Europos Parlamentas patvirtino poziciją dėl autorių teisiųnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 15:45:44 Perskaitė 340

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) suderino savo poziciją dėl autorių teisių apsaugos reformos internetinėje erdvėje. Europarlamentarai patvirtino saugiklius smulkiajam verslui ir saviraiškos laisvei. Jie toliau derėsis su Europos Sąjungos Taryba dėl galutinio dokumento.

 

Europos Parlamento pozicijai pritarė 438 EP nariai, nepritarė 226, o susilaikė 39.

Daugeliu EP patvirtintų pataisų siekiama užtikrinti, kad autoriai, muzikantai, atlikėjai ar žurnalistai gautų atlygį tiek iš jų kūriniais besidalinančių platformų, tokių kaip „YouTube“ ar „Facebook“, tiek iš naujienų kaupiklių, pavyzdžiui, „Google News“.

EP siūlo netaikyti šių reikalavimų smulkiajam verslui, internetinėms enciklopedijoms ir mokymui skirtiems nekomerciniams tinklalapiams. Savo ruožtu europarlamentarai siekia užtikrinti, kad derama dalis pajamų, kurias pagal naująsias taisykles iš skaitmeninių platformų bei kaupiklių gautų leidėjai, atitektų autoriams.

Kartu europarlamentarai siekia užkirsti kelią neproporcingam saviraiškos laisvės apribojimui: jie siūlo leisti be atlygio dalintis internetinėmis nuorodomis, prie kurių prirašomi tik keli žodžiai.

Europarlamentarai taip pat siekia įpareigoti interneto platformas bendradarbiauti su autorių teisių turėtojais ir nekurti tokių informacijos skelbimo algoritmų, kurie ribotų autorių teisių nepažeidžiančių kūrinių skelbimą. Turinio dalijimosi internetu paslaugų teikėjai turėtų sukurti veiksmingą ir greitą skundų ir teisių gynimo mechanizmą, kuris leistų sugrąžinti nepagrįstai pašalintą turinį.

EP taip pat siekia suteikti autoriams galimybę reikalauti papildomo atlygio, kai iš pradžių sutartas atlygis už jų medžiagos naudojimą pasirodo esąs pernelyg mažas, palyginti su vėliau gautomis pajamomis arba nauda. Savo ruožtu atlikėjas turėtų galimybę atšaukti išskirtinių teisių į kūrinį perleidimą, jei kūrinys nenaudojamas ar jei su juo nuolat nepakankamai atsiskaitoma.

Po balsavimo EP pranešėjas Axelis Vossas (Europos liaudies partija, Vokietija) kalbėjo: „Džiaugiuosi, kad, nepaisant masinės interneto milžinų lobizmo kampanijos, turime daugumą Parlamente, kuri įsitikinusi, kad už kūrybą turi būti teisingai atlyginama. Turėjome daug karštų diskusijų, tačiau tikiu, kad Europos Parlamentas įsiklausė į kilusius nuogąstavimus. Naujosios prievolės nebus taikomos smulkiajam verslui“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net