respublika.lt

Kas laimės iš europietiškų skyrybų?

(0)
Publikuota: 2017 birželio 25 08:05:46, Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
PASEKMĖS. Paskutiniai rinkimai suskaldė britų visuomenę, o „Brexit“ dar labiau kiršina žmones. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, saugumo politikos ekspertas ir politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius.

 

- Šią savaitę pagaliau prasidėjo ilgai lauktos derybos dėl „Brexit“. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad jos vyks pagal ES numatytą scenarijų, o britai vargu ar išvengs muitų savo prekėms, parduodamoms ES teritorijoje. Kokią įtaką tai gali turėti tiek britų, tiek likusios Europos ekonomikoms? Kas šioje situacijoje gali tapti laimėtoju?

- Visa tai jau iki juokingumo primena Napoleono kadaise organizuotos kontinentinės blokados laikus, kai šis imperatorius visoje Europoje buvo įvedęs embargą britų imperijos prekėms. Jeigu šiais laikais kas nors nori prisiminti, kuo visa tai baigėsi, tai eksperimentas akivaizdžiai nevykęs - pigiau būtų paskaityti istorijos vadovėlius... Pirmiausia, numatoma didelė žala tiek Europai, tiek Didžiajai Britanijai - kaip ir anais Napoleono laikais. O taip pat tenka laukti smarkiai augančių kontrabandos mastų. Tad europiečiai nieko kito iš tokios politikos tikėtis negali. Didžioji Britanija, beje, taip pat čia nieko nelaimės.

- Tai reikia suprasti, kad į Napoleono vaidmenį šiais laikais labiausiai pretenduoja Emanuelis Makronas, kuriam pirmiausia reikia gelbėti Prancūzijos ekonomiką? Dabar kaip tik yra puiki proga tą padaryti britų sąskaita?

- Be abejonės... Čia dar prisideda tas senasis Prancūzijos ir Vokietijos žaidimas, kuriame tiek vieni, tiek kiti tai susilpnėja, tai sustiprėja... Aš manau, kad britai šioje situacijoje pasinaudos savo labai senu sugebėjimu kiršinti prancūzus su vokiečiais ir rezultatas bus neigiamas visai Europai...

- O tuo metu Didžioje Britanijoje jau gyvena beveik pusė Lietuvos. Kaip tai atsilieps mūsiškiams? Juk jeigu ES britų prekėms įves muitus, tai logiškai mąstant mūsiškių darbo jėga ten turėtų gerokai atpigti. Vadinasi, pasikeis likusių Lietuvoje migracijos maršrutai?


- Žinoma - laisvas kapitalo ir prekių judėjimas buvo labai didelė vertybė šitoje pusės milijardo vartotojų erdvėje. Dabar, kai pirmas šūvis iššautas, viskas atsilieps ir ten dirbantiems emigrantams, ir gamintojams... Apibendrinant galima pasakyti tik tiek: iš šios situacijos laimi tik amerikiečiai, kinai ir rusai.

- Pakalbėkime apie Europoje jau įprastus terorizmo reikalus - šią savaitę matėme mažiausiai tris bandymus: Briuselyje, Paryžiuje ir Londone. Politikai, kaip visada, ir toliau kartoja burtažodžius, kad „teroras mūsų neišgąsdins“, žmonės bijo išeiti į gatvę, tai gal bent jau specialiosios tarnybos pradės daryti kažkokias išvadas ir imtis konkrečių veiksmų?

- Laikyti visus tuos teroro aktus tik kažkokios „Islamo valstybės“ veiklos rezultatu šiandien gali tik labai naivūs žmonės... Iš esmės tai yra ir Europos, ir Jungtinių Valstijų politiniams procesams paveikti skirtas instrumentas. Jeigu kas nors bandytų abejoti šiuo teiginiu, tegul pirmiausia pasidomi kad ir tuo, kaip septintajame dešimtmetyje buvo finansuojamos vadinamosios „Raudonosios brigados“ ir visos kitos teroristinės organizacijos. Tuomet paaiškės, kad terorizmas visą laiką buvo grynai politinis instrumentas. Tada buvo ieškoma vienokių terorizmo ideologijų, dabar tiesiog naudojamos kitos ideologijos. Tačiau bandymas išspręsti šitą klausimą bombarduojant kokios nors „Islamo valstybės“ užimtas teritorijas ar kokius nors kitokius arabų teroristus niekaip problemos nesprendžia. Tai yra tiesiog bandymas nukreipti dėmesį nuo tikrųjų priežasčių.

