respublika.lt

Europoje konkuruoja dvi grupuotės

(0)
Publikuota: 2018 sausio 20 13:38:22, Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
PRIEŠTARAVIMAI. Ž.K.Junkeris jau „pasiilgo“ britų, tačiau stambiųjų valstybių vadovai bijo jų konkurencijos. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 


- Didžiosios Britanijos parlamentas po ilgų kalbų šią savaitę pagaliau priėmė sprendimą atsisakyti ES teisės viršenybės principo. Viešojoje erdvėje šis sprendimas pristatomas kaip reikšmingiausias įvykis visoje „Brexit“ istorijoje, išskyrus patį referendumą. Galbūt tai tikrai yra britų atsiskyrimo nuo ES pradžia?

- Aš tai vertinčiau tik kaip patogias derybines pozicijas, t.y. kaip garantuoto sprendimo, nuo kurio negalima atsitraukti, derybinį manevrą. Britų derybininkai dabar sakys: „Ne ne, mes jau niekur atsitraukti negalime, nes tai priimta mūsų parlamente.“ Bet jokiu būdu tai dar ne pabaiga. Nenoriu užsiimti pranašystėmis, bet man panašu, kad iki „Brexito“ pabaigos mes galime sulaukti dar vieno referendumo Didžiojoje Britanijoje...

- Šis klausimas taip pat buvo paliestas šią savaitę, bet britų valdžia kategoriškai atmetė tokią galimybę...

- Šita neapibrėžtumo zona yra tokia naudinga, kad užtęsti visa tai, sukuriant dar vieną politinį įvykį, būtų sprendimas, kuriuo toks štai politinis intrigantas, kaip aš, didžiuotųsi... O aš manau, kad ten yra kur kas daugiau ir už mane blogesnių... Taigi lygiai taip pat ir su pirmuoju referendumu buvo sukurta situacija, kai per kelis metus kažkas pasidarė kapitalą ir laimingus gyvenimus savo proanūkiams, taip ir dabar yra daug suinteresuotų veikėjų, darančių įtaką pačiam procesui. „Drumstam vandeny gaudyk žuvį“, - sakydavo senovės romėnai...

- Bet štai ES vadai, Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) ir Donaldas Tuskas, šią savaitę puolė dar kartą įkalbinėti britus, kad jie niekur neišeitų arba netgi greičiau grįžtų, jei pavyks išeiti... Kam Briuseliui būtent dabar tapo reikalingi britai? Trūksta įmokų į ES biudžetą?


- Sutikime, kad tas Briuselis neturi vienos galvos. Ideologiniams žaidėjams, kuriantiems ES kaip geopolitinį darinį, žinoma, britai reikalingi. Nacionalinių valstybių lyderiams, tokiems kaip Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) ar Angela Merkel, britai visada sukurdavo tam tikrą savo politikos dominantę ES reikaluose, todėl jiems dabar, žinoma, patogiau veikti be britų. Taigi, turime čia dvi grupes. Vieną iš jų galime drąsiai pavadinti senaisiais bolševikais, kurie ir paleido į gyvenimą pačią ES idėją, adaptuodami senąjį Napoleono laikų projektą. Kita grupė - tai stambių nacionalinių valstybių galvos, kurios puikiai apsieina be britų. Dabar tik klausimas - kas paims viršų? Ir Ž.K.Junkerį, ir D.Tuską, ir Martiną Šulcą (Martin Schulz) reikia laikyti štai tos ideologinės grupuotės vienais iš pagrindinių elementų, o taip pat už jų stovintį finansinį-pramoninį kapitalą. Vėlgi čia reikia grįžti prie mūsų senosios temos: kokia ES projektuojama? Jeigu tai yra Junkeris-Tuskas-Šulcas, vadinasi, kalbame apie Jungtines Europos Valstijas. Jeigu tai yra Merkel-Makronas, tai kalbame apie tam tikrų nacionalinių valstybių junginį, kuriame seniesiems pagrindiniams žaidėjams priimant sprendimus yra suteikiama auksinė akcija, o aplinkui trainiojasi visokie neaiškūs lenkai, čekai, vengrai, austrai... Na, o apie tokius, kaip mes, nėra jokios šnekos - mes tik galime ten eksportuoti kokią nors Grybauskaitę, kuri yra labai patogi šitiems žaidėjams. Taigi Europa šiandien yra tokia: vieniems be britų yra nyku, nes būdami „triukšmu už durų“ jie gadins visą žaidimą, o kitiems britai buvo pagrindiniai konkurentai, todėl jie džiaugiasi juos išspyrus...

