respublika.lt

Kuriasi Italijos ir Vengrijos aljansas prieš masinę migraciją

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 30 19:22:24, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Viktoras Orbanas ir Matėjus Salvinis suvienijo jėgas prieš Briuselio biurokratiją. EPA-Eltos nuotr.

Milane apsilankęs Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas negailėjo pagyrų Italijos vidaus reikalų ministrui Matėjui Salviniui (Matteo Salvini) dėl griežtos jo pozicijos migrantų klausimu. „Nuo M.Salvinio sėkmės priklauso Europos saugumas“, - pareiškė V.Orbanas.

 

Užvakar Milane buvo organizuota protesto demonstracija prieš M.Salvinio ir V.Orbano susitikimą. Tarp mitingo dalyvių buvo liūdnai pagarsėjusių „pabėgėlių“, aukštų kairiųjų partijų politikų bei vadinamųjų „žmogaus teisių“ organizacijų aktyvistų. Protesto moto buvo „Kartu prieš sienas“. Nors tokie protestuotojai, žinoma, nesugebėjo pasiūlyti, kaip spręsti Europą siaubiančią migrantų krizę.„Orbanai, keliauk namo“, - skandavo demonstrantai, daugelis kurių yra asmeniškai suinteresuoti tokia tragiška padėtimi: vieni yra patys nelegalai, o kiti iš jų uždarbiauja, „įsisavindami“ ES lėšas.

„Nuo M.Salvinio sėkmės priklauso Europos saugumas, - akcentavo V.Orbanas spaudos konferencijoje Milane po susitikimo su M.Salviniu. - M.Salvinis įrodo, kad migracija Viduržemio jūra gali būti sustabdyta. Iki šiol to nepadarė nė viena šalis. M.Salvinio drąsa verta pagarbos. Mes raginame jį nenuleisti rankų ir toliau ginti Europos sienas. Mes pasiruošę užtikrinti jam visą savo paramą“.

Migracija, anot V.Orbano, yra didžiausia Europos problema, nuo kurios priklauso žemyno ateitis. „Vengrija įrodė, kad imigracija gali būti sustabdyta. Prieš tai visi sakė, kad tai neįmanoma nei teisiniu požiūriu, nei fiziškai“, - toliau kalbėjo premjeras. Jo manymu, migrantai turi būti ne dalijami po šalis, bet siunčiami namo. „ES elitas tvirtina, kad tai neįmanoma. Tai įmanoma, tam tik reikia ryžto ir politinės valios“, - sakė V.Orbanas.

M.Salvinis pareiškė, kad Italija bendradarbiaus su Vengrija siekiant Europos politikos reformos. Pirmoje vietoje vėl turi atsidurti teisė į darbą, saugumas ir sveikata. „Mūsų laukia istorinės permainos Europos lygiu“, - akcentavo patriotinio judėjimo „Lega“ vadovas M.Salvinis.

Prieš susitikimą V.Orbanas sakė, jog džiaugiasi, kad asmeniškai susipažins su M.Salviniu. Jis yra „mano didvyris“, - teigė premjeras. Jis akcentavo, kad Italijos ir Vengrijos santykiai naujos dešiniosios populistinės vyriausybės Romoje dėka yra puikūs.

Vengrija savo pasienyje su Serbija ir Kroatija pastatė šimtų kilometrų spygliuotos vielos tvorą. Nuo tada vadinamuoju Balkanų maršrutu migrantai į Vidurio Europą beveik nepatenka. Tačiau tada smarkiai išaugo Viduržemio jūra keliaujančių nelegalų, kurių tikslas - Italija.

„Vakaro žinios“ kalbėjosi su M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitiku, saugumo politikos ekspertu Ignu Stankovičiumi.

- Po Vengrijos ir Italijos lyderių susitikimo pastebėta, kad dabar Europoje tarsi formuojasi naujas aljansas iš valstybių, nepatenkintų oficialiąja Briuselio politika, ypač migracijos klausimu. Kokios galimos tokios aljanso perspektyvos?


