respublika.lt

Košmaras Venesueloje ragina grįžti namo

(0)
Publikuota: 2019 vasario 20 08:13:11, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Venesuelos lietuvių bendruomenės vadovas Vytenis Folkmanas su žmona ir sūnumis. Asmeninio albumo nuotr.

Venesueloje nerimstant politinei įtampai, Lietuvos valdžia neskuba gelbėti savo piliečių iš pilietinio karo grėsmės. Venesueloje įstrigę lietuviai džiaugiasi išgyvenę dar vieną dieną, tačiau bijo rytojaus.

 

Įvairūs šaltiniai skelbia, kad Venesuelą krečiant humanitarinei krizei ir politiniams neramumams šalį jau paliko šimtai tūkstančių gyventojų. Likę kenčia nuo hiperinfliacijos, neišgali įsigyti kasdienių reikmenų, maisto. Gyventojai nebeįperka gydymo paslaugų, o vaistų šalyje katastrofiškai trūksta. Tokią kasdienybę XXI amžiuje Venesueloje patiria ir ten gyvenantys lietuviai.

Kainos neįkandamos

Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo Venesueloje gyvenančių lietuvių bendruomenės vadovas Vytenis Folkmanas, čia gyvena apie 250 lietuvių šeimų. Daugelis jaunų žmonių jau paliko šalį ir šis skaičius kasdien tik didėja. Pasak V.Folkmano, visų Venesuelos gyventojų kasdienybė panaši: „Didžiausios šalį krečiančios problemos yra hiperinfliacija, valiutos devalvacija, prekių deficitas, aukštas nusikalstamumas, korupcija, skurdas ir siaubingos sąlygos gydymo įstaigose. Šiuo metu minimalus mėnesinis atlyginimas šalyje siekia apie 6 dolerius, tačiau beveik nėra grynųjų pinigų. Įsivaizduokite, ką reiškia 12 dolerių siekiančios pajamos šeimai, auginančiai vaikus, kai kilogramas kumpio kainuoja 12 dolerių, vietinės produkcijos baltasis sūris kainuoja 5 dolerius už kilogramą, svogūnai apie 2 dolerius, litras pieno taip pat apie 2 dolerius. Kaip įmanoma išgyventi? Žmonės bando išlikti gyvi ir meldžiasi, kad jų šeimoje niekas nesusirgtų, nes šalyje yra vaistų deficitas, o ligoninės virtusios griuvėsiais. Pigiausia prekė šalyje - benzinas. Venesuela, kuriai gamta dovanojo tokius turtus kaip naftą, geležį ir gamtines dujas, šiandien yra tokioje situacijoje dėl 20 metų trukusio socializmo.“

Žmonės pikti


Nors V.Folkmanas sako, kad pilietinio karo atmosfera šalyje juntama ypač ryškiai, gyventojai, įkalinti politinių įtampų, bando gyventi savo kasdienį gyvenimą. „Šalis paralyžiuota, tačiau kasdien savyje ieškome jėgų ir naujų idėjų išlikti dar vieną dieną gyviems. Vaikai eina į mokyklas, o daugelis suaugusiųjų neturi nuolatinio užsiėmimo, nes nėra darbo. Daugybė šeimų, gyvenančių Venesueloje, buvo priverstos išsiskirti, kai kuris nors vienas iš šeimos narių ar keli turėjo išvykti į užsienį dirbti. Manau, tik giminaičių siunčiami pinigai iš kitų šalių ir suteikia galimybę žmonėms įsigyti maisto. Tokia gyvenimo kasdienybė paverčia žmones piktais“, - sakė V.Folkmanas.

Šiuo metu Venesuelos lietuvių bendruomenėje vyksta apklausa, siekiant surinkti duomenis, kiek tautiečių ryšis grįžti į Lietuvą. Ši informacija bus pateikta Lietuvos institucijoms. Pradėti naują gyvenimą Lietuvoje, sako apsisprendęs ir V.Folkmanas. Nors jis pats gimė Venesueloje, jo tėtis ir seneliai yra kilę iš Lietuvos. V.Folkmano tėtis su savo tėvais į Venesuelą atsikėlė dar 1948 m. ir čia sutiko savo būsimą žmoną. Šiandien V.Folkmanui 58-eri, jis jau 30 metų vedęs ir turi 3 sūnus. 35 metų architekto patirtį turintis vyras sako ketinantis keltis į Lietuvą su visa šeima, jeigu tik būtų galimybė. Deja, be institucijų pagalbos daugeliui likusių šalyje tokia kelionė būtų finansiškai neįkandama. V.Folkmanas sako dažnai girdintis neva vietiniai jau pamiršę Lietuvą ir neturėtų ieškoti pagalbos šalyje, kurią patys paliko: „Nesutinku su tokiu požiūriu. Daugelis lietuvių puoselėja savo tautiškumą ir Lietuva jiems yra brangi. Jie tikisi sulaukti pagalbos. Viskas, ko šiandien šie žmonės nori, - pradėti naują gyvenimą. Jeigu tai būtų galima padaryti atvykus į Lietuvą - būtų puiku. Žmonės nori dirbti, sugebėti išlaikyti savo šeimą ir užtikrinti tinkamą išsilavinimą savo vaikams. Tik tiek.“

Nuolatinė mirties baimė


Venesuelos lietuvių pagalbai skirtų lėšų rinkimui buvo įsteigtas Pietų Amerikos lietuvių labdaros ir paramos fondas. Vienas jo steigėjų, Albertas Kelmelis, „Vakaro žinioms“ sakė, kad gyvenimas Venesueloje šiandien yra žiaurus. „Negaliu surasti kito žodžio. Žmonės bijo išeiti į gatves. Prieš kelias dienas su manimi susisiekė jaunas lietuvių kilmės venesuelietis Gabrielius, pasidalinęs informacija apie tai, kad Venesuelos saugumo specialiosios pajėgos tiesiog gatvėje gaudo vyrus ir terorizuodami bando priverstinai paimti į kariuomenę. Argumentuojama, jog taip elgiamasi, nes šalies valdžią ištikusi krizė. Man atsiuntė video, kuriame įrašyta, kas nutinka atsisakiusiems į kariuomenę eiti jaunuoliams. Vienas jų nušaunamas tiesiog gatvėje. Tai jau nebešokiruoja, nes tokia yra kasdienybė Venesueloje. Einant iš parduotuvės galima būti nužudytam vien dėl to, kad kažkam prireiks tavo nusipirktų maisto produktų, kasdienio gyvenimo prekių. Žinoma, jei per stebuklą apsipirkti pavyks“, - sakė A.Kelmelis.

Prašė padėti ne kartą

Pagalbos į Lietuvos valdžią tautiečiai kreipėsi jau gerokai anksčiau. Dar 2017 m. vasaros viduryje buvo išplatintas viešas Venesuelos lietuvių kreipimasis į Lietuvos prezidentę, Vyriausybę ir Seimą su prašymu kuo skubiau padėti lietuviams persikelti iš Venesuelos į Lietuvą. A.Kelmelis patikino, kad valdžios reakcija nebuvo viltinga: „Gavome mandagų atsakymą, kad informacija perduota Seimo komitetams, atsakingoms ministerijoms, ir buvome patikinti, esą situacija yra stebima. Biurokratiškai netgi buvo reikalaujama, kad patys Venesuelos lietuviai kreiptųsi dėl pagalbos, tik tada bus sureaguota.“

Užsienio reikalų ministerijos komentaras:

„Su Venesueloje gyvenančiais lietuviais nuolat palaikome ryšį, tačiau prašymų perkelti nedelsiant ministerija nėra gavusi. 2018 m. lapkričio mėn. organizavome konsulinę misiją į Venesuelą, kurios metu buvo atliekamos konsulinės paslaugos, kartu buvo priimti prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės, taip pat rinktos anoniminės anketos apie tai, kas skatintų persikelti į Lietuvą, jei/kai bus priimtas Asmenų perkėlimo įstatymas. Misijos metu konkrečių prašymų dėl konsulinės pagalbos dėl perkėlimo gauta nebuvo“, - rašoma ministerijos atsakyme.

Seime priėmus Asmenų perkėlimo į Lietuvos Respubliką įstatymą, kartu su lydinčiaisiais teisės aktų projektais, asmenys įgiję perkeliamojo asmens statusą, galės pasinaudoti valstybės teikiama pagalba persikelti iš humanitarinės krizės ištiktos šalies į Lietuvą. O atvykus gauti pagalbą socialinei integracijai.

Sausio 12 d. įstatymo projektas buvo pateiktas Seimui. Užsienio reikalų ministerija, atsižvelgdama į sparčiai blogėjančią padėtį Venesueloje, 2019 m. sausio 31 d. kreipėsi raštu į Seimo pirmininką su prašymu svarstyti įstatymo projektą skubos tvarka. Įstatymo projektą su lydinčiaisiais teisės aktų projektais Seime numatoma svarstyti Seimo pavasario sesijoje, kuri prasideda nuo kovo 10 d.

Nesant parengtos teisinio grįžtančių į Lietuvą asmenų perkėlimo reguliavimo tvarkos, asmenys, norintys atvykti gyventi į Lietuvą, tą gali daryti bendrąja tvarka, t. y. Lietuvos Respublikos piliečiai turi teisę laisvai keliauti tiek į Lietuvą, tiek Lietuvos teritorijoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s