respublika.lt

2018 rugsėjo 18, antradienis

Katalonijos lyderis paragino atidėti nepriklausomybės paskelbimąnuotraukos (4)

2017 spalio mėn. 10 d. 22:04:22
Stasys Gimbutis, Viktorija Semėnaitė ir Rasa Strimaitytė, Elta

Antradienį Katalonijos vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) paragino regiono parlamentą atidėti nepriklausomybės paskelbimą, kad būtų galima užmegzti dialogą su Madridu pasitraukimo iš Ispanijos sudėties klausimu, praneša BBC.

 

Pasak jo, per spalio 1 d. įvykusį referendumą Katalonija gavo tautos mandatą tapti nepriklausoma valstybe.

„Milijonai Katalonijos gyventojų mato vienintelį variantą - ji turi tapti nepriklausoma valstybe“, - pareiškė K. Pučdemonas.

Kalba buvo numatyta 18 valandą vietos laiku (19 valandą Lietuvos laiku), bet paskutinę akimirką buvo atidėta vienai valandai dėl būtinybės surengti papildomas konsultacijas.

Pradėdamas savo kalbą, K. Pučdemonas pareiškė „neketinąs kam nors grasinti ar ką nors įžeidinėti“, jis sakė tik norįs „sumažinti įtampą“.

„Akivaizdu, kad tai jau ne vidaus problema. Situacija Katalonijoje yra Europos klausimas“, - teigė politikas.

Antradienį Barselonoje buvo imtasi griežtų saugumo priemonių. Visa Katalonijos parlamento teritorija ir parkas, kuriame jis yra, apsupti policijos.

 

Madridas laiko Katalonijos vadovo kalbą nepriklausomybės paskelbimu ir ketina imtis priemonių

Ispanijos valdžia laiko Katalonijos vadovo Karleso Pučdemono (Carles Puigdemont) kalbą regiono parlamente nepriklausomybės paskelbimu. Tai antradienį pranešė laikraštis „El Pais“, remdamasis šaltiniais šalies vyriausybėje.

Leidinio žiniomis, Madridas „imsis priemonių, kad pasipriešintų“ Katalonijos valdžios veiksmams. Neatmetama, kad Ispanijos vyriausybė taikys šalies konstitucijos 155-ąjį straipsnį, kuris leidžia atimti autonominei sričiai savivaldą.

Anksčiau antradienį kalbėdamas Katalonijos parlamente, K. Pučdemonas pareiškė, kad pagal spalio 1 d. referendumo rezultatus Katalonija iškovojo teisę tapti nepriklausoma respublikos valdymo formos valstybe, bet kol kas laikinai pristabdo jos paskelbimo procesą, kad būtų galima užmegzti konstruktyvų dialogą su Madridu.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

 

Ispanijos policija pasirengusi suimti K.Pučdemoną

Ispanijos policija pasirengusi suimti Katalonijos vyriausybės vadovą Karlesą Pučdemoną (Carles Puigdemont), jeigu jis savo kalboje regiono parlamente paskelbs Katalonijos nepriklausomybę nuo Ispanijos. Tai antradienį pranešė „Bloomberg“.

„Ispanijos policija pasirengusi tučtuojau suimti Katalonijos vadovą K. Pučdemoną, jeigu jis regiono parlamente paskelbs nepriklausomybę“, - rašo naujienų agentūra, remdamasi šaltiniais, susipažinusiais su Ispanijos vyriausybės planais. „Nors galutinis sprendimas, veikti šitaip ar ne, dar nepriimtas, Ispanijos nacionalinė policija dislokavo Katalonijoje elitinius dalinius, kurių pareigūnai pasirengę įsijungti į operaciją, jeigu Katalonijos policija mėgins apginti K. Pučdemoną“, - cituoja agentūra vieną iš šaltinių.

Antradienį 18 valandą vietos laiku (19 valandą Lietuvos laiku) Katalonijos parlamente turėtų kalbėti Katalonijos vyriausybės vadovas K. Pučdemonas. Neatmetama, kad jis gali pradėti Katalonijos pasitraukimo iš Ispanijos sudėties procesą. Prie parlamento pastato jau sutelktos Madridui ištikimos policijos pajėgos.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

 

E. Makronas įsitikinęs, kad Katalonijos krizė bus išspręsta taikiai

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) atmetė mintį, kad Prancūzija arba Europos Sąjunga (ES) galėtų tarpininkauti Madrido ir Katalonijos vyriausybių derybose, tačiau teigė esąs įsitikinęs, kad referendumo dėl regiono nepriklausomybės įžiebta politinė krizė bus išspręsta taikiai.

„Viliuosi, kad ji bus sprendžiama taikiai, sprendžiama tokiu būdu, kuris yra artimiausias mums įprastoms praktikoms, - Frankfurto prie Maino universiteto studentams sakė E. Makronas. - Nors to ir neskelbiau, nemažai kalbėjausi su visomis (konflikto) pusėmis, ir esu įsitikinęs, kad taip ir bus.„

Referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės „prieštaravo Ispanijos teisinės valstybės principams“ ir bet koks kaimyninių šalių arba ES įsitraukimas į šio klausimo sprendimą „pateisintų veiksmus tų, kurie negerbia teisinės valstybės principų“, teigė E. Makronas.

