respublika.lt

Kinija akivaizdžiai keičia savo veidą

(0)
Publikuota: 2017 liepos 15 11:09:54, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Kinija akivaizdžiai keičia savo veidą. EPA-Eltos nuotr.

Šią savaitę Kinija išsiuntė kareivius į savo pirmąją užsienyje įkurtą karinių jūrų pajėgų bazę vos 800 tūkst. gyventojų turinčioje Afrikos šalyje Džibutyje. Kokius ir kieno interesus ten ruošiasi ginti kinai?

 

Ignas Stankovičius, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas:

Afrikoje kinų jau dabar yra gana gausiai, jie ten senokai plėtoja įvairias verslo struktūras, vadinasi, turi ekonominių prekybinių interesų. Tačiau tai tik viena, paprastesnioji, reikalo pusė. Kita yra kur kas įdomesnė - matyt, Kinija, steigdama užsienyje savo karines bazes, save projektuoja kaip vieną iš stipriausių karinių politinių galybių pasaulyje.

Ir čia prasideda patys įdomiausi dalykai, nes Kinija pagal savo valstybės egzistavimo paradigmą, pasistačiusi Didžiąją kinų sieną, visada siekė izoliuotis nuo išorinio pasaulio grėsmių ir vystytis viduje. Tai tęsėsi maždaug du tūkstančius metų ir jai tai beveik pavyko. Tačiau situacija pasaulyje dabar iš esmės pasikeitusi ir Kinija akivaizdžiai keičia savo veidą, pradėdama žaisti kitokį žaidimą. O šis žaidimas labiausiai kelti nerimą turėtų Rusijai.

Kodėl Rusijai? Jeigu Kinija atsisako savo tūkstantmetės filosofijos, kad ji atsitveria siena ir ten saugiai vystosi, vadinasi, ji darosi atvira ir gina savo interesus užsienyje. Afrikoje dabar yra daug kinų ir įvairiausių jų ekonominių prekybinių struktūrų - tuomet pažvelkime, kur dar jų yra daug. Tolimieji Rytai, kuriuos valdo dabartinė Rusija, tačiau kinų interesų ten yra ne mažiau. Jeigu kinų interesų svoris ten pasidarys ryškus, vadinasi, nebus svetima Kinijai demonstruoti ten karinę jėgą, siekiant apginti savo interesus. Ir štai pirmųjų karinių bazių steigimas užsienyje šiuo požiūriu taip pat yra įdomus.

Kita vertus, tą bazę Afrikoje kinai įsteigė greta amerikiečių karinės bazės, ir amerikiečių nerimas čia taip pat suprantamas: bet kuri jėgos struktūra, jeigu ji yra greta kitos valstybės analogiškos struktūros, visada kelia grėsmę, net jei tos jėgos struktūros nėra viena kitai priešiškos. Tačiau pati jėgos struktūrų prigimtis yra tokia, kad kyla įvairių netyčinių incidentų pavojus - technologiniai dalykai, žmogiškosios klaidos tikimybė ir t.t. O visa tai įgauna tarptautinį statusą ir gali sukelti įvairių nepageidautinų įtampų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s