respublika.lt

Galimi „Brexit“ proceso scenarijai

(0)
Publikuota: 2019 sausio 17 10:00:11, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 9 nuotr.
Teresos Mei sandoris buvo atmestas, tai istorinis pralaimėjimas ir didelė nesėkmė premjerei, „kuri daugiau kaip dvejus metus derėjosi su ES“. EPA-Eltos nuotr.

Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmams atmetus „Brexit“ susitarimą, ES vyriausiasis derybininkas Mišelis Barnjė (Michel Barnier) įspėjo dėl chaotiško šalies išstojimo iš Bendrijos. O pačioje Britanijoje vyrauja itin prieštaringos nuotaikos.

 

„Brexit“ be sutarties rizika yra „kaip niekad didelė“, vakar pareiškė M.Barnjė Europos Parlamente Strasbūre. Likus dešimčiai savaičių iki planuojamo Didžiosios Britanijos išstojimo, ES, anot jo, turi „paspartinti“ pasirengimą netvarkingam „Brexit“.

Britų parlamentas užvakar aiškia balsų dauguma atmetė su ES išsiderėtą „Brexit“ susitarimą. Prieš sutartį balsavo 432 parlamentarai, 202 buvo „už“.

ES „labai apgailestauja“ dėl tokio sprendimo, sakė M.Barnjė, kuris su britais daugiau kaip 17 mėnesių derėjosi dėl išstojimo sutarties. Tai esą yra „geras susitarimas“, suteikiantis saugumą piliečiams ir ekonomikai, tačiau, žinoma, ir kompromisas, akcentavo derybininkas.

Vakar M.Barnjė iškart atmetė Didžiosios Britanijos reikalavimus apriboti ginčytino sprendimo netaikyti pasienio kontrolės tarp britų Šiaurės Airijos provincijos ir ES narės Airijos terminą. „Stabilumą užtikrinantis mechanizmas (backstop) turi būti stabilumą užtikrinantis mechanizmas, jis turi būti patikimas“, - kalbėjo M.Barnjė. Tik taip esą galima garantuoti Didžiojo penktadienio susitarimo, kuris 1998 metais užbaigė kruviną Šiaurės Airijos konfliktą, galiojimą.

O Didžiosios Britanijos pramonės konfederacijos (CBI) lyderis Džonas Alenas (John Allan) teigia, kad vyriausybė sutinka, jog šalis atsidūrė „naujoje eroje“ po to, kai buvo atmestas „Brexit“ sutarties pasiūlymas. CBI prezidentas taip kalbėjo po susitikimo su kancleriu Filipu Hamondu (Philip Hammond). Jis buvo įsitikinęs, jog vyriausybė atidės „Brexit“, kad išvengtų pasitraukimo iš ES be susitarimo. Dž.Aleno teigimu, „nebuvo visiškai aišku“, kad vyriausybė galėtų išvengti tokio scenarijaus, bet jis po pokalbio suprato, jog kitą savaitę parlamente bus žingsnių, kurie leistų atidėti Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš Bendrijos kovo 29 dieną.

Beje, pasak investicijų banko „Goldman Sachs“, antradienio vakaro parlamento sprendimas atmesti premjerės „Brexit“ planą padidino „švelnesnio“ „Brexit“ tikimybę, galimybę palaikyti glaudesnius ryšius su Europos Sąjunga ir netgi šansus, kad pasitraukimo gali būti atsisakyta. Tokios viltys kol kas padeda išvengti ir svaro sterlingo kurso griūties.

O Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas vakar užsiminė, kad Didžioji Britanija turėtų likti Bendrijoje. „Jei susitarimas yra neįmanomas ir niekas nenori „jokio susitarimo“, tada kas pagaliau išdrįs pasakyti, koks yra vienintelis teigiamas sprendimas?“ - tviteryje rašė D.Tuskas. Pasak jo, vienintelis teigiamas sprendimas - Didžiajai Britanijai likti ES.

Po istorinio balsavimo opozicijos lyderis Džeremis Korbeinas (Jeremy Corbyn) vakar paprašė balsuoti dėl nepasitikėjimo premjere. Šį balsavimą Teresos Mei vyriausybė vakar vakare laimėjo.


Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, ekonomistas Valdemaras Katkus:


- Pirmiausia, išskirčiau tris didžiausias veikiančias grupes, darančias įtaką visam „Brexit“ procesui. Pirmoji grupė - tai opozicinės leiboristų partijos lyderio Džeremio Korbeino grupuotė, kuriai pats „Brexit“ tėra antrinė problema. Leiboristai nori pasinaudoti „Brexit“ nesėkme, sukelti naujus parlamento rinkimus ir tokiu būdu ateiti į valdžią, teigiant, kad „mes viską išspręsime labai gerai...“ Kitaip sakant, jiems „Brexit“ procesas tėra valdžios perėmimo įrankis. Antroji grupė - tai patys tikriausi „Brexit“ šalininkai, siekiantys, kad Didžioji Britanija iš ES pasitrauktų be jokios sutarties. Trečioji grupė - tai antrojo referendumo šalininkai, kurie teigia, jog žmonės dabar daug daugiau žino apie pasitraukimo pasekmes, vadinasi, Britanijos piliečiams turi būti suteikta galimybė tarti paskutinį žodį.