„Tarpininkavimas <...> pripažįsta dvi puses, - tęsė Prancūzijos prezidentas. - Aš, kaip draugiškos kaimyninės valstybės vadovas, Ispanijos ministro pirmininko ir Katalonijos prezidento negaliu pripažinti lygiomis teisėmis. Negali ir Europos institucijos.„

 

ES paragino Kataloniją nepriimti sprendimų, kurie padarytų dialogą neįmanomą

Europos Sąjunga paragino Kataloniją nepriimti tokių sprendimų, kurie padarytų dialogą su Ispanija neįmanomą. Tai antradienį Briuselyje pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas (Donald Tusk).

„Prieš kelias dienas aš kreipiausi į Ispanijos premjerą Marianą Rachojų (Mariano Rajoy), ragindamas nenaudoti šiurkščios jėgos, kadangi įtikinėjimo jėga visada geriau negu įtikinėjimas jėga. Šiandien aš jus raginu gerbti konstitucinę tvarką ir nepriimti sprendimų, kurie padarytų dialogą su Ispanija neįmanomą. Alternatyva bus bloga Katalonijai, Ispanijai ir Europai“, - sakė D. Tuskas.

Antradienį 18 valandą vietos laiku (19 valandą Lietuvos laiku) Katalonijos parlamente turėtų kalbėti Katalonijos vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont). Neatmetama, kad jis gali pradėti Katalonijos pasitraukimo iš Ispanijos sudėties procesą. Prie parlamento pastato jau sutelktos Madridui ištikimos policijos pajėgos.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

 

Ispanija įspėja Katalonijos lyderį nesiimti veiksmų

Ispanijos vyriausybė antradienį įspėjo Katalonijos separatistų lyderį nedaryti nieko, kas turėtų negrįžtamų pasekmių. Įspėjimas nuskambėjo likus vos kelioms valandoms iki galimo regiono nepriklausomybės nuo Madrido paskelbimo.

Ar Katalonijos prezidentas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) nepaklus centrinės Ispanijos valdžios ir teismų įsakymams ir paskelbs apie visišką regiono atsiskyrimą, vis dar neaišku.

Tačiau Ispanijos vyriausybė, stengdamasi pažaboti didžiausią pastarųjų dešimtmečių politinę krizę, antradienį K. Pučdemoną griežtai įspėjo.

„Raginame K. Pučdemoną nedaryti nieko, ko nebūtų galima pakeisti, neiti ten, iš kur nebebūtų kelio atgal, ir vienašališkai neskelbti nepriklausomybės, kuri būtų neteisėta“, - žurnalistams sakė Ispanijos vyriausybės atstovas Inigas Mendesas de Vigas (Inigo Mendez de Vigo).

Šiuo metu sprendžiama dėl ateities regiono, kurio 7,5 mln. gyventojų nepriklausomybės klausimu yra susiskaldę. Negana to, galimybė, kad vienas turtingiausių Ispanijos regionų atsiskirs, kelia nerimą dėl visos Europos Sąjungos stabilumo.

 

Katalonija pasirengusi išklausyti alternatyvius Madrido pasiūlymus

Katalonijos vyriausybė pasirengusi išklausyti alternatyvius Madrido pasiūlymus dėl spalio 1 d. surengto referendumo regiono nepriklausomybės klausimu. Tai antradienį interviu televizijos kanalui CNN pareiškė Katalonijos vyriausybės Užsienio reikalų departamento vadovas Raulis Romeva (Raul Romeva).

„Mes pasirengę sėsti prie derybų stalo. Jeigu jie (Ispanijos vyriausybė) nori pateikti pasiūlymą, tai mes mielai juos išklausysime. Jeigu jie turi, ką pasiūlyti, kad problema būtų išspręsta kitais metodais, tai mes mielai išklausysime šį pasiūlymą“, - sakė jis.

Anot departamento vadovo, Katalonija pateikdavo pasiūlymų, kuriuos Ispanijos valdžia atmesdavo. „Bėda ta, kad ne vienus metus mes negavome jokių pasiūlymų“, - pabrėžė R. Romeva.

„Mes norime sėsti prie derybų stalo. Mes tikimės, kad ES įtikins Ispanijos valdžią žengti šį žingsnį. Nes nei Katalonijai, nei Ispanijai, nei Europos Sąjungai nėra kito sprendimo“, - pridūrė departamento vadovas.

Spalio 1 d. regione įvyko referendumas dėl Katalonijos nepriklausomybės. Jame dalyvavo 2,28 milijono iš 5,31 milijono katalonų, turinčių teisę balsuoti. Daugiau kaip 90 procentų balsavusiųjų buvo už Katalonijos nepriklausomybę. Madridas laiko šį referendumą neteisėtu ir atsisako pripažinti jo rezultatus.

