respublika.lt
LRDT LYRAS

Ko galime tikėtis iš Helsinkio susitikimo? (19)

2018 liepos mėn. 09 d. 09:45:22
Irena DRIZGAITĖ

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 

- Būsimas D.Trampo ir V.Putino susitikimas liepos 16-ąją Helsinkyje plačiai aptarinėjamas ir suvokiamas kaip galimas persilaužimo momentas JAV ir Rusijos santykiuose. D.Trampas daro užuominas, kad gali pripažinti Krymą Rusijos dalimi... Jo paties administracija paneigia tokią galimybę, Rusijos pusė sakosi eisianti į bet kokius kompromisus, tik ne dėl Krymo... Lavrovas ir Pompėjas ruošia susitikimo dienotvarkę, JAV senatoriai demonstratyviai atvyksta į Maskvą nustatinėti tarpparlamentinių ryšių... Kas vyksta? Ar tikrai įmanomi kardinalūs pokyčiai JAV politikoje ir politinio klimato pasikeitimas?

- Visų pirma abi šalys suinteresuotos suteikti šioms deryboms išskirtinės svarbos įvykio statusą, todėl jis plačiai pristatinėjamas. Abiejų šalių lyderiai - žinomi „šoumenai“. Todėl šių derybų pristatymas graudžiai panašus į koncertinę reklamą. Tiek D.Trampui, tiek ir V.Putinui asmeninės reikšmės ir įtakos pasaulio įvykiams demonstravimas svarbus savo šalių vidaus politikoje. V.Putinas praranda populiarumą ryšium su blogėjančia ekonomine padėtimi, D.Trampo populiarumas dėl nesiliaujančių skandalų yra apverktinos būklės. Todėl abiejų lyderių politinės programos iki juokingumo panašios. V.Putinas sako savo tautiečiams, kad sugrąžins Rusijai pasaulio įvykius lemiančio faktoriaus statusą, t.y. „padarys Rusiją vėl didžią“, D.Trampas lygiai tą patį, beveik tais pačiais žodžiais, kalba amerikiečiams. Problema ta, kad mūsų mažame pasaulyje tokiems dviem didiems sunku sutilpti. Praktiškai neįmanoma. Reikia dalintis. Ir čia paaiškėja, kad dalintis nori ir kiti, ne mažiau savo didybe suinteresuoti veikėjai. Pavyzdžiui, kinai. O čia dar ir „Šventosios vokiečių tautos Romos imperijos“ palikuonė - Europos Sajunga turi ambicijų į didybę ir pasaulio įvykius lemiančio faktoriaus vaidmenį. Todėl mūsų dviem „šoumenams“ susitarti nepavyks. Kaip tik todėl, kad dauguma atvejų tai bus tik „politinių mygtukų“ dydžio demonstracija, reikia labai garsiai rėkti apie susitikimo svarbą. Pamenate, kaip D.Trampas sakė Kim Čen Unui: „O pas mane didesnis!”, turėdamas omenyje savo mygtuką. Orientaciją į demonstratyvumą rodo ir Helsinkio susitikimo vieta: aliuzija į 1975-ųjų TSRS ir JAV derybas, realiai sumažinusias įtampas tarp supervalstybių. Netgi šio politinio simbolizmo naudojimas reklaminiais tikslais pabrėžia, jog turinio stoka bus bandoma pridengti išoriniais efektais. Žodžiu, koncertas.

- Jeigu taip yra, kaip jūs sakote, tai kas bus derybų dienotvarkėje. Kokie yra abiejų pusių tikslai, kurių jie sieks šio susitikimo metu?

- Iš esmės tai yra derybos dėl būsimų derybų. Tai daugiau geros valios derėtis demonstravimas, nei konkrečių klausimų sprendimas.

JAV pagrindinis tikslas yra eilinį kartą pasitvirtinti savo, kaip pasaulinės politikos hegemono, statusą, kurį, jų manymu, turi pripažinti ir Rusija. Rusijos tikslas yra pakeisti susiklosčiusią padėtį taip, kad jokie svarbūs politiniai sprendimai nebūtų daromi be jų. Pastarųjų dešimties metų V.Putino politika buvo skirta demonstruoti, kad į Rusijos interesus privalo būti atsižvelgta, nes jis pagadins „klimatą“ visiems. Savo galiai ir agresyvumui pademonstruoti jie paaukojo netgi šimtametę „vienos tautos“ politinę tradiciją santykiuose su Ukraina. Kitaip sakant, V.Putinas idealiai išnaudojo seną rusišką patarlę „mušk savus, kad svetimi bijotų“. Ir dabar abi derybose dalyvaujančios šalys turi „Krymo statuso“ problemą. Ne veltui dar iki derybų pradžios abiejų pusių pareiškimuose dominuoja Krymo tema. V.Putinas: „Dėl Krymo statuso jokių derybų“. D.Trampas: „O galiu ir pripažinti“. Bet koks, net mažiausias, net „faktinės“, o ne „teisinės“ Krymo priklausomybės Rusijai, pripažinimas jau reiškia milžinišką V.Putino politikos pergalę. Iš esmės jau pats V.Putino dalyvavimas šiose derybose reiškia šantažistinės Rusijos politikos pergalę. Tai reiškia, kad, nepaisant išprovokuoto karo Ukrainoje, žmonių aukų, Sirijos įvykių, Skripalių skandalo, jis vis tiek įsileidžiamas į padorių žmonių tarpą! Tai smūgis per nosį Europos Sąjungai ir Angelai Merkel... Panašu, kad siekdamas susilpninti ES, D.Trampas pasiruošęs bendradarbiauti su pačiu velniu. Ir čia JAV, Kinijos ir Rusijos interesai sutampa, todėl dar vienu šių derybų neviešu tikslu bus veikimo prieš ES suderinimas.

- Aptarinėjant būsimą susitikimą dažnai išsakomos baimės, kad D.Trampas gali „parduoti“ sąjungininkų interesus NATO, kad galimas pernelyg didelis nuolaidžiavimas Rusijai.

- Atsakant į šį klausimą, reikia aptarti ir D.Trampo asmenį, ir JAV prezidento sprendimus įtakojančius mechanizmus. D.Trampui tik tapus prezidentu ir pašėliojus politinėje arenoje, įsijungė parlamentinės kontrolės mechanizmas, Kongrese buvo priimti sprendimai, gana griežtai nustatantys, kiek ir kur prezidentas gali susitarti Rusijos klausimais. Tada visi „politologai“ lengviau atsikvėpė, padarė išvadas, kad nepaisant to, jog D.Trampas yra egocentriškas savimyla, linkęs į voliuntaristinius sprendimus, ir taip dažnai panašus į alfa patino karikatūrą, JAV politinė sistema subalansuota... Žodžiu, visi apsiramino. Aš, deja, nebūčiau toks tikras, kad viskas taip paprasta. Ar tikrai už karikatūriškos D.Trampo elgsenos neslypi nieko daugiau? Ar tai nėra tik patogi kaukė, leidžianti siekti savo tikslų, nesiskaitant su nusistovėjusiais standartais. Ar iš viso yra kitas būdas laužyti polinius standartus ir konjunktūras, nei tas, kurį naudoja D.Trampas? Aš tikiu, kad bent jau svarbiausias savo knygų apie derybų meną idėjas jis suformulavo pats. O derybos, kaip ir karas, tai apgaulės menas. Patikėjai, kad tai, ką tau rodo oponentas, yra „tikra“, ir tau jau galas! Štai V.Putinas ir jo aplinka blefuoja taip šauniai, kad dažnai net patys negali atskirti savo melo nuo realybės... Per vienerius prezidentavimo metus D.Trampas vykdė sunkias gynybines operacijas šalies viduje ir praktiškai išėjo laimėtoju: konsolidavo aplink save respublikonus, apramino politinius oponentus, apgesino įvairiausius tyrimus ir skandalus. Kitas jo vietoje jau būtų pribaigtas vien sex skandalų... Žodžiu, jis dabar daug stipresnis nei buvo. Puikiai suvokdamas, kaip įvairios karo baimės siautėjančios saugumo politikoje veikia eilinio rinkėjo sąmonę, jis pristatė save, kaip taikos angelą, eidamas derėtis su Šiaurės Korėja. Mes visi suprantam, kad ir pačios derybos ir jose pasiektas „rezultatas“ yra gryni niekai. Jis ir pats tai pabrėžia, neatšaukdamas sankcijų Šiaurės Korėjai, tačiau bendras įspūdis rinkėjui - geras! Manau, lygiai tą pačią schemą D.Trampas panaudos ir derybose su V.Putinu. Konflikto ir karo baimes jis panaudoja kaip pretekstą susitikti, pristato save taikdariu, tačiau realybėje neduos V.Putinui nieko, išskyrus iliuzijas ir viešiesiems ryšiams tinkamus argumentus, kuriuos pastarasis galės naudoti namuose kaip „savo pergalę“. Todėl, nemanau, kad čia reikėtų bijoti D.Trampo „išdavystės“ mūsų ar ukrainiečių klausimais. Sprendžiant iš to, kaip D.Trampas privertė mieguistus europiečius, įskaitant ir mūsų šalį, peržiūrėti savo gynybos biudžetus, kaip prispaudė uodegą ukrainiečiams, bandantiems gauti ginkluotės iš JAV, jo „psichotechnikos“ puikiai veikia. Tačiau savarankiškų ir labai nestandartinių D.Trampo „ėjimų“ galime sulaukti.

