respublika.lt

Kas ir dėl ko naikino mūsų ekonomiką?

(0)
Publikuota: 2017 liepos 09 11:36:05, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Kas ir dėl ko naikino mūsų ekonomiką? EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinėje Asamblėjoje švedai užblokavo Lietuvos parlamentarų rezoliuciją, nukreiptą prieš Baltarusijos Astravo atominės elektrinės statybas. Švedus palaikė dar 20 šalių, o 29 šalys susilaikė. Kodėl Europoje niekas nebijo baltarusiško branduolinio reaktoriaus?

- Kas yra pasauliui baisiau: anglies produktų ir naftos deginimas ar atominė energetika? Kuris iš šių energijos išgavimo būdų yra švaresnis ir ekologiškai priimtinesnis? Antai sėdi koks senukas Vakarų Europoje ir šūkauja: po šimto metų jūs visi išnyksite dėl to, kad šiluminis efektas pavers žemę pragaru ir pradės lyti fosforo bei sieros rūgšties lietūs... Natūralu, kad kokie nors portugalų socialistai sau ramiai galvoja: gal tikrai ne toks jau baisus dalykas yra ta atominė energetika, palyginti su tuo, kad netrukus pradės lyti fosforu ir sieros rūgštimi. Tačiau šiuo atveju svarbiausia yra suvokti, kad bet kokie pasauliniai politiniai procesai visada yra veikiami žvalgybinėmis-lobistinėmis operacijomis. Lietuvių moralistai, sėdintys valdžioje, turi susikūrę sau idealaus pasaulio modeliuką, kuriame tokie dalykai nevyksta ir neegzistuoja. Čia reikia kalbėti vienodai tiek apie Vakarus, tiek apie Rytus - tą daro visi, kurie turi kažkokių interesų pasaulyje.

- Tai štai tas ir įdomiausia: kodėl mūsų Ignalinos AE europiečiams buvo „baisi ir nesaugi“, todėl ją reikėjo uždaryti, šantažuojant Lietuvą, kad priešingu atveju nepriims į ES, o štai baltarusiška analogiška jėgainė visiškai niekam netrukdo? Kuo paaiškinti tokius dvejopus standartus?

- Pirmiausia tai vyksta todėl, kad į mus yra žiūrima kaip į potencialų pas juos, t.y. Vakaruose, gaminamos elektros energijos naudotoją. Dėl tos pačios priežasties Lietuvoje kitados reikėjo sunaikinti laivus - dėl to šiandien lietuviškoje ir latviškoje pakrantėje riogso supjaustyti žvejybiniai laivai, kurie galėjo maitinti ir šeimas, ir bendruomenes. Lygiai taip pat Lietuvoje reikėjo sunaikinti nemažai konkurencingų pramonės įmonių. Todėl reikėjo sunaikinti ir Ignalinos AE, kuri galėjo tapti tam tikru energetiniu centru ir visam regionui teikti elektros energiją konkurencingomis kainomis. Kadangi dauguma mūsų politikų yra: a) pirkti ir dalyvauja svetimų valstybių bei verslo grupių finansinėse schemose, b) nebrendylos, kurie įsivaizduoja, jog politika yra kažkoks šventas užsiėmimas, kuriame viso to purvo - papirkinėjimų, lobizmo, diversinių-žvalgybinių operacijų - tiesiog nėra, c) tie, kuriems į viską nusispjaut, nes bet kurios pozicijos palaikymas reikalauja pastangų mąstyti ir už ją kovoti, o jie ten atėjo tik tam, kad ramiai sau gautų tuos kelis tūkstančius eurų atlyginimo ir vaidintų, kad užsiima politika... Klausimas čia yra tik vienas: arba Lietuva turi valdžioje žmones, kurie yra savo šalies šeimininkai ir yra pasiruošę kovoti už tai, kad mes būtume konkurencingi, gyventume gerai ir galėtume pastatyti į vietą visus kitus, arba tai yra į valdžią atsitiktinai pakliuvusių tarnų grupė, kuri tik ir laukia, ką jiems kažkas pasakys - nesvarbu, ar amerikonai, ar rusai, ar koks nors Tuskas, patapęs labai dideliu europiečiu... Aš manau, kad valdžioje turime mišinį štai tokio tipo žmogelių - tarnų, nupirktų žmonių, neatsakingų ir visiškai nepasiruošusių kovoti už mūsų interesus, neturinčių nei interesų, nei valstybės vizijos, nei strategijos. Todėl tai ir vyksta. Ir būtent todėl šitą publiką reikia mėžti iš valdžios kaip galima greičiau.

- Donaldas Trampas (Donald Trump) kaip tik atvyko į Lenkiją ir Briuselis jau pradėjo reikšti įvairius nuogąstavimus bei nerimą dėl šio vizito: kodėl jis pasirinko Lenkiją? Taigi, ko bijo Briuselis?

- Natūralu. D.Trampas pasirinko todėl, kad J.Kačynskis (J.Kaczynski) ir jo partija nuo pat pirmų D.Trampo pasireiškimų akimirkų ištikimai plaukė jo farvateryje. Ne tiek pati šalis, kiek partinė organizacija, kuri D.Trampą palaikė ir visus jo vykdomus veiksmus laiko politikos etalonu. Taigi, Briuselis suvokia, kad Lenkija yra pakankamai didelė, turinti valdžioje tik savo interesus puoselėjančią partiją, tačiau ignoruojančią visus kitus, todėl JAV čia gali įgauti tam tikrą placdarmą savo veiklai Europoje. Čia reikia turėti galvoje, kad yra dar kitos Rytų ir Vidurio Europos šalys, kurios staiga gali pajusti tam tikrą JAV paramą, - ir nereikia tapti prorusiškam, ir nepasiduodi Briuseliui... Čia turiu galvoje ir Čekiją, ir Slovakiją, ir Vengriją. Akivaizdu, jog formuojasi tam tikras naujosios vokiečių Romos imperijos skilimas, kai vienoje pusėje atsiranda visas Rytų Europos blokas, o kitoje - Vokietija, Prancūzija, Beniliuksas... Visiškai nieko naujo - senoji Romos imperija taip pat skilinėjo, kaip dabar skyla ES. Tai yra geopolitinis tektoninis lūžis, kuris Briuseliui kelia rimtą nerimą, ypač kai toks sunkiasvoris politikas kaip D.Trampas išlipa ES teritorijoje ir tuos lūžio procesus skatina. O D.Trampas juk su priemonėmis nesiskaito. Pačioje pradžioje, kol jis dar nebuvo šiek tiek apdaužytas ir aplaužytas, jis labai tiesiai kalbėjo, identifikuodamas save kaip pagrindinį ES priešininką. Jis netgi neslėpė savo nuostatų. Kitas dalykas - Lenkija yra uoliai vykdanti D.Trampo nurodymus NATO įsipareigojimų srityje, tad natūralu, kad šis bendradarbiavimas su JAV sustiprins lenkų pozicijas Europoje, o tai vėlgi Briuselyje daug kam atrodo gana pavojinga. Daugybė žmonių Europoje dabar skaito Rytų Europos prieš Antrąjį pasaulinį karą istoriją. Jie mato, kad Lenkija buvo ta valstybė, kuri ne tik Vilnių iš Lietuvos atėmė, - panašiai elgėsi ir čekų, ir slovakų, ir netgi vokiečių atžvilgiu. Tai buvo tokia nepamatuotų ambicijų valstybė, kurią paskui sėkmingai pasidalino vokiečiai su rusais. Tačiau tuometinis Lenkijos politikų elgesys, pradedant 1938-aisiais, dabartiniams europiečiams lygiai taip pat sukelia galvos skausmą, suvokiant, jog į valdžią Lenkijoje vėl atėjo nacionalistai, kurie gali ir dabar vykdyti analogišką politiką. Todėl klausimas, kaip su jais reikės susidoroti, ir vėl aktualus - gal ir vėl reikės pasidalinti? Taigi Briuselio kompanijai yra dėl ko pasukti galvą...

- G20 susitikimas Hamburge - labiausiai aptarinėjama tema, aišku, bus, apie ką D.Trampas bandys tartis su V.Putinu...

- Pagaliau jie puls vienas kitam į glėbį... To tikrai daug kas laukia su nekantrumu, nes gali būti, kad tai padės sumažinti dabar tvyrančias įtampas. Visi turi įvairių slaptų vilčių. Rusijai, kurios ekonomika šiandien, švelniai tariant, leidžia burbulus ir skęsta, tai galėtų padėti susitvarkyti su įvairaus lygmens sankcijomis tiek ES, tiek JAV. Europai tai galėtų pašalinti tam tikras grėsmes, kurias kelia Rusija, ir daug kas pamąsto, jog ir vėl galės sau ramiai nieko neveikti, nereikės investuoti į gynybą plius plačiau atsivers rusiškoji rinka. Amerikonai galvoja, kad tai jiems padės spręsti savo klausimus Sirijoje ir, žinoma, palengvins dorojimąsi su Šiaurės Korėja. Taigi, klausimų, kurie aktualūs visiems, ant derybų stalo guli galybė. Tikslas yra vienas: kad pasaulis ir vėl taptų ramia ančių bala, koks jis buvo prieš gerus 5-6 metus. Daugelio visiems aktualių procesų raktus savo kišenėje laiko būtent V.Putinas. Tai raktai nuo problemų sprendimo durų Ukrainoje, Sirijoje, Šiaurės Korėjoje...

- Kaip tik Šiaurės Korėjos problema šią savaitę dar labiau aktualizavosi, kai Kim Čen Unas paleido eilinę raketą į vandenyną ir apsiskelbė, kad jis jau gali pasiekti ir Amerikos krantus. Kaip į tai reaguos JAV? Kaip čia bus dorojamasi?

- Bet kam, besidominančiam politika, yra akivaizdu, jog juokingas berniukas išpūstais žandais Šiaurės Korėjoje ne šiaip sau dėl pramogos šaudo raketėles... Ir tai nėra joks jo bombikių bei raketėlių bandymas. Jis tiesiog vykdo bendrą suderintą politiką, kurios išrišimas turi ateiti šio G20 susitikimo metu. Jis siunčia tokį signalą: arba jūs, ponai, susitarkite su mano draugais, arba aš ir toliau šaudysiu savo raketėles, jus visus erzindamas tol, kol jūsų rinkėjams įvarysiu baimę, o man jūs nieko nepadarysite, nes turiu įtakingų draugų bei technologijas. Vadinasi, reikia susitarti su rusais ir kinais. Visi čia turi savo interesų. Kinai turi ekonominius interesus - leiskite mums investuoti į visus jūsų strateginius objektus, įsileiskite mūsų produkciją, nes mes dūstam, kadangi išsipūtėm ir padidinom atlyginimus, o jeigu jūs iš mūsų neperkat, tai mes negalėsime toliau gyventi taip gerai kaip dabar, todėl mums reikia visko, ką jūs turite. Kinai veržiasi investuoti visur, kur tik tai turi strateginės prasmės. Žaisdami šitą žaidimą, jie visa tai puikiai derina su rusais. Rusai sprendžia savo išgyvenimo klausimus - panaikinkit sankcijas, įsileiskit mus į naftos kainų reguliavimą. O tas berniukas Šiaurės Korėjoje yra tiesiog šito žaidimo dalis. Ar JAV privalo čia kažką daryti? Be abejo, tačiau kaip? Jie, žinoma, bandys visiškai izoliuoti Šiaurės Korėją ekonomiškai. Bet jeigu žmogus įpratęs per dieną suvalgyti vos po saują ryžių ir taip išgyventi, tai iš tos saujos nuėmus 2-3 ryžius, nieko ypatingo neatsitiks.

- Įdomus tyrimas šią savaitę paskelbtas Didžiojoje Britanijoje. Iš jo matyti, kad visą vahabizmą ir ekstremizmą britų salose ypač uoliai finansuoja Saudo Arabija, kuri visa tai, žinoma, neigia. Kokie gali būti arabų šeichų interesai Europoje?

- Mes, europiečiai, daugybę metų nesugebame įvertinti ideologijos svarbos kitų kultūrų gyvenime. Lygiai ta pati klaida yra daroma ir kalbant apie Rusiją. Europiečiai galvoja, kad tiek arabai, tiek rusai yra lygiai tokie patys kaip ir mes, tik kiek skirtingai nuo mūsų rengiasi ir kažką kito valgo. Deja, ne. Tiek rusams ideologija turi išskirtinę svarbą ir galimybę jausti savo valstybę „didžią“ bei laikančią visus kitus už gerklės, tiek arabams skleisti savo islamą ir jausti, jog jų religinis požiūris į pasaulį ima dominuoti bei gali daryti įtakas taip pat ir Europos visuomenėms. Jie yra kitokie. Jie nėra tie patys vokiečiai ar amerikiečiai, tik vaikščiojantys ne su džinsais, o apsisiautę marškomis. Jie kokybiškai yra kitokie. Sauditai, turintys pinigų, daro žingsnius, kurie jiems padėtų gyventi geresnėje kokybėje aname pasaulyje. Čia tik mes galvojame, kad pasaulis yra čia, - labai nedaug kas tiki, kad nukeliavus į aną pasaulį ten mūsų kažkas laukia. O sauditai mąsto būtent taip, tai yra jų realybė ir ignoruoti tai reiškia sukurti pavojų, kuriame mes ir gyvename. Ignoruodami sauditų ideologiją sulauksime, jog dar po 30-50 metų Europoje visos moterys bus įkištos į maišus ir pro kryželiu siuvinėtą langelį žiūrės į pasaulį. Nusikalstama ignorancija yra pagrindinė problema - europiečiai nesuvokia, jog psichologija politikoje šiandien yra kur kas svarbesnis aspektas negu ekonomika. Mes turime kultūrų konfliktą - ta kita kultūra gyvena ne šiame pasaulyje, o anapus. Jų anapus laukia 70 nekaltų mergelių, o tavęs ir manęs - ne...


Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s