respublika.lt

Europos Komisija pradėjo drausminę procedūrą prieš Lenkiją

(0)
Publikuota: 2017 gruodžio 20 10:50:32, Rasa Strimaitytė ir Neringa Šarmavičiūtė, Elta
×
nuotr. 2 nuotr.
Europos Komisijos viceprezidentas Fransas Timmermansas. EPA-Eltos nuotr.

Trečiadienį Europos Komisija prieš Lenkiją pradėjo precedento neturinčią drausminę procedūrą dėl prieštaringai vertinamos Lenkijos teismų reformos, kuri, anot Briuselio, kelia grėsmę teisinės valstybės principams.

 

Europos Komisija nusprendė aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) 7-ojo straipsnio 1-ąją dalį, kuri leidžia Europos Vadovų Tarybai (EVT) formaliai įspėti valstybes nares dėl jų daromų pažeidimų pasekmių. Niekada anksčiau nenaudotas ES sutarties 7-asis straipsnis gali lemti tai, kad Lenkija neteks balsavimo teisės ES lygiu.

„Sunkia širdimi nusprendėme aktyvuoti 7-ojo straipsnio 1-ąją dalį. Tačiau faktai nepaliko mums kito pasirinkimo“, - reporteriams Briuselyje sakė Komisijos viceprezidentas Fransas Timmermansas.

Anot F. Timmermanso, 13 per dvejus metus Lenkijos priimtų įstatymų sukūrė tokią padėtį, kurioje vyriausybė gali sistemingai politiškai kištis į teisinių institucijų darbą.


J.C.Junckeris: mes nekariaujame su Lenkija

Prieš priimant sprendimą dėl baudžiamosios procedūros pradėjimo prieš Lenkiją dėl ginčytinos jos teismų reformos, Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude Junckeris signalizuoja pasirengimą kalbėtis. Reikia aiškiai pasakyti, „kad mes nekariaujame su Lenkija“, pareiškė jis antradienio vakarą Briuselyje. „Mes esame sunkiame procese. Ir aš noriu, kad jis virstų suartėjimo procesu“, - pabrėžė J. C. Junckeris.

Europos Komisija trečiadienį spręs, ar dėl Lenkijos vyriausybės teismų reformos imtis iki šiol beprecedentės baudžiamosios procedūros, kuri gali baigtis tuo, kad Varšuva neteks balso teisės Europos Sąjungos (ES) lygiu. Atsakydamas į klausimą, ar jau apsisprendė dėl savo pozicijos, J. C. Junckeris teigė: „Rytoj (trečiadienį) su Lenkija nebus sudeginti visi tiltai“.

Komisija nuo 2016 metų pradžios yra konflikte su Lenkijos vyriausybe. Tada, Lenkijai apribojus konstitucinio teismo nepriklausomumą, Briuselis pirmą kartą ES istorijoje pradėjo procedūrą dėl teisinės valstybės principų įvertinimo.

Kadangi dialogas su Lenkija nebuvo sėkmingas, Komisija dabar spręs, ar prašyti baudžiamosios procedūros pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį. Vis dėlto, jei ji trečiadienį tam ryšis, sankcijoms taikyti, pavyzdžiui, dėl balso teisės atėmimo, bus reikalingas visų šalių narių pritarimas. Vengrijos vyriausybė jau pareiškė, kad tai vetuos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s