respublika.lt
 

Fantazijos globalaus konflikto fone (35)

2018 vasario mėn. 10 d. 17:00:22
Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius bei reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

×
nuotr. 1 nuotr.
SMŪGIAI. Amerikiečiai bombardavo Sirijos pajėgas - tai besitęsiančio globalaus konflikto, į kurį įsivėlė ir Lietuva, dalis. EPA-Eltos nuotr.

 

- Šviežiausia naujiena, kad amerikiečiai Sirijoje subombardavo vyriausybines pajėgas ir užmušė apie 100 Bašaro al-Asado kovotojų, tikriausiai verčia nerimauti, nes mes puikiai prisimename, jog didžiausia velniava visada pasaulyje prasideda prieš kokias nors olimpiadas... Ką reiškia ši amerikiečių žinutė ir kokio Rusijos atsako čia galima tikėtis?

- Toks akivaizdus ir demonstratyvus veiksmas būtinai reikalauja ne mažiau demonstratyvaus atsako. Kadangi šis karas vyksta ne dykumoje, o pirmiausia silikoninėje erdvėje, t.y. iš esmės žmonių sąmonėje bei internetiniuose kanaluose, todėl reikia prisiminti, jog Rusija veržiasi į savo naują statusą. Todėl toks demonstratyvus Sirijos pajėgų sunaikinimas reiškia teiginį, kad jūs su savo B.al-Asado kariauna esate nieko verti... Tie, kurie galvoja, jog Sirijos konfliktas yra tik dujotiekio ar naftotiekio klausimas, jie nesuvokia, jog šiandieninėse pasaulio dalybose tie reklaminiai komponentai sveria kur kas daugiau, nei visi naftotiekiai kartu paėmus. Taigi, atsakymas garantuotai bus. Žinoma, rusai viešai komentuoti nemėgsta ir nedrįsta, bet jų neseniai numuštas karinis lėktuvas Su-25 yra taip pat vienas iš požymių, jog aktyvavosi Jungtinės Valstijos. Nesvarbu, ar jis numuštas panaudojant kokias nors senovines patrankėles, ar kažkam perpardavus rusiškąją „Strela“ raketą - esmė, kad tai taip pat buvo labai demonstratyvi ataka. Todėl atsakas tikrai bus.

- Galbūt tokiu atsaku galime laikyti rusiškųjų „iskanderų“ dislokavimą Karaliaučiaus krašte, apie ką buvo paskelbta šią savaitę? Vargu ar mes galime sieti šiuos du įvykius, tačiau iš bendro globalaus konflikto fono šis faktas neiškrenta?

- Žinoma, tai nėra atsakas į Sirijos situaciją - greičiau tai atsakas į bendrą konflikto vystymąsi. Tol, kol tie „iskanderai“ nešaudo, tai mums nėra jokio skirtumo, ar jie ten yra, ar ne. Tai yra rusų problema: juos reikia aptarnauti ir prižiūrėti. Be to, ne tik mes esame taikinys - šitie „iskanderai“ taip pat yra taikinys. Rusai puikiai turi suprasti, kad kiekvienas kovinis komponentas yra lazda su dviem galais... Kitaip sakant, tų „iskanderų“ buvimas visas Karaliaučiaus krašte dislokuotas pajėgas paverčia papildomu taikiniu.

- Tačiau mes neturime kuo į juos taikytis... „Iskanderai“ skrenda 500 km perimetru, lenkai bent jau turi priešraketinės gynybos sistemas. O ką turime mes?

- Na, nesakyk, mes Lietuvoje turime dislokuotus dviejų labai karingų moteriškių liežuvius... Kalbant apie mūsų pajėgas, reikia akcentuoti, jog turime tokių fantastų komandą, kuri įsivaizduoja, jog nusipirkę iš vokiečių kelias apynaujes mašinėles ir kelias haubicas, jie yra labai dideli kariauninkai... Vykstančio globalaus konflikto ypatumų nesuvokimas Lietuvoje yra tiesiog katastrofiškas. Po to, kai vokiečiai demonstratyviai atsisako didinti savo gynybos biudžetą ir atiduoda pagrindines pozicijas naujoje savo vyriausybėje socialdemokratams, šios lietuviškos fantazijos tampa dar labiau apgailėtinomis...