- Šią savaitę JAV paskelbė ataskaitą, kad imigracija kelia grėsmę jų nacionaliniam saugumui. Įdomus sutapimas, kad šią savaitę panašiai kalbėjo ir naujasis Austrijos premjeras, ragindamas stiprinti išorines ES sienas, ir netgi Prancūzijos prezidentas E.Makronas, pareiškęs, kad šalyje neleis kurtis migrantų getams. Ko jie čia visi taip staiga sujudo? Kodėl niekaip į tai nesureagavo Briuselis, toliau tyliai stumiantis galutinai susikompromitavusias „pabėgėlių kvotas“?

- Grįžtame prie tos pačios temos. Šiandien pagrindinis ES modelis yra konstruojamas žmonių, turinčių tam tikrą ideologinį rėmą, į kurį jie bando įkišti mus visus. Jiems visi šie „pabėgėliai“ yra Dievo dovana... Bet čia verta pažvelgti dar giliau. Antai, vien ko vertas toks absurdiškas Libijos, kontroliavusios Šiaurės Afriką, sunaikinimas. Tai galėjo būti ir atsitiktinė dovanėlė rusvai-rožinės ES konstruotojams, bet turint omeny, kad vienas iš pagrindinių Libijos atakos organizatorių buvo Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy), drąsiai galima daryti prielaidą, kad sunaikindami šitą migrantų barjerą Šiaurės Afrikoje, jie puikiai žinojo, ką daro. Todėl galiu tik pratęsti tai, kas yra pasakyta amerikiečių ataskaitoje: be jokios abejonės - tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui, grėsmė europinei civilizacijai ir kultūrai. Tik tie, kurie turi visiškai kitą Europos matymą ir kurie šiandieną lyg velnias bijo kryžiaus bei džiūgauja, kad krikščionybės bazėje išauginta kultūra yra naikinama akyse, užleidžiant erdvę musulmoniškai kultūrai, gali nesuvokti šios grėsmės.

- Tuo metu JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) šią savaitę paskelbė vadinamųjų „melagingų naujienų“ laureatus. Išskirtos keturios svarbiausios, pasak jo, nuolat meluojančios žiniasklaidos priemonės: „New York Times“, „Washington Post“, „ABC News“ ir CNN. Kuo jie nusipelnė tokio D.Trampo dėmesio?


- Akivaizdu, kad už visų stambiųjų medijų stovi finansinės-pramoninės grupės, daugiausia atstovaujamos tarptautinio kapitalo, kuris priešinasi labai fokusuotai JAV politikai, kuriamai ir atstovaujamai D.Trampo. Žinoma, negalima sakyti, kad čia yra vien D.Trampo nuopelnas, bet pastarieji metai JAV pasižymi labai energingu pramonės augimu. D.Trampas yra pagavęs bangą. Yra suvokiama, kad ši banga likusius D.Trampui trejus metus gali paversti labai sėkmingu ekonominiu vaizdeliu JAV gyvenime, o tai reiškia, kad D.Trampui gresia dar viena prezidento kadencija. Turint omeny, kad jo sveikata yra gera, įskaitant ir psichinę sveikatą, ir ypač, kad jis pasidarė psichinės sveikatos testą, o jo oponentai - ne, tai natūralu, kad D.Trampo pjudymas tęsis ir toliau... O jis reaguoja taip, kaip moka. Bet jau esame kartą kalbėję, kad nereikia taip nuvertinti D.Trampo tviterinės politikos. Jis pavertė kiekvieną savo tviterio žinutę pakankamos galios įrankiu, į kurią yra reaguojama laukiant, o kokie gi veiksmai seks toliau. Todėl manau, kad besitęsiantis D.Trampo pjudymas dabar yra naudingas tik jam pačiam...

- Kinija ir Pietų Korėja pradėjo pakankamai rimtą kovą prieš kriptovaliutas. Rezultatas yra toks - pagrindinės šios „valiutos“, bitkoino, kursas šią savaitę nukrito žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ir krenta toliau. Taigi - ar galima artimiausiu metu tikėtis bitkoinų burbulo sprogimo?