- Panašu, kad turime rimtus proveržius „imigracijos į Europą“ fronte. ES šalims pagaliau pavyko suderinti veiksmus kontroliuojant migraciją. Netgi imgrantų „motina Tereza“ (Angela Merkel) priversta atsitraukti nuo savo pirminių pozicijų, siekiant išsaugoti koaliciją Vokietijos vyriausybėje. Ar tai mūsų ilgai laukti efektyvūs sprendimai?

- Aš vertinčiau tai daugiau kaip proto prašviesėjimo požymius Europos lyderių galvelėse, nei kaip rimtą planą kovojant su Europą naikinančia problema. Matau čia tik vieną pozityvų momentą: ES narėms suteikta teisė savarankiškiau spręsti pabėgėlių internavimo klausimą. Atsisakyta tiesioginio problemos reguliavimo iš „stipraus centro“. Neakcentuojamas pabėgėlių kvotų klausimas. Kaip sako kinai: „Tūkstančio mylių kelias prasideda nuo vieno žingsnio.“ Aš noriu tikėti, kad šis žingsnis žengtas.

Ką dar reikia padaryti? Visų pirma pripažinti sau, kad pabėgėlių problema turi tiek natūralias, tiek ir specialiai organizuotas priežastis. Gyventojų augimo tempai Afrikoje ir senstanti Europa, reklamuojanti savo gyvenimo būdą, dalinanti išmokas už dyką... Reikia priimti, kad padėtis į gerą pusę savaime nesikeis! Situacija tik blogės! Ir po dešimtmečio ji bus tiesiog katastrofiška. Reikia pripažinti, kad ES priešai, kuriais atvirai save pozicionuoja JAV, Rusija ir kiek gudriau prisidengdama Kinija, naudoja imigracijos problemas kaip hibridinio karo prieš ES formą. Todėl atsakas į migracijos problemą privalo būti strateginis, labai organizuotas, praktiškai apimantis visas valstybių, sudarančių ES, gyvenimo sritis. Tiek politines, tiek ekonomines tiek karines. Visų pirma, tai ES valdymo klausimas. Norint išsaugoti šią „civilizacijos erdvę“, būtina federalizuoti ES, būtina sukurti valdymo vertikalę užsienio politikos, saugumo ir gynybos bei sienų kontrolės srityse! Būtina skubiais tempais kurti ES gynybos infrastruktūrą, pajėgią spręsti specifinius šiam politiniam dariniui uždavinius. Kad ir kaip būtų gaila, bet pastarųjų metų įvykiai parodė, jog NATO tam netinka. Būtina ES, kaip federalinio darinio politika Afrikos kontinento valstybių atžvilgiu, apimanti viešųjų ryšių ir propagandinį darbą, kuriant tų šalių ekonomiką ir politines sistemas. Kitaip šnekant, baltasis žmogus privalo sumokėti už šimtmečius plėšimų, vergijos ir nukapotas rankas belgų Konge... Apie būtinybę griežtai kontroliuoti išorines ES sienas ir atlikti detalų, vadinamųjų imigrantų atsidūrusių Europoje, patikrinimą aš net nekalbu. Bet tiksliai galiu pasakyti, kad tai, kas siūloma dabar, įsisteigti pabėgėlių centriukus yra mirtinai pavojinga saviapgaulė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUGALĖJO: Klaipėdos „Fortūnos“ komanda paskutinėse „Multigyn“ Baltijos moterų krepšinio čempionato reguliariojo sezono rungtynėse antradienį namuose 69:53 (20:13, 18:17, 21:7, 10:16) nugalėjo Šiaulių „Šiaulių-Universiteto“ ekipą.
  • SUŽEIDĖ: pietų Prancūzijos Marselio uostamiesčio centre vyras antradienį peiliu sužeidė kelis praeivius; policija užpuoliką pašovė, pranešė saugumo pajėgos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Ar tikite, kad senatvėje gyvensite oriai?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1     +2 C

+2    +3 C

 

-3    -2 C

+5    +8 C

+4    +6 C

 

-2    +1 C

7-12 m/s

4-7 m/s

 

 2-3 m/s

 

reklama
samba