respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Ko galime tikėtis iš Helsinkio susitikimo?nuotraukos (19)

2018 liepos mėn. 09 d. 09:45:22
Irena DRIZGAITĖ

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 

- Būsimas D.Trampo ir V.Putino susitikimas liepos 16-ąją Helsinkyje plačiai aptarinėjamas ir suvokiamas kaip galimas persilaužimo momentas JAV ir Rusijos santykiuose. D.Trampas daro užuominas, kad gali pripažinti Krymą Rusijos dalimi... Jo paties administracija paneigia tokią galimybę, Rusijos pusė sakosi eisianti į bet kokius kompromisus, tik ne dėl Krymo... Lavrovas ir Pompėjas ruošia susitikimo dienotvarkę, JAV senatoriai demonstratyviai atvyksta į Maskvą nustatinėti tarpparlamentinių ryšių... Kas vyksta? Ar tikrai įmanomi kardinalūs pokyčiai JAV politikoje ir politinio klimato pasikeitimas?

- Visų pirma abi šalys suinteresuotos suteikti šioms deryboms išskirtinės svarbos įvykio statusą, todėl jis plačiai pristatinėjamas. Abiejų šalių lyderiai - žinomi „šoumenai“. Todėl šių derybų pristatymas graudžiai panašus į koncertinę reklamą. Tiek D.Trampui, tiek ir V.Putinui asmeninės reikšmės ir įtakos pasaulio įvykiams demonstravimas svarbus savo šalių vidaus politikoje. V.Putinas praranda populiarumą ryšium su blogėjančia ekonomine padėtimi, D.Trampo populiarumas dėl nesiliaujančių skandalų yra apverktinos būklės. Todėl abiejų lyderių politinės programos iki juokingumo panašios. V.Putinas sako savo tautiečiams, kad sugrąžins Rusijai pasaulio įvykius lemiančio faktoriaus statusą, t.y. „padarys Rusiją vėl didžią“, D.Trampas lygiai tą patį, beveik tais pačiais žodžiais, kalba amerikiečiams. Problema ta, kad mūsų mažame pasaulyje tokiems dviem didiems sunku sutilpti. Praktiškai neįmanoma. Reikia dalintis. Ir čia paaiškėja, kad dalintis nori ir kiti, ne mažiau savo didybe suinteresuoti veikėjai. Pavyzdžiui, kinai. O čia dar ir „Šventosios vokiečių tautos Romos imperijos“ palikuonė - Europos Sajunga turi ambicijų į didybę ir pasaulio įvykius lemiančio faktoriaus vaidmenį. Todėl mūsų dviem „šoumenams“ susitarti nepavyks. Kaip tik todėl, kad dauguma atvejų tai bus tik „politinių mygtukų“ dydžio demonstracija, reikia labai garsiai rėkti apie susitikimo svarbą. Pamenate, kaip D.Trampas sakė Kim Čen Unui: „O pas mane didesnis!”, turėdamas omenyje savo mygtuką. Orientaciją į demonstratyvumą rodo ir Helsinkio susitikimo vieta: aliuzija į 1975-ųjų TSRS ir JAV derybas, realiai sumažinusias įtampas tarp supervalstybių. Netgi šio politinio simbolizmo naudojimas reklaminiais tikslais pabrėžia, jog turinio stoka bus bandoma pridengti išoriniais efektais. Žodžiu, koncertas.

- Jeigu taip yra, kaip jūs sakote, tai kas bus derybų dienotvarkėje. Kokie yra abiejų pusių tikslai, kurių jie sieks šio susitikimo metu?

- Iš esmės tai yra derybos dėl būsimų derybų. Tai daugiau geros valios derėtis demonstravimas, nei konkrečių klausimų sprendimas.

JAV pagrindinis tikslas yra eilinį kartą pasitvirtinti savo, kaip pasaulinės politikos hegemono, statusą, kurį, jų manymu, turi pripažinti ir Rusija. Rusijos tikslas yra pakeisti susiklosčiusią padėtį taip, kad jokie svarbūs politiniai sprendimai nebūtų daromi be jų. Pastarųjų dešimties metų V.Putino politika buvo skirta demonstruoti, kad į Rusijos interesus privalo būti atsižvelgta, nes jis pagadins „klimatą“ visiems. Savo galiai ir agresyvumui pademonstruoti jie paaukojo netgi šimtametę „vienos tautos“ politinę tradiciją santykiuose su Ukraina. Kitaip sakant, V.Putinas idealiai išnaudojo seną rusišką patarlę „mušk savus, kad svetimi bijotų“. Ir dabar abi derybose dalyvaujančios šalys turi „Krymo statuso“ problemą. Ne veltui dar iki derybų pradžios abiejų pusių pareiškimuose dominuoja Krymo tema. V.Putinas: „Dėl Krymo statuso jokių derybų“. D.Trampas: „O galiu ir pripažinti“. Bet koks, net mažiausias, net „faktinės“, o ne „teisinės“ Krymo priklausomybės Rusijai, pripažinimas jau reiškia milžinišką V.Putino politikos pergalę. Iš esmės jau pats V.Putino dalyvavimas šiose derybose reiškia šantažistinės Rusijos politikos pergalę. Tai reiškia, kad, nepaisant išprovokuoto karo Ukrainoje, žmonių aukų, Sirijos įvykių, Skripalių skandalo, jis vis tiek įsileidžiamas į padorių žmonių tarpą! Tai smūgis per nosį Europos Sąjungai ir Angelai Merkel... Panašu, kad siekdamas susilpninti ES, D.Trampas pasiruošęs bendradarbiauti su pačiu velniu. Ir čia JAV, Kinijos ir Rusijos interesai sutampa, todėl dar vienu šių derybų neviešu tikslu bus veikimo prieš ES suderinimas.

