D.Tuskas įspėja dėl Lenkijos pasitraukimo iš ESnuotraukos (4)

2018 sausio mėn. 10 d. 16:56:44 Perskaitė 1157

Tęsiantis Lenkijos ginčui su Europos Komisija, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas įspėja dėl „Polexit“ - Lenkijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES). „Tai ginčas ne dėl to, kaip turi atrodyti Europa, o dėl to - ar Lenkija toliau bus jos dalis“, - pareiškė buvęs Lenkijos premjeras interviu katalikiškam savaitraščiui „Tygodnik Powszechny“, kuris pasirodė trečiadienį.

 

D. Tuskas apkaltino Lenkijos vyriausybę sąmoningai priešinantis viskam, kas yra svarbu Europos Sąjungai. Nacionalkonservatoriai, anot kritikų, ginčytinomis reformomis savo kontrolėn perėmė žiniasklaidą ir teisėsaugą. Pirmą kartą ES istorijoje Briuselis pradėjo drausminę procedūrą prieš Lenkiją dėl grėsmės pagrindinėms vertybėms. Lenkija atmeta ir ES nuspręstas pabėgėlių padalijimo kvotas.

D. Tuskas kritikavo valdančiosios Teisės ir teisingumo (PiS) partijos pirmininką Jaroslawą Kaczynskį: jį esą žavi politinė filosofija, anot kurios, valdžia yra aukščiau teisės, o ne atvirkščiai, ir, anot kurios, rinkimuose gautas mandatas yra aukščiau konstitucijos.

Be to, D. Tuskas apkaltino valdančiuosius, kad juos domina tik ES pinigai. Jei Lenkija vieną dieną taptų neto mokėtoja, jis esą neatmeta, kad valdantieji klaustų lenkų dėl tolesnės narystės ES. EVT pirmininkas įspėjo: „Tada jie darytų daug, kad tai atliktų iki galo, kad atsisakytų narystės“.

 

Po M.Morawieckio ir J.C.Junckerio susitikimo Lenkijos pozicija nepasikeitė

Trečiadienį Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis vėl gynė prieštaringai vertinamas šalies teismų sistemos reformas. Tą jis darė kitą dieną po susitikimo su Europos Komisijos (EK) pirmininku Jeanu Claude'u Junckeriu, kurio metu politikai aptarė Europos Sąjungos kritiką naujiesiems šalies įstatymams.

„Paaiškinome, ką mums reiškia ši teismų sistemos reforma“, - po antradienį vakare Briuselyje vykusio susitikimo žurnalistams Varšuvoje sakė M. Morawieckis.

Nors abi pusės gyrė draugišką diskusijos, trukusios daugiau kaip dvi valandas, toną, konservatyvių pažiūrų Lenkijos ministras pirmininkas tikino, kad jo šalis nepasiduos ES spaudimui pakeisti kontraversiškus įstatymus.

Praėjusį mėnesį šalies prezidentas Andrzejus Duda pasirašė du įstatymus, kuriais, pasak kritikų, Nacionalinė teismų taryba - teismų priežiūros organas - ir Aukščiausiasis Teismas pernelyg politizuojami.

Dėl tokių pakeitimų EK ėmėsi precedento neturinčių veiksmų - šalies atžvilgiu pradėjo oficialų įspėjimo procesą, dėl kurio Lenkijos balso teisė Bendrijoje gali būti suspenduota.

Tačiau valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) tvirtina, kad tokia pertvarka reikalinga, nes Lenkijos teismų sistema nebuvo reformuota nuo komunistinių laikų, ir todėl, kad dauguma teisėjų - korumpuoti.

Be kita ko, Briuseliui ir Varšuvai vis nepavyksta susitarti ES migracijos politikos klausimais - Lenkija ir toliau atsisako priimti į kitas valstybes nares atvykusius pabėgėlius.

„Liekame prie savo pozicijos (pabėgėlių perskirstymo klausimu)“, - žiniasklaida citavo M. Morawieckį.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net