 

Katalonijos parlamentas gali paskelbti nepriklausomybę

Katalonijoje antradienį į posėdį rinksis regiono parlamentas, kuris gali paskelbti nepriklausomybę nuo Ispanijos. Vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) posėdyje sakys kalbą. Po to parlamentas gali balsuoti dėl nepriklausomybės. Centrinė vyriausybė Madride tokį žingsnį atmeta.

Katalonijos nacionalinis susirinkimas (ANC) - šimtų separatistinių piliečių iniciatyvų federacija - sukvietė žmones į demonstraciją už nepriklausomybę. Atsiskyrimo šalininkai raginami vakare rinktis prie parlamento pastato, kai K. Pučdemonas sakys kalbą.

Oficialia K. Pučdemonas kalbės apie aktualią politinę situaciją. Ar jis iš tiktųjų paskelbs nepriklausomybę, šiuo metu nėra aišku.

Santykiuose tarp Barselonos ir centrinės vyriausybės Madride nuo balsavimo dėl Katalonijos nepriklausomybės tvyro ledynmetis. Referendumą daugiau kaip 90 proc. jo dalyvių pasisakė už atsiskyrimą nuo Ispanijos. Tiesa, rinkėjų aktyvumas tesiekė 43 proc.


Žiniasklaida: Katalonijos vyriausybė ilgai planavo konfliktą

Katalonijos vadovybė ilgai planavo dabartinę konfrontaciją su centrine vyriausybe Madride. Ispanų laikraštis „El Pais“ antradienį cituoja tariamai policijos konfiskuotą dokumentą, kuriame Katalonijos premjero Karleso Pučdemono (Carles Puigdemont) aljansas numatė kryptį nuo paskutiniųjų rinkimų regione 2015 metais iki dabar. Dokumente, be kita ko, kalbama apie „politinį ir ekonominį destabilizavimą“.

Dokumentas rastas rugsėjo 20-ąją per kratą Katalonijos ūkio ministerijos generalinio sekretoriaus Chosepo Marijos Chovės Liado (Josep Maria Jove Llado) bute, rašo laikraštis. Šis pareigūnas buvo vienas politikų, suimtų prieš uždraustą spalio 1-osios referendumą dėl nepriklausomybės.

Dokumente, be kita ko, buvo nuspėjama audringa centrinės vyriausybės reakcija bei teisėsaugos ir policijos įsikišimas - panašiai kaip ir nutiko. Tai turėjo „sukelti demokratinį konfliktą, kurį remtų didelė dalis piliečių, ir kuriuo būtų siekiama politinės ir ekonominės destabilizacijos, kuris (konfliktas) galiausiai priverstų valstybę pritarti deryboms dėl atsiskyrimo arba referendumui“.

Katalonijos premjeras K. Pučdemonas antradienio vakarą sakys kalbą regiono parlamente Barselonoje. Oficialiai jis kalbės apie dabartinę politinę situaciją. Ar jis iš tikrųjų skelbs nepriklausomybę, šiuo metu neaišku.

Referendumą daugiau kaip 90 proc. jo dalyvių pasisakė už atsiskyrimą nuo Ispanijos. Tiesa, rinkėjų aktyvumas tesiekė 43 proc. Stebėtojai Ispanijoje mano, kad Madridas imsis griežtų veiksmų prieš regioną, jei šis paskelbs nepriklausomybę.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • Pranašas 2017 spalio mėn. 11 d. 07:04:53

  Greit bus visi laisvi ir nepriklausomi.Sakau tiesą.

 • Ceslovas 2017 spalio mėn. 10 d. 20:38:35

  Nuosirdziai linkiu katalonams sekmes ir istvermes siekiant
  nepriklausomybes.

 • :) 2017 spalio mėn. 10 d. 20:11:24

  Reikia būti dideliu durnium kad šitaip naudotum prievartą.
  Kataloniečiai tik dar labiau sieks savo. XXI a. o elgiasi kaip gūdžiais
  viduramžiais.

 • idėja Lietuvai,skant 2017 spalio mėn. 10 d. 19:18:46

  lietuviai,suprantama,nelabai susipažinę su Ispanijos problemomis.Vis tik
  daro didelį įspūdį ryžtas ginti šalies nedalomumo nacionalinį
  interesą. Būtent ryžtas,nekuriant "komisijų" netempiant
  "gumos".Lietuvoje gi ,panašu, gilus sąstingis: 70 seimerių "drąsiai"
  pažeisdami šalies Konstituciją prabalsuoja už lietuvių kalbos pagrindo
  ,jo abėcėlės lenkinimą svetimos valstybės naudai,paliekant ant ledo
  kaimynus latvius.O juk toks antivalstybininis veiksmas tikrai neatleidžia
  nuo konkrečios atsakomybės už tokią įvykdytą bjaurastį .Tikrai
  tikius,kad vos pasikeitus politinei konjuktūrai, šitie "fruktai" gaus ko
  nusipelnė.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1671 PLN - 4.2955
RUB - 79.4113 CHF - 1.1236
GBP - 0.8888 NOK - 9.5620
reklama
Ukis 2018