respublika.lt

2018 gegužės 24, ketvirtadienis

Euforija dėl Ukrainos bevizio režimo į ES. Kažkur jau girdėta. Seniai, seniai...nuotraukos (13)

2017 birželio mėn. 17 d. 11:50:54
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės įvykis - nuo birželio 11 d. prasidėjusios bevizės Ukrainos piliečių kelionės į Europos Sąjungos šalis. Tiesa, bevizis režimas dar nesuteiks ukrainiečiams galimybės ES valstybėse dirbti. Tačiau jie galės nuo 90 iki 180 dienų čia keliauti, atostogauti, megzti verslo kontaktus ir t.t. Vienintelė sąlyga - Ukrainos pilietis privalo turėti biometrinį pasą.

 

Ukrainiečiams šis įvykis neeilinis. Anot Ukrainos prezidento Petro Porošenkos, tai sugrįžimas į Europą. Briuselis taip pat pabrėžia, kad Ukraina nuo 2010 m. pradėjo įgyvendinti ir sėkmingai užbaigė Vizų režimo liberalizavimo planą ir dabar jau bendradarbiauja su ES migracijos ir teisėsaugos institucijomis.

Tad dabar euforija. Ukrainiečiai džiaugiasi, kad „Europa įsileido“. ES puikuojasi, „kad įsileido“. Lietuva puikuojasi, kad „labai padėjo įsileisti“. Vienas simbolinis ukrainiečių lėktuvas nutupia Vilniuje, kitas simbolinis - Briuselyje. Trapu leidžiasi laimingi ukrainiečiai. Prie trapo pasitinka laimingi europiečiai. Tarsi Europos žemynas tik dabar prasiplėtė. Ukraina, matyt, buvo Afrikoje.

Euforija dėl muziejų? Aišku, ne!

Ukrainiečiai atkartoja tai, ką Lietuva jau patyrė. Irgi prašėsi „į Europą“. Kai „Europa“ maloningai leido, pusė mūsiškių turistų autobuso, išvažiavusio pamatyti Trafalgaro aikštės, Luvro ar Didžiojo Beno, į Lietuvą taip ir nesugrįždavo. „Turistaudavo“ toliau. Nelegaliai įsidarbinę Londono turko kepykloje, Ispanijos šiltnamiuose ar bet kur nelegaliai valytojais, dažytojais ir t.t. Jei pareigūnai sugaudavo, namo išvydavo. Tačiau nelegalų lietuvių netrūko. Įskaitant ir seniausios profesijos atstoves bei organizuotus banditus. Būtent šie rovė iš Lietuvos pirmiausia. Nuo Lietuvoje įgrisusių „mentų“. Atsimenančių visas pravardes bei žygdarbius. O išvažiavai į Ispaniją - ir tampi baltu, nesuteptu lapu. Apgaudinėk vietinius ar lietuvius „lopus“. Tad rovė organizuotieji į didesnes rinkas. Primityviausiu atveju - bent pareketuoti savo tautiečių Anglijoje ar Ispanijoje. Šia prasme Ukraina tikrai lengviau atsikvėps. Praras savo banditų bent 30 proc. O šiaip atkartos mūsų kelią. Tuo metu Lietuvoje masiškai steigėsi pseudoturizmo firmelės. Net neslepiančios, jog vežios nelegalus. Jei sugebėsi įtikinti pasienio kontrolę, kad domina tik muziejai, koncertai, tavo laimė. Jei nesugebėsi įtikinti, tik tavo bėdos. Bet pinigus už kelionę mokėk iš anksto.

Ukraina daug didesnė nei Lietuva. Bet ir ji socialiai išsisluoksniavusi. Dalis gyventojų, net ir įvedus bevizį režimą į ES, nepajus nieko. Toliau dirbs savo kasdienius darbus. Kapstysis daržuose, loš domino, plepės su kaimynais. Jei žmogui, gyvenančiam provincijoje, per toli Kijevas, tai Berlynas su savo muziejais bus dar toliau. Dar viena dalis gyventojų nutars pasižvalgyti po pasaulį. Tarkime, kukliai besiverčiančios inteligentės prancūzų kalbos mokytojos už savo kuklias santaupas nutars „pasisemti kultūros“. Aplankyti svajonių miestą Paryžių. Savo jaunystės svajonę. Kad pasidalintų su mokiniais įspūdžiais, nuotraukomis, filmuota medžiaga ir t.t. Čia lauks pirmasis nusivylimas, kai palygins kainas. Tad pasisems ne tiek kultūros, kiek nusivylimo kartėlio. Na, vieną kartą „į Europą“ nuvažiuos, o daugiau nevažiuos. Neleis finansai. Tad tos atvertos durys iš tiesų konkrečiam žmogui bus atvertos tik vieną ar du kartus. Toliau liks tik nostalgiški prisiminimai, „kaip aš irgi buvau Europoje. Visą savaitę. Bet nei Stendalio, nei Viktoro Hugo nesutikau. Grafo Montekristo irgi“.

Vakaruose padaugės „lenkų“

Ukrainiečiai, kaip kadaise mes, patirs šoką, kai pradės lyginti. Kaip gyvena jie ir kaip „Europa“. Ramesni tiesiog dejuos, keiksnosis, savo valdžią kaltins, lygins pašalpas, pensijas, valiutą. Kaip ir mes. Niekaip nesuprantantys, kodėl per 27 metus nepasivijome Vokietijos. O aktyvesni ir jaunesni bandys bėgti ten, kur turtingiau gyvenama. Mažai tikėtina, kad ukrainiečiai tvarkingomis vorelėmis sekios tik paskui muziejų gidus. Veršis į Vakarus tik dėl „Monos Lizos“. Ir niekada neviršys jiems skirtų dienų limito. Žmonės visur vienodi. Lietuvės sugebėdavo užsienyje ištekėti, vyrai vesti, kad namo negrįžtų, ir ukrainietės bei ukrainiečiai sugebės. Nelegaliai įsidarbinti  - irgi. Po Europą tiek valkiojasi nelegalų, kad ar milijonu bus daugiau, ar mažiau, niekas net nepastebės. ES su nelegalais nesusitvarko. Tad jei nesusitvarko su nelegalu iš Somalio, negi kažkaip stebuklingai susitvarkys su nelegalu iš Charkovo? Jei žmogus nesprogdins, nieko nežalos, pats nenumirs, nesusirgs, tik ramiai darbuosis pas vietinį ūkininką, niekas jo nepastebės. Arba manys, jog lenkas. Tad tikėtina, jog per artimiausius metus Vakaruose labai padaugės „lenkų“.

Lietuvoje 2016 m. legaliai dirbo kiek daugiau nei 11 tūkst. ukrainiečių. Jei Lietuvoje nori dirbti, lygiai taip pat norės dirbti ir turtingesnėse valstybėse. Viena aišku, jog, nepaisant draudimų, ukrainiečiai ES teritorijoje dirbs. Jei džiaugiasi beviziu režimu, tai tikrai ne dėl muziejų. ES gauna baltaodžių vergų, kurie dirbs už vietinius pigiau, jaus dėkingumą darbdaviui, kad jį nelegaliai priėmė. Ir nuolatinę baimę, kad kas nors įskųs ir „iš Europos išmes“. Jie bus pigesni už lietuvius, lenkus, latvius, estus, jau nekalbant apie vietinius. Ir daug darbštesni už arabus. Tad jei pas vieną ūkininką dirbs lietuvis ir ukrainietis, gali nukentėti Ukrainos ir Lietuvos draugystė. Nes ūkininkui bus pigiau vietoj reiklesnio lietuvio pasisamdyti antrą ukrainietį.

Ką visi politikai nutyli...

