respublika.lt

Europa nori turėti nuosavą ginkluotą jėgą

(0)
Publikuota: 2016 gegužės 05 12:29:43, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Mūsų kariai gaus galimybę pakariauti už Briuselio interesus užsienyje. EPA-Eltos nuotr.

Vokietija ES valstybėms ketina siūlyti kurti bendrą kariuomenės štabą ir dalintis kariniais pajėgumais, taip pamažu įgyvendinant bendrų ES karinių pajėgų idėją, praneša „Financial Times“, remdamasis nutekintais pasiūlymo projekto dokumentais.

 

Ignas Stankovičius, Saugumo ekspertas:

Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos Sąjungos interesai ne visada sutampa, taip pat ir galimų konfliktų, neramumų bei kitokių perturbacijų klausimais aplink šiuos galios centrus. Maža to, geopolitiniai interesai taip pat nėra identiški.

Bendros karinės pajėgos Europai pirmiausia reikalingos ne tam, kad kažką užkariautų, o kad stabilizuotų situaciją ten, kur vyksta organizuotas, ginkluotas smurtas, ar tai būtų terorizmas, ar dar kažkas... Tokiu atveju reikia tokį regioną stabilizuoti, neleisti tam nestabilumui plisti, ypač jeigu tas regionas atrodo visiškai nesvarbus amerikiečiams. Juk tokie dalykai pirmiausia atsiliepia pabėgėlių srautams, kurie tos pačios Amerikos nepasiekia.

Taigi, interesų netapatumas ir iškėlė idėją, kad savoms reikmėms Europai reikia turėti savo kariuomenę. Ypač toms reikmėms, kur Amerika neturi jokio intereso, kur būtų sunku JAV rinkėjams paaiškinti, kodėl jie turi kažkur kitame pasaulio krašte veltis į konfliktus. Tos Europos pajėgos tikrai nebus skirtos kažkokiems vidiniams klausimams spręsti, nes sunku įsivaizduoti, kad tarpusavyje susipliektų kokios dvi ES šalys. NATO sistemoje yra tokios dvi šalys, kurios nuolat balansuoja ties konflikto riba, - tai Graikija ir Turkija. Bet jeigu jau būtų puolimas iš išorės, ten veikia NATO sutarties 5-asis straipsnis. O juk visos ES pajėgos kartu yra ir NATO pajėgos, skirsis tik jų valdymas. Prisiminkime, kai JAV pradėjo karą Irake, tai NATO oficialiai ten nedalyvavo, o buvo priimtas sprendimas, kad į JAV vadovaujamą aljansą gali jungtis tos šalys, kurios to pageidauja. Todėl Europa iš esmės nori supaprastinti procedūras ir turėti nuosavą ginkluotą jėgą, galinčią spręsti iškylančius klausimus savo interesų zonose. ES viduje interesai taip pat ne visada sutampa, tačiau mes jau praėjome tokį etapą, kai kiekviena šalis atskirai nuo kitų ugdo ir vysto savo kariuomenę, - bent jau mes tokios kariuomenės, kuri būtų viena pajėgi apginti šalį nuo visų grėsmių, tikrai neužsiauginsime.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s