Žinoma, daug diskutuojama apie galimus scenarijus. Daugiausia nerimo kelia tas „kietasis“ scenarijus, jeigu britai pasitrauktų be jokios sutarties. Tokiu atveju bus atstatoma „kieta“ siena tarp Didžiosios Britanijos ir Europos kontinento, o taip pat vienintelė sausumos siena tarp Šiaurės Airijos, priklausančios Britanijai, ir Airijos Respublikos. Ką tai reiškia?

Paimkime kad ir vaistų pavyzdį. Kiekvieną mėnesį į ES į britų salas importuojama 37 mln. pakuočių įvairiausių vaistų. Jeigu importas nutrūktų, tai Britanijos sveikatos apsaugos sistema, ligoninės ir vaistinės pajustų milžinišką vaistų deficitą, todėl ne be reikalo jie šito bijo. Airija lygiai taip pat to bijo, nes per Britaniją importuojama apie 60-70 proc. airiams reikalingų vaistų. Čia galime pridėti dar ir Britanijos muitininkus, kurie teigia, jog atsiradus „kietai“ sienai, kiekvieno sunkvežimio su priekaba patikrinimas gali užtrukti iki 8 valandų... Vadinasi, gresia didžiuliai transporto kamščiai pasienyje ir sutrikimai, ką jau kalbėti apie jų vežamus greitai gendančius maisto produktus - mėsą, pieną ir t.t.

Kita vertus, čia pat kyla klausimas ir dėl Didžiosios Britanijos teritorinio vientisumo, nes škotai sako: jeigu bus išeinama be sutarties, mes skelbsime antrąjį referendumą ir pasiliksime ES kaip nepriklausoma valstybė...

Pažvelkime ir į antrojo referendumo scenarijų. Minėtas Dž.Korbeinas yra seno kirpimo leninistas-marksistas, kuris asmeniškai įsitikinęs, kad kuo yra blogesnė ekonominė padėtis Britanijoje, tuo didesnė galimybė čia pastatyti socializmą... Tiesa, daugelis leiboristų mąsto kitaip: šiandien 61 leiboristų parlamentinės frakcijos narys pasirašė pareiškimą, kad jie nori antrojo referendumo dėl „Brexit“, nes Dž.Korbeino planas niekur neveda.

Trečiasis scenarijus yra toks, kad abipusiu susitarimu tarp ES ir Britanijos „Brexit“ procesas bus atidėtas mažiausiai trims mėnesiams. Per tą laiką galvojama, kad bus įmanoma perdaryti dabartinį susitarimo su ES variantą į tokį, kuris būtų priimtinas didesnei daliai britų parlamentarų. Tą patį patvirtino ir svaro sterlingo kurso sustiprėjimas euro atžvilgiu, kadangi Anglijos centrinio banko vadovas pareiškė, kad dabartinio „Brexit“ plano atmetimą investuotojai priėmė teigiamai, manydami, jog sumažėjo Britanijos pasitraukimo be sutarties galimybė. Tikimasi, kad „Brexit“ bus atidėtas vėlesniam laikotarpiui. Visi dabar orientuojasi į šį scenarijų.

Jeigu tikėti Lietuvos finansų ministru Viliumi Šapoka, tai mūsų šalis dėl „Brexit“ šiais metais gali netekti 266 mln. eurų. Taip pat didelis klausimas kyla ir dėl Britanijoje dirbančių mūsiškių. Jeigu britai traukiasi be sutarties, tai visi europiečiai, kurių ten yra 3 mln. 600 tūkst., tampa visiškai priklausomi nuo britų vyriausybės valios - ar jiems išduos leidimus dirbti ir gyventi šalyje, ar ne. Jeigu išeina su sutartimi, tai visi europiečiai tikrai bus apsaugoti. Tik priminsiu, kad britų vyriausybė jau dabar įvedė atlyginimų slenkstį, kuris itin aktualus mūsiškiams. Britai pasakė, kad visi tie, kurie uždirba mažiau nei 2800 eurų per mėnesį, Britanijai yra nereikalingi. Tai reiškia, kad po „Brexit“ jie priims tik aukštą pridėtinę vertę kuriančius darbuotojus, o nekvalifikuotos darbo jėgos jiems nereikia.

Dabar reikia palaukti pirmadienio ir pasižiūrėti, kaip atrodo tas vyriausybės planas B. O šiandien (vakar - aut. past.) vėlai vakare sužinosime, ar britų vyriausybė išsilaikys. Čia slypi įdomus paradoksas: visi, kurie balsavo prieš šį T.Mei planą - tiek konservatoriai, tiek unionistai - pasakė, kad vyriausybę rems. Konservatoriai kaip košmaro bijo, kad Dž.Korbeinas nepradėtų statyti socializmo Britanijoje, nes pirmalaikių rinkimų atveju leiboristai, žinoma, susirinktų daugumą. Įdomiausia, kad prieš T.Mei susitarimą balsavo netgi tie, kurie nori pasilikti ES, t.y. leiboristai, nes tikisi surengti antrą referendumą. Taigi sutapo tiek kraštutinių „Brexit“ šalininkų, tiek ir kraštutinių euroentuziastų interesai: vieni galvojo, kad išeis be sutarties, o kiti - kad surengs antrą referendumą. Bet vyriausybę kol kas remia visi...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s