Bevizis režimas faktiškai išjudins Ukrainoje tik kelis socialinius sluoksnius. Neturtingus, bet darbingus asmenis. Pirmiausia - fizinio darbo atstovus. Dar išjudins užsienio kalbų pagreitintus kursus. Na, ir, aišku, organizuotus nusikaltėlius. Bus mažiau darbo milicijai. O turtingiausias socialinis sluoksnis, taip pat iškilesni mokslininkai, menininkai, politikai nepajus nieko. Nes ir anksčiau ir ilsėjosi, ir koncertavo, ir važinėjo po Vakarus. Bevizis režimas - viena vertus, diplomatinis gestas, kad „Europa“ įsileidžia Ukrainą. Prarastąjį Krymą kompensavo galimybe aplankyti Luvro muziejų. Kita vertus, tai visiškai pragmatiškas senstančių Vakarų noras atsverti Europoje čia strimgalviais įsileistą Šiaurės Afriką ir Aziją. Tik, aišku, joks politikas to viešai nepasakys. Kad ir kaip būtų, senoji Kijevo Rusia davė Europos kultūrai daug daugiau nei Somalis. Tad verčiau atverti sieną europietiškam mentalitetui nei baidytis savo apsitūtulavusio, neprognozuojamo piliečio, atkakliai gyvenančio gete.

Kas dar įvyks? Tas pats, kas kadaise įvyko mums. Suprasime, jog žmonės visur vienodi. Jei tik gali, apeina įstatymus. Tad ir jiems teks pamiršti pasaką apie itin visiems palankius vakariečius džentelmenus. Kurių garbės žodis atstoja parašą. O draugiškumas neturi ribų.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • Piksius Seniui 2017 birželio mėn. 18 d. 04:14:23

  Mažesnės valstybėlės visad patogios eskalouti įvikius, kurie įtakoja
  didesnes pasikeitimams. Nesu žinovas, bet matau tai. Ir matau kaip, mes
  vienai pusei nusilenkę aplinkos nepastebim. Fiziškai nusilenkę,
  nebematom kas už "paklusnumo" paveikslo.

 • Che che 2017 birželio mėn. 17 d. 20:00:54

  "... senoji Kijevo Rusia davė Europos kultūrai daug daugiau nei Somalis"-
  Senoji Europa net neįtaria,kiek daug. Bet,laimei,yra dar Ukrainoje
  mokslavyrių,kurie tai nušviečia.Eksprezo Viktoro Juščenkos brolis
  Piotras interviu tv kanalui Rada apreiškė,jog S.Graikijoje aktyviai buvo
  naudojama ukrainiečių kalba - mova.Maža to,S.Graikijos filosofai
  bendravo būtent ukrainietiškai.Solonas su Anacharsiu rašė ta kalba savo
  traktatus, o Diogenas po 300 metų rekomendavo naudoti ukrainiečių kalbą
  valstybės valdyme.Pasirodo, ir Buda bei Kristus su apaštalais buvo
  ukrainiečiais- įsitikinęs žymusis istorikas.Beje,anksčiau buvo
  teigęs,jog Rusija kariavo su Ukraina 24 kartus,O Dostojevskis ,Čaikovskis
  ir Repinas – ukrainiečių kultūros atstovai.Visiems “žinomo”
  anekdotinio fakto,jog tai ukrai išsikasė Juodąją jūrą ir taip
  atsidūrė iš Elados į ten,kur dabar kiūto,istorikas nepatvirtino.Bet
  tai ir taip aišku.P.S.Kad jie trenkti,seniai
  atrodė,bet,dievaži,nemaniau,kad tiek.

 • kažin kokį čia debilą 2017 birželio mėn. 17 d. 18:42:14

  debilą čia prispaudė rusiją,jei ne ta pati rusija,tai jo dar tėvai
  būtų išlėkę per aušviso kaminus ir dar išsigimėlį kokį kažkas
  prispaudė,rusiją,tokiai,banaų respublikai viską davė,o ožio
  smirdantis tvartas viską išvogė,o žmones išvijo iš šalies ir dar
  visokie išsigimėliai kniauksi

 • Lietuviai žydų gynėjai? 2017 birželio mėn. 17 d. 17:51:19

  Sako Putinas kariauja prieš žydus Porošenką, Valcmaną ir Jaceniuk, gi
  lietuviai, buvę žydšaudžiai, - juos gina!

 • saude tu saude , Stribeli 2017 birželio mėn. 17 d. 15:58:21

  Nagi, etatini jav ir vakaru "vertybiu" sssubinlaizi, pakeisk savo komentare
  zodi Rusija Lietuva ir tada neatrodys , kad tuoletas pasruvo, bet tiesos
  minti issakei.