- Manau, ES pirmiausia dominuoja įtakų klausimas. Visi supranta, kas šiandien Europoje yra sunkiasvoriai, o kieno įtaka kur kas menkesnė... Idealistiniu požiūriu vertinant, esą turėtų visų šalių interesai vienodai būti vertinami ir saugomi, bet netgi teorinis tokios sąjungos modelis, ko gero, yra neįmanomas. Nes niekada nebus taip, kad 80 milijonų gyventojų turinčios Vokietijos balsas skambės lygiai taip pat, kaip Estijos ar Lietuvos balsas... Tačiau niekas netrukdo burtis į grupes ir didinti savo įtaką, siekiant apginti savus interesus. Būtent tokį reiškinį dabar ir stebime, kai suartėja Vengrija ir Italija. Italija šiuo metu yra karščiausias taškas visų migrantų kelionių žemėlapyje, todėl natūralus italų interesas yra kaip įmanoma labiau apriboti migrantų srautus. Tam interesui visiškai pritaria Vengrija, kuri visai neseniai pati buvo tokiu karštuoju tašku. Aš manau, kad jie šiuo klausimu vienas kitam tikrai turi ką pasakyti. Interesai sutampa ir būtų netgi keista, kad jie neieškotų suartėjimo ir bendros pozicijos. Tokios pat pozicijos laikosi ir Lenkija, kuri nori smarkiai pakelti savo reikšmę visoje ES, bei Čekija, Slovakija. Migracijos problema aktuali ir Graikijai. Todėl matome visiškai natūraliai besiformuojančią valstybių grupę, kuri turi savo interesą ir nori jį apginti. Kita vertus, vengrai su italais turi ir politinį interesą, t.y. kurti tam tikrą atsvarą bazinėms ES šalims, ant kurių ekonomikos laikosi visa Bendrija. O Italija yra viena iš didžiųjų ES šalių, ypač traukiantis iš Bendrijos Jungtinei Karalystei, todėl ji, būdama trečiąja ES ekonomika, siekia svaresnio balso Briuselyje, ypač migrantų klausimu.

- O šiuo klausimu Briuselis aiškina, kad uždaryti migrantų srautų per Viduržemio jūrą neįmanoma fiziškai. Italai ir vengrai tvirtina priešingai: viskas įmanoma, tik reikia parodyti valią. Ar gali italų, vengrų, lenkų vieninga pozicija paveikti Briuselį, kad šis peržiūrėtų savo migracinę politiką ir imtųsi radikalesnių veiksmų, stabdant nelegalų srautus?

- ES nusistovėjo toks humanitarinis aspektas, kad Bendrija visus pabėgėlius priima ir kad tai yra viena iš pagrindinių ES vertybių, esą jeigu žmonės kenčia, tai jiems reikia padėti. Bent jau tokia dainelė dainuojama... Ką dabar daryti? Atsakymas lyg ir paprastas: problemas reikia spręsti vietoje. Tačiau čia ir prasideda visa velniava. O kokie sprendimo keliai vietoje? Ar pakanka juos tik pamaitinti ir suteikti humanitarinę pagalbą? Jokia humanitarinė pagalba ten nepadės, nes Afrikoje ir Azijoje yra daug smurto, be to, pagalba nebus paskirstyta teisingai. Vadinasi, norint išspręsti vietoje, reikia tą daryti jėga, atsakyti smūgiu į smūgį. Kitaip sakant, elgtis panašiai kaip amerikiečiai, vaidinantys pasaulio policininko vaidmenį. Jeigu ten smurtaujama, jeigu vyrauja netvarka, tai ateina policininkas ir visus pastato į vietą, jeigu reikia, smogdamas ir bananu. Ar ES yra pasiruošusi dalyvauti tokiame „bananų baliuje“? Nemanau... Čia ir yra svarbiausia prieštara: ar naudoti jėgą smurto apimtose šalyse, ar tiesiog visus priimti... Be to, nėra aišku, kaip atskirti tuos tikruosius, nuo smurto bėgančius, pabėgėlius nuo grynai ekonominių migrantų, kurių yra dauguma. Manau, daugeliu atvejų jų yra ir tokių, ir tokių...

- Visai neseniai ES buvo svarstoma steigti pabėgėlių stovyklas Afrikoje, išlaikant viską už europiečių pinigus, tačiau dabar tokios kalbos jau nutilo. Ar būtų tinkamas toks modelis?

- Nebent kaip laikinas modelis, primenantis pokario laikus, kai Vakarų sąjungininkai steigė laikinąsias Perkeltųjų asmenų stovyklas... Bet šis modelis nesprendžia svarbiausios problemos: jis nepanaikina smurto. Reikia suvokti, jog žmonės negyvena be smurto - smurtas visą laiką prasiveržia, todėl ginkluoti policininkai yra netgi visko pertekusioje Šveicarijoje. Dar vienas momentas: jeigu tie pabėgėliai duotų kažkokią ekonominę naudą, nemanau, kad gimtų tokie aljansai, kaip minėtu atveju: daugelis juos priimtų ir klausimų nekeltų. Tačiau dabar jų nauda, švelniai tariant, labai abejotina, o besižavinčių pabėgėliais visoje Europoje vis mažiau ir mažiau. Vadinasi, Europai išeitis čia viena: reikia ryžtis tapti tuo policininku, kuris pajėgtų sutramdyti smurtautojus, t.y. panaikinti tikrąsias migracijos priežastis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s