ES lyderiai: Irano branduolinį susitarimą reikia išsaugotinuotraukos

2018 gegužės mėn. 17 d. 13:57:52 Perskaitė 333

Europos Sąjungos lyderiai sutaria, kad, nepaisant JAV sprendimo išstoti iš Irano branduolinio susitarimo, jį reikia išsaugoti.

 

Bendrijos šalių vadovai šį klausimą aptarė trečiadienį Bulgarijos sostinėje vykusios darbo vakarienės metu. Ji buvo surengta praėjus savaitei nuo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) pareiškimo, kad JAV pasitrauks iš 2015-aisiais pasirašyto susitarimo, pagal kurį Iranas įsipareigojo įšaldyti savo branduolinę programą, mainais į jam taikomų sankcijų panaikinimą.

„Mes visi Europos Sąjungoje manome, kad šis susitarimas nėra tobulas, bet turėtume jame pasilikti ir tęsti derybas su Iranu dėl kitų klausimų, tokių kaip jo balistinių raketų programa“, - sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Austrijos kancleris Sebastianas Kurcas (Sebastian Kurz) savo ruožtu pabrėžė, kad svarbu, jog ES šalys veiktų koordinuotai. Tai, pasak jo, buvo matyti darbo vakarienės metu.

„Čia mes visi susitelkiame“, - tikino S. Kurcas.

Kancleris pažymėjo, kad branduolinis susitarimas svarbus Europos saugumui, nes užkerta kelią Iranui įgyti branduolinių ginklų.

„Turime kelias savaites, kad jį išgelbėtume, - sakė S. Kurcas. - Kol kas niekas negali pasakyti, ar tai pavyks, bet mes stengsimės iš visų jėgų“.

D. Trampo teigimu, Irano branduolinis susitarimas „ydingas iš esmės“, nes buvo prastai parengtas ir neužkerta kelio Irano ambicijoms regione bei jo raketų programai.

 

E.Makronas: ES reikalauja iš JAV be išlygų atsisakyti muitų ES šalims

Europos Sąjunga reikalauja, kad Jungtinės Valstijos be išlygų atsisakytų muitų Europos valstybėms. Tai ketvirtadienį pareiškė Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuelis Macron) atvykęs į Europos Sąjungos ir Vakarų Balkanų viršūnių susitikimą Sofijoje.

„Mes giname komercinį Europos suverenitetą ir reikalaujame, kad JAV tarifai „plienui bei aliuminiui“ nebūtų mums taikomi, - pabrėžė jis. - Esame pasirengę deryboms su JAV dėl tarptautinės prekybos reformos ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) mechanizmų, bet mūsų preliminarinė sąlyga būtų besąlygiškas visų JAV tarifų Europos Sąjungai atšaukimas“.

Jungtinės Valstijos nuo kovo 23 dienos įvedė naujus importo muitus plieno ir aliuminio produkcijai - 25 proc. plienui ir 10 proc. aliuminiui, jie galioja visoms šalims, kurios tiekia produkciją į JAV, tačiau iki gegužės 1 dienos jų taikymas atidėtas Australijai, Argentinai, Brazilijai, Kanadai, Meksikai, Korėjai, taip pat ES šalims. Gegužės 3 dieną paskelbta, kad muitų šioms valstybėms įvedimas atidėtas iki birželio 1 dienos.

 

ES patvirtina narystės perspektyvą Vakarų Balkanų šalims

Europos Sąjunga (ES), nepaisant vangios pažangos vykdant reformas, suteikia Balkanų šalims narystės Bendrijoje viltį.

ES „besąlygiškai patvirtina Europos perspektyvą“ šešioms Vakarų Balkanų partnerėms“, teigiama ketvirtadienį viršūnių susitikime Briuselyje priimtame pareiškime.

Tačiau kad įgyvendintų būtinas reformas, šalys esą privalo ryžtingai laikytis teisinės valstybės principų ir žmogaus teisių bei kovoti su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu. Konkrečios galimo įstojimo datos ES šalių lyderiai neįvardijo. Europos Komisija metų pradžioje kalbėjo apie 2025-uosius metus - ir tada buvo sukritikuota ES valstybių.

Prie Vakarų Balkanų šalių be Serbijos ir Juodkalnijos priskiriamos ir Albanija, Makedonija, Bosnija ir Hercegovina bei Kosovas. Su Juodkalnija ir Serbija ES jau oficialiai derasi dėl narystės. Pradėti pokalbius su Albanija ir Makedonija Europos Komisija pasiūlė neseniai. Bosnija ir Hercegovina bei Kosovas iki šiol laikomos tik potencialiomis kandidatėmis deryboms.

Kad paskatintų Balkanų šalis aktyviau įgyvendinti reformas, ES nori joms Sofijoje pasiūlyti papildomą paramą . Baigiamajame pareiškime, be kita ko, kalbama, kad reikia „ženkliai pagerinti“ šalių ryšį su ES. Konkrečiai turima omenyje transporto ryšius, energetiką bei ekonominius santykius.

 

ES viršūnių susitikime T. Mei pakartojo Didžiosios Britanijos įsipareigojimą Europos saugumui

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei Bulgarijoje vykstančiame Europos Sąjungos (ES) lyderių susitikime pakartojo savo šalies įsipareigojimą Europos saugumui po „Brexit“, informuoja BBC.

Premjerės teigimu, Didžioji Britanija ir „toliau bendradarbiaus su savo sąjungininkėmis, siekiant užtikrinti kolektyvinį saugumą“ po „Brexit“.

„Kitais metais Didžioji Britanija palieka ES, bet mes nepaliekame Europos ir toliau bendradarbiausime su savo sąjungininkėmis, siekiant užtikrinti kolektyvinį mūsų saugumą ir ginti Europos vertybes, kuriomis vadovaujasi daugelis Makedonijoje ir visame Vakarų Balkanų regione“, - sakė T. Mei.

Po viršūnių susitikimo Bulgarijos sostinėje Sofijoje T.Mei vyks į Makedoniją pasikalbėti su ministru pirmininku Zoranu Zaevu. Ji bus pirmoji per beveik 20 metų Makedonijoje apsilankysianti Didžiosios Britanijos premjerė. Paskutinis Makedonijoje lankęsis Didžiosios Britanijos premjeras yra Tonis Blairas, jo vizitas vyko 1999 metais.

„Šiais metais mums minint 25-ąsias diplomatinių Makedonijos ir Didžiosios Britanijos santykių metines, santykiai tarp mūsų šalių yra geresni nei bet kada“, - teigė politikė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net