respublika.lt

2017 gruodžio 13, trečiadienis

koncertas

Europos Sąjungai - 60nuotraukos (14)

2017 kovo mėn. 25 d. 14:30:33
Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt

Europos Sąjunga mini savo 60-metį. Solidus amžius. Juokaujama, dar penketas metelių, ir - į pensiją. O rimtai, kokie buvo Bendrijos tikslai ir kokios jos pespektyvos, „Vakaro žinios“ paprašė savo įžvalgomis pasidalinti Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO.

 

Suvienyta Europa - visų laikų siekis

Kelias nueitas ilgas... Kadaise tai vadinosi „Anglies ir plieno sąjunga“ ir iš pradžių tai buvo tik noras, kad daugiau nekiltų jokie karai, pirmiausia, tarp Prancūzijos ir Vokietijos. Mes nuolat užmirštame, tačiau tarp šių dviejų valstybių nuolat kildavo karai - ir XVIII šimtmetyje, ir XIX, o XX šimtmetyje kilo net du karai... Pagaliau žmonės, kurie kontroliuoja visus procesus, nuo to paprasčiausiai pavargo ir pabandė iš pradžių sukurti prekybinę sąjungą, o po to visa tai evoliucionavo. Be to, nereikia užmiršti, kad po Antrojo pasaulinio karo Vakarų Europoje dominavo Jungtinės Valstijos, o rytinę Europos dalį kontroliavo Tarybų Sąjunga. Įdomu dar ir tai, kad visos tos karinės bazės Vakaruose, kurios tuomet buvo pastatytos, egzistuoja iki šiol... Čia iškart reikia prisiminti garsiąją JAV diplomato Henrio Kisindžerio frazę: „Duokite man vieną telefono numerį, kuriuo aš galėčiau paskambinti į Europą...“ Jiems tiesiog buvo per daug vargo kalbėtis su kiekvienu atskiru Monaku ar Andora, todėl jie norėjo, kad čia būtų kažkoks vienas šeimininkas, per kurį būtų galima spręsti visus Europos reikalus, supaprastinant valdymą. Taigi, prie ES kaip politinio projekto sukūrimo ištakų stovėjo JAV ideologai. Nes jie iki šiol kontroliuoja Vakarų civilizaciją ir tokie stambūs politiniai projektai tiesiog negalėjo apsieiti be jų įtakos. Tautos priešinosi. Netgi kai Prancūzija stojo į ES, tai referendume lėmė tik procento dalys... Kai buvo bandoma prastumti ES Konstituciją, olandai ir prancūzai balsavo prieš, airiai buvo palaužti tik iš trečio ar ketvirto karto... Kai įvedinėjo bendrą valiutą, tai šiaip ne taip pavyko įkalbinti 19 narių, štai ir lenkai ką tik pareiškė, kad artimiausiam dešimtmečiui jie tokio žingsnio neplanuoja... Taigi, svajonę suvienyti Europą puoselėjo daug kas istorijoje: ir šventoji Romos imperija, ir kadaise Frankų imperija - tai iš esmės tie patys projektai. Tą bandė padaryti ir Napoleonas, ir Hitleris... Bandymų buvo gausybė, tačiau visa tai liko tik svajonėse. Tiesiog yra svajotojai, kurie visą laiką nori keisti šitą Dievo kūrinį, kuriame mes gyvename, šitą mūsų pasaulį su jo dėsniais, logika ir gyvenimo sankloda. Mums, čia gyvenantiems, labai daug kas nepatinka ir mes nuolat tai bandome keisti...

Kodėl ES projektas panašus į Lenino?

Šitie svajotojai savo fantazijas bandė realizuoti dešimtmečiais. Juk buvo Tomo Moro „Utopija“, Tomazo Kampanelos „Saulės miestas“, bolševikų vadinamoji socialistinė revoliucija, kurios metu per prievartą padarysime visus laimingus... Štai ir dabar po internetą klaidžioja Žako Fresko „Venus“ projektas, t.y. esą ištekliais paremta ekonomika... Ir visiems visada trukdė tautos, valstybių sienos ir visi nori kažkokios vienos bendros valdžios. Buvo galybė visokiausių fantazijų. Ir Europos Sąjunga yra viena iš tokių fantazijų. Kai aš kadaise agitavau nestoti į ES, tai mano samprotavimai rėmėsi suvokimu, kad tokios utopinės svajonės visada žlunga. Dėl to, kad pati žmonijos istorija rodo, kad negalima sujungti nesujungiamų dalykų.

Skirtingi interesai prieštarauja vieningai ES

Žinoma. O iš kur atsiranda tie interesų skirtumai? Iš skirtingų klimato sąlygų, iš išteklių skirtumų, kai vieni jų turi galybę, o kiti neturi nieko, iš skirtingo žmonių išsilavinimo, skirtingos istorinės patirties - galybės skirtumų, kurie egzistuoja kiekvienoje tautoje ir valstybėje. Kas vienam gerai, tai kitiems būtinai bus blogai, o kai bandoma sujungti labai skirtingas tautas į vieną darinį, tuomet misija tampa neįmanoma...

Negi nėra alternatyvos ES?