- Vokietijos temos tikrai negalime pamiršti: šią savaitę jie pagaliau susitarė formuoti vyriausybę iš Angelos Merkel krikdemų ir Martino Šulco (Martin Schulz) socdemų. Kokių permainų gali tikėtis Europa ir pasaulis iš tokios valdžios vykstančio konflikto fone?

- Kitaip, kaip Angelos Merkel visišku krachu to nepavadinsi. Iš esmės, A.Merkel atidavė viską tam, kad ir toliau liktų kanclere. Kas gi yra tas „viskas“? Užsienio reikalų ministro postas atiduotas M.Šulcui, vidaus reikalų ministro postas taip pat paaukotas, kaip ir finansų ministro postas. Ką veikti su gynybos ministro postu valstybei, kuri pagal vokiečių Konstituciją negali naudoti savo karinių pajėgų svetimoje teritorijoje? O ką daryti su tokiu gynybos ministro postu vokiečių sąjungininkėms, įskaitant ir tas plepias moterėles, kurios įsivaizduoja, kad jas dabar ims ir išgelbės geroji Angela Merkel? Taigi, situacija Vokietijoje pagal šiandieninę schemą yra visiškai ne krikščionių-demokratų naudai. Kita vertus, dar niekas nėra garantuota, nes nė viena iš partijų kol kas savo suvažiavimuose nepatvirtino duotojo sprendimo, o tai reiškia, kad galima sulaukti dar įvairių fokusų.

- Kitaip tariant, reali koalicijos ateitis yra jų partijų eilinių narių rankose?

- Joks save gerbiantis krikščionis-demokratas negalėtų sutikti su tokiu vos vienam žmogui, t.y. M.Šulcui skirtu sprendimu, o joks save gerbiantis socialdemokratas negali su tuo sutikti, nes eilinio rinkėjo akyse ne jie bus potencialių sėkmių ir pergalių nešėjai, o A.Merkel. Štai ir visa logika. Todėl jų suvažiavimuose turėtų būti karšta.

- Šią savaitę stebėjome staigų akcijų kainų kritimą pasaulinėse rinkose, o griūtis prasidėjo Jungtinėse Valstijose kaip ir 2007-2009 m. krizės laikais. Šiuo metu situacija stabilizavosi, bet dėl to tik įdomiau: dėl kokių priežasčių atsiranda tokie staigūs pokyčiai rinkose? Spekuliantų fokusai?

- Aš taip pat galiu tik spekuliuoti, bet akivaizdu, jog nebuvo jokios rimtos politinės ar ekonominės priežasties tokiai akcijų biržų griūčiai. Galiu vertinti šią situaciją fundamentalios analizės požiūriu. Kaip visa tai atrodo po kilimu, aš nežinau, bet man nuojauta kužda, kad tai yra tam tikrų kartelinių susitarimų bei žaidimų rezultatas. Kas juos galėjo sužaisti? Kiek esu matęs, tai paprastai tokius žaidimus žaidžia tie, kurie investuoja didelius pinigus į politiką. Aš du kartus mačiau, kaip tokį lošimą sulošė Džordžas Sorošas (George Soros), akimirksniu išvesdamas visas investicijas į politinį lauką. Na, pavyzdžiui, kažkas juk apmokėjo dviejų milijardų Donaldo Trampo (Donald Trump) įmonių skolą valstybei ir sudarė sąlygas jam dalyvauti JAV prezidento rinkimuose, o tuo labiau juos laimėti. Žinoma, tai galima pavadinti spekuliacijomis ir aš pats nesiimu tvirtinti, kad yra būtent taip. Bet esu tikras, jog politiniame lauke tokiai griūčiai priežasčių nebuvo. Vadinasi, visa tai, kas nuo šio lauko lieka, ir yra teisybė.

- Finansiniai karai vyksta ne vien akcijų biržose. Štai šią savaitę „Goldman Sachs“ bankas pareiškė, jog visų kriptovaliutų vertė bus lygi nuliui. Bitkoinų burbulas tarsi tai patvirtina - jų vertė kasdien krenta. Ar tai požymiai, kad bankai rimtai pakilo į kovą prieš kriptovaliutas?