- Šiame kontekste labai yra įdomūs pastebėjimai apie pačius teroro aktų vykdytojus. Kiekvieną kartą po eilinio sprogdinimo ar žmonių sutraiškymo automobiliais paaiškėja, kad teroristas yra puikiai policijai bei specialiosioms tarnyboms žinomas asmuo, kuris jau seniai buvo įtariamas teroristine veikla... Kaip paaiškinti tokį keistą fenomeną?

- Paaiškinčiau paprastai: nėra aiškiai ir nedviprasmiškai suformuluotos Europos Sąjungos politikos terorizmo atžvilgiu. Tačiau Briuselis turi suformuluotą politiką pernelyg trumpų ar kreivų agurkų klausimu, o štai terorizmo klausimu jokių dokumentų, kurie reguliuotų situaciją ir būtinybę veikti pagal tam tikrą vieningą schemą, Europoje kažkodėl nėra... Jau vien tik tai rodo, kad kreivų agurkų problema ES vis dar yra svarbesnė nei šis klausimas. Kalbėti apie tai, kad ES vadovai šito nesupranta, būtų juokinga. Aš ir anksčiau esu minėjęs, kad Europos Sąjungos projektas pasirodė tiek grėsmingas ir daugeliui netikėtai tapo gana efektyvus, kad jo sunaikinimu šiandien yra suinteresuota pernelyg daug išorės valstybių. Todėl natūralu, kad ES vadovaujantiems asmenims daroma didžiulė įtaka. Sprendimų priėmimas ne laiku arba apskritai tų sprendimų ignoravimas yra vienas geriausių bei patikimiausių būdų sunaikinti šitą daug kam pasaulyje trukdančią struktūrą.

- O tuo metu šią savaitę gana pastebimai pašlijo Jungtinių Valstijų ir Rusijos santykiai: amerikiečiai sugriežtino sankcijas, buvo keli kariniai incidentai Sirijoje ir net virš Baltijos jūros... Ar tokie dalykai vyksta spontaniškai? O gal tai yra apgalvoti Donaldo Trampo administracijos ar Vladimiro Putino veiksmai?

- Nemanau, kad tokį sudėtingą ir visiems svarbų reiškinį, kaip konfrontacijos didėjimas, galima paleisti spontaniškai. Jungtinės Valstijos yra valstybė, kurioje politinis konsultavimas yra labai aukšto lygio, ir galvoti, kad jie nesupranta, ką daro, buvo neatsakinga ir naivu. Galvoti, kad rusai nesupranta, ką daro, - lygiai taip pat. Aš manau, kad tiesiog šiame etape konfrontacijos augimas yra naudingas, nes jis skatina gynybos pramoninio komplekso gyvavimą ir pelnus, leidžia JAV vyriausybei motyvuotai skirti papildomus pinigus gynybos sistemai plėtoti, ir rezultatas bus gana greitai. Tos sustiprintos pajėgos tiesiog bus realizuojamos per „padarysime Ameriką vėl didžią“ politiką. O padaryti „Ameriką didžią“ be didžiausios pasaulyje gynybos struktūros yra neįmanoma. Lygiai kaip ir neįmanoma tos struktūros finansuoti be aiškaus motyvo. Taigi priešą mes jau turime...

- Be to, šią savaitę D.Trampas numetė nedviprasmišką užuominą, kad sutvarkys „brutalų Šiaurės Korėjos režimą“, kuris kalėjime numarino vieną turistą studentą, bandžiusį iš viešbučio pasiimti propagandinį plakatą...

- O jam nieko kito ir nelieka. Jeigu mes kalbame apie regioną, kuriame yra Pietų ir Šiaurės Korėjos, Kinija ir Japonija, tai kalbame apie Jungtinių Valstijų interesų zonos papilvę - pačią jautriausią vietą. Ir ramiai žiūrėti, kaip ten savo tvarką įvedinėja rusai su kinais, panaudodami tą mirusį vyruką iš Šiaurės Korėjos, - Amerika paprasčiausiai negali sau leisti tokios prabangos. Aš manau, kad D.Trampui tai buvo labai greitai paaiškinta. O kadangi jis dabar dėl gresiančios apkaltos turi išskirtinai smarkiai rūpintis savo įvaizdžio klausimais, tai, manau, D.Trampas dabar ir šoka pagal vadinamųjų JAV „vanagų“ muziką. Tai, ką mes matome santykiuose su Rusija, taip pat yra šio šokio rezultatas. Todėl net neabejoju, kad jis dorosis su Šiaurės Korėja...

- Užmeskime akį į Prancūzijos reikalus. Po tokios triuškinančios E.Makrono pergalės iš vyriausybės ten šią savaitę atsistatydino net trys ministrai, nors prezidentas paliko poste senąjį premjerą. Kas čia nutiko? Ministrai staiga ėmė netikėti E.Makrono deklaruojamomis permainomis ar tiesiog išsigando būsimų reformų?

- Aš manau, kad daugelis senojo ministrų kabineto narių buvo tiesiog nepajėgūs dėl savo ankstesnių ryšių bei įsipareigojimų, tarp jų ir asmeninių, dalyvauti didelių pokyčių politikoje. Tai yra metodas, kai E.Makronas leidžia gražiai pasitraukti senajai komandai tam, kad galėtų užsimoti rimtoms reformoms. Prancūzijos ekonominė situacija yra tokia katastrofiška, kad nieko ir toliau nedarant, belieka tik laukti didelės griūties. E.Makronas tikriausiai bandys kažką daryti. Čia, mano manymu, jis turi dvi galimas kryptis: arba stiprinti Europos integracinį vektorių, arba atsigręžti į nacionalinės valstybės poreikius, vis labiau darant įtaką buvusioms kolonijoms. Mes dar negalime atsakyti, kurį žaidimą bandys lošti E.Makronas. Taip yra su visais reformatoriais. Pavyzdžiui, V.Putinas, tik atėjęs į valdžią, net bandė įstoti į NATO ir mėgino maksimaliai išnaudoti santykių su ES ir JAV galimybes. Tačiau niekur nieko nepešęs jis metėsi link senosios didžiavalstybinės šovinistinės Rusijos politikos ir puolė visur ieškoti priešų. E.Makronui ar kitam reformas bandančiam daryti asmeniui taip pat kito kelio nėra - arba integracija, arba atgal link „didžiosios Prancūzijos“. Palaukime. Aš dar nesu garantuotas, kad jis apskritai turi kažkokį planą. Visos jo šnekos iki šiol buvo tik rinkimų tauškalai.

- Pažvelkime į keistai išsivysčiusį naują konfliktą Artimuosiuose Rytuose bei Kataro izoliaciją, kurią organizavo visas arabų pasaulis ir parėmė netgi JAV. Kas ten ko nepasidalijo?

- Esu įsitikinęs, kad situacija ten yra gana paprasta: Kataras kaltinamas tomis nuodėmėmis, kurias lygiai taip pat daro visos jį kaltinančios valstybės. Manyti, kad Kataras yra vienintelis, kuris remia terorizmą, yra be galo naivu, žinant tos pačios Saudo Arabijos ar net Jungtinių Arabų Emyratų nuodėmes šioje srityje. Taigi rasta patogi, nedidelė valstybėlė, kuri, be to, dar visiems trukdo varyti biznį... Ir dabar ta valstybėlė paversta pagrindiniu taikiniu „kovoje prieš terorizmą“, atsiliepiant į JAV reikalavimus. Tai yra tiesiog viešųjų ryšių akcija. Kita vertus, mes galime nežinoti tam tikro lobistinio kažkokios stambios finansinės grupuotės intereso, kuris galbūt viešai nematomas, bet kuris daro įtaką tiek JAV, tiek visų arabų politikai Kataro klausimu. Tam yra surasta oficiali priežastis ir „nuodėmė“. Apkaltinti Katarą „radikalų rėmimu“, kai visi aplinkui daro tą patį... Kita priežastis gali būti aiškinama senu posakiu: „Jeigu kur nors kas nors apie ką nors kalba, tai būk garantuotas, kad jis kalba apie pinigus...“. Nafta, auksas ir kiti gyvenimo malonumai...

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s