Tai ir įvardykime, atmesdami tas mums sąmoningai peršamas kalbas, kurios tik suvelia smegenis. Aišku, visiems yra gerai keliauti be sienų. Bet tai reguliuoja Šengeno sutartis, o ne Briuselio komisarai - galima priklausyti Šengeno sutarčiai ir nepriklausyti ES. Eikime toliau - ekonominiai reikalai, kuriuos reguliuoja trys E raidės, t.y. Europos ekonominė erdvė. Taigi, ES yra grynai politinė sąjunga, t.y. bandymas sukurti vieną valstybę ar imperiją. Tokį didelį darinį iš tikrųjų ir tegalima išlaikyti tik vienos valstybės rėmuose, arba šis darinys subyrės. Imperija arba išsiskirstymas. Visi tie, kurie įsivaizduoja, kad yra trečias kelias, yra svajokliai, kurie nori to, ko niekada pasaulyje nebuvo ir nebus. Jeigu yra Prancūzija, Anglija, Ispanija ar ta pati Lenkija - valstybės su savo didinga istorija ir savo istorinėmis valstybinėmis ambicijomis, tai kaip tu jas priversi klausyti kažkokio komisaro iš Rumunijos? Kai tik Anglija pajuto pavojų savo valstybingumo tradicijai, ji iškart ir pasitraukė. Vakarų visuomenės jau pavėlavo. Mano akimis žiūrint, tie procesai ten tiek toli nuėję, kad tos istorinės valstybės ir tautos jau nebeturi jokių šansų išlikti. O štai Rytų Europa kol kas dar nieko tokio esminio neprarado. Tai būtent ir yra alternatyva. Jeigu mes dabar susiimtume, nustotume tikėti pasakomis, tai dar turėtume galimybę kurį laiką išlikti ir kaip tautos, ir kaip valstybės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"60-ųjų Romos sutarčių metinėse ES šalių vadovų raginimai išlikti vieningiems

Šeštadienį Romoje susirinkę Europos Sąjungos (ES) vadovai mini Romos sutarčių pasirašymo 60-metį. Šis susitikimas - tarsi lūžis Bendrijos istorijoje, nes kitą savaitę Didžioji Britanija oficialiai pradės išstojimo iš ES procesą, praneša naujienų agentūra AP.

Lyderiams stengiantis pabrėžti, kad vienintelis būdas Bendrijai judėti pirmyn globalizuotame šių dienų pasaulyje - išsaugoti vienybę. Iškilmėse nepasirodžiusi Didžiosios Britanijos premjerė Teresa Mei (Theresa May) tapo simboliu krizės, kurią turi įveikti ES narės.

Europos Komisijos (EK) pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) „Brexit" pavadino tragedija.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas (Donald Tusk) teigė, kad vienybė - vienintelis kelias, galintis padėti išlikti ES.

„Europa kaip politinis subjektas arba bus vieninga, arba jos nebebus visai", - ES šalių lyderiams, susirinkusiems toje pačioje Kapitolijaus rūmų salėje, kur prieš 60 metų - 1957 metų kovo 25 dieną - buvo pasirašytos Romos sutartys, įkūrusios Europos ekonominę bendriją, vėliau išaugusią į Europos Sąjungą, sakė jis.

„Tik vieninga Europa pasaulyje gali būti suvereni Europa, - sakė D. Tuskas. - Tik suvereni Europa savo tautoms garantuoja nepriklausomybę, o savo piliečiams - laisvę."

Savo kalbose ES valstybių vadovai taip pat pripažino, kad Bendrija pavirto sudėtinga struktūra, pamažu praradusia ryšį su savo piliečiais. Padėtį dar labiau pasunkino pastarąjį dešimtmetį kelias Bendrijos nares ištikusios gilios finansų krizės.

Minėjimą surengusios Italijos premjeras Paolas Džentilonis (Paolo Gentiloni) tvirtino, kad per pastaruosius dvylika metų ES vystymasis sustojo, o tai, jo nuomone, sukėlė Bendrijos atmetimo krizę.

Vis dėlto Romoje vykusiame susitikime nuskambėjo ir optimistinė žinia.

„Taip, mes turime rūpesčių, taip, iškilo sunkumų, taip, ir ateityje pasitaikys krizių, bet mes laikomės išvien ir judėsime pirmyn, - sakė P. Džentilonis. - Esame pakankamai stiprūs, kad judėtume į priekį."

Sesijos pabaigoje visų 27 valstybių narių vadovai pasirašė Romos deklaraciją, kurioje sakoma, kad „Europos vienybė yra drąsus, toliaregiškas siekis".

„Susivienijome už geresnę ateitį. Europa yra mūsų ateitis", - rašoma deklaracijoje.

Eltos inf.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATISTIKA: praėjusią parą Lietuvos keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 10 eismo įvykių, kuriuose sužeista 12 žmonių; tarp sužeistųjų - 6 pėstieji; policijos pareigūnai per parą nustatė 12 neblaivių vairuotojų, 7 vairuotojams nustatytas daugiau nei 1,5 promilės girtumas.
  • PETARDOS: Šilalės rajone sprogdindamas petardą susižalojo vyras; nelaimė įvyko antradienio vakarą; į Šilalės ligoninę kreipėsi ir dėl sužalojimų pilvo apatinėje dalyje buvo paguldytas neblaivus (0,42 prom.) 35-erių vyras; jis medikams paaiškino, kad namuose, Laukuvos miestelyje, susižalojo sprogdindamas petardą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
DARBAS ADMIN

Ar esate patenkinti Vyriausybės darbu per pirmuosius metus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +3 C

   -3   0 C

 

   -1  +3 C

    +1  +4 C

   0  +4 C

 

   0  +3 C

    7-17 m/s

    2-7 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1766 PLN - 4.2044
RUB - 69.2925 CHF - 1.1671
GBP - 0.8807 NOK - 9.8245
reklama
Prenumerat 2018