respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

Europa susitaikė su tuo faktu, kad yra nuolatinės grėsmės būsenosnuotraukos (16)

2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 11:40:21
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Ketvirtadienio vakarą Ispanijos sostinėje Barselonoje įvykdytas teroro išpuolis, kai nusikaltėliai turistų gausiai lankomame Ramblo bulvare autobusiuku įvažiavo į žmonių minią, pasiglemžė mažiausiai 13 gyvybių, dar apie 100 žmonių sužeista. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė „Islamo valstybė“.

 

- Į įvykius Barselonoje pasaulis reaguoja, galima sakyti, labai santūriai, palyginti su pirmaisiais teroro aktais Europoje. Kodėl? Ar jau tiek prie tų teroro išpuolių Europa priprato? - „Vakaro žinios“ teiravosi politologo Vytauto SINICOS.

- Kad ir kaip absurdiškai skamba, net ir prie baisiausių dalykų tam tikra prasme yra priprantama - ypač kai tai yra kažkas ne betarpiškai patiriamo, o tiesiog naujiena žiniasklaidos sraute. Ne be reikalo egzistuoja posakis: viena prarasta gyvybė - tragedija, tūkstantis - jau statistika. Tą procesą ir matome: pirmi išpuoliai buvo priimami kaip tragedijos, o dabar tampa kone kasdienybe. Panašiai buvo ir su ISIS vykdomomis egzekucijomis: į pirmąsias buvo reaguojama itin jautriai, jas pasmerkdavo pasaulio lyderiai, o dabar jos vis dar vyksta, žudomi žmonės, tačiau beveik niekas apie tai nebekalba, nes tai tapo košmariška rutina.

Politiniu požiūriu tai rodo, kad Europa susitaikė su tuo faktu, kad yra nuolatinės grėsmės būsenos. Ir ta ironiškai skambanti musulmono Londono mero frazė, kad teroras yra dalis gyvenimo dideliame mieste... De facto taip ir tapo.

- Tačiau kur tai veda? Kas toliau?

- Nežinau. Šiaip jau matome, kad dažniausiai teroro išpuoliai yra rengiami ne naujų imigrantų iš tos bangos, ateinančios pastaruosius porą metų, o žmonių, kurie užaugo Vakarų šalyse, kurie yra antros ar trečios kartos imigrantai. Tai reiškia, kad pokario darbo migrantų iš musulmoniškų šalių bangos nebuvo deramai integruotos, nors jos buvo daug labiau integruojamos nei dabartinės, buvo daug mažiau multikultūralizmo, ideologinės nuostatos, kad čia kiekvienas gali gyventi, kaip nori. Dabar nuostatos daug mažiau integracinės ir daug daugiau leidžiančios gyventi, kaip nori. Plius tai, kas šiandien vyksta prieš mūsų akis, - Europoje jau milijoniniai skaičiai naujų migrantų iš musulmoniškų šalių. Esu tikras, jeigu situacija nepasikeis, su šitais naujaisiais migrantais šalys visiškai nesusitvarkys. Dabar atvėrę sienas, Europoje kuriamės bėdą ateičiai.

- Tad vienintelė išeitis, kaip ne kartą esate minėjęs, - išorinių ES sienų uždarymas?

- Taip, tai yra pirmas saugiklis žiūrint į ateitį. Pirmiausia turime sustabdyti masinį antplūdį, kuris vis dar tęsiasi. Ironiška - prieš kelias dienas paskelbti skaičiai, kad būtent Ispanija šiemet priėmė daug daugiau migrantų nei pernai.

Žmonės, kurie jau yra priimti pabėgėlio statusu, turi grįžti į tas šalis, iš kurių atvyko, jeigu ten nebevyksta karas. Jeigu vyksta karas, reikia tartis su Libanu, Turkija, kitomis šalimis, kurios iš tiesų turėtų priimti tuos pabėgėlius, nes pabėgėlis yra žmogus, prašantis prieglobsčio artimiausioje saugioje šalyje, o ne kurią jis išsirenka, ir bėgantis nuo karo, genocido ar politinio persekiojimo, o ne nuo ekonominių sunkumų. Europoje dabar beveik nėra pabėgėlių.

Daug sudėtingesnė ir didesnė problema yra musulmonų kilmės atvykėliai, kurie jau yra Prancūzijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės ar kitų šalių piliečiai, tačiau kurie taip ir nesugebėjo integruotis, kurie jaučia ne lojalumą valstybei, kurioje gyvena, o priešingai - neapykantą, tačiau kurių negalima deportuoti, nes neaišku, kur - jie jau gimę šioje šalyje. Reikalingos veiksmingos intergacijos programos, neabejotinai būtina atsisakyti multikultūralizmo idėjos, kad galima leisti kitų kultūrų žmonėms gyventi, kaip jie nori.