- Aptarinėjant būsimą susitikimą dažnai išsakomos baimės, kad D.Trampas gali „parduoti“ sąjungininkų interesus NATO, kad galimas pernelyg didelis nuolaidžiavimas Rusijai.

- Atsakant į šį klausimą, reikia aptarti ir D.Trampo asmenį, ir JAV prezidento sprendimus įtakojančius mechanizmus. D.Trampui tik tapus prezidentu ir pašėliojus politinėje arenoje, įsijungė parlamentinės kontrolės mechanizmas, Kongrese buvo priimti sprendimai, gana griežtai nustatantys, kiek ir kur prezidentas gali susitarti Rusijos klausimais. Tada visi „politologai“ lengviau atsikvėpė, padarė išvadas, kad nepaisant to, jog D.Trampas yra egocentriškas savimyla, linkęs į voliuntaristinius sprendimus, ir taip dažnai panašus į alfa patino karikatūrą, JAV politinė sistema subalansuota... Žodžiu, visi apsiramino. Aš, deja, nebūčiau toks tikras, kad viskas taip paprasta. Ar tikrai už karikatūriškos D.Trampo elgsenos neslypi nieko daugiau? Ar tai nėra tik patogi kaukė, leidžianti siekti savo tikslų, nesiskaitant su nusistovėjusiais standartais. Ar iš viso yra kitas būdas laužyti polinius standartus ir konjunktūras, nei tas, kurį naudoja D.Trampas? Aš tikiu, kad bent jau svarbiausias savo knygų apie derybų meną idėjas jis suformulavo pats. O derybos, kaip ir karas, tai apgaulės menas. Patikėjai, kad tai, ką tau rodo oponentas, yra „tikra“, ir tau jau galas! Štai V.Putinas ir jo aplinka blefuoja taip šauniai, kad dažnai net patys negali atskirti savo melo nuo realybės... Per vienerius prezidentavimo metus D.Trampas vykdė sunkias gynybines operacijas šalies viduje ir praktiškai išėjo laimėtoju: konsolidavo aplink save respublikonus, apramino politinius oponentus, apgesino įvairiausius tyrimus ir skandalus. Kitas jo vietoje jau būtų pribaigtas vien sex skandalų... Žodžiu, jis dabar daug stipresnis nei buvo. Puikiai suvokdamas, kaip įvairios karo baimės siautėjančios saugumo politikoje veikia eilinio rinkėjo sąmonę, jis pristatė save, kaip taikos angelą, eidamas derėtis su Šiaurės Korėja. Mes visi suprantam, kad ir pačios derybos ir jose pasiektas „rezultatas“ yra gryni niekai. Jis ir pats tai pabrėžia, neatšaukdamas sankcijų Šiaurės Korėjai, tačiau bendras įspūdis rinkėjui - geras! Manau, lygiai tą pačią schemą D.Trampas panaudos ir derybose su V.Putinu. Konflikto ir karo baimes jis panaudoja kaip pretekstą susitikti, pristato save taikdariu, tačiau realybėje neduos V.Putinui nieko, išskyrus iliuzijas ir viešiesiems ryšiams tinkamus argumentus, kuriuos pastarasis galės naudoti namuose kaip „savo pergalę“. Todėl, nemanau, kad čia reikėtų bijoti D.Trampo „išdavystės“ mūsų ar ukrainiečių klausimais. Sprendžiant iš to, kaip D.Trampas privertė mieguistus europiečius, įskaitant ir mūsų šalį, peržiūrėti savo gynybos biudžetus, kaip prispaudė uodegą ukrainiečiams, bandantiems gauti ginkluotės iš JAV, jo „psichotechnikos“ puikiai veikia. Tačiau savarankiškų ir labai nestandartinių D.Trampo „ėjimų“ galime sulaukti.

