respublika.lt

Kaip atsirūgsta tautų kiršinimo politika

(0)
Publikuota: 2017 lapkričio 18 12:40:22, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
KLAUSIMAS. Lenkai paminėjo savo nepriklausomybę. Eitynėse išdidžiai nešė plakatą „Vilnių ir Lvovą prisimenam“, o mūsų valdžia niekaip nesureagavo. Vadinasi, tyliai pritariame tokioms lenkų pretenzijoms? „Twitter“ nuotr.

Svarbiausius pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 


- Šią savaitę kaip tik sueina terminas, kai Vokietijoje arba turi būti susitarta dėl koalicinės Vyriausybės tarp Angelos Merkel krikdemų, liberalų ir žaliųjų, arba skelbiami nauji rinkimai. Kodėl taip ilgai vyksta derybos ir nepavyksta suformuoti valdžios?

- Pasidžiaukime bent tuo, kad iškart po Vokietijos rinkimų labai tiksliai įvertinome situaciją - pergalės taip ir nėra... Tiesiog Angela Merkel laimėjo rinkimus, bet jokios politinės pergalės nepasiekė, nes tokia „pergalė“ neleidžia realizuoti jokių sumanymų. Kita vertus, tai yra labai aiškus A.Merkel politikos „pabėgėlių“ klausimu įvertinimas. Visuomenė tuomet pasisakė gana aiškiai, o šiuo atveju dar aiškiau jau nebūna: ji, žinoma, pateko į parlamentą, tačiau valdžios neturi... Na, ką gi - aišku, naujų rinkimų niekas nenori ir tik todėl jiems pavyks suformuoti Vyriausybę, tačiau ši situacija privers siekti daugiau kompromisų. Nesakau, kad tai yra ekonominė krizė - Europa ir Vokietija visai neblogai tvarkosi su tuo, bet kalbėti galima apie visos Europos politinę krizę. Pagrindinių europinės politikos krypčių ir gairių nebuvimas, t.y. pagrindinių linijų strategijos nebuvimas, ir sukuria šiuo atveju tokį rezultatą. Aš kalbu ne apie Vokietijos, o apie visos Europos strategijos nebuvimą, kai kiekvienas vadukas gali užsakinėti savo muziką. Todėl tokie ir rezultatai.

- Tuo metu kaimynai lenkai audringai paminėjo savo nepriklausomybę. Ta proga 60 tūkstančių žmonių eitynėse išdidžiai nešė plakatą „Vilnių ir Lvovą prisimenam“, o vietos valdžia tam akivaizdžiai pritarė, nes neišsakė jokios kritikos taip reiškiamoms teritorinėms pretenzijoms. Kur kas liūdniau, kad ir mūsų valdžia niekaip nesureagavo. Vadinasi, tyliai pritariame tokioms lenkų pretenzijoms?

- Mes turime valdžioje žmones, kurie save prezentavo kaip didelius tautinių Lietuvos vertybių gerbėjus bei mylėtojus, piliakalnių statytojus ir nacionalinių kostiumų kūrėjus... Turime žmones, kurie apgavo visuomenę, siūlydami jai balsuoti už save, kaip už žmones, ginančius tautines vertybes. Tačiau politikoje, kaip matome, jie yra visiškas nulis, nepaisant S.Skvernelio lakstymo pas Kačinskį... Ką visa tai reiškia ir kaip mums elgtis? Tai reiškia, kad šiuo momentu mes turime išlaukti, kol padėtis Lenkijoje keisis, nes ši Kačinskio kuriama bakchanalija nėra labai ilgalaikė... Išlaukti, nesugadindami santykių su sveikai mąstančia Lenkijos visuomene, inteligentija ir su dabartine Lenkijos opozicija valdžioje esantiems veikėjams. Be to, mes turime labai rimtai intensyvinti savo santykius su Ukraina. Mes turime rasti Ukrainai kitą derybininką greta Lietuvos, suvokiant, kad lenkai šiuo metu tampa ne Ukrainos gelbėtojais, o visiškai atvirkščiai. Konfliktas, kuris yra įsiplieskęs tarp Ukrainos ir Lenkijos, padeda Kačinskiui demonstruoti, kad jis gina Lenkijos nacionalines vertybes nuo jūros iki jūros, o konflikte skęstančiai Ukrainai tai yra visiškai nenaudinga. Taigi Lietuva turi intensyvinti savo politiką pagalbos Ukrainai kryptimi, ieškodama greta savęs dar vieno labai galingo advokato.

- Kaip tik toks „advokatas“ siūlosi pats... Rusijos prezidentas V.Putinas šią savaitę pareiškė, jog susitiks su Donbaso ir Luhansko separatistų vadais bei tarpininkaus, kad būtų pasikeista karo belaisviais... Be to, Rusija jau siūlėsi ir į Jungtinių Tautų pajėgas, kurios esą turėtų atskirti kovojančias puses. Kokiai publikai skirta visa ši komedija?

- Čia yra eilinis bandymas sujaukti primityviems europiečiams smegenėles... V.Putinas puikiai suvokia, kad Europoje po tokių pareiškimų atsiras gana daug žmonių, kurie sakys: „O, koks geras žmogus, jis gi iš tikrųjų nori taikos, tai kodėl jo pasiūlymų nepriima?“ O tai, kad jis ir yra tas veikėjas, kuris sukūrė konfliktą, išžudė dešimtis tūkstančių žmonių, o dabar vaidina „gelbėtoją“ bei didįjį „taikdarį“, daugeliui primityvių ir naivių Europos politikų yra nė motais... Taigi V.Putinas čia lošia nepralošiamą žaidimą. Jis nesitaiko į visus, jis nesitaiko į protingus ir kritiškai mąstančius. Jis taikosi į tuos, kuriems toks jo žaidimas atrodo logiškas ir priimtinas. O tokių gali susidaryti apie 60 procentų. Juk ne be reikalo sakoma: „kvailiai, jų vardas - milijonas...“

- Šią savaitę visoje Europoje tarsi buvo smarkiai „praregėta“ - štai ir britai pareiškė, kad rusai kišosi į „Brexit“ procesą, ispanai pastebėjo, kad rusai lindo ir į Katalonijos reikalus, o Europos Komisija nusprendė kovoti su rusų skleidžiamomis „melagingomis naujienomis“. Rusų URM dabar atsišaudo kiekvieną dieną - ne, ne, mes nieko nedarėme...

- Pasakykime taip: Rusija kovoja konflikte su NATO ir visa Europa, todėl ji tiesiog negalėjo neišnaudoti tokių smūgių galimybės. Nei Katalonijos atveju, nei „Brexit“ atveju jie tiesiog negalėjo nepanaudoti savo turimų informacinio karo išteklių. Problema yra kita - jie neapskaičiavo, kad anksčiau ar vėliau visi šie reikalai išlįs į paviršių, o tai sukurs labai negatyvias reakcijas jų atžvilgiu. Na, pažiūrėkime, kas yra Britanija ir Ispanija. Tai dvi seniausios imperinės valstybės, buvusios nuolatiniame konflikte dėl kolonijų ir įtakų, o dabar abiem rusai užmynė ant nuospaudos... Jeigu kas nors tiki, kad V.Putinas yra JAV „gosdepo“ agentas, tai čia yra kuo puikiausias to įrodymas, nes blogesnio rezultato, kurį davė toks rusų elgesys, nebuvo galima ir tikėtis. Žinoma, jie garantuotai dalyvavo tuose žaidimuose. Pamąstykime tiesiog logiškai: jeigu tu esi pasigaminęs informacinio karo mechanizmą, tai natūralu, kad pats jos buvimas greta visų spec. tarnybų savaime suponuoja, kad tai bus naudojama. Kam tuomet visa tai kurti? Kaip sakydavo mano senelis: „Net neužtaisytas šautuvas vieną kartą per metus iššauna...“ Tai štai šis šautuvėlis iššovė, tačiau pataikė tiesiai į koją ir rezultatas yra negatyvus. Rusai visą laiką buvo neblogi taktikai. Ypač kai reikia eiti į grumtynes vyras prieš vyrą, dar nuo Suvorovo laikų buvo sakoma: „durtuvas gudruolis, o kulka kvaila...“ Tai durtuvo atstumu jie veikia puikiai, bet kai reikia suvokti ilgalaikius rezultatus, iškart paaiškėja, kad jie nuolat daro fundamentalias klaidas. Ir ką jie tuo laimėjo? Tik tai, kad konfliktas gilės, o Rusija bus metama lauk iš visų stambesnių europinių žaidimų. Akivaizdus rezultatas yra netgi sporte - rusus gali visiškai išmesti iš olimpiados, o tai yra pats tikriausias jų visos politikos vertinimas. Puikiausias pavyzdys: rusai visada galvojo, kad jie už visus protingesni ir niekas nepamatys, kad jie sukeitė šlapimo mėginius. Taip yra visur. Taip, kaip jie nuolat klastoja dopingo kontrolės testus, taip jie patys patikėjo savo propaganda, kad visi europiečiai yra puskvailiai ir niekas nesuvoks, kad rusų nusamdyti veikėjai rašinėja žinutes internete ir kiršina europiečius vienus prieš kitus. O dabar pyktis prieš juos bus ištransliuotas kur kas intensyviau negu tie tūkstančiai žinučių, kuriomis rusai bandė drumsti vandenį...

- Tačiau tuo pat metu V.Putinas ieško sąjungininkų. Šią savaitę stebėjome Turkijos premjero R.T.Erdogano vizitą į Sočį, kur keturias valandas buvo apie kažką šnekamasi ir gražiai draugaujama... Ar tai reiškia, kad Rusijai pavyko atskelti vieną NATO narį ir patraukti jį savo pusėn?


- Šis žaidimas buvo matomas pastaruosius 7-8 mėnesius. Vos tik buvo užgesintas perversmas Turkijoje, R.T.Erdoganas, tapęs aiškiu autsaideriu Vakarų politikos atžvilgiu, pradėjo ieškoti sąlyčio taškų su Rusija. Tačiau jie toli gražu ne visais klausimais gali susitarti. Imkime kad ir Krymo klausimą. R.T.Erdoganas negali sau leisti pasakyti, kad Krymas yra rusiškas, ir ignoruoti ten gyvenančių tiurkų genčių, kurios buvo nuskriaustos ir išmetamos iš savo namų. Taigi net toks elementarus V.Putino taktinis žingsnelis politikoje jam neleidžia iki galo susitarti su R.T.Erdoganu visais norimais klausimais.

- Donaldas Trampas baigė savo vojažą po Aziją. Ar galėtume akcentuoti kokius nors jo pasiektus šio vizito rezultatus?

- Jis išmoko pasisveikinti sukryžiavęs rankas... Tai yra labai tikslus jo vizito rezultatų įvertinimas. Bet sakykime taip: tai buvo vojažas, kuriant stambią azijinę koaliciją prieš Šiaurės Korėją. Negalima sakyti, kad visa tai liko be rezultato, nes šiaurės korėjiečiai, t.y. dar vienas Putino pitbulis, bando labai stipriai minti ant kojų visiems kaimynams. Ir Japonijai, ir Pietų Korėjai, ir net Kinijai, kurios tyliai skverbimosi politikai į pagrindines pasaulines rinkas ši situacija trukdo, ir Vietnamui, ir net Filipinams - visiems šitas V.Putino Šiaurės Korėjos siundymas trukdo, nes rytiečiai visada tyliu ramiu būdu sprendžia savo klausimėlius. Štai šioje plotmėje, aš manau D.Trampas gavo palaikymą...

- ...Ir Šiaurės Korėjoje buvo nubaustas mirties bausme.


- Na taip. Bet čia lygiai tas pats, kas jam gauti medalį... Aš negaliu pasakyti, kad jis suformavo veiksmingą koaliciją, bet jis gavo gana daug supratimo ir, be to, šiek tiek pakoregavo savo santykius Filipinuose. Visur kitur jam buvo ir taip neblogai...

- Bet dar grįžkime į Europą, kur ekonomikos eurokomisaras sugalvojo būdą, kaip kovoti su mokesčių vengėjais. Jeigu visi pritars, tai nuo šiol bus liepta visiems mokesčių konsultantams, teisininkams ar bankininkams visus savo pasiūlymus klientams mokesčių srityje pirmiausia registruoti Europos Komisijoje. Ar toks kovos su „mokesčių vampyrais“ būdas gali būti veiksmingas?


- Kadangi mes seniai kaltiname europinę valdžią maoizmu ir kitomis komunistinėmis nuodėmėmis, tai toks štai problemos sprendimo būdas yra paimtas grynai iš seno komunistinio arsenalo... Kai negalima netgi konsultuoti be valdžios žinios. Užuot pirmiausia susitvarkę įstatymų bazę, komisarai bando kovoti su tais, kurie randa tos bazės spragas... Tai ką čia kalbėti apie demokratiją, žodžio ir minties laisvę... Ką gi, žinoma, ES 500 milijonų gyventojų rinka yra maloni ir įdomi, bet yra pasaulyje ir kitų rinkų. Taigi, bandant šitaip veržti veržles, bus rimtas kapitalo nutekėjimas. Tuomet visi tie BVP augimai nuo 3 iki 6 proc., kuriais dabar giriasi Europa, pasibaigs. O pinigai gražia srove tekės į Azijos valstybes, kurios kuo puikiausiai ir dabar kuria alternatyvias milžiniškas rinkas.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s