- Tačiau ar apskritai įmanoma pakeisti musulmonų, net ir gimusių Europoje, ideologiją?

- Manau, kad jie niekada netaps visiškais vakariečiais.

Musulmonai, ypač Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų, statistiškai dažniausiai nėra žmonės, galintys masiškai apsigyventi ir prisitaikyti prie Europos normų. 2016 m. „Pew Research Center“ tyrimai rodo, kad 83 proc. marokiečių palaiko šariato teisės įvedimą savo šalyje. 4 iš 5 atvejų tai žmonės, kurie niekada negalės saugiai sugyventi Europoje. Vienas iš milijono tampa teroristu, tačiau absoliučiais skaičiais milijonai pritaria. 34 proc. - vienas iš trijų - marokiečių pritaria garbės nužudymams.

Būtent marokiečiai reikalauja masinio Ispanijos pilietybės suteikimo XV-XVI a. iš Ispanijos išvarytų musulmonų palikuonims ir yra kone pagrindinė masinės migracijos į Ispaniją kilmės šalis. Marokiečiai yra antra didžiausia imigrantų grupė šalyje - beveik 0,8 mln. Kiek iš jų palaiko šariatą ir kiek išpuolius? Išpuolio Barselonoje vykdytojai taip pat marokiečių kilmės. Sutapimas?

Raudona linija, kurią privalo išlaikyti Europos šalių vadovai, - užtikrinti, kad, net jeigu šiose šalyse gyvenantys žmonės turi kažkokių antieuropietiškų nuotaikų, jos neturi virsti veiksmais. Juk tie žmonės gyveno čia ir prieš dešimtmetį, bet nerengė jokių teroro išpuolių. Tačiau prieš keletą metų buvo „įtinklinti“, suaktyvinti, radikalizuoti tiek ISIS, tiek kitų grupuočių. Šią jungtį reikia kažkokiu būdu nutraukti.

Reikia baigti apsimetinėti, kad musulmoniškų Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos šalių gyventojai turi bent kažkokią teisę gyventi Europoje, naudotis jos socialine, ekonomine, politine gerove ir saugumu europiečių saugumo sąskaita.

Tad pagrindinis klausimas: kiek dar reikės paaukoti vietinių Europos šalių piliečių gyvybių, kol bus uždarytos išorinės ES sienos ir aiškiai pasakyta, kad musulmonams - ypač iš Šiaurės Afrikos - nėra ir negali būti vietos taikioje ir civilizuotoje Europoje, o joje jau esantys bus deramai tikrinami ir represuojami po pirmo įtarimo? Kiek dar bus kurstomas tas galimo visų sugyvenimo ir kažkokios Europos atsakomybės pasauliui mitas?

- Tačiau jei imamasi kokių nors priemonių prieš tuos žmones, tuojau pat prabylama apie pažeidžiamas jų teises...

- Teisė į kažkokį visų laisvą judėjimą pasaulyje - kairiųjų blefas. Nėra tokios teisės. Valstybių neginčijama teisė yra turėti sienas ir savo teritorijos kontrolę, ir aš manau, kad ateityje vis labiau ja naudosis. Galų gale ta pati Šengeno erdvė bus gyvybinga ir sugebės tiek išsilaikyti, kiek ES pakraščių šalys sugebės apsaugoti išorines sienas. Tai labai veiksmingai ėmėsi daryti Vengrijoje Viktoras Orbanas, kurį pasmerkė kaip neeuropietišką, tačiau de facto jis dabar yra didžiausias Šengeno erdvės gynėjas.


Išpuolis palietė 24 šalis

Per kruviną išpuolį Barselonoje, preliminariais duomenimis, žuvo arba buvo sužeisti 24 šalių piliečiai: trys vokiečiai, belgas, 26 prancūzai, dar žmonės iš Alžyro, Argentinos, Australijos, Kinijos, Graikijos, Honkongo, Makedonijos, Nyderlandų, Peru, Filipinų, Rumunijos, Vengrijos, JAV ir Venesuelos.

Jauniausia žuvusi auka - trejų metų mergaitė. Ji mirė netrukus atvežta į ligoninę.

Lietuvos piliečių tarp nukentėjusiųjų Barselonoje nėra.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • ShawnGoK 2017 rugpjūčio mėn. 28 d. 01:55:47

  For the week that ended on March 5th, Marvel and Walt Disney Dwelling
  Leisure's Physician Strange debuted at the top of the Blu-ray-only and
  general package-media sales rankings.