 • > Stribeliai 2017 birželio mėn. 17 d. 15:55:00

  Nagi, etatini jav ir vakaru "vertybiu" s-subinlaizi, pakeisk savo komentare
  zodi Rusija Lietuva ir tada neatrodys , kad tuoletas pasruvo, bet tiesos
  minti issakei.

 • > Stribeliai 2017 birželio mėn. 17 d. 15:53:13

  Nagi, etatini jav ir vakaru "vertybiu" ssubinlaizi, pakeisk savo komentare
  zodi Rusija Lietuva ir tada neatrodys , kad tuoletas pasruvo, bet tiesos
  minti issakei.

 • Kas sekantis 2017 birželio mėn. 17 d. 14:32:29

  Gal čia naujasis holodomoras?

 • Stribeliai 2017 birželio mėn. 17 d. 14:06:26

  Kuo didinga Rusija? Keiksmais, kitų tautų priespauda ir sugebėjimu
  kituose kraštuose išsiugdyti tokių savo sssubinlaižių, kurie
  reiškiasi šiuose komentaruose.

 • Nuomonė 2017 birželio mėn. 17 d. 13:31:29

  Ne už dyką Vakarai įsileido Ukrainą į Europą.Paslauga už
  paslaugą.Dabar atsakomasis žingsnis.Įsileisti NATO,kuo suinteresuotos
  abi pusės.Oi plos katučių Porošenko. Oi gąsdins kaimynę Rusiją.
  Sekantis žingsnis-Gruzija.Ten irgi viliotinės tuo pačiu beviziu
  režimu.O po to irgi teks įsileisti NATO.Ir taip žingsnis po žingsnio
  p.Gudrutis pasieks savo.Apsups Rusiją prie jos sienų..Sakė,turi laiko
  pakankamai.Nors tūkstantį metų,kad savo pasiekti.Dirba sėkmingai.Kol
  kas.Sutramdyti,palaužti Didžiąją Rusiją vis tiek nepavyks.

 • senis 2017 birželio mėn. 17 d. 13:23:39

  uz kompanija, kad nebutu nuobodu, Ketvirto Reicho kolonija Lietuva, idejo
  daug pastangu, kad ir Ukraina taptu tokia pati kolonija.

 • valdas 2017 birželio mėn. 17 d. 13:11:32

  Pora kaip tvora butu,ir su stakietais cia salia foto, ir mentalitetas vagiu
  lygus,tik sineli uzvilkt,ir reitingai vienodi vis kyla ,ir kyla,kai
  gaidziai prigere gorilkos strausais virsta,tik ka zmones apie sia morda
  sneka, geriau hoholu paklausyt...

 • Ld 2017 birželio mėn. 17 d. 12:02:57

  Ukrainoje gyvena 40 milijonų gyventojų, atsivėrus sienoms kentėsime ne
  tik Europa, bet ir mes. 2014 metų valstybės perversmas Ukrainai atnešė
  pilietinį karą, oligarchus, korupcinę valdžią ir tokį skurdą, kokio
  Ukrainoje dar nebuvo. Taigi, laukite armijos nuskurdusių ubagų.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APGAULĖ: keli tūkstančiai žmonių įsigijo bilietus į šeštadienį numatytą susitikimą su savo mylimu aktoriumi Sylvesteriu Stallone, nors jis pats net nesiruošia skristi į Prahą; pats aktorius socialiniame tinkle pareiškė, kad renginys Prahoje neturi jokio juridinio pagrindo, o jis pats neketina vykti į Čekijos sostinę.
 • SUDUŽO: JAV karinių oro pajėgų viršgarsinis mokomasis naikintuvas „T-38 Talon“ trečiadienį sudužo per treniruojamąjį skrydį netoli Kolumbuso aviacijos bazės; abu lakūnai katapultavosi ir išsigelbėjo
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar pasitikite šalies prokuratūra?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +7   +9 C

   +12  +13 C

 

   +11  +12 C

  +21   +23 C

   +25  +26 C

 

   +25   +26 C

     6-12 m/s

    6-9 m/s

 

     5-9 m/s

 

reklama
Vėlykė 2018