- Visa tai, kas yra nekontroliuojama, yra pavojinga. Tas pats „Goldman Sachs“ dar visai neseniai supirkinėjo tuos bitkoinus didžiuliais kiekiais ir tikrai ne be jų pagalbos bitkoino kursas šovė į viršų. Po to bankininkai viską pardavė ir dabar numušinėja jų kainą, nes jiems įdomus yra antras spekuliacijų ratas. Dabar jie šaukia, kad tuoj visi bitkoinai sunyks, o jūs, kas dar galite, gelbėkitės. Matote, kokie mes esame geri - perspėjame jus iš anksto. Tada Adelė, Pranas ir Anzelmas parduos visus savo turimus bitkoinus, o miklūs vyrukai iš to paties banko juos gražiai supirks. Tada bitkoinas vėl staigiai šaus į viršų, o jie sakys: matai, kaip mes apsirikome, kad netgi Gitanas to negalėjo numatyti - kur jau čia mums... Tuomet žaidimas kvailių sąskaita vyks toliau. Šis žaidimas jau vyksta pastaruosius 2 tūkstančius metų nuo tų laikų, kai lombardai ir pinigų keitėjai sėdėdavo prie kiekvieno miesto vartų. Tik tais laikais naivuoliams buvo sakoma taip: ar tu žinai, kad Liudvikas IX į savo auksinius frankus pridėjo daugiau švino, todėl franko vertė turi kristi, vadinasi, imkite vietoj frankų dinarus... Tas pats dabar vyksta internete, o tie stebuklingi dinarai dabar vadinasi bitkoinais...

- Šią savaitę aistras vėl kėlė Lenkijoje priimtas Tautos atminties įstatymas, kuriame numatomos baudos už kalbas, jog lenkai vykdė holokaustą ir jų teritorijoje veikė „lenkiškos mirties stovyklos“. Kažkodėl šįkart į be jokių matomų priežasčių į konfliktą įsivėlė prancūzai, vyriausybiniu lygmeniu pasmerkę lenkų įstatymą. Kokie čia yra Prancūzijos interesai? Kodėl jie kišasi ne į savo reikalus?


- Įprastai tokiais atvejais nereikia ieškoti valstybinio intereso. Mes esame matę, kaip nei iš šio, nei iš to prancūzai iššoko į trasą, atakuodami turkus dėl armėnų genocido. Jie tuomet pripažino praėjusio šimtmečio turkų veiksmus armėnų atžvilgiu genocidu. Galiu pasakyti, jog aš pats buvau liudininkas labai efektyvaus armėnų lobistų veikimo Prancūzijoje tuo metu. Esu įsitikinęs, kad mūsų aptariamu atveju puikiai sulošė izraelietiškieji lobistai Paryžiuje. Jeigu kalbėtume apie prancūzų interesą, tai jie geriau turėtų rūpintis tuo, ką veikė jų maršalo Filipo Peteno vyriausybė karo metais... Kitaip sakant, jiems derėtų susirūpinti, kaip nepripažinti F.Peteno vyriausybės veiklos žydų atžvilgiu jų valstybės vykdytu holokaustu. Štai čia ir būtų prancūzų interesas. Nes iš Prancūzijos žydai masiškai buvo vežami į Vokietijos nacių mirties stovyklas, esančias jų okupuotoje Lenkijos teritorijoje.

- Šiuo požiūriu įdomu tai, kad prancūzai užėmė Izraelio vietą, o pats Izraelis tarsi susitaikė su tokiu Lenkijos įstatymu, kažkiek paniurzgėjo ir nutilo... Vadinasi, žydai nusprendė žarstyti žarijas svetimomis rankomis?