- Panašu, kad turime rimtus proveržius „imigracijos į Europą“ fronte. ES šalims pagaliau pavyko suderinti veiksmus kontroliuojant migraciją. Netgi imgrantų „motina Tereza“ (Angela Merkel) priversta atsitraukti nuo savo pirminių pozicijų, siekiant išsaugoti koaliciją Vokietijos vyriausybėje. Ar tai mūsų ilgai laukti efektyvūs sprendimai?

- Aš vertinčiau tai daugiau kaip proto prašviesėjimo požymius Europos lyderių galvelėse, nei kaip rimtą planą kovojant su Europą naikinančia problema. Matau čia tik vieną pozityvų momentą: ES narėms suteikta teisė savarankiškiau spręsti pabėgėlių internavimo klausimą. Atsisakyta tiesioginio problemos reguliavimo iš „stipraus centro“. Neakcentuojamas pabėgėlių kvotų klausimas. Kaip sako kinai: „Tūkstančio mylių kelias prasideda nuo vieno žingsnio.“ Aš noriu tikėti, kad šis žingsnis žengtas.

Ką dar reikia padaryti? Visų pirma pripažinti sau, kad pabėgėlių problema turi tiek natūralias, tiek ir specialiai organizuotas priežastis. Gyventojų augimo tempai Afrikoje ir senstanti Europa, reklamuojanti savo gyvenimo būdą, dalinanti išmokas už dyką... Reikia priimti, kad padėtis į gerą pusę savaime nesikeis! Situacija tik blogės! Ir po dešimtmečio ji bus tiesiog katastrofiška. Reikia pripažinti, kad ES priešai, kuriais atvirai save pozicionuoja JAV, Rusija ir kiek gudriau prisidengdama Kinija, naudoja imigracijos problemas kaip hibridinio karo prieš ES formą. Todėl atsakas į migracijos problemą privalo būti strateginis, labai organizuotas, praktiškai apimantis visas valstybių, sudarančių ES, gyvenimo sritis. Tiek politines, tiek ekonomines tiek karines. Visų pirma, tai ES valdymo klausimas. Norint išsaugoti šią „civilizacijos erdvę“, būtina federalizuoti ES, būtina sukurti valdymo vertikalę užsienio politikos, saugumo ir gynybos bei sienų kontrolės srityse! Būtina skubiais tempais kurti ES gynybos infrastruktūrą, pajėgią spręsti specifinius šiam politiniam dariniui uždavinius. Kad ir kaip būtų gaila, bet pastarųjų metų įvykiai parodė, jog NATO tam netinka. Būtina ES, kaip federalinio darinio politika Afrikos kontinento valstybių atžvilgiu, apimanti viešųjų ryšių ir propagandinį darbą, kuriant tų šalių ekonomiką ir politines sistemas. Kitaip šnekant, baltasis žmogus privalo sumokėti už šimtmečius plėšimų, vergijos ir nukapotas rankas belgų Konge... Apie būtinybę griežtai kontroliuoti išorines ES sienas ir atlikti detalų, vadinamųjų imigrantų atsidūrusių Europoje, patikrinimą aš net nekalbu. Bet tiksliai galiu pasakyti, kad tai, kas siūloma dabar, įsisteigti pabėgėlių centriukus yra mirtinai pavojinga saviapgaulė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (19)

 • Dvigubi standartai ? 2018 liepos mėn. 09 d. 20:56:37

  Kaip pripažino iš Serbijos atplėštą Kosovą ir įkūrė "antrą"
  Albaniją ,taip pripažins ir Krymą . Ir Kosove, ir Kryme vyko piliečių
  referendumai.

 • Nuomonė 2018 liepos mėn. 09 d. 20:38:15

  Niekada nesutiksiu ,kad du prezidentai ,ypač Rusijos prezidentas
  V.Putinas šoumenas ?! Tai kodėl pasaulinio lygio žurnalas
  "Forbes" keturis metus iš eilės jį rinko įtakingiausiu politiku
  pasaulyje ?
  Krymas 1954 m. genseko Chruščiovo buvo PADOVANOTAS Ukrainai
  ,pažeidžiant to meto galiojusius TSRS ir RF įstatymus !
  Krymas iki to laiko niekada nepriklausė Ukrainai ,kaip beje ir kt.sritys
  .Tai istorija (žinoma ne sovietinė) ,apie tai skaičiau kitų šalių
  mokinių vadovėliuose .

 • o vis dėlto 2018 liepos mėn. 09 d. 18:54:24

  geriausia rašyti objektyviai, nes nėra nei absoliutaus gėrio, nei
  absoliutaus blogio. Ir Rusija ne tokia baisi, kaip kai kas paišo, ir
  ukrainiečiai ne tokie jau angeliukai, kaip kai kam norėtųsi. Taip, kad -
  objektyvumo !

 • Lina 2018 liepos mėn. 09 d. 18:42:45

  "ES priešai, kuriais atvirai save pozicionuoja JAV, Rusija ir kiek gudriau
  prisidengdama Kinija, naudoja imigracijos problemas kaip hibridinio karo
  prieš ES formą"
  O pagrindinio organizatorio- Izraelio, nepaminejo.

 • Audrius Butkevicius 2018 liepos mėn. 09 d. 18:35:08

  Labas mielieji! Tai jūs nenorite į Europos tautų federacija? Ar senai
  balsavote už stojimą į ES uz skalbimo miltelius ir alų? Ar jums
  nepatinka gauti rubliais iš Latvių gatvės ambasados? Suprantu jus!
  Rublis nestabilus.Vot nustosiu rašyti apie bjauru Putiną ir liksit be
  darbo.Už ką samurliaka pirksit? Todėl prašau gerbti ir mylėti.

 • valdas 2018 liepos mėn. 09 d. 18:02:44

  Vargu ar autoriui sugris žopa i savo vieta,ar liks virs peciu

 • Macui 2018 liepos mėn. 09 d. 17:29:25

  čia jūs apie save?

 • viltė 2018 liepos mėn. 09 d. 17:00:16

  Na , jau tas Butkevičius , tai visų galų meistras , aina sau :D

 • Apie kokią federalizaciją 2018 liepos mėn. 09 d. 14:45:30

  A.Butkevičius kalba?Ar jis čia rimtai?

 • Audrius Butkevicius 2018 liepos mėn. 09 d. 13:56:22

  Labas visiems! Man labiausiai patiko tas kuris pasivadino Žopa! Nejaugi
  viskas pas jus taip blogai?

 • Labai 2018 liepos mėn. 09 d. 13:55:01

  gaila, kad ne visi komentatoriai suprato jog p.A.Butkevičius yra
  įžvalgus ir teisus....

 • Kieša 2018 liepos mėn. 09 d. 13:20:45

  Apie kokią federaciją Butkevičiau? Tokie ir prašvilpė
  nepriklausomybę. Pinigų savų neturim , įstatymai jau ES viršenybę
  turi,konstitucija paminta - užsienio šalių karinės bazės , dar į ES
  armiją pradėkim siųst savo vaikus. Kuo ne SSSR ?

 • kaka 2018 liepos mėn. 09 d. 13:13:36

  Audriau,visur matai tik bloga.Susirūpink galvos būsena.Tau valstybių
  vadovai tik šoumenai?Tai kokio pats lygio?

 • trinam 2018 liepos mėn. 09 d. 13:09:17

  Smagu žiūrėti, kaip Respublika trina komentarus.

 • lenzbergas 2018 liepos mėn. 09 d. 13:00:07

  jau liepos 17d rusai ir putinas ateis ,rasele i miska.

 • Anzoni 2018 liepos mėn. 09 d. 12:25:42

  Aik gerai tik nespank. ES tiek guventoju skaičiumi, tiek BVP smarkiai
  lenkia Rosyją. Kariniais pahėgumais irgi. Pats geografinis plotas neturi
  reikšmės čia. Reiškiasi jei kas ir taps kieno nors dalimi tai nebent
  suskilusi rusija gabalaisnprie ES prijungta bus kaip agrarinisn plotas su
  keliais naftos telkiniais.

 • žopa 2018 liepos mėn. 09 d. 11:45:13

  Dar viena Juknevičienė.Nemaniau,kad Audrius dėl apgraužto kaulo taip
  žemai kris.Krymas tai buvo skambus antausis JAV,nes jų laivynas jau,po
  perversmo Kijeve,plaukė į Krymą.Tokio pažeminimo JAV niekaip nenori
  pripažinti.O istoriją Audrius turėtų šiek tiek žinoti.Ukraina,kaip
  valstybė atsirado po bolševikų perversmo iki jo jokios Ukrainos
  nebuvo.Jeigu ir toliau bus Kijevo gauja bus valdžioje Ukraina išnyks,kaip
  valstybė.Toks pat likimas ištiks ir Lietuvą su visa parsidavėlių
  gauja.

 • Seniui 2018 liepos mėn. 09 d. 11:15:06

  Butkevičius ne pranašas,o fantastinių rašinėlių autorius,maladec
  Butkevič,tak deržat!

 • senis 2018 liepos mėn. 09 d. 10:58:51

  Nerasinek nesamoniu, tai ir netrins. Respublika islieka vieninteliu tiesos
  saltiniu sioje apgaules ir melagysciu juroje. Butkevicius bjaurybe,
  nekenciu jo, bet raso tiksliai ir daznaiusiai jo pranasystes issipildo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018