  Visit site: https://audiojungle.net/item/christmas-piano/19056234/ - Music
  for romantic

  https://audiojungle.net/user/momentumofmelody/portfolio?ref=MomentumOfMelod
  y
  https://audiojungle.net/item/piano-inspiration/18285725?ref=MomentumOfMelod
  y
  https://audiojungle.net/user/ie_sound/portfolio?ref=IE_Sound
  https://audiojungle.net/item/motivation-ambient-kit/19508793?ref=IE_Sound

 • Pensininkas 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 23:15:44

  Komentatoriui -kas kaltas?- dvigubai reiskiu nuomone. PAGARBA! ir RESPECT!

 • Ir arkiui 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 21:56:33

  aišku, kad įleidus vilką į avidę tik laiko klausymas kada bus
  išpjautos avys.

 • pilietis 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 21:40:04

  Kyla klausimas , o kodėl politikai neprisiima kaltės už teroristinius
  aktus ? Juk jie net ,,nukabine" liežuvius lojo ir kvietė juos važiuoti
  į europa . Ir dabar dar žada juos perauklėti. Juos gali perauklėt tik
  kulka .

 • to kas kaltas? 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 21:33:56

  "...kodel mes akcentuojat tik tai, kad jie yra musulmonai ir todėl mūsų
  priešai ir nenorim girdėti nieko daugiau?... TODEL, kad visi teroristai
  - musulmonai! (nors ne visi musulmonai terpristai, bet dauguma palaiko tuos
  banditus! Faktas!

 • failed Europe 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 21:30:31

  Apsish-kes zemynas. matyt, kasdien bus itampa, bus baisu kur nors iseiti...
  turizmas? tik kvailiams.

 • Agnė 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 20:43:12

  Ačiū Vytautui Sinicai. Kol kas vienintelis išsako daugumos lietuvių
  nuomonę apie atvykėlius.

 • nuomone 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 18:23:53

  Pildosi Nosterdamo,Vangos pranasystes.Mano nuomone,Europa uz visas tas
  nesamones turi buti ,,dekinga,,pasauliniai vyriausybei,ir jos aktyviai
  tarpininkei Frau Angelinai?

 • tiesa 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 17:52:35

  pašalpos,veltėdžiavimas ir išorinių sienų nebuvimas prie to ir
  priveda.maurai kaip dirbo juodus darbus taip ir dirba...

 • Lorkė 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 17:06:10

  Bet kurio EU didmiesčio centre vaikšto būriai juočkių, daugybė
  apmūturiuotų moterų su būriais vaikų. Ir kažkaip stebuklingai tuose
  išpuoliuose nežūsta mosulmonai ir jų skarotos moterys su vaikais.

 • kas kaltas? 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 15:52:41

  kodel mes akcentuojat tik tai, kad jie yra musulmonai ir todėl mūsų
  priešai ir nenorim girdėti nieko daugiau? ar ne tik šią nuomonę mūsų
  galvose per daugelį metų suformavo liberalioji žiniasklaida. Kažin ar
  tas niekur nedirbantis Molenbeko jaunimas Briuselio centre dažnai vaikšto
  į mečetę? O gal jie į teroristų tinkla patenka butent todėl, kad
  nevaikšto į maldos namus, nėra integravesi i vietine visuomene, nera i
  ją priimami? O mes ar ne perdaug meldžiamės pinigui ir nenustojome
  matyti tikrųjų dalykų? Mes klusniai tylėjome, kai buvo daroma dižioji
  politika, net pritarėme jai. gal todėl dabar ir bijome išeiti į gatvę?
  Be nepatogių klausimų nebūna teisingų atsakymų.

 • kas kaltas? 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 15:31:28

  sunkiausia pripažinti, kad pats esi kaltas. Kas kolonizavo šiaurės ir
  rytų afriką savo laiku? o gi prancūzai, anglai, ispanų, portugalų,
  belgų karalystės, italai. tai nešė dižiulius turtus. Sugriuvus
  tradicionalizmui, praūžus karams ir atėjus demokratijai reikėjo priimt
  tuos žmones kaip piliečius. Patalpino juos į getus. juodadarbiai su
  laiku virto bedarbiais. Susidarė daugybė antrarūšių žmonių. Toliau.
  kieno politika sužlugdė Iraką ir afganistaną? Dėl ko kilo karas
  sirijoje? Kieno užsakymu ir pajėgomis buvo nuverstas kadafis, sunaikinta
  Libija. O butent ji buvo saugus europos buferis patekti ekonominiams
  migrantams jura iki ir per Italija. Kieno koalicija bombardavo sirijos
  mietus? kas isis maitino ginklais ir pinigais? ar sirijos prezidentas pats
  susitvarke su isis? kuri salis nusiunte ten bombonesius ir galutinai
  sugriove sirijos miestus?Beveik visos europos valstybes tyliai ar garsiai
  pritare siai politikai. Dabar mes kaltinam musulmonus nes ir toliau norim
  zaisti civilizaciju kara

 • Pensininkas 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 14:34:29

  100% pritariu komentatoriui -tiek- !!! Tada, kai Merkel paskelbe, kad labai
  nori pabegeliu ir net Islamo Valstybei paviesinus, kad ji -Islamo Valstybe-
  sugebejo 5000 savo istikimu kariu perkelti su pabegeliais i Europa,
  kiekvienas is kuriu, atejus tam tikram laikui gaus kovine uzduoti, visi
  svaigo nuo tos "gerietiskos" misijos. To negana. Turku sultonui
  (apsimeteliui, inscenizavusiam tariama perversma) pazadejo pinigu is
  bendros ES kasos, kad tik kaip galima greiciau ir daugiau pabegeliu
  atsiustu. Pamenu, tuo metu komentuodamas 15min laikrascio straipsnius
  rasydavau, kad tai beprotyste ir uz tai ...budavau salinamas menesiui ar
  dviem is komentatoriu bendruomenes. Uz tai dabar ir neskaitau to priesisko
  Lietuvai laikrascio! Tikiuosi Respublika.lt ir toliau isliks nesaliska ir
  objektyvi !!! :)

 • kestut 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 13:52:37

  Esame "dėkingi"ketvirtojo reicho globėjai-A.Merkel.Tai
  Vokietyja,naikindama tautines valstybes,pakvietė šį musulmonišką
  gaivalą į Europą.

 • tiek 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 13:45:57

  o kas politikus verčia? Tais politikais šioje "pažangiausioje" sistemoje
  pilnai disponuoja piniguočiai - tai žino ,supranta visi,tačiau nuomonių
  reiškimo laisvė š.atv.tiesiog neveikia...Juk Merkel paskelbusi kad
  pabėgėliai yra labai laukiami tuoj pat paaiškino,kad Vokietijai tuo metu
  labai trūko minimum dviejų milijonų darbo rankų.Juk nieks neabejoja
  ,kad tos darbo rankos labai jai reikalingos buvo jos vyriausybėje... Tuoj
  pat ,kaip lietuviškos papūgos visos tos degutienės
  ,grybauskaitės,"ekspertai" jakilaičiai,užkulniai etc.Nors LT žmonės
  ,išskyrus ir lietuviškuosius vergų ieškotojųs,pasisakė
  vienareikšmiškai prieš tokią akivaizdžią parsidavusių politikų
  beprotystę.Kodėl š.atv.išgirtoji demokratinė sistema liko kurčia -
  taip pat visiems labai aišku.

 • politikai privertė 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 12:07:09

  Visi drąsūs, kai teraktas baigėsi. O kitą dieną, pasakojo austrų
  žurnalistas, gatvėje kažkas suriko, tai visi apimti panikos puolę
  bėgti kas kur. Bet kaip papūgos kartoja politburatinų "mūsų
  neišgąsdins". Nors vemk nuo masinės veidmainystės.
  Beje, IS vadukai paragino saviškius Europoje nevykti kariauti IS pusėje,
  o veikti vietoje. Tai tie ir veikia.
  Barselonoje keli buvo visai vietiniai, gyvenę ten keliolika metų. Tai
  tiek tų vapėjimų apie integraciją. Reikia imtis ryžtingų veiksmų
  prieš Berlyno-Briuselio raudonąją hidrą, nes ta visą Europą pavers
  kalifatu. Jau greitai.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SULAIKYTI: Stambule sulaikytas 51 užsienio šalių pilietis, įtariamas ryšiais su teroristine „Islamo valstybės“ grupuote.
 • NETEKTIS: JAV, Klivlande, gegužės 24 dieną mirė Linas Johansonas, muzikos prodiuseris, žurnalistas, „Lithuanian News” leidėjas ir redaktorius; L.Johansonui buvo labai svarbu, kad pasaulis, anglakalbiai žmonės žinotų kuo daugiau apie Lietuvą; buvo aktyvus Lietuvių bendruomenės narys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Prenumerat 2018