššūkių kontekste, tai yra akivaizdu. Tie ramūs vyrukai, dabar vadovaujantys NATO, šiandien yra ne to tipo lyderiai, kurie reikalingi krizei suvaldyti. Ar amerikiečiai delsia išvesti kariuomenę dėl to, jog bando apginti savo sąjungininkus? Manau, kad ne. Tai vėl yra eilinis žaidimas, taip pat dalis derybų, apie kurias mes nežinome. Galimas dalykas, vyksta derybos ir dėl korporacijų interesų, kurie yra ginami tose teritorijose. Taigi, ši situacija primena mėnulį, kuris turi savo nematomąją pusę.

- Bet juk turkai niekada neslėpė intereso smogti kurdams?


- Be abejo, taip. Turkai kuo puikiausiai supranta, jog jeigu jie nesuvaldys kurdų, tai jų valstybės įkūrimo klausimas labai stipriai priartės. Jau ir šiuo metu kurdai turi ištisas pačių kontroliuojamas teritorijas, kur veikia kurdų savivalda - iki valstybės atsiradimo ten yra likęs vos vienas žingsnis. O atsiradus valstybei iškart atsiras pretenzijos į ištisas teritorijas. Tad pasaulio perdalijimas mūsų dar laukia, o R.T.Erdoganas puikiai supranta, jog Turkija yra iš atskirų gabalų sulipdytas milžinas, kuris per pastarąjį šimtą metų tik prarado teritorijas. Kitaip tariant, turkai ginasi ir, manau, čia verta tikėtis karinių veiksmų. R.T.Erdoganas yra iš tų lyderių, kuris priims drastiškus sprendimus ir gins savo nacionalinius interesus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s