- Atsakysiu pavyzdžiais. JAV netgi atominę bombą turėjo pasigaminti tam, kad doleris taptų pagrindine tarptautinių atsiskaitymų priemone visame pasaulyje. Visos valstybės visada kovojo, kad galėtų perimti tarptautinius atsiskaitymus. Kinijos juanis, beje, tik pernai tapo dar viena tarptautinių atsiskaitymų priemone ir šią poziciją bandoma stiprinti. Europiečiams ir amerikiečiams teko užmušti Muamarą al Kadafį (Muammar al-Gaddafi), kuris bandė visoje Afrikoje įvesti aukso standartą - dinarą. Savo metu buvo susidorota ir su Stalinu, bandžiusiu padengti rublį auksu ir išvesti į tarptautinių atsiskaitymų vandenis dar vieną rezervinę valiutą. Taigi tas, kas turi galimybę kontroliuoti tarptautinius atsiskaitymus, gali gyventi kaip inkstas taukuose ir tai mums rodo JAV pavyzdys. Turėk raketas bei atomines galvutes, o taip pat visų imamą dolerį ir tau daugiau nieko daryti nereikia... Lygiai taip pat buvo suvokta ir bitkoino grėsmė. Pažvelkime, o kas gi prieš jį ėmėsi rimtų priemonių? Tai šalys, turinčios valstybinę ekonomiką, t.y. Rytų šalys, kuriose valstybė ir yra pagrindinis kapitalistas: Kinija, Korėja, Indokinijos teritorijos. O kas gana liberaliai, be didelės agresijos, žiūri į bitkoiną? Visos liberalios ekonomikos, nes bitkoinas, visų pirma, atakuoja šalis, kurios miega ir sapnuoja, kad jų valiuta bus rezervinė ir pagrindinė pasaulio atsiskaitymų priemonė.

- Tačiau kai reikalo imasi tokios galybės kaip Kinija, kurioje, beje, ir pagaminama apie 70 proc. viso pasaulio bitkoinų, tai investuoti į tokį projektą būtų beprotybė?

- Žinoma, galiausiai bitkoinas turi būti nužudytas. Bet mes iki šiol neturime duomenų, kas konkrečiai yra suinteresuotas žaidimu bitkoinais. Kinai, aišku, suvokia jiems kylančias grėsmes ir tie bitkoinų kasėjai visiškai „iškrenta“ iš valstybinės politikos rėmų. Vadinasi, juos tramdys. Bet kur kas pavojingiau, kad bitkoinas perima dalį valstybinių valiutų funkcijų. Kova su pinigų padirbinėtojais visą laiką buvo tarp prioritetinių bet kurios vyriausybės užduočių. Senovėje užrašas ant pinigo briaunos juk atsirado vien tam, kad neatsirastų mėgėjų nuskusti nedidelės dalies brangaus metalo nuo tos monetos... Taigi, greta jau egzistuojančių valiutų atsirado dar viena menkai kontroliuojama atsiskaitymo priemonė, kuria vykdomos operacijos, nuo kurių į iždą nepatenka jokie mokesčiai. Iš esmės bitkoinas yra tik susitarimas tarp žmonių. Tai kaip gi neatakuoti tokio projekto? Mano galva, ir taip per ilgai šis dalykas buvo toleruojamas.

- Kosove šią savaitę nušautas vietos serbų lyderis. Ar tame Balkanų regione kada nors gali baigtis visos priešpriešos ir karai, ar tai tęsis visada?

- Balkanai visą laiką buvo įvairiausių neramumų katilas. Galima pažvelgti į istoriją. Faktiškai nuo XII-ojo šimtmečio ten gyvenančių tautų mišinys nuolat tarpusavyje pjovėsi, kariavo ir nepasidalijo teritorijų. Aš nelabai suprantu, kodėl gi turėtų būti kitaip dabar? Nematau, kad kažkas būtų pasikeitę šioje situacijoje. Tai, kad pastarąjį dešimtmetį ryškaus tarpvalstybinio konflikto tame regione nematyti, bent jau tokio, koks buvo prieš 10-15 metų, vertinčiau kaip labai didelį stabilumą. O tai, kad nušovė kokį nors Ivanovičių, tai yra to regiono rutina - lyg užsirišti kaklaraištį - kaip kitaip parodysi, kad esi gyvas ir turi politines pažiūras?


Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s