- Izraelyje gyvenantys žmonės moka labai tiksliai pasiskaičiuoti... Atakuoti kvailai jie nenori, nes puikiai supranta, kad čia jiems ne kokį nors Brazauską murkdyti... Jeigu čia smarkiai šokinėsi, tai lenkai ims ir paskaičiuos, kokie buvo tikrieji holokausto mastai arba kokio masto žudynės vyko nacių okupuotos Lenkijos teritorijoje esančiose mirties stovyklose. O tuomet pakels skandalą per visą Europą, ieškodami tikrųjų holokausto mastų... Ir štai tada dėl 50 metų valstybės vykdytos propagandinės kampanijos rezultatų teks darbuotis Izraelio valstybei. O lenkai būtinai tuomet atkas kokius nors žydų rabinus, kurie teigia, jog jokio holokausto nebuvo. Šiaip ar taip, tai yra 40 milijonų gyventojų valstybė, kurios faktiniu vadovu šiandien yra drąsą demonstruojantis Jaroslavas Kačinskis (Jaroslaw Kaczynski) su napoleoniška ambicija... Taigi, žydai elementariai pasiskaičiavo ir nusprendė, o ko mums ten lįsti - tegul geriau pašokinėja koks nors prancūzas...

- Gruzijoje šią savaitę bandyta pasikėsinti į šios šalies atsargos pulkininkę Dodo Gugešašvili, kuri mokė ukrainiečių savanorius, kovojančius prieš Donbaso separatistus. Ji sužeista, bet žuvo jos sūnus. Ar šią žinutę reikia suprasti taip, jog nuo šiol visi, kurie nesutinka su Rusijos pozicija, yra potencialūs taikiniai?

- Prisiminkime, kas vyko Čečėnijos konfliktų atveju. Tada karas iš konflikto teritorijos buvo perkeltas į Rusiją kaip tik tada, kai vienas iš konflikto dalyvių to negalėjo tikėtis. Čečėnai tada labai aiškiai sakė: jūs šaudėte mūsų moteris ir vaikus mūsų teritorijoje, tai kas leidžia jums tikėtis, kad tai nevyks jūsų teritorijoje? Todėl tie kovotojai iš Donbaso ir Rusijos specialiosios tarnybos išmoko pamoką. Natūralu, kad kitas, prieš eidamas mokyti ukrainiečius, pagalvos, ar tikrai jam to reikia... Tam ir buvo organizuota ši demonstratyvi akcija, labai aiškiai pasakant: Trockį mes užmušėme ledo kirtikliu, Litvinenka numirė nuo arbatos, o Berezovskis pats pasismaugė nuosavu šaliku... Visa tai yra ne šiaip sau atakos. Tai pirmiausia yra viešųjų ryšių akcijos, reklamos komponentai, kuriais sakoma: nejuokaukite su mumis, nes mes esame tie patys, kurie finansavo viso pasaulio komunistų partijas, visą jų spaudą ir kūrė Europoje teroristines „Raudonąsias brigadas“. Tai reiškia, kad šaltasis karas tik plėsis toliau, o mes esame paribio valstybė, kuri arba išmoks gyventi tokiomis sąlygomis, kurdama itin efektyvias specialiąsias tarnybas, arba mes turėsime problemą... Vien tik dviejų plepių moterėlių liežuviais čia jau neatsiginsi. O jų protežė užsienio reikalų ministro poste, vietoj to, kad beprasmiškai lakstytų po Europą, turės gauti rimtas lėšas mūsų gynybai ir saugumui stiprinti, nes esame ES ir NATO paribio valstybė. Aš dar kartą teigiu, kad Lietuvos saugumo ir gynybos politika yra paremta fantazijomis ir keliolikos žmonių bandymu pasireklamuoti, esą jie kažką daro. Šitoje situacijoje tai yra tiesiog nusikalstama.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (35)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽDARO: Vokietijos parfumerijos tinklas „Douglas“ Europoje uždaro 70 parduotuvių.
  • VIDAUS POLITIKA: Prezidentūros vidaus politikos grupėje dirbs 4 patarėjai, sako prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Povilas Mačiulis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Ar ketinate dalyvauti Baltijos kelio minėjime?

balsuoti rezultatai

Ar šiandieną pavyktų atkartoti Baltijos kelią?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +12 C

 +11 +13 C

 

 +12 +14 C

+20 +22 C

 +23 +24 C

 

 +24 +25 C

0-3 m/s

 0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1104 PLN - 4.3529
RUB - 73.1897 CHF - 1.0875
GBP - 0.9155 NOK